Splošno > Sam svoj mojster
Hoferjev varilni apart

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hoferjev varilni apart
Preizkušeno,za vsako dnevno uporabo.
http://www.merkur.si/delavnica/stroji-i ... rin-1605-e
Vse kar me moti pri varinu je 60% količnik pri 130A in zgolj še 25% pri 160A. Resda ne bom vlekel kilometrskih zvarov, imam pa vseeno filing, da mu micano zmanjka?
Jaz sem v svojem življenju kar nekaj prevaril. Predvsem doma pri starših na kmetiji. Stari mehanski 1 fazni verilni aparat na skoraj max amperih (130-140A) in pomoči brata pri menjavi elektrod sem le upel pregreti termično varovalko. Ko sem čez nekaj let pogledal v notranjost varilnega stroja je bilo vse stopljeno. Sedaj še lahko varim samo s 2,5mm elektrodami. 3,25 pa lahko kar pozabim.
Zato sem kasneje nabavil pravi varilni usmernik na 3F in izhodne moči 250A max pa doseže 350A. Ima prisilno hlajenje diod in se ne pregreje.
Sem pa od soseda imel neki manjši CO2 - MAG varilni aparat in se je na soncu za tokovno varjenje mreže na koruzniku močno pregreval. Delal sem 1min in počival 4 min.

Na tvojem mestu bi se odločil za stroj pri večjem % učinkovitosti. Res, da za domačo uporabo je vse vredu, samo pri 3,25 elektrodi in še to EVB, ki rabi večjo amperažo, lahko kar hitro aparat omaga in potem komaj kaj zavariš. Tisti % učinkovitosti so nas v šoli učili, da pomeni čas dela in potem preostanek čas počitka. Manj kot je % več časa je za pivo ali špricer in dalj časa mira od žene, ker moramo veliko variti. Je pa pozitovno, da lahko tisti čas pobrusiš zvare.....
Jozl, ko boš imel nadeljevalni šnel kurs iz varjenja se prijavim ..... 8)
Tako pametne obrazložitve tudi priročnik za telebane nima...... :wink: :
Fantje malo ustavite konje. Za občasno rabo je tole čisto OK. PA saj ne variš pohištvenega profila z EVB 3,25. Pa tudi če že, ne variš par minut skupaj.
Sam imam od Varstroja Varin 1600 -inverter(še on ta star štirioglat), Skuril z njim sigurno 10kg EVB elektrod 2,5mm, pa se še nikoli ni pregrel.
Pa še to vleče na 60% moči. Jadranko pa na 30%.
LP
Predlagam inverterja WTL.

Kvaliteten in učinkovit aparat. Pa še predrag ni.
Jaz sem bil najprej še kot osnovnošolec samouk o varjenju z elektrodami. Mi ni noben povedal kako se kaj vari. Brat je dobil za zaključek OŠ varilni aparat. Kmalu sem ga prehitel v tehniki varjenja, predvsem v dobrih zvarih, ki so držali skupaj. Šele v 3 letniku srednje strojne šole sem imel praktični pouk, kjer so nas naučili še več tehnik varjenja in tudi praktično pokazali. Sami smo morali tudi variti in dati na ocenjevanje svoje izdelke. Jaz sem tukaj užival, ker sem imel neko predznanje predvsem vobčutku varjenja. Takoj sem spoznal kar nekaj boljših elektrod za varjenje, avtogeno varjenje, MIG-MAG, TIG še nisem varil, trdo lotanje. Tukaj sem potem tudi svojo tehniko izpolnil, tako da doma pri starših vedno mene počaka vsako bolj zahtevno varjenje.

V dobrih časih sem porabil tudi 5kg škatlo elektrod na dan. Takih akcij je bilo kar nekaj. Pa sem še vseeno naredil po tem 3 otroke.

Za laike lahko opišem vsaj 3 osnoven elektrode za varjenje:
JADRAN - najbolj enostavna elektroda za osnovno varjenje. Lahko se vari v vseh položajih in tudi v vseh polih +, -, in izmenično napetostjo.
EVB elektrode se varijo samo s + na elektrodi, nudijo visoko pomirjene zvare, elektroda ima več kot 100% izkoristek, ker je debeli plašč na elektrodi in ima veliko dodatkov v plašču. Zvari so lepo zaliti in žlindra se lažje odstani. Niso pa najbolj primerne za varjenje nad glavo, ker talina raje steče dol. Elektrode morajo biti izredno dobro suhe, ker so zelo hidroskopične.
RUTILEN 13 eketroda primerna za izmenični in enosmerni tok-napetost. Zvari lepi, pomirjeni, izredno lepo navarjanje, žlindra pri navarjanju ali kakem ploskem zvaru kar sam odstopi. Ko končaš s 15-20cm dolgim zvarom se na začetku vara začne sama dvigovati. Slabost je edino v tem, da rado potegne tekočo litino zvara na debelejši del varjenca. Kotni zvari so kar težavni z izmenično napetostjo.

Jaz na usmerniku najraje uporabljam EVB elektrode. Za spajkanje skupaj tudi JADRAN, ker rada hitro sprime z malim varom. Če pa popravljam kako staro polomljneno zadevo s velikimi regami in tankim materialom, pa itak pride v poštev samo JADRAN in še takrat + na elektrodi, ker je manj segrevanja na varjencu. Tako lahko zapolnem marsikatero luknjo.

Za pravilno amperažo je potrebno tudi imeti posluh in ne samo videnje kako se vari. Če je pravilna amperaža je varjenje tudi bolj tiho, varilni aparat pa tudi mirno, tiho deluje.

Ker imam močan usmernik doma, včasih debele materiale kar z max amperažo in elektrodo kar režem. 1/2 elektrode reže, druga 2/2 pa se stali in pade na tla. Tako veliki amperi tukaj tečejo.

Še več znanja sem pridobil na fakulteti, ker pa je bolj baziralo na teoriji in v notranjost zvara. To pa je za navadno uporabo brezpredmetno, ker doma se večinoma vari samo navadno konstrukcijsko jeklo.
rzidar1 Napisal:Fantje malo ustavite konje. Za občasno rabo je tole čisto OK. PA saj ne variš pohištvenega profila z EVB 3,25. Pa tudi če že, ne variš par minut skupaj.LP

Za pohištvene profile denbeline sten 2-3mm je seveda 2,5mm elektroda OK. Ko pa variš U-profile, kjer so debeline sten 5mm in več, potem pa je 2,5mm elektroda mali hec in komaj kaj prevariš skupaj.

Meni še stari aparat na 2,5mm elektrodi ni uspelo pregreti. Le z 3,25mm elektrodo mi to uspe. Zakon pa je variti s 4mm elektrodo, ker so zvari res v enem potegu lepi, močni in ni tistega pacanja c 2,5mm. Pač je elektroda skoraj 3x večja, ker se računa presek oz. premer na kvadrat. 4mm elektrodo pač ne moreš variti na 1 fazi, zato so 3F usmerniki s preko 100kg težkimi transformatorji. To ni ročno orodje.

Za domača dela je res 2,5mm elektroda večinoma dovolj, če je pa potrebno pa se potegneta še 2 dodatna zvara in prideš do malo več kot 3,25mm elektrode.
Fantje iskreno hvala za svetovanje, tako bo odločitev precej lažja.
25% na 160A ti pomeni da je vse skupaj precej na meji in je 160A bolj za gledat.

Za isti denar dobiš telwin tecnico 211 ki gre do 180A in ima na maximumu še vedno 65% intermitenco. S 65% pa lahko na palčke delaš bolj ali manj neprekinjeno, pa tudi 4mm elektrodo bi že mogla lepo it s takšnim tokom.

Sam imam telwin force 165 (150A) in zaenkrat 3 leta služi BP in za 95% zadev okoli bajte zadostuje. Mi je pa malo žal da se nisem stegnil takrat do te tecnice da bi lahko prišel že malo v 4mm območje. Tudi za 3.25 EVB je 150A že malo švoh.

Pa še komentar da morajo bit EVB elektrode "izredno suhe" uradno jih moraš pred uporabo obvezno imet v pečici za elektrode kakšno uro na 300 stopinj, potem pa jih porabit v roku parih ur. Je pa res da tudi brez tega narediš z njimi lepši in globji var kot s 6013 tipi elektrod (jadran, rutilen) ki se topijo kot vosek, kar pa tudi pride v nekaterih primerih prav.
Mnja, na koncu je padla čisto tretja varianta, zdaj je doma Elektro Maschinen WMEm190 premium.

Živi bili, pa videli. Imel priliko sprobati.
Eno vprašanje, če lahko? Sem res zelo občasni varilec, 100% jadranka, drugih elektrod itak nisem poznal. Včeraj pa sem z EM vlekel 3,25 rutilenko in sem bil malce paf. Sicer nisem vlekel švasa že cca leto dni, samo ta elektroda je pa poezija, ful lepo teče. V čem je fora te elektrode? Vem da bi lahko googlal, ampak bolj me zanimajo besede domačih mojstrov, kot suhoparno trgovinsko nabijanje. Kje vse uporabljate rutilenko? Kaj so njene hibe?
Lepše zaliva. Ni pa za kako vertikalno varjenje ker preveč teče. Sicer sta si pa elektrodi podobni. Najbrž govorimo o rutilen 13? Pa ne preveč resno jemat tistega ma sij strani da z jadran s lahko variš navzdol. prehitro pride do kontaminacije zvara z žlindro.
Torej je rutilenka nasprotje EVBjevih?

Dobro to vedeti, dokler lahko obdelovanec obračaš, recimo na delovni mizi je top, na terenu pa ne bi rad, da mi steče v kak žep :-)

Hvala za info.
junec Napisal:Lepše zaliva. Ni pa za kako vertikalno varjenje ker preveč teče. Sicer sta si pa elektrodi podobni. Najbrž govorimo o rutilen 13? Pa ne preveč resno jemat tistega ma sij strani da z jadran s lahko variš navzdol. prehitro pride do kontaminacije zvara z žlindro.

Z Jadran S se navzdol naredi tako lep var, da ga samo gledaš. Še lepš ko vodoravno. Sam rabiš mirno roko. Smile Še bolj pa je zanimivo, če vidiš koga, ki vleče gor Smile to pa so potem kapniki...
Kapnike pobrusiš,žlindra v varu in nepogret varjenec je pa problem.

Skok na forum:

Zadnje novice