Gradnja in obnova > Stavbno pohištvo
Mali nadstrešek v bloku na balkonu

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mali nadstrešek v bloku na balkonu
Pozdravljeni

Na balkonu bi rad naredil nadstresek (tisti standardni kateri so na balkonih v bloku) s cim manjsih posegom in manjsim stroskom.

Zanima me kaj mi priporocate kasen material naj uporabim??Moja ideja je nekako taka:
-kritina bi bila polikarbonatna
(http://www.merkur.si/gradnja/osnovni-gr ... m-prozorna)

-nosilci???Pojma nimam. Ne vem kaksne nosilce na postavim oz kje naj jih kupim

Prilagam sliko mojega balkona in ideje kako sem si zamislil.

Ze v naprej hvala za razne nasvete in pomoc

Priložene datoteke
.jpg   eeeeeeee.jpg (Velikost: 244,47 KB / Prenosi: 2323)
Jaz sem takole naredil...

[Slika: 401208-PICT8119r.jpg]

[Slika: 401207-PICT8127r.jpg]

Rabiš pa varilni aparat...ter veliko časa...jaz sem porabil kak teden. Železje sem nabavil pohištveno cev 25x25 mm.
karamanica Napisal:-kritina bi bila polikarbonatna
Če bo prozorna, ne bo kaj veliko sence.
Sam sem tudi, tašči napravil podoben nadstrešek pred slabimi 40leti (Žerjavar, če bere se verjetno že križa), pa je še vedno v funkciji in bolj privlačen kot nekoč. Privijačen na zgornji balkon s Triglav jeklenimi sidri M 10, samo bolj od roba kot Vincetovi.Tudi cevi so bile podobne samo ne pohištvene ampak debelostenske in zato konstrukcija manj ojačana od prikazane na fotografiji. Prozorno valovito kritino, transparentno z vlakni, vendar ne UV obstojno,je novi lastnik zamenjal z nearmirano vendar z že od toče preluknjano. Ja in kolikor se še spomnim je bil največji problem, politika pričvrstitve kompletne konstrukcije v drugem nadstropju z asistenco spodnjega upokojenega soseda, zaradi teže, omejenega prostora, brez možnosti pomoči zgornjega soseda in nenazadnje moje vrtoglavice. Ima pa sedanja lastnica namesto bambusovih senčil na konstrukcijo obešene obešanke, da se obremenitev celoletno izenači s težo snega pozimi. :wink:
Vincent tole si pa odlicno naredil. No nekaj takega bom tudi jaz. Danes sem bil pri kovinarju,cakam predracun za nosilce.

Vincent kje si pa kupil kritino?
In pa si ze kupil belo zelezo ali si ga sam barval??
Kaksne so mere kritine? sirina,dolzina,debelina??
In pa na koliko si naredil razmak med nosilci??

Hvala ti !!
Fasada je skupna stvar, za vse posege v fasado je potrebno 100% soglasje lastnikov. Ampak dokler ne bo enkrat kak lastnik iz npr. Avstrije, za katerega bi bila taka reč nepredstavljiva, s tožbo dosegel, da se zadeva ostrani, ob precejšnjih stroških za toženega, se bo to očitno dogajalo.
Kaj pa, če se bi sosed domislil, da konzolno, z ozkim kontejnerjem na fasadi, poveča otroško sobo? Ali pobarva svoj del fasade na oranžno. Ali da turkizna vrata na hodnik?...
Manjši popravek zgornje gapezeve navedbe. Potrebno je soglasje malo nad 75% po deležih etažne lastnine.

100% soglasje etažnih lastnikov (v tem kontekstu) potrebuješ le pri posegih, za katere je potrebno pridobiti gradbeno dovoljenje.

upravljanje objektov Mag dom,
Gorazd
Tako je določeno v pravilniku o upravljanju stavb, ker pa je fasada skupna stvar, bi po drugih zakonih, ki urejajo lastninske pravice (Stvarnopravni zakonik,..) bilo potrebno 100% soglasje. 75% soglasje je po mojem mnenju mišljeno za primer, da recimo stanovalci želijo prebarvati blok, ali namestiti žaluzije na okna. Ena taka konstukcija ne sodi v to kategorijo, po mojem mnenju.
@gapez, mogoče je včasih bolje da takšna mnenja zadržiš zase. Ljudje preberejo. In že čez pol leta bo nek internetni znanstvenik začel prodajati to napačno navedbo kot resnično. In s tem lahko povzročil kar nekaj težav.

Področje urejata 13. in 14. člen Pravilnika

13. člen
(posli, ki zahtevajo več kot tričetrtinsko soglasje)
(1) Lastniki se z več kot tremi četrtinami solastniških deležev (75%) odločajo o:
- sklenitvi pogodbe o medsebojnih razmerjih;
- opravljanju dovoljene dejavnosti v delu stanovanja;
- zavarovanju stavbe;
- vseh izboljšavah, ki ne štejejo za vzdrževanje, za katere ni potrebno pridobiti gradbenega dovoljenja, pomenijo pa vgraditev novih naprav, opreme, instalacij ali njihovo nadomestitev pred potekom pričakovane dobe trajanja, kamor sodijo na primer zgodnja obnova (prenova) kurilnice, toplotnih postaj ali podpostaj, kar ima za posledico prehod na drug energent (iz trdega goriva ali kurilnega olja na plin ipd.), namestitev klima naprav na skupne dele (fasado, streho stavbe), agregatov za proizvodnjo električne energije, sončnih zbiralnikov ali sončnih celic ter vgradnja izolacije ali materialov, ki se vgrajujejo z namenom učinkovite rabe energije, ipd.
(2) Kadar gre za posege, ki spreminjajo zunanji izgled stavbe, morajo lastniki upoštevati občinske prostorske akte in predpise iz 155. člena zakona.

14. člen
(posli, ki zahtevajo soglasno odločanje)
Lastniki se soglasno (100%) odločajo o:
- sporazumu o določitvi ali spremembi solastniških deležev za potrebe izvajanja zakona,
- spremembi razmerja med skupnimi in posameznimi deli,
- omejitvi rabe posameznih delov (prepoved uporabe stanovanja v druge namene),
- omejitvi rabe skupnih delov (prepoved uporabe skupnih delov v druge namene),
- sporazumu o določitvi posebnih skupnih delov ter solastniških deležev na posebnih skupnih delih,
- spremembi namembnosti posameznega stanovanja,
- najemu in odplačevanju posojila v breme rezervnega sklada,
- vseh izboljšavah in gradbenih delih, za katera je potrebno pridobiti gradbeno dovoljenje in
- določitvi upravnika v stavbah, kjer to po zakonu ni obvezno.

Torej je to sedaj pojasnjeno.

upravljanje objetov Mag dom,
Gorazd
Gorazd ce prav razumem potem za tak nadstresek kot ga ima VINCENT ni potrebno zbirati nobenih soglasij,podpisov???
Alo vidva. Če je objekt novogradnja, ali je arhitekt še živ, je potrebno tudi soglasje arhitekta !, kateri tudi pove, katero barvo žaluzije lahko kupiš in katere ne. Avtorska zaščita izdelka pa te banalne fore. Toliko o pridobivanju dovoljenj.

LP, steklenicka
LP, steklenička
karamanica Napisal:Vincent kje si pa kupil kritino?
In pa si ze kupil belo zelezo ali si ga sam barval??
Kaksne so mere kritine? sirina,dolzina,debelina??
In pa na koliko si naredil razmak med nosilci??

Ne vem iz kje si..jaz sem vse nabavil v Merkur na Viču..tako kritino (eno plato 110 cm sem odrezal na pol...da sem dobil 2 x 55 cm...dolžnine cca. 2.5 metra).
Ter pohištveno cev. Nosilec sem si nekako zmislil, ga skiciral, odrezal železje in zvaril (sicer je čist predimenzioniran..a...tak je). Vijačil nosilce v strop ter nanj dal prečne palice na katere sem vijačil kritino (palice sem v naprej zvrtal za vijake), ter jih privaril na nosilce.

Cenovno sem bil po moje nekje na 150 - 200 EUR (plata, železje, elektrode, vijaki, barva,...).

Železje sem prej odmastil, ter pobarval s temeljno barvo (razen na mestu varov). Ko je bilo vse na mestu pa sem še enkrat potegnil s temelno barvo ter 2 x čez s pokrivno.

Največja umetnost je bilo vijačit kritino...dat jo gor, zvrtat luknje v njo, ter privijačit...ker sem vse delal od spodaj (po višini, sem bil pa nekje v 3 nadstropju) tako da..mi je malo rit stiskalo :lol:

Na daljši stranici sem dal 3 nosilce (vrh glave bi bila dva) ob strani pa seveda dva.

Na plati sem pustil gor zaščitno folijo (s spodnje strani), ki je bila matirana - tako da je ubijala sončne žarke, drugače je plata prozorna.
vincent hvala ti za podroben opis. Zelo si mi pomagal. Bom naredil podobno tvojemu. Hvala se enkrat.
Zivjo,

Jaz bi zamenjal nadstresno kritino s cim prozornim, vrjetno bo potreben dvigalo (4 nadstropje).

Kako mi predlagate, da se lotim? Katera kritina za popoldansko sonce, da je obstojna in da se ne umaze oz izgleda ok?

Hvala.

Skok na forum:

Zadnje novice

Redno vzdrževanje doma je nujno
20.01.2020 ob 12:59:50
Redno vzdrževanje doma je nujno
S tem boste poskrbeli za svojo varnost in manj zapletov pri zavarovanju. Izognite se slabi volji, ko vam denimo poči cev in voda... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »