Splošno > Sam svoj mojster
Jašek za TČ - problem

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jašek za TČ - problem
Pozdravljeni!

Zacel sem z izdelavo jaska za TČ. V planu je bilo iti v zemljo 80cm, jasek zabetonirati.
Ob pricetku izkopa pa naletim na cev za dezevnico - iz zleba v bliznji jarek. To da je cev tam nisem vedel, TČ in instalacija pa je ze postavljena tam. Razni premiki niso mozni. Globina cevi pa je cca 35cm pod povrsjem.
Podrobnosti na sliki.
Sedaj me pa zanima naslednje. Bo ok ce to betonsko cev na vrhu zvrtam za plasticno cev recimo fi60, ta plasticna cev pa bi sluzila kot odtok iz jaska? Skrbi me da bi voda notri zamrznila, ali pa da bo tako pocetje kakor koli skodilo odvodnjavanju dezevnice.
Jasek bi na to vseeno zabetoniral kot je bil prvotni plan samo da bi moral biti globok samo cca 30cm dvignil pa bi ga kakih 20cm nad povrsje.
Kaj pravite bi to bilo ok?
Kako zatesniti spoj med betonsko in plasticno cevjo? [Slika: d4e7eaade041bd18f843efbd2f0025ef.jpg]

Poslano z mojega SM-N910C z uporabo Tapatalk
Jaz bi jašek skopal v globino kakor si predvidel oziroma da je na dnu čim manj zemlje in zašolal in zabetoniral notri nasul do tričetrtine jaška savske kugle da je funkcija ponikovalnice, saj je tista cev lahko tudi s kuglam prekrita in mislim da pri defrostu TČ ne bo nobenih problemov.
Jašek naredi v globino cca 70 cm. Z cevjo se ne obremenjuj. Težave bodo le pri kopanju in šolanju, ker te bo ovirala. Najboljše je, če je jašek odprt brez dodatnih cevi. Kdo ti je naročil da daj dodatno pvc cev za odtok?
bomber111 Napisal:Jašek naredi v globino cca 70 cm. Z cevjo se ne obremenjuj. Težave bodo le pri kopanju in šolanju, ker te bo ovirala. Najboljše je, če je jašek odprt brez dodatnih cevi. Kdo ti je naročil da daj dodatno pvc cev za odtok?
Narocil ni nihce, sem pa videl da je to naredil tudi nekdo iz foruma. Na to idejo sem prisel ko sem naletel na cev.

Pomeni samo v globino vsaj 70 cm.. brez odvoda vode? Ilovica je spodaj...

Vsaka dodatna cev odvoda bo povzročala dodatne probleme. Najbolje je da je notranja luknja jaška tako široka kot enota TČ. Se pravi da je luknja po celotni površini in lahko teče iz vseh strani prosto v jašek. Dobiš pa ponavadi tudi mere jaška za vsako enoto.
Če res ne gre z zamikom- spremembo lokacije, je opcija, da na eno stran od že obstoječe odtočne cevi in stran od ptt kabla...skoplješ globjo luknjo vanjo postaviš navrtano betonsko cev (okoli nje pa rizel ali kamne)...lahko pol metra višine , če se ti koplje lahko meter :mrgreen:
Globino in fi cevi bi sam prilagajal glede na izkopni material...Če je izkopni mater. ves ilovnat globjo in večjo, če pa naletiš na mat. ki ponika -pesek , lahko manjše dim.. Nad cevjo z ''malo domišljije'' lahko zašolaš (pozidaš?) jašek (z zamikom) na želeno mesto; s tem, da bo cca polovica jaška s prostim padom prek jaška od TČ direkt v ponik. cev. S tem se izogneš zmrzali .
Citat:Jaz bi jašek skopal v globino kakor si predvidel oziroma da je na dnu čim manj zemlje in zašolal in zabetoniral notri nasul do tričetrtine jaška savske kugle da je funkcija ponikovalnice
Napača...kugle jemljejo volumen vodi. Če že se daje pod ponikovalnico ob slabi zemljini- ilovici, ali izven-ob ponikovalnico, če so stene luknjaste...
bohinc Napisal:Če res ne gre z zamikom- spremembo lokacije, je opcija, da na eno stran od že obstoječe odtočne cevi in stran od ptt kabla...skoplješ globjo luknjo vanjo postaviš navrtano betonsko cev (okoli nje pa rizel ali kamne)...lahko pol metra višine , če se ti koplje lahko meter :mrgreen:
Globino in fi cevi bi sam prilagajal glede na izkopni material...Če je izkopni mater. ves ilovnat globjo in večjo, če pa naletiš na mat. ki ponika -pesek , lahko manjše dim.. Nad cevjo z ''malo domišljije'' lahko zašolaš (pozidaš?) jašek (z zamikom) na želeno mesto; s tem, da bo cca polovica jaška s prostim padom prek jaška od TČ direkt v ponik. cev. S tem se izogneš zmrzali .
Citat:Jaz bi jašek skopal v globino kakor si predvidel oziroma da je na dnu čim manj zemlje in zašolal in zabetoniral notri nasul do tričetrtine jaška savske kugle da je funkcija ponikovalnice
Napača...kugle jemljejo volumen vodi. Če že se daje pod ponikovalnico ob slabi zemljini- ilovici, ali izven-ob ponikovalnico, če so stene luknjaste...
@bohinc za ptt kabel sem dobil dovoljenje da ga lahko unicim. Jasek sem zabetoniral tako da je cev ostala lepo v jasku.

Me pa zanima kaj priporocas potem nasuti v jasek ali ga pustim praznega? V jasek se je v teh dneh nabralo za okoli 30cm vode, ki je danes skoraj poniknila ko ni bilo dezja. Jasek je nadkrit tako da skoraj ni direktnih padavin v njega

Elite Napisal:Pozdravljeni!

Zacel sem z izdelavo jaska za TČ. V planu je bilo iti v zemljo 80cm, jasek zabetonirati.
Ob pricetku izkopa pa naletim na cev za dezevnico - iz zleba v bliznji jarek. To da je cev tam nisem vedel, TČ in instalacija pa je ze postavljena tam. Razni premiki niso mozni. Globina cevi pa je cca 35cm pod povrsjem.
Podrobnosti na sliki.
Sedaj me pa zanima naslednje. Bo ok ce to betonsko cev na vrhu zvrtam za plasticno cev recimo fi60, ta plasticna cev pa bi sluzila kot odtok iz jaska? Skrbi me da bi voda notri zamrznila, ali pa da bo tako pocetje kakor koli skodilo odvodnjavanju dezevnice.
Jasek bi na to vseeno zabetoniral kot je bil prvotni plan samo da bi moral biti globok samo cca 30cm dvignil pa bi ga kakih 20cm nad povrsje.
Kaj pravite bi to bilo ok?
Kako zatesniti spoj med betonsko in plasticno cevjo?
Jaz imam izveden odtok iz TČ direktno po eni fi~3cm cevi v odtok meteorne vode, ki se nahaja samo ~20cm pod površjem. Niti pri letošnjih -16° ni bilo težav z zamrzovanjem. Je pa res, da ima TČ tovarniško grelni kabel v tej 3cm cevki, ki sega skoraj do tega meteornega odvoda.
Jaz mislim, da je tvojih 35cm dovolj globoko, da ne bo težav tudi brez grelnega kabla, edino spojno cev bi izoliral z ustrezno izolacijo od pladnja TČ do meteorne cevi.
Citat:Me pa zanima kaj priporocas potem nasuti v jasek ali ga pustim praznega? V jasek se je v teh dneh nabralo za okoli 30cm vode, ki je danes skoraj poniknila ko ni bilo dezja
Vse nasutje jemlje prostornino vodi...
30 cm vode je prišlo z vrha, talna voda...? Izkopna globina jaška je (očitno zemljina ne požira najbolje...) ?
Z grelnimi kabli in odvodnjavanjem prek cevi tudi v ''meteorko'' gre...Drugače pa so neki predpisi v gradbeništvu za zmrzal, najsi gre za temelje objektov, polaganje vodovodov...+-20 cm brez grelnih kablov ne bi nikakor nikomur priporočil...
Citat:Ob pricetku izkopa pa naletim na cev za dezevnico - iz zleba v bliznji jarek
Opcija je, da tej cevi samo z vrha narediš luknjo...
Evo deževni dnevi in malo več časa za forum [emoji2]
Jašek zabetoniran, cevi po sredini za meteorno vodo sem z vrha naredil luknjo ker zemlaj navpija vode. Jašek se obložil s porfidom. Čaka me se premestitev TČ na jašek..

Zanima pa me, se podnožje pritrdi direktno sedaj na jašek ali je bolje dati še kaj med jaškom in pritrdilnimi nogicami? Distančnike kakšne ali kaj drugega?[Slika: c78cce7f7196918e25842753afff7c2d.jpg][Slika: edd1bd6bd2806cacbbd69e93ff046137.jpg][Slika: e70e50af24432bd105dd6c79d8a65233.jpg][Slika: 040b7af2bdcccd8bf9bda2052ae82898.jpg]

Malo mi je padlo v oči relativno majhna odprtina glede na dimenzije jaška. Zakaj tako debele stene?
Stene so bile 15 sm se mi zdi.. jasek sem iz zunenje strani se oblekel s 5cm stirodurja pa 2 do 3 cm kamna.. in pride do tako debelih sten [emoji4]

Lepo.
Elite Napisal:Zanima pa me, se podnožje pritrdi direktno sedaj na jašek ali je bolje dati še kaj med jaškom in pritrdilnimi nogicami? Distančnike kakšne ali kaj drugega?
Tč se prišraufa na take zadevice (kako da ti niso že na drugem podstavku to naredili?) Sicer pa verjetno ultimativni jašek, tako po lepoti kot očitno izoliranosti. Še špranjo do TČ potem zapreš s stirodurom, pa je.
[Slika: antivibracijska_guma_av202_komplet.jpg]
@elite
Do sedaj najlepši jašek za zunanjo. Res lepo.Verjetno bo ob hiši tudi položen porfido.

Skok na forum:

Zadnje novice

V radiatorju šumi
07.11.2019 ob 12:28:59
V radiatorju šumi
Svetujemo, kako pravilno odzračiti radiator in rešiti še ostale nevšečnosti z ogrevanjem.   Okvare... Beri dalje »
Vaša streha pušča?
21.10.2019 ob 07:14:34
Vaša streha pušča?
V določenih primerih vam lahko pri popravilu strehe pomaga vaše zavarovanje doma. Ste ugotovili, da vaša streha... Beri dalje »
Vsestranska delovna oblačila za urejen in profesionalen izgled zaposlenih
23.01.2018 ob 11:35:41
Vsestranska delovna oblačila za urejen in profesionalen izgled zaposlenih
Podjetja s(m)o ljudje, zato je zelo pomembno, da se na delovnem mestu počutimo dobro, saj današnji sodoben in hiter tempo življenja narekuje, da... Beri dalje »
V Lokrovcu pri Celju na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Urbano-D 149
04.12.2017 ob 10:53:36
V Lokrovcu pri Celju na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Urbano-D 149
V podjetju Lumar v soboto 9. decembra, med 10.00 in 15.00 uro, v Lokrovcu pri Celju pripravljajo dan odprtih vrat na spremenjeni hiši Lumar Urbano-D... Beri dalje »