Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
Lokalni rekuperator

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lokalni rekuperator
Pozdravljeni.
Sem pred nakupom 2. kom. Katerega toplo priporočate na podlagi vaših izkušenj za manjše 42 m2 veliko pritlično stanovanje. Proizvajalci vsak svojega hvalijo.

Gledam modele:
Prana Get Air ObjektFan

Zehnder ComfoSpot 50

Brink AIR 70

Mitsubishi Electric VL-100EU5-E

Lunos

Paul
Ne pozna res nihce?
Tud men ni jasno. Tako super zadeva (glede na napisano), samo ocitno ni uporabnikov. Sem tudi sam kandidat za eno od nastetih zadev, pa mi nekak se ne klikne...
Kot je v neki drugi temi nekdo zapisal za okna, težko je najti nekoga, ki je stestiral vseh 5 naprav in jih lahko med seboj primerja. Pa da ti še malo zakompliciram imaš tukaj še Blauberg pa še kakšnega.

Po drugi strani pa Paul? Kateri? Lunos? Kateri?

Osebno ne bi šel na tiste s principom akumulacije, iskal bi ločen vpih in izpih, ter da je čim tišji. Oz. po tem bom iskal verjetno naslednje leto, da malo stestiram zadevo v svojem stanovanju.
Če lahko povem kar so mi drugi povedali (žal poznam samo tri, ki imajo lokalne), bi lahko zadevo strnil v en stavek. Z lokalnimi nihče ni zadovoljen, sploh če so pričakovali da bo tih. Tisti, ki je imel možnost (novogradnja) se odločit za centralno rekuperacijo, mu je žal, da se je odločil za lokalne.

Paul mislim da nima lokalnih.
Mi2 sva vgradila 4 Blauberge Vento Expert 50-1 v vrstno hišo 135m2.
Zgoraj (v dveh spalnicah, ena na V druga na Z) sva dala tiste z Wi-Fi povezavoo (Master/slave), ki delata sinhrono.
V pritličje (vhodna veža, dnevna soba) sva dala klasiko, ker nima smisla sinhrono, saj imata pretok max 75m3 na uro, ko vključiš napo pa le-ta butne 600m3 in bi jih samo mešala.
Zaenkrat se sicer še moramo malo navadit, a prvi občutki so super.
doli Napisal:Če lahko povem kar so mi drugi povedali (žal poznam samo tri, ki imajo lokalne), bi lahko zadevo strnil v en stavek. Z lokalnimi nihče ni zadovoljen, sploh če so pričakovali da bo tih. Tisti, ki je imel možnost (novogradnja) se odločit za centralno rekuperacijo, mu je žal, da se je odločil za lokalne.

Paul mislim da nima lokalnih.
Žal nimam novogradnje.
Rafter Napisal:Mi2 sva vgradila 4 Blauberge Vento Expert 50-1 v vrstno hišo 135m2.
Zgoraj (v dveh spalnicah, ena na V druga na Z) sva dala tiste z Wi-Fi povezavoo (Master/slave), ki delata sinhrono.
V pritličje (vhodna veža, dnevna soba) sva dala klasiko, ker nima smisla sinhrono, saj imata pretok max 75m3 na uro, ko vključiš napo pa le-ta butne 600m3 in bi jih samo mešala.
Zaenkrat se sicer še moramo malo navadit, a prvi občutki so super.
Cena z montažo? Eko sklad?
KeCko Napisal:Kot je v neki drugi temi nekdo zapisal za okna, težko je najti nekoga, ki je stestiral vseh 5 naprav in jih lahko med seboj primerja. Pa da ti še malo zakompliciram imaš tukaj še Blauberg pa še kakšnega.

Po drugi strani pa Paul? Kateri? Lunos? Kateri?

Osebno ne bi šel na tiste s principom akumulacije, iskal bi ločen vpih in izpih, ter da je čim tišji. Oz. po tem bom iskal verjetno naslednje leto, da malo stestiram zadevo v svojem stanovanju.
Kako se obnese Blauberg?

Iskal bi ločen vpih in izpih. Tukaj Prana potem odpade ki ima 70 s notri in nato 70 s ven. Kaj pa Mitsubishi?

Lunos nekateri hvalijo, da je tih. Izkušnje in zadovoljstvo?
Pomanjkljivosti, o katerih na tujih forumih poročajo uporabniki lokalnih rekuperatorjev:

So glasni in niso primerni za spalnico.
Na vetrovne zimske dni vdira veliko hladnega zraka v prostor. Učinek rekuperacije takrat 50%.
Z napravo vlažnost ne pade in morajo vseeno zračiti z odpiranjem oken.
Naprave ne moreš izključiti, ker potem pride do kaminskega efekta in se prezračevalna naprava v pritličju obnaša kot dovod zraka od zunaj, naprava v zgornjem nadstorpju pa kot odvod in skozi hišo teče stalno hladen zrak.
Pozimi se na zunanjih rešetkah pojavljajo sveče.
Če je T<-15°C, je potrebno napravo izključiti, zapreti blende in zračiti z odpiranjem oken.

viewtopic.php?f=7&t=39916&p=776662&hilit=lunos#p776662

Pred odločitvijo za lokalne rekuperatorje, si poglejte filmček s centralnem rekuperatorjem v obstoječih objektih:

https://www.youtube.com/watch?v=20IXZPQdcT8
K ni Lunos tisti, ki izmenicno ven/not piha, Prana pa istocasno v obe smeri? Slednje se mi zdi boljse, je pa res, da se ni nekih izkusenj opisanih.

Costella Napisal:Kako se obnese Blauberg?

Iskal bi ločen vpih in izpih. Tukaj Prana potem odpade ki ima 70 s notri in nato 70 s ven. Kaj pa Mitsubishi?

Lunos nekateri hvalijo, da je tih. Izkušnje in zadovoljstvo?

Remi: hvala za tole. Ravno glede vlaznosti me je zanimalo in vidim da se mi je prav dozdevalo. Bom zaenkrat se pocakal s tem.
remi Napisal:Pomanjkljivosti, o katerih na tujih forumih poročajo uporabniki lokalnih rekuperatorjev:

So glasni in niso primerni za spalnico.
Na vetrovne zimske dni vdira veliko hladnega zraka v prostor. Učinek rekuperacije takrat 50%.
Z napravo vlažnost ne pade in morajo vseeno zračiti z odpiranjem oken.
Naprave ne moreš izključiti, ker potem pride do kaminskega efekta in se prezračevalna naprava v pritličju obnaša kot dovod zraka od zunaj, naprava v zgornjem nadstorpju pa kot odvod in skozi hišo teče stalno hladen zrak.
Pozimi se na zunanjih rešetkah pojavljajo sveče.
Če je T<-15°C, je potrebno napravo izključiti, zapreti blende in zračiti z odpiranjem oken.

viewtopic.php?f=7&t=39916&p=776662&hilit=lunos#p776662

Pred odločitvijo za lokalne rekuperatorje, si poglejte filmček s centralnem rekuperatorjem v obstoječih objektih:

https://www.youtube.com/watch?v=20IXZPQdcT8
Se pravi je lokal.rekuperator nateg? Centralni pa,druga pesem?
Kako resiti tezavo ce stanovanja ne zelis razbijati z dovodi cevi za centra.rekupera?
Costella Napisal:Se pravi je lokal.rekuperator nateg? Centralni pa,druga pesem?
Trg ponuja ogromno stvari in vsak uporabnik mora, vsaj do neke mere, sam analizirati ponudbo, da se lahko odloči, kaj nabaviti.
Preberi si še tale Jermanov članek:
http://www.e-netsi.si/files/Lokalne-rek ... r-2014.pdf
Costella Napisal:Kako resiti tezavo ce stanovanja ne zelis razbijati z dovodi cevi za centra.rekupera?
Poglej si še tale sistem, ki zahteva res minimalne gradbene posege v stanovanju:
https://www.youtube.com/watch?v=kRlDkDXWErw

Najbolje bo, da se s svojim tlorisom oglasiš pri ponudnikih lokalnih in centralnih sistemov (kmalu bo celjski sejem) in potem primerjaš koliko daš in kaj dobiš
pri enem in pri drugem sistemu.
Remijev nasvet je povsem na mestu.

Če se le da centralni sistem. Glede zadnjega sem malo skeptičen, ena dovodna cev za vse prostore. Bi vsekakor raje navijal za ločene cevi do posameznih izpustov.

Pripravljamo novo celovito energetsko sanacijo hiše iz 70-ih in je v pritličju podoben problem. Višina 235cm in se je na koncu izkazalo, da bomo eno steno hodnika uporabili za vgradne omare globine 40-60cm v zgornjem delu omare pa bo vsa dovodna napeljava za bivalne dele, odvodne pa pod stopnicami in v slepi steni v wcju. Dejansko ne bo nikjer opaziti spuščenega stropa ali kakšnih posebnih posegov v objektu razen izpustov na vrhu sten. Edini ne najbolj optimalen element je to, da bodo izpusti na notranjih stenah in ne recimo na povsem nasprotni strani vrat. Ampak nikoli ne moreš imeti vsega, to bi zahtevalo ali v vsakem prostoru spuščeni ali delno spuščeni strop pri že tako relativno nizki višini ali pa večje gradbene posege v tlaku zgornje etaže.
Kecko, lahko kako skico (magari na zs, če je nerodno javno kake tuje podatke limit po forumih)? Tast in tašča bosta renovirala hišo in zgoraj svak ki mu mogoče tudi prav pride. Sta se odločila za eno vrsto prezračevanja in v igri so bili lokalni rekuperatorji v pač dnevnih in pomožnih prostorih, ne pa tudi v spalnici. Da so glavni sem imela že možnost videti. To ne bo bil problem, tast brez slušnih aparatov že tako nič ne sliši. Ampak če pa zadeva ne dela, potem je čas za plan B.

So kake pomanjkljivosti razen pač "drevesnega" sistema renopipe-a? Remi verjetno največ ve o tem, jaz za sistem prvič slišim. Nisem si podrobno uspela pogledati linkov. To je sistem, ki se od klasičnega centralnega razlikuje samo po razvodu? Masina je pa enaka? Mi s samim razvodom niti ne bi imeli težav, visoki stropi so dovolj, pa tudi če je le ob robu kaka stenga iz knaufa v kateri bi bila cev, ju ne bi motilo. Bolj je problem kam dati rekuperator z razdelilnimi komorami in dusilnimi cevmi, da ne bo tudi tulil preveč.

Tako, da bi bila zelo hvaležna za kako možno rešitev obnov, ki ste se jih posluzili. Sigurno kaka (zmodificirana?) prav pride.

Skok na forum:

Zadnje novice

Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »