Gradnja in obnova > Energijski viri
Toplotna črpalka - talno gretje plus radiatorji

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Toplotna črpalka - talno gretje plus radiatorji
Obnova hiše gre dobro, smo pa v naslednji situaciji:

V pritličju je že vse obnovljeno in položeno talno gretje, preko čudovit estrih, montaža TČ zrak-voda Hitachi bo drug teden.

Zgornjega nadstropja pa ne bi obnavljali, tako da bi uporabili kar radiatorje, ki so že obstoječi.

Kako dobro bo funkcionirala zadeva? Rabimo dva kroga - torej mešalni ventil? Cena le-tega naj bi bila okoli 800 EUR?

Še kak nasvet bi potreboval glede vgradnje podstavka za zunanjo enoto - le-tega bi odspodaj zabetoniral, ali je v redu, če naredim potemtakem majhen "pasovni temelj" odspodaj? Ima kdo kake slike, ko je že delal to zadevo?
Uporabnic Fantocci je takole naredil temelj za podstavek:

[attachment=o24655]

Jaz bi naredil enako, ali počakam, da se posuši, dam gor malo malte, in nato položim podstavek, da ima malo oprijema s temeljem, počakam na monterja, da uredi svoje, zasujem ob straneh z zemljo, in je to to? Ali delam kaj narobe?

Podstavek imam sicer kupljen v Tepanjah...

Ali ga lahko dam malo bolj proč od hiše? Kakih 60 cm?

Priložene datoteke
.jpg   temelj.jpg (Velikost: 64,26 KB / Prenosi: 2229)
Seveda ti lahko TČ poganja dva kroga (radiatorji + talno).
Imaš pa v taki izvedbi en minus.
TČ bo namreč morala delati na temperaturi primerni za radiatorje. To pa pomeni na splošno slabši COP oziroma SCOP

Če to vzameš v zakup, pa ni nobenega problema. Tudi jaz imam pritličje talno, nadstropje pa radiatorje.

Za zunanjo enoto pa 60 cm več ali manj ne pomeni nič.
Bolj pomembna je odločitev glede smeri. Npr izogibati se juga, ker bo vremenska regulacija dobivala napačne podatke o temperaturi. Izogibati se lokacije, kjer je možnost snežnih zametov.
Glede podstavka, pa se je treba zavedati, da bo TČ odtajala in voda mora nekam ponikniti.......
Pri meni je cca. 40 cm od stene,odvisno od širine kapi.
Temelj po mojih izkušnjah v kolikor imaš montažni podstavek ne bo potreben. Dodatno odkopaš 20 cm globok, lahko tudi več in gramoziraš ter postaviš gor podstavek.
Marko1976 Napisal:Uporabnic Fantocci je takole naredil temelj za podstavek:

[ATTACHMENT NOT FOUND]

Jaz bi naredil enako, ali počakam, da se posuši, dam gor malo malte, in nato položim podstavek, da ima malo oprijema s temeljem, počakam na monterja, da uredi svoje, zasujem ob straneh z zemljo, in je to to? Ali delam kaj narobe?

Podstavek imam sicer kupljen v Tepanjah...

Ali ga lahko dam malo bolj proč od hiše? Kakih 60 cm?

Hmmm, to pa ne bo moja slika.

Jaz sem izdelal dva. Moj prvi (od TČ) je bil zgrešena izvedba (polna kocka z odtokom fi110, kar se je izkazalo za premalo in je TČ ledenela, zato smo morali dati še grelni kabel).

Moj drugi (za ogrevalno klimo) pa izgleda tako:
Skopano do filtra drenaže ob hiši, tri šare betonskih vogalnikov pod zemljo in še dve šari nad zemljo (ni na sliki), vogalniki so lepljeni le po robovih.
Na vrhu je prilepljen inox L profil, ki se mi je valjal doma in služi za mesto pritrditve klime (tudi to ni na sliki).

Priložene datoteke
.jpg   P1070272.JPG (Velikost: 225,72 KB / Prenosi: 2140)
.jpg   P1070271.JPG (Velikost: 196,36 KB / Prenosi: 2140)
Torej nobenega temelja ni in tudi ni potreben za 35-kilsko klimco, vogalniki pa so ostali votli taki, kot so - votli vse dna. Ko se zadeva zasuje iz vseh strani to postane že samo po sebi točkovni temelj. Izvedba pa stane toliko kot tvoj čas + cca 10€ za 30cm vogalnike. Sem jih pa pokital s fleks lepilom in mrežico, morda jih bom celo pobarval z barvo za beton.
Evo:

[attachment=o24678]

Spodaj naokoli sem zabetoniral, kot sem napovedal... Drži močno, 100% je v vagi, na sredini na tleh sem pustil (malo pa nasul) zemljino...

Priložene datoteke
.jpg   IMG_2261.JPG (Velikost: 145,91 KB / Prenosi: 1954)
Upam da nisem jaz preveč kompliciral.. Ampak naredili smo 10 cm visoko in 60 cm globoko, s ponikanjem (spodaj gramoz), noter pa sem nasul cca 40 cm rizlov. Baje mora bit, da ne bo zmrzovalo pozimi. Tongue

[Slika: 2017-05-31-110116.jpg]

[Slika: 2017-05-31-160951.jpg]
No - pošteno je, da se vsem zahvalim za odgovore... Po prvi kurilni sezoni lahko poročam, da sem za elektriko glede gretja plačal 750/800 €, za celo sezono, hiša še vedno brez fasade, kuril 24/7, po hiši smo hodili celo zimo v kratkih majicah, pritličje (talno gretje) je imelo dan in noč vsaj 22/23 stopinj, v nadstropju višje (radiatorji) pa je bilo vedno kako stopinjo manj. Temperatura vode v dvižnem vodu na talnem gretju je bila v najhijši zimi (zunaj -15) največ 35, v radiatorjih pa 42. Večji del zime pa režim 31/39.

Skratka - kakšen kamin za rezervo neki...Smile

Sem izredno pozitivno presenečen nad delovanje in komoditeto TČ in sistema, priporočam vsakomur. Radiatorje sem pa resda predimenzioniral, zato tudi tako majhna razlika v temperaturi dvižnega voda med talnim in radiatorji...

No, zdaj sem začel delati pa še fasado...Smile
Katero tč imaš (nekaj Hitachi), kakšni so radiatorji (tip 22, dolžine vsaj 150x60 cm ) ?
Koliko površine ogrevaš (iz opisanega bi rekel ~160 m2 ) ?
Imaš potem 2 ločena ogrevalna kroga ?
Lokacija hiše ?
Veš tudi koliko kWh je porabila tč ali samo končni znesek na računu za elektriko?

Pri teh tč podstavkih mi ena stvar ni jasna, kam gre ves kondenz ?

Vsekakor je številka ogrevanja zelo nizka.
Imam Yutakija S Combi, radiatorji 22, dolžine približno 130 cm na sobo velikoxti 10m2. Bajta je 150m2. Imam dva kroga, da. Maribor. Vem samo znesek - praksa... Po mojem skromnem mnenju kondenz odteče navzdol v podstavek, spodaj imam malo rizla...
nick101 Napisal:Pri teh tč podstavkih mi ena stvar ni jasna, kam gre ves kondenz ?
Sicer odgovarjam na svoj kar stari post, a kot je že Marko napisal: ponikne. Tudi v najhujši zimi da Zemlja od sebe toliko toplote, da se ne nabira predebeli led. Vrhunska rešitev.

Kar ne velja za moje sosede, ki so se odločali za druge (cenejše) opcije:
1. vkopana PVC horizontala fi 50 k žlebu z dodatnim el. gretjem
2. vkopana PVC vertikala fi 50, en meter globoko
3. Rostfrei podstavek, nato v žleb

Cenejše so bile lani, pred zimo. Letos so vsi sledili mojemu zgledu. Wink
Jaz imam npr. 2 metra mastne/mokre ilovice (oz nekaj temu podobnega), tam ni teorije da kaj vode gre skozi, zato sprašujem.
Tudi jaz se odločam za talno gretje v mansardi in radiatorsko v srednjem delu. Imam Hitachi Yutaki S. Kako ste rešili zadevo? Je potreben zalogovnik, katerega fila TČ in samostojna elektronika za vodenje obeh nadstropij?
Hitachi zelo lepo pelje tudi mešalni krog, ob defrostih zna celo obrnit mešalni ventil. Zalogovnik ni nujen, je pa ob dveh krogih zelo priporočljiv.
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si

Skok na forum:

Zadnje novice

Etex z zaključkom prevzema podjetja URSA - podjetja za proizvodnjo izolacijskih materialov, nadaljuje s preusmeritvijo svojega portfelja v smeri lahkih in trajnostnih gradbenih rešitev
03.06.2022 ob 08:23:40
Etex z zaključkom prevzema podjetja URSA -  podjetja za proizvodnjo izolacijskih materialov, nadaljuje s preusmeritvijo svojega portfelja v smeri lahkih in trajnostnih gradbenih rešitev
1. junij 2022 predstavlja pomemben mejnik za skupino Etex, saj mu pri strategiji rasti poslovanja zagotavlja peto vrsto tehnologije. S... Beri dalje »