Splošno > Sam svoj mojster
Zidanje stebrov za teraso

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zidanje stebrov za teraso
Ker nisem dobil ali našel stare opeke istih dimenzij (veliko odstopanje pri fugah), sem kupil novo in jo skupaj s kamnom premetal v mešalcu. Opeka se ni polomila in je dobila antični, rustikalni videz.

Sezidati moram dva nosilna stebra za leseno konstrukcijo, ki bo na drugi strani pritrjena na steno hiše.

Vprašanje:
1. najbolj primerna malta (razmerje in materiali). Nameravam uporabit pesek cement v razmerju 3:1.

2. S čim pritrditi železne L nosilce na steno hiše (za tram,ki bo nosil konstrukcijo ob steni, glede na to, da je hiša sezidana s porotermom 40 cm. Navojne palice mi niso všeč ker na drugi strani gledajo v notranjost hiše.

3. Ker bo na strehi strešnik Tondach Sulm Verschiebeziegel
http://tondach.si/Izdelki/Streha/Pregle ... iebeziegel
,kjer ima lahko streha samo 13 stopinj, me zanima kako se reši pločevina ob stiku strešnika in stene (glede na to, da so strešniki izbočeni oz. malo valoviti.

Pošljem fotografije zidakov. Najbolj se obdelavi upira wienerbergerjev zidak, ostali pa se dokaj hitro okrušijo in dobijo mehko posnete robove in praske.

4. Ali zafugirati fuge na stebrih do konca ali pustiti cca 1 cm (zaradi vlage in dežje po vetru). Ali pustiti kak cm in fugirati pozneje?

5. Špirovci bodo dolgi cca 5 metrov in 50 cm za kap. Glede na to, da je tehta en strešnik 2,80 kg, gre na kvadratni meter 42 kg, za celo teraso cca (5,5 x 8 metrov) bo teža strešnikov 1.848 kg. Kakšna bi bila optimalna dimenzija špirovcev.

6. in prednjega tramu, ki bo slonel na zidanih stebrih (razmak med stebri je cca 4 metre.

Želim se izogniti pločevinasti strehi, zato strešniki, in spodaj na podeskan del folija.

7. Katero paropropustno folijo priporočate.

8. Izbral sem opečni zidak navadni wienerberger. Če drugje zdrži stara opeka bo menda tudi ta zidak, ki se bo nahajal pod streho, razen ko bo deževalo po vetru.

lpt
1. Bi priporočal pritrjevanje v AB ploščo ali venec. Votla opeka ni ravno primerna za pritrjevanje.
2. Ne priporočam nosilca po vsej širini strehe, da se nanj pritrjujejo špirovci. Na zid se pritrdi posamezne konzole za špirovce. Kupiš poceni pločevinaste konzole. Špirovce se namesti in pozneje dela fasadna izolacija, ki objame špirovce. Če pa želiš najprej narediti fasadno izolacijo in nato namestiti špirovce pa boš dal delati posebne konzole, ki gredo skozi izolacijo in povzročajo majhen toplotni most.
3. Imel boš kapno lego dolžine 8 m v enem kosu. Priporočam sredine stebrov na 550 do 600 cm.
4. Teža strešnikov je manjši del obremenitve ostrešja; sneg je možen do 3 x več. Mogoče bolj točna lokacija, ker ni za vso Prekmurje predvideno enako max snega.
5. Zidak stebra bo prav gotovo vzdržal. Vprašanje, če bo steber dovolj debel, da ga veter vzdolž zidu ne bo prevrnil (zlomil). Ali bo v stebru kakšna armatura? Imaš namen pozneje zapirati stene in s tem povečati silo vetra? Višina stebra?
Nimam časa - sem v penziji!
Žerjavar Napisal:1. Bi priporočal pritrjevanje v AB ploščo ali venec. Votla opeka ni ravno primerna za pritrjevanje.
2. Ne priporočam nosilca po vsej širini strehe, da se nanj pritrjujejo špirovci. Na zid se pritrdi posamezne konzole za špirovce. Kupiš poceni pločevinaste konzole. Špirovce se namesti in pozneje dela fasadna izolacija, ki objame špirovce. Če pa želiš najprej narediti fasadno izolacijo in nato namestiti špirovce pa boš dal delati posebne konzole, ki gredo skozi izolacijo in povzročajo majhen toplotni most.
3. Imel boš kapno lego dolžine 8 m v enem kosu. Priporočam sredine stebrov na 550 do 600 cm.
4. Teža strešnikov je manjši del obremenitve ostrešja; sneg je možen do 3 x več. Mogoče bolj točna lokacija, ker ni za vso Prekmurje predvideno enako max snega.
5. Zidak stebra bo prav gotovo vzdržal. Vprašanje, če bo steber dovolj debel, da ga veter vzdolž zidu ne bo prevrnil (zlomil). Ali bo v stebru kakšna armatura? Imaš namen pozneje zapirati stene in s tem povečati silo vetra? Višina stebra?

1. spodaj sem naredil temelje 80 cm globoko. Noter sem dal tri šipke 10 cm. Notranjost stebra bom zalil z betonom.
2. kje dobim primerne konzole za špirovce. Fasada bo delana naknadno.
3. razmišljam o sredinski podpori špirovcev.
4. Murska Sobota.
5. Steber je debel cca 38 cm. Na sredini bo vlit beton + 3 železne šipke
Višina stebra okoli 230 - 240 cm. Zaprto bo samo s severne strani (betonski zidaki 30 cm, ostalo odprto.

Hvala. Prosim še za kakšen odgovor na ostala vprašanja. lpt
Malo sem se pozanimal v igri je tudi vlečni zareznik, pod katerega dam strešni lepenko.
Citat: Bi priporočal pritrjevanje v AB ploščo ali venec.
Kje boš pritrjeval?
Citat: Priporočam sredine stebrov na 550 do 600 cm.
Koliko bo?
Citat:spodaj sem naredil temelje 80 cm globoko. Noter sem dal tri šipke 10 cm
Kako veliko dno temelja (d x š)? Premer posamezne šipke?
Citat:3. razmišljam o sredinski podpori špirovcev.
Ali to pomeni, da bo vsak špirovec pritrjen na zid, 450 cm vstran na lego čez stebra; in še v sredini podprt? Kako, s čim?
Citat:v igri je tudi vlečni zareznik, pod katerega dam strešni lepenko.
Strešna lepenka pride v poštev le, če ne bo nadstrešek nikdar popolnoma zaprt.
Pozdrav.
1. Bi priporočal pritrjevanje v AB ploščo ali venec. Votla opeka ni ravno primerna za pritrjevanje. To je verjetno odgovor pod št.2. Zaradi tega bom verjetno zadevo še podzidal s kakšnim stebrom.

NE bom zapiral bo zračno skozi.
Šipke so premera 10 mm, ne 10 cm, ko sem se zmotil.

Pošljem kakšno sliko za lažjo predstavo in razumevanje.
Dvakrat se vpraša v mlinu. Jaz nimam namena še tretjič vprašati.
Da bi lahko odgovoril moram najprej razumeti vprašanje. Se opravičujem. Krivda je moja (npr. ni sem prepričan kaj je AB plošča, verjetno armiran beton...). Bom poslikal bo vse bolj jasno, ker nisem bil dovolj natančen pri opisu opažam. lpt
Malo bolj natančen opis. Vse skupaj je široko 8 metrov. Ne desni strani bo zid in prostor za kramo - Širina 3 metre (se vidi na sliki). Za teraso torej ostane 5 metrov.

Ko bo steber dovolj visok bom privaril navojno železo, s čimer se pritrdi prečni tram(ozirma dva, eden za drvarnico cca 3,5 metra, drugi za teraso cca 5 metrov). Drvarnica bo zamaknjena kakšnega pol metra nazaj.
Sredina stebrov bo nekje okoli 4, 5 metra.
Dno temelja cca 70 cm širine, globoko 80 cm. Fi šibke je 10 mm.

Priložene datoteke
.jpg   IMG_7398.jpg (Velikost: 151,13 KB / Prenosi: 4562)
.jpg   IMG_7400.jpg (Velikost: 134,59 KB / Prenosi: 4562)
.jpg   IMG_7402.jpg (Velikost: 100,98 KB / Prenosi: 4562)
Še dve sliki:

Priložene datoteke
.jpg   IMG_7401.jpg (Velikost: 185,03 KB / Prenosi: 4560)
.jpg   IMG_7391.jpg (Velikost: 245,73 KB / Prenosi: 4560)
Zadevo sem rešil na način kot je prikazan na fotografiji. Vzdolžno sem naredil temelje, globoke cca 70 cma in široke 50 cm, noter sem dal železo in eno železniško traverzo. Ob straneh sem potem zazidal stebre. Betonsko ploščo je dela mojster in prišla cca tisočaka cenej kot streha (les, paropropusna folija in pločevina). Stare temelje sem odstranil zaradi spremembe, ker smo se odločili za ploščo. Tudi opeko sem uporabil staro, ki sem si jo očistil.

Priložene datoteke
.jpg   IMG_8067.jpg (Velikost: 180,18 KB / Prenosi: 2748)

Skok na forum:

Zadnje novice

V Slovenj Gradcu na ogled individualna hiša Lumar
19.11.2019 ob 12:03:06
V Slovenj Gradcu na ogled individualna hiša Lumar
V podjetju Lumar v soboto 23. novembra, med 10.00 in 16.00 uro, pripravljajo dan odprtih vrat individualne hiše Lumar, katere... Beri dalje »
V radiatorju šumi
07.11.2019 ob 12:28:59
V radiatorju šumi
Svetujemo, kako pravilno odzračiti radiator in rešiti še ostale nevšečnosti z ogrevanjem.   Okvare... Beri dalje »
Vaša streha pušča?
21.10.2019 ob 07:14:34
Vaša streha pušča?
V določenih primerih vam lahko pri popravilu strehe pomaga vaše zavarovanje doma. Ste ugotovili, da vaša streha... Beri dalje »
Vsestranska delovna oblačila za urejen in profesionalen izgled zaposlenih
23.01.2018 ob 11:35:41
Vsestranska delovna oblačila za urejen in profesionalen izgled zaposlenih
Podjetja s(m)o ljudje, zato je zelo pomembno, da se na delovnem mestu počutimo dobro, saj današnji sodoben in hiter tempo življenja narekuje, da... Beri dalje »