Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
Prezračevanje z rekuperacijo

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prezračevanje z rekuperacijo
Pri nas so dali tudi skupaj. Pa menda da je tako OK. Zunaj je potem en tak malo večji kovinski pokrov - ena cev je potem vezana na odprtine pri strani, ena pa naravnost..
Ja po nekih pravilih naj bi bila vsak na svojem vogalu hise. Ker pa je to v praski velikokrat neizvedljivo, se priporoca, da sta vsaj 3m narazen. Zgolj in samo zato, da se odpadni in svezi zrak ne mesata. Se pravi, da ne bi v hiso ponovno povleklo ze izrabljenega zraka, ki gre iz hise. Ce bos imel odvod iz hise visje kot dovod, bi moralo biti ok.
Kaj je zgoraj (ce ze) in kaj spodaj najbrz nima veze ali pac? Jaz sem tezil, da imam v vogalih.  Bo pa tudi v avtorjevem primeru predviden nacin cisto ok, razdalja je le 1.5m, kar zopet ni tako malo. Je pa razumljivo, da je to bolje horizontalno locevat.
Ja ce je spodaj izpust iz hise in nad njim vlek oziroma sesalni ventil v hiso, ti lahko odpadni zrak iz spodnjega ventila potegne v zgornjega in nazaj not. Kontra bolj tezko, ce ne nemogoce.
1.5m je pa ni dovolj. Ze majhna sapica vetra lahko potisne odpadni zrak proti sesalnemu ventilu. Nekateri za 10000% ucinkovitost prakticirajo izpust nekje skozi streho, vlek pa na fasadi.
Zej pozimi to kar pises drzi, poleti pa ravno obratno, tak da to ne resi tega problema. Resi ga horizontalni razmak. 

Zrak, ki ga sistem izpihuje ma precej drugacno dinamiko kot vsisni (tok, vrtincenje) tako da tako anfoht ni. Strinjam se, da v razmaku 1.5m najbrz do mesanja pride ampak pride tudi pri 2m, kar naj bi bil standard le manj. Sam imam na locenih stenah ravno zato, pa se vseeno se kaj pomesa, le da tega ni moc niti zaznati, kaj sele obcutiti.
Hm tega sem se bal.

Bo treba čimprej naredit nadstrešek pred hišo ki bo fizično ločil mešanje zraka.
Izpih nad nadstreškom zajem pa spodaj.
Zima in poletje pri meni delata drugače ker pozimi ven piha mrzel zrak poleti pa vroč, ke imam hlajenje/gretje ter pripravo sanitarne vode v enem boxu-Nilan.
(5.3.2020 ob 00:06)novitu Napisal: Zej pozimi to kar pises drzi, poleti pa ravno obratno, tak da to ne resi tega problema. Resi ga horizontalni razmak. 

Zrak, ki ga sistem izpihuje ma precej drugacno dinamiko kot vsisni (tok, vrtincenje) tako da tako anfoht ni. Strinjam se, da v razmaku 1.5m najbrz do mesanja pride ampak pride tudi pri 2m, kar naj bi bil standard le manj. Sam imam na locenih stenah ravno zato, pa se vseeno se kaj pomesa, le da tega ni moc niti zaznati, kaj sele obcutiti.

Eh, na 1,5m razdalje se bo težko kaj bistveno mešalo, morda ob kakšnem neugodnem vetru, pa še to se izpuh takoj razredči, da bi bilo nezaznavno.
Kupujem cevi za rekuperacijo in bi vprasal kaj bi bila najbolsa varianta:
- mainsilver
- fsr r
- airflex

Mainsilver- http://www.kiring.si/shop/rekuperacija-m...ilver.html

Fsr r - http://www.kiring.si/shop/rekuperacija-m...-r-75.html

Tele airflex dobim izredno poceni ampak ne najdem nikjer vec podatkov. Tudi mainsilver dobim konkretno ceneje kot na linku. 

Ali so mainsilver notri gladke ali rebraste? 
Vprasal bi tudi ali bolje plasticne ali kovinake komore? 
Hvala za odgovor in lp
Jaz bom samo na to odgovoril, ker omenjenih cevi ne poznam:
"Vprasal bi tudi ali bolje plasticne ali kovinake komore?"

Osebno bi dal prednost plastičnim:
- bolj izolativne od kovinskih
- plastika ima manjšo prevodnost za zvok kot kovine
Poglej še za PE-FLEX sistem.
Zanimiv sistem, cena ugodna. LINK
Hvala za odgovore. Sem ze kupil cevi in komore. Sem uzel najbolj ugodne cevi, ki imajo certifikat antistaticne in antibakterijske in pa kovinske komore. Bi vzel raje plasticne ampak sem nato pri enem ponudniku vse vzel tako da nisem kompliciral. Cevi 100€ 50m, komore pa slabih 20€.
Samo da se popravim, ker me je ze nekdo kontaktiral glede cene cevi in sicer sem jih plačal z 22% ddv cca 120 eur. In pa to je cena z rabatom, ker so cevi kupljene preko podjetja.
Imam ponudbo za centralni prezračevalni sistem za mansardo.
Model naprave:
BLAUBERG centralna
prezračevalna naprava
ECS5B 270 S14, 300 m3/h
LED display, bypass, senzor vlažnosti opcijsko,
protitočni izmenjevalec,
Ohišje iz ekspandiranega polipropilena (EPP)
debeline do 26 mm
Izkoristek - 87 do 98 %
Največji pretok zraka - 300 m3/h
Največja moč enote - 162 W
Delovna temperatura zun. zraka od -25 do 50 C
Filtri G4 (G8 opcijsko)

8x odvodni in dovodni ventil, v kuhijni 2x nerjaveči ventil.

+ montaža in zagon.

4300€ + subvencija EKO sklada 20% je končna cena cca. 3500€. Gre za prezračevanje v bodočem mansardnem stanovnanju. Fasade je 5cm kombi plošče, streha bo 26-40cm 0,032 in 0,034, okna so lesena dvoslojna termopan.

Ker se mi ta investicija NE zdi nujna, jo pa vsi priporočajo, me zanima vaše mnenje, predvsem glede cene? Nekako smo bili do sedaj vedno navajeni okna na ventus itn.

Razmišljam, da bi do oken speljal elektriko in v kolikor bi našel primeren produkt zmontiral avtomatski odpiralec oken na ventus (podobno kot imajo rešena Velux strešna okna z avtomatskim odpiranjme).

Nevem.. Morda vaše izkušnje? Sploh kaj sedaj res narediti z napo, ali je potrebna ali ne? Ker če je vgradna stropna napa 1000€, morda teh 2500€ dodatnih ni tako slabo investirati in pridobim še prezračevalni sistem.

Predvsem me zanima kako je s stroški - elektrika in vzdrževanje? Nekako ne verjamem tem obljubam, da se z leti v ceveh ne bo zaredila svinjarija.

Hvala in LP
Nehaj razmisljati in naredi prezracevanje.
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
(10.3.2020 ob 21:06)Pegaso Napisal: Poglej še za PE-FLEX sistem.
Zanimiv sistem, cena ugodna. LINK

Živjo,
cena je res ugodna (dobil sem ponudbo za cca 100e+ddv kolut 50m 75mm), cevi so baje prav tako antistatične, antigljivične, antibakterijske, notri gladke.

Komore PE-FLEX sistema pa mi niso pretirano všeč, saj hitro zmanjšajo svoj fi - to bi utegnilo imeti vpliv na vrtinčne tokove in s tem hrup ob komori.

Zanima me, ali kdo ve za kakšno slabost cevi?? Saj veste, no-free-lunch...

Skok na forum:

Zadnje novice

Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »