Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
Lokalni rekuperator

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lokalni rekuperator
Imam lokalnega Prana 150 v spodnji etaži. Skupni prostor - kuhinja / jedilnica / dnevna. Cca 40m2.

Glede na obljubljeno, nisem zadovoljen. Vlaga je tam/tam, bomo videli kako bo sedaj, ko bodo temperature padle in se spremeni režim zračenja z okni... Osnovni problem slabega zraka pri zaprtih oknih pa ni povsem odpravljen.

Prana 150 v "nočnem" načinu čez dan ni glasen, zvečer pa ga slišiš pri gledanju TVja. Tega v spalnici niti pod razno nebi imel. Ko zvišaš ventilator po stopnjah do 9, pa postane zelo moteč. Ga dam na 4 do 6 kadar gremo od doma.
Alex74 Napisal:Imam lokalnega Prana 150 v spodnji etaži. Skupni prostor - kuhinja / jedilnica / dnevna. Cca 40m2.

Glede na obljubljeno, nisem zadovoljen. Vlaga je tam/tam, bomo videli kako bo sedaj, ko bodo temperature padle in se spremeni režim zračenja z okni... Osnovni problem slabega zraka pri zaprtih oknih pa ni povsem odpravljen.

Prana 150 v "nočnem" načinu čez dan ni glasen, zvečer pa ga slišiš pri gledanju TVja. Tega v spalnici niti pod razno nebi imel. Ko zvišaš ventilator po stopnjah do 9, pa postane zelo moteč. Ga dam na 4 do 6 kadar gremo od doma.

Hvala Prana torej odpade.
Sam se najbolj nagibam k lokalnemu Mitsubishi, Lunos, Helios.

Katerega bi vi izbrali? Imate še kakšnega drugega favorita?
No, kako je zdaj s tem Mitsubishi vl100ue5?
Po vsem skupaj je morda res boljši od Prana150?
Iščem za stanovanje 40m2, starogradnja, brez izolacije, stene debele 54 cm, stropi na 270cm(brez nižanja stropov ker so okna skoraj do stropa).
Mitsubishi me že zaradi imena privlači, ker je kvaliteta...
Izkušnje?
Hvala!
Jaz ga imam, kot etažno rešitev, za srednjo etažo v velikosti 65m2, kjer bomo živeli. Izkušenj še nimam. Dela na 2 brzini, v prvi je neslišen, v drugi se ga sliši. Na trgu je 50 let, razvoj 1968, japonske pisarne masovno od 1988, v različnih oblikah.

Je preživeta rešitev, zaradi dragih centralnih rešitev, pa še vedno na prodaj. Dobi se ga za manj kot 400€ in je ena najmanjših rešitev na izmenjevalno kocko.
Tudi jaz ga imam (Mitubishi VL-100EU5-E Lossnay)
Glede glasnosti je zadeva ponoči lahko moteča tudi na prvi stopnji, po moje za spalne prostore ni primerna, drugače pa OK zadeva.
Po specifikaciji, naj bi imel ta Lossnay VL-100EU5-E na najnižji hitrosti po Sound Pressure level 27dBA, kar pomeni, da bi bilo za spalnico sprejemljivo kar je pod vrednostjo <25 dBA. Lunos e2 enote imajo te vrednosti precej nižje (1.st.: 16.5 dBA, 2.st.: 19.5dBA in 3.st.: 26dBA), kako je pa v praksi pa lahko kdo iz prve roke napiše. Očitno je priporočljivo, da je človek že malce naglušem, če želiš imeti zadevo v spalnici Big Grin.
Pomojem za spalnico ni primerna, je tudi "premočna" le za en prostor. Sam jo imam nameščeno v odprtem prostoru na prehodu med kuhinjo in jedilnico in dejansko pokriva celo etažo.
Gledam Prano 150 in tole micko, slednja se mi zdi bolj, že zaradi renomeja.
Bi pa res rad videl komentarje tistih, ki poznate zadevo.
Tudi cenovno je razlike 200 eu, brez montaže...
Sam bi tudi montiral v osrednji prostor.
Stanovanje je na L, v sredini dnevna(22m2), na eni strani kuhinja(13m2), na drugi spalnica(10m2).
Zidovi so 54 cm, starogradnja,brez izolacije...
Pritličje, spodaj klet, stene kletne kamen brez izolacije, posledično plesen po zidovh v stanovanju, cca 20 cm po stenah.

Bi rekuperator to kaj rešil?
Glede vlage mislim da z rekuperatorjem (nobenim) ne boš rešil nič.
No, to me zanima!
Včeraj sem imel pogovor z zastopnikom Prana in mi je med ostalim povedal, da se ziher rešimo vlage in plesni z Prano 150...
Rešiš se odvečne vlage v zraku (ponavadi zaradi premalo prezračevanja), sploh v zimskem in prehodnem času - če je to vzrok za plesen, potem s tem rešiš zadevo.
Če je kapilarna vlaga v steni, se tega ne reši z rekuperatorjem.
Pri nas je ravno kapilarna vlaga...
Tudi jaz imam Lossnay VL-100EU5-E, zanima me koliko vam kaj ohlaja prostor v teh nočnih temperaturah okoli ničle? Ga ponoči ugašate?

Lp
Mi imamo prav tako Lossnay VL-100EU5-E.
Stanovanje v bloku: 46 m2.
Eden nameščen v kuhinji - ostali prostori se prezračijo preko odprtih vrat - deluje dobro (sem potrdil z meritvami CO2 in vlage).

Je pa na tudi najnižji hitrosti dovolj glasen, da ga ne bi imel v spalnici.
Čez odprta vrata spalnice se tudi malo sliši iz kuhinje - ampak nikomur ni moteče.

V bloku sedaj še ne kurimo, tako da sem ga začel ugašati ponoči - ampak neke razlike v temperaturi nisem opazil (meril sicer nisem).

Skok na forum:

Zadnje novice

Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »