Gradnja in obnova > Energijski viri
EloBLOCK poraba

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EloBLOCK poraba
Pozdravljeni.,
Prosim vse uporabnike eloBLOCKA ce bi mi lahko zaupali dejanske porabe ogrevanja na sezono. Čedlje bolj se mi zdi da toplotne crpalke zrak/voda ne dosezejo letnega COPA 2.

Hvala tudi kritike so dobrodosle.
Primer: 170m2 ogrevana hisa vse talno. Racunske toplotne izgube hise 30w/m2.
Stroski ogrevanja 600eur Et merjenje

Ce bi TC kurila 300eur na sezono,
Bi bila doba izravnave 12 let. Kar pa zagotovo tc
Ne bo delovala brez napak. Vaillant eloBLOCK pa bo.
Tukaj ne boš dobil nikakršnega odgovora. Vsi zamrznejo že ob misli, da bi se jim grelec vklopil, kaj šele da bi se komplet greli na grelce.

Kopirano iz ene druge teme:
gt001 Napisal:zacetek ogrevanja: zadnji teden oktobra 2014, konec ogrevanja prvi teden aprila 2015. skupna poraba ca 5000kWh (ca.20% VT in 80% MT) oz. ca. 500€. Ogrevano ~170m2 na povprecnih 22stopinj.
Hisa dobra NEH (teoreticno jo ursin izracun uvrsca v razred A2 )+rekuperator.

Po moje je letni COP 2 drugače čisto OK predpostavka. Lahko je tudi večji, vendar je potem investicija večja (močnejša TČ, da se ja nikdar grelci ne vklopijo). Zdaj je edina neznanka samo še, koliko let vzeti za izračun povrnjene investicije. Vsi bi 15let, kar je močno pretirano. 7-10 let bi človek rekel. Zdaj pa računaj. Ne vem pa, če z EloBlockom lahko ogrevaš vodo. Lahko je tudi tu na elektriko ali pa sanitarna TČ, odvisno kaki porabniki ste. Tukaj je nvesticija bolj smiselna po moje. Sanitarne TČ imajo boljši izkoristek (3?) in daljšo življenjsko dobo - tu baje lahko 15 let vzameš...

Torej eloblock + sanitarna TČ = 2k€ investicije? TČ si napisal 6,6k€ v drugi temi, potem gre pa samo navzgor (če vzameš drugo ali močnejšo, bog ne daj oboje). razlika v ogrevanju 300€/leto --> 10x300=3k€. Se pravi v 10 letih ne povrneš ogrevanja, če nabaviš TČ, ki cenovno dokaj pri tleh, pa da ni kitajka, SV pa bo cenejša v primeru sanitarne TČ.

Oziroma drugače povedano, dokler je letni Cop manjši od 2,5 se v 10 letih TČ ne povrne. Tista zgoraj omenjena. To je brez okvar, brez dofilavanja plina, brez kakršnih koli servisov in posegov na katerikoli napravi, kjer pa je verjetnost, da tega ogrevalna naprava ne bo potrebovala, večja na strani eloblocka.

To rečeno, še moje izkušnje glede na tvojo drugo temo. Ogrevam tam nekje 235m2 + 20m2 galerije, hiša ima cca 80m2 kleti, ki se ravno tako ogreva v povprečju na 22 stopinj, kot preostala hiša. Oziroma lansko zimo celo kakih 24, ker nisem priprla cevi. Po PHPP je pasivna hiša, imamo tudi rekuperacijo. Ogrevamo se z 5kw Panasonicom Aquareo. Preglej moje poste. Grda k smrt, sofisticirana kot ena kmečka deklina, ampak zeblo nas ni. Lansko leto nam je skurila cca 400-450€ za ogrevanje + SV + hlajenje + standby (nikdar ni čisto ugasnjena). Je edina stvar za ogrevanje tako vode kot hiše. razmerje med ogrevanjem in SV je cca 50:50. Dimenzionirana je tako, da nam špice pobira grelec, tako da se kamot vklopi pod -5 stopinjami in lansko leto je pokuril 591kwh (60,5€), kar vključuje tudi pomoč pri defrostih, ne samo ogrevanje. tega se ne bi rešila tudi pri 9kw mašini. Mi smo zadovoljni, se pa vzdržimo mnenja, kaj bi za vas bilo najbolje, ker pojma nimam. Izberite monterja, ki mu zaupate (na podlagi referenc ipd), pa naj vam on pomaga pri odločitvi, za katero bo, če boste monterja pametno izbrali, tudi stal in sigurno ne boste imeli težav.
Pri radiatorskem ogrevanju je SCOP nekje med 2,5 in 3, to lahko trdim za sebe. Pri vseh teh kalkulacijah z direktnim el. ogrevanjem se pozabi na sanitarno toplo vodo. Bolj je hiša izolirana, večji je delež stroškov za sanitarno vodo.
Je pač tako, da je pri NEH poraba že tako majhna, da so potem tudi prihranki v primeru TČ majhni in zato povrnitev investicije zelo dolga.
Ampak če si šel v gradnjo NEH si zavestno šel v investicijo, ki je dražja z namenom da boš prihranil na energiji. Zakaj ne bi potem dal še nekaj več in uporabil TČ, pa prihranil še nekaj energije? In seveda bo prihranek tudi pri sanitarni vodi.
Tudi jaz potrjujem COP na radiatorjih 2,6, z nizkotemperaturno toplotno črpalko. Smo pa pred TČ sanitarno vodo ogrevali na elktriko in porabili okrog 300 kWh mesečno, torej ca. 400 € samo za sanitarno vodo na leto - v razmislek.

Problem el. bloka je tudi moč električnega priključka. Sicer pa kot že večkrat karikirano, če je hiša dobro izolirana je dovolj že ena 100 W žarnica.
kdor danes ne dela novogradnje, nekako ne ve, da slabša od NEH sploh ne sme biti (tam 3L), še kako leto pa ne bo smela biti slabša od 1,5L.

Če je vodilo prihraniti energijo, potem se s tabo strinjam. Če je vodilo prihraniti energijo, zato, da me bo manj stalo, pri tem seveda gledam tudi na investicijo, je pa že vprašanje.
Stanovanje 110m2 -- ekoBlock poraba el za ogrevanje 1450 eur na sezono...
(izolacija samo na dvoriščni strani 8cm.. zidovi 60cm polna opeka)

čeprav ne vem kake ma to veze z biločim ?
Pri toplotni je že prihranka samo za sanitarno vodo 200 eur na leto.. tak da tvoja računica je krneki...
Pa serverske klime ki laufajo prav tako 24/7 zdržijo več kod 12 lel, tako aa TČ bi moral tudi, ni neke bistvene razlike....
@JaBK
Ampak pri odločitvi za NEH, najbrž ni bil izračun, da se višji strošek investicije mora povrniti v 10ih letih ali manj
JaBK Napisal:Tukaj ne boš dobil nikakršnega odgovora. Vsi zamrznejo že ob misli, da bi se jim grelec vklopil, kaj šele da bi se komplet greli na grelce.

Kopirano iz ene druge teme:
gt001 Napisal:zacetek ogrevanja: zadnji teden oktobra 2014, konec ogrevanja prvi teden aprila 2015. skupna poraba ca 5000kWh (ca.20% VT in 80% MT) oz. ca. 500€. Ogrevano ~170m2 na povprecnih 22stopinj.
Hisa dobra NEH (teoreticno jo ursin izracun uvrsca v razred A2 )+rekuperator.

Po moje je letni COP 2 drugače čisto OK predpostavka. Lahko je tudi večji, vendar je potem investicija večja (močnejša TČ, da se ja nikdar grelci ne vklopijo). Zdaj je edina neznanka samo še, koliko let vzeti za izračun povrnjene investicije. Vsi bi 15let, kar je močno pretirano. 7-10 let bi človek rekel. Zdaj pa računaj. Ne vem pa, če z EloBlockom lahko ogrevaš vodo. Lahko je tudi tu na elektriko ali pa sanitarna TČ, odvisno kaki porabniki ste. Tukaj je nvesticija bolj smiselna po moje. Sanitarne TČ imajo boljši izkoristek (3?) in daljšo življenjsko dobo - tu baje lahko 15 let vzameš...

Torej eloblock + sanitarna TČ = 2k€ investicije? TČ si napisal 6,6k€ v drugi temi, potem gre pa samo navzgor (če vzameš drugo ali močnejšo, bog ne daj oboje). razlika v ogrevanju 300€/leto --> 10x300=3k€. Se pravi v 10 letih ne povrneš ogrevanja, če nabaviš TČ, ki cenovno dokaj pri tleh, pa da ni kitajka, SV pa bo cenejša v primeru sanitarne TČ.

Oziroma drugače povedano, dokler je letni Cop manjši od 2,5 se v 10 letih TČ ne povrne. Tista zgoraj omenjena. To je brez okvar, brez dofilavanja plina, brez kakršnih koli servisov in posegov na katerikoli napravi, kjer pa je verjetnost, da tega ogrevalna naprava ne bo potrebovala, večja na strani eloblocka.

v bistvu si jabk vse povedala.
investicija eloblock+stc je slabih 2k€. eloblok bi seveda lahko paralelno ogreval tudi toplo vodo. potem bi bila investicija 2k€ - STC + bojler.
glede na to, da bi se naj v dobro izoliranih hisah porabilo vec energije za ogrevanje vode, kot za ogrevanje hise, smatramo STC za dobro odlocitev.

k zgornji porabi za ogrevanje se podatek o skupni porabi: v obdobju oktober2014-september2015 je bila skupen/letni racun za elektricno energijo 890€ (all inclusive za ogrevanje, toplo vodo, kuhanje in vse ostalo).
elektrika je namrec edini vir energije pri hisi.
je v eni drugi temi napisal, o kaki hiši je govora. in sigurno ne gre za samo na eni strani 8cm izolacije. Računica je narejena za eloblock+sanitarna TČ vs TČ. Edino, kar se je pozabilo, je hlajenje poleti. Z eloblockom se ne bo hladil, če bo treba. Nihče od vas ni delal te računice, ker se je TAKOJ zavrglo možnost brez pomisleka, da scenarij, kjer je eloblock bolj smiseln kot TČ. Moj prvi stavek v tem kilometrskem postu.

Zdaj pa eloblock ne rabi nobenega servisa, kar za TČ ni res. Še malo pa bo obvezen kao redni servis, tako kot za dimnike. Seveda zakaj ne bi TČ delala 12 let in več, lahko pa tudi 5 (vsem dobro znan primer s tega foruma). In pa seveda, eloblock ni več "prepovedan", kot je bil svoje cajte. Vse več bo tem tukaj gor, ko se gradi in kmalu bodo obvezne izredno varčne hiše, glede navadnega eloblocka, ker TČ so predrage za te hiše.
TeMpL Napisal:Stanovanje 110m2 -- ekoBlock poraba el za ogrevanje 1450 eur na sezono...
(izolacija samo na dvoriščni strani 8cm.. zidovi 60cm polna opeka)

čeprav ne vem kake ma to veze z biločim ?
Pri toplotni je že prihranka samo za sanitarno vodo 200 eur na leto.. tak da tvoja računica je krneki...
Pa serverske klime ki laufajo prav tako 24/7 zdržijo več kod 12 lel, tako aa TČ bi moral tudi, ni neke bistvene razlike....

osnovna predpostavka: bolj kot je hisa/stanovanje/objekt potraten, bolj ucinkovito ogrevalno napravo je smiselno vgraditi (ali pa ce imas lasten gozd in je dve prikolici drv vec ali manj vseeno).
torej ce bi ti imel ogrevanje na TC, bi stroski padli na ca. 40% sedanjih -> torej privarcujes vkljucno z ogrevanjem tople vode blizu jurja na leto. pri takih stevilkah je obrat investicije znatno hitrejsi, kot ce je privarcevanega zgolj 200€-300€.
Homer Napisal:@JaBK
Ampak pri odločitvi za NEH, najbrž ni bil izračun, da se višji strošek investicije mora povrniti v 10ih letih ali manj

Odločitvi za NEH botruje zelo enostaven pogoj: želiš graditi ali ne? Ne vem koliko je amortizacijska doba za okna in fasado. V glavi imam da se računa 15 - 20 let. Saj to je nekje napisano, ta pravila, kako se računa, pa žal ne najdem več. Pri novogradnji 5cm fasade pomeni pri recimo ovoju 200m2 cca 1000€ (nekako 1€/1m2/cm fasade). Okna - čakaš na akcijo, ko je tretja šipa zastonj. če je nekaj zastonj, potem je jasno koliko stane.
Pripombe so mogoče letele samo na kalkulacijo, glede vrnitve stroškov. Drugače pa tudi e. blok ne pije vode, glede na neposredno el. gretje estrihov, kjer ni posebej potrebna montaža vodnega talnega gretja.
Citat:Pripombe so mogoče letele samo na kalkulacijo, glede vrnitve stroškov. Drugače pa tudi e. blok ne pije vode, glede na neposredno el. gretje estrihov, kjer ni posebej potrebna montaža vodnega talnega gretja.
a to mislis glede zacetne investicije?
mozno. imas kaksne primerjalne stevilke?

jaz imam sledece: cojko (mislim, da je edini tule na forumu, ki ima kpl. hiso na el. talno), je zapisal (Objavljeno: 06 jul 2009 12:02 ): Mene pa bo stalo kompletno električno centralno talno ogrevanje za 120 m2 le 3.000 EUR

ko sem tu na forumu naletel na cojkov sistem, mi je dalo misliti, nisem pa imel poguma imeti vseh jajc v eni kosari in se vezati za vekomaj na en ogrevali vir, zato sem si pustil rezervo in naredil klasicno talno-vodno.
170m2 talnega v vecini v lastni reziji (tako kot cojko, ki je prav tako delal sam) me je stalo ca 3500€ (1400tm cevi fi17, arm. mreze, vezice, razdelilca 9+10, omarici, bakrena povezava do kurilnice, delo instalaterja za zadeve, ki jih nisem delal sam).

Torej me je klasicno vodno talno prislo nekaj manj (gledano na m²) kot talno elektricno. pri tem imam backup, da se lahko prakticno v parih dneh spravim na TC/plin/pelete/karkoli.

ps. dalec od tega, da je moja varianta idealna - je pa zame v danih razmerah cisto ok.
katera bi bila idealna potem? Meni se zdi, da je gledano z vidika investicija + poraba kar ta, ki jo imaš. Pa future proof za ostale "peči".

Edino če porabite tople vode toliko kot lojz ali gallolight. Tam bi bilo tudi potrebno izračunati, če se STČ splača ali ni potem bolje kar na eloblok vezat. Tu je pač enako, manjša je potreba, bolj je investicija v TČ vprašljiva.

p.s.
890€ je tudi z tistimi "rezidulanimi" stroški, ki jih plačaš ne glede ali kaj porabiš? Jaz jih imam npr 16,5€ za 3x25A.

Skok na forum:

Zadnje novice