Splošno > Sam svoj mojster
Hoferjev varilni apart

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hoferjev varilni apart
Kar proper nasvet :-)

Pa okulista bom tudi moral obiskati, po moje.......
Za mano so prvi amaterski poskusi varjenja, po nekaj poskusih sem k hiši privlekel "profija", da mi pokaže nekaj stvari, prve besede so bile, da se skozi mojo "šipico" nič ne vidi... mogoče bi bilo za razmisliti v tej smeri...
Jaz sem imel tudi enkrat pretemno steklo in sploh nisem videl kje moram variti. Tako da sem kar na hitro poiskal svetlejše steklo in tisto temno kar vrgel vstran. Sedaj je pa brat nabavil avtomatsko masko, ki pa ni pretemna in še 1 roka je prosta, pa še na začetku lepo vidiš kam približaš elektrodo. Če se vam pa roke preveč tresejo, včasih pomaga tudi elektrodo držati z dvema rokama, če imaš naglavno zaščitno masko. Meni se tudi dogaja, da sedaj nimam več tako dobro mirne roke. Zato pa varim najmanj s 3,25mm elektrodo, se manj pozna tresenje.
ob priliki bom probal z masko ko si jo bom lahko sposodil, je pa dejstvo da rabim nove špegle.
Midva s tamalim imava avtomatsko masko, v bistvu je njegova, ker jo rabi za šolo, da se štelati tudi stopnjo zatemnitve in vidi se prav ok. Pri meni je problem roka, ne samo da je nestabilna, k vragu je šel filing tako za kote, kot za požiranje elektrode. Dejstvo je, da v zadnjih 20 letih nisem potegnil več kot nekaj metrov švasa :-(

Tudi sam sem mislil, da grif ostane, kot vožnja kolesa, pa ni blo ne, bo treba kar jovo na novo osvojiti tehniko.

Jezi me, da naredim zelo lep soležni spoj, tudi s tremi ali petimi prevaritvami, popoln polom pa je T spoj, sploh ne vem, kaj delam narobe, na koncu imam celi blob, ki se drži spoja ko zaflustriran najstnik dojke......

Za naslednji mesec sem se na učne ure prijavil k frendu šlosarju, ki me bo verjetno prvo nasekal po parkljih.
Ah šlosarji pa učne ure. Na hit ti bo potegnu zadevo iz rok. Pokazal. Naredil. Potem te bo pa od “teorije“ dva dni glava bolela.
Jozl Napisal:Če se vam pa roke preveč tresejo, včasih pomaga tudi elektrodo držati z dvema rokama, če imaš naglavno zaščitno masko.

Če pa še to ne zaleže, potem pa enga takratkega :lol:
Spoštovani kolegi forumaši, obtožujem vas, da ste krivi, da sem danes kupil varilni aparat. Postopek je kot je v navadi na naših sodiščih trajal več kot deset let. Epilog: nakup varilnega aparata 10-160 A, elektrod 2 mm jadran S inavtomatske maske v Merkurju.
Kot pravi@Berghaus, je tudi pri meni problem uskladitve glave z rokami, zato bom upošteval nasvet @Instal in elektrodo za začetek prepolovil.
Hvala tudi mojstru @Jozlu za praktične nasvete.
Ne gre pa zanemarit tudi nasveta @goldhorna

P.S. za neuspeh pri uporabi varilnega aparata pa sem kriv izključno sam.
Novo (dolgo) elektrodo se lahko s prosto roko (naglavna maska ) drži brez strahu na ca. polovici z rokavicami seveda.....bo lažje varti
Star trik varilcev, ki zjutraj še niso nič ruknili: vzporedno z zvarom si postavite neko maso (remelc, cev, karkoli), na katero med varjenjem na rahlo naslonite mezinec roke, s katero varite. Pa bo šlo s celo elektrodo.
mirator Napisal:Hvala tudi mojstru @Jozlu za praktične nasvete.

Jaz nisem noben mojster, ker nima narejenega mojstrskega izpita. Sem preprost kmečki fant-mož, ki je opravil srednjo strojno šolo, diplomiral iz strojništva na VS in UNI. Doma na kmetiji pa sem moral kar veliko zadev povariti. Veliko je bilo popravil zlomljenih zadev, veliko pa tudi ustvarjalnih novih zadev (razne police, koruznik 30m3, kmetijski pripomočki, prikolice....)

Raje sem praktik, kot samo neki teoretik. Večina mojega znanja je iz izkušenj - prakse, kot pa iz bukev, ki jih nisem znal držati odprtih, sem kar zaspal ob njih.

Na fakulteti v lab. za mehatroniko so imeli napis nekega tujega avtorja prevedenega v SLO. Je zelo poučno in realno, samo jaz se tega ne rad držim.

Rek:
Teorija je to, da vse veš in nič ne deluje.
Praksa je to, da vse deluje in nihče ne ve zakaj.
Pri nas povezujemo teorijo in prakso, nič ne deluje in nihče ne ve zakaj ne.
mirator Napisal:Hvala tudi mojstru @Jozlu za praktične nasvete.
Jozl Napisal:Jaz nisem noben mojster, ker nima narejenega mojstrskega izpita
Jemljem nazaj, torej:
Hvala tudi @Jozlu za praktične nasvete.
kadotr Napisal:Star trik varilcev, ki zjutraj še niso nič ruknili: vzporedno z zvarom si postavite neko maso (remelc, cev, karkoli), na katero med varjenjem na rahlo naslonite mezinec roke, s katero varite. Pa bo šlo s celo elektrodo.
o benti. niti pomislil nisem na to ... to se vidi, nisem preveč brihten človek ...
aleks,
ne da nisi več brihten, samo stari mački posredujejo nesebično preverjene recepte..... :wink:
Drugače pa pri vseh teh nasvetih, mora še trotl znat varit, če le ima voljo in bere to temo 8) :lol:
Kot samouku, (bi pa bil dobrodošel že pred 40 leti tak forum ) sem prvo prevaril prevelike modele za betonske bloke, skrajšal in vstavil žepke za malto in povečal luknjo oz zvon ter s tem znižal težo za tretjino.Tudi vsa ostala švasarska dela,
notranje in zunanje ograje ter razne stalaže in panki ter ostala dela razen CK so bila samouška.....pa še vse stoji...je pa res,da je bila poraba brusnih plošč večja , kot pri profesionalcu, čeprav pravi praviloma ne brusi zvarov....
res, brez starih mačkov je marsikatera obrt mrzla. dobro da jih mamo, in da kdaj kakšno rečejo.

Skok na forum:

Zadnje novice

V Slovenj Gradcu na ogled individualna hiša Lumar
19.11.2019 ob 12:03:06
V Slovenj Gradcu na ogled individualna hiša Lumar
V podjetju Lumar v soboto 23. novembra, med 10.00 in 16.00 uro, pripravljajo dan odprtih vrat individualne hiše Lumar, katere... Beri dalje »
V radiatorju šumi
07.11.2019 ob 12:28:59
V radiatorju šumi
Svetujemo, kako pravilno odzračiti radiator in rešiti še ostale nevšečnosti z ogrevanjem.   Okvare... Beri dalje »
Vaša streha pušča?
21.10.2019 ob 07:14:34
Vaša streha pušča?
V določenih primerih vam lahko pri popravilu strehe pomaga vaše zavarovanje doma. Ste ugotovili, da vaša streha... Beri dalje »
Vsestranska delovna oblačila za urejen in profesionalen izgled zaposlenih
23.01.2018 ob 11:35:41
Vsestranska delovna oblačila za urejen in profesionalen izgled zaposlenih
Podjetja s(m)o ljudje, zato je zelo pomembno, da se na delovnem mestu počutimo dobro, saj današnji sodoben in hiter tempo življenja narekuje, da... Beri dalje »