Nepremičnine > Nakup, prodaja in pravna vprašanja
Nakup hiše, dovoz služnostna pot

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nakup hiše, dovoz služnostna pot
Pozdravljeni

Imam namen kupiti hišo do katere vodi cca. 500m makedamske poti, ki je po privatnih zemljiščih tam cca. 4 lastnikov. Na to pot so vezani 2 hiši.
Kot sem v preteklosti spraševal že je bila podpisana služnost a ni bila vpisana v ZK, o tem raje ne bi razpravljal, tisti papir je brez vrednosti oz. brezpredmeten.

Z trenutnim lastnikom (prodajalcem) imam občutek, da sva na 2 različnih planetih.

On meni vse je ok vprašajte odvetnika, notarka bo dala dopis zraven da je vse ok.

Bil danes pri notarki, ki mi pravi da so gospodu (prodajalcu) obrazložili da manjkajo podpisi in da niso ok številke parcel in da mora na novo pridobit vse. So mu dali obrazec in je dejal, da se z tem ne bo ukvarjal.

Prodajalec pravi, da podpisov ne more dobiti in da ko bom jaz prišel, da bo vse drugače.

Rekel sem že tudi da grem osebno do vseh in jih prosim za podpise a pravi da jih ne bom dobila oz. se je izmikal.

Kaj narediti ?

Kakšni so pogoji da se gre v tožbo za nujno pot (uporablja se več kot 20let), kako dolgo traja in kakšen strošek je to okvirno ?

Hvala

Lep pozdrav
Zakaj bi se potunkal že v štartu v takšno zgodbo?! Razen, če kupiš hišo po tako bagatelni ceni, da se ti tveganje še vedno izplača ...
Kot sem v preteklosti spraševal že je bila podpisana služnost a ni bila vpisana v ZK, o tem raje ne bi razpravljal, tisti papir je brez vrednosti oz. brezpredmeten.

Če imate res to pogodbo o ustanovitvi služnosti in so jo podpisali takratni lastniki in ste pot uporabljali stalno 10 ali več let ni nobenega problema vložit tožbo za vpis služnosti v z.k.
Treba bo do odvetnika.
Pozdravljeni

Zgodovina zgodbe:
Prva služnost je bila podpisana več kot 10 let nazaj, veljavna ni ker ne obstaja več parcela v ZK, bila je združena v novo.
Če se še lastnik menja potem nima hiša več nobene povezave z papirjem.
Bil sem danes pri notarki, ki mi je povedala, da so prodajalcu povedali da mora vse na novo pridobiti. Da je to kar ima nepredmetno-neuporabno. Ker ni parcelne številke in celo naj bi manjkali podpisi, čeprav je overjeno.

Kar se tiče nujne poti in tožbe.
Pred nakupom bi se rad zavaroval, da ne bo problemov.

Ne vem kako bi ljudje sprejeli, da ga pridem prositi za služnost in mi reče ne. Pa mu rečem, da mi ne preostane drugega kot, da ga tožim na sodišču. Mislim, da ne bi bili veseli. Če do takrat ne bi imel problemov bi jih po tem verjetno imel.

Povrhu vsega ne vem kakšen bi bil strošek tega in kako dolgo traja.

Hvala

Lep pozdrav
Sodišče se lahko vleče leta in leta
Takšne stvari ne trajajo na sodišču "leta in leta". Očitno je s papirjem, ki bi naj bil služnostna pogodba narobe vse kaj drugega kot (samo) to, da so se spremenile parcelne številke. S sosedi ob cesti bi se moral pogovoriti, se predstaviti kot novi potencialni sosed. Morda bi bilo tudi njim v interesu dobiti bolj normalnega soseda kot je sedanji... Do odvetnika niste šli - zakaj že ne?! Notar ni odvetnik.
Pozdravljeni

Hvala za nasvete, bom stopil do odvetnika, mislim pa da je notar pri katerem sem bil tudi odvetnik.
Imam interes in tudi stopil bom do lastnikov, kljub vsemu da mi prodajalec odsvetuje in pravi, da ne bom dobil soglasja.
Gre se za kmetijsko zemljišče, nimam nobenega statusa in šlo bo na oglasno desko. Tako jaz kot prodajalec ne bi rada da se prijavi še kdo.Prodajalec mi je rekel naj se ne govori naokoli.

Hvala

Lep pozdrav
Merkur Napisal:Takšne stvari ne trajajo na sodišču "leta in leta".
Si bil kdaj na sodišču?
Recimo,da se midva yebeva po sodišču; na sodišču ti ugodijo, jaz se pritožim,potem meni ugodijo pa se ti pritožiš pa na višje sodišče pa spet ti dobiš,se pritožim in to traja in traja.
Če prav razumem, kupuješ kmetijo? Nadalje domnevam, da prodajalec ni eden izmed 4 solastnikov poti, ali pač?
Dostop na podlagi nujne poti je možno sodno vzpostaviti za vsako zemljišče, ki nima dostopa, vendar takšen dostop ni brezplačen (cca tretjino tržne vrednosti poti) pa še par let traja preden sodišče izda sklep o ustanovitvi služnosti (v najboljšem primeru vsaj 1 leto); to si pač vkalkuliraj pri tvoji odločitvi glede nakupa.
Ustanovitev služnosti v tvojo korist na podlagi priposestvovanja po mojem mnenju ni možno, ker nisi bil posestnik (lahko pa še vprašaš svojega odvetnika).
zmajcek Napisal:Pozdravljeni

Hvala za nasvete, bom stopil do odvetnika, mislim pa da je notar pri katerem sem bil tudi odvetnik.
Imam interes in tudi stopil bom do lastnikov, kljub vsemu da mi prodajalec odsvetuje in pravi, da ne bom dobil soglasja.
Gre se za kmetijsko zemljišče, nimam nobenega statusa in šlo bo na oglasno desko. Tako jaz kot prodajalec ne bi rada da se prijavi še kdo.Prodajalec mi je rekel naj se ne govori naokoli.

Hvala

Lep pozdrav
Le previdno ,ker tu ??????????? mrgoli. Da ne boš iz Zmajčka nastal Osel.
Beri Napisal:
Si bil kdaj na sodišču?
Recimo,da se midva yebeva po sodišču; na sodišču ti ugodijo, jaz se pritožim,potem meni ugodijo pa se ti pritožiš pa na višje sodišče pa spet ti dobiš,se pritožim in to traja in traja.
Sodišče določi nujno pot relativno hitro (ravno zato, ker jo ono določi in ne gre za proces kdo ima prav in kdo ne). Zmajček - notar in odvetnik sta oba pravnika. Notar skrbi za verodostojnost listin, ki jih potrjuje, odvetnik zastopa tvoje (!) pravice. Že ko si prvič spraševal smo ti napisali - pojdi do odvetnika.
Beri Napisal:
Si bil kdaj na sodišču?

Ti si že bil, kdaj v zvezi z določitvijo nujne poti? Kako izgleda postopek?
Bil sem pri odvetniku, ker je vse kazalo, da drugače ne bo šlo, a smo se potem uspeli sporazumno dogovoriti, ker so drugi dojeli, da bo sodišče naredilo to kar sami prostovoljno nočejo. Takrat je bilo rečeno, da tu ni veliko možnosti izigravanja postopka, ker sodišče določi nujno pot na podlagi predloženih argumentov.
tako je nujno služnost dobiš,dolžan si pa plačati služnost.
@Merkur: sicer sem citiral Berija in vprašanje je bilo namenjeno njemu. Vseeno hvala za odgovor. Smile

Skok na forum:

Zadnje novice

Vabljeni na Marlesov dan odprtih vrat
19.05.2022 ob 13:41:01
Vabljeni na Marlesov dan odprtih vrat
Vabljeni na Marlesov dan odprtih vrat  - Popolnost bivanja v hiši, kjer diši po domu Kje: okolica Bleda Kdaj: v... Beri dalje »
Ne zamudite nizkih obrestnih mer | NLB Stanovanjski kredit
21.04.2022 ob 07:06:17
Ne zamudite nizkih obrestnih mer | NLB Stanovanjski kredit
Ne zamudite nizkih obrestnih mer | NLB Stanovanjski kredit Dobrodošle stranke vseh bankUjemite nizke obrestne mere in... Beri dalje »