Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
Prezračevanje z rekuperacijo

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prezračevanje z rekuperacijo
Jutri mi pridejo termografijo hiše naredit, pa da vidimo kaj bo pokazalo.
V knauf škatlo je že zaprto tako da v primeru, da je kriva cev bom moral pač gor odpret, izolirat in malo večjo škatlo naredit. Sliši se pa nena trenutno nič.
Pokazalo bo hladno cev, kaj če pa drugega pokazati, je že fantocci razložil..
Če je ob cevi do škatle vsaj malo lufta, lahko skozi gips navrtaš par lukenj (previdno, da ne prevrtaš še cev) pa skozi te luknje vbrizgaš purpen.
Ampak postopoma in previdno - ne preveč naenkrat, da ima purpen kam ekspandirat, oz. da ti ne bo cev stisnilo/premaknilo.
Zdravo,

Ko so mi montirali Zehnder Q350 entalphy so rekli, da niiiii potrebe po priklopu cevi za odtok kondenza..
Včeraj pa slišim iz naprave, kot da se nekaj pretaka notri, odprem pokrovček na strani dovoda/izpiha (na levi strani naprave) pa je menda steklo ven vsaj 1L kondenza..tak da sedaj pa ne vem kdo koga..
“Desni” odtok pa je čisto suh, tako da je očitno, da kondenzira samo na dovodu..

Kakšne imate izkušnje ostali?
(15.12.2019 ob 10:44)Jaco P. Napisal: Zdravo,

Ko so mi montirali Zehnder Q350 entalphy so rekli, da niiiii potrebe po priklopu cevi za odtok kondenza..
Včeraj pa slišim iz naprave, kot da se nekaj pretaka notri, odprem pokrovček na strani dovoda/izpiha (na levi strani naprave) pa je menda steklo ven vsaj 1L kondenza..tak da sedaj pa ne vem kdo koga..
“Desni” odtok pa je čisto suh, tako da je očitno, da kondenzira samo na dovodu..

Kakšne imate izkušnje ostali?

Jaz sem 'dobil' Q550 s hišo in ravno tako ni bilo povezave z odtokom oz. je bila samo odprta cev pod rekuperatorjem. Poleti ni bilo težav, pozimi pa je steklo ven toliko vode, da smo jo raje lovili v posodo in zlivali stran. Letos sem povezal na odtok, ki je bil pripravljen, pa nikoli povezan.
Nisem pa vedel, da sta dva odtoka Smile
In ja, tudi pri nas je teklo samo iz levega.
Samo za info, ce bo kdo naroceval filtre za rekuperator, podjetje Ecotip iz Slovenskih Konjic, jih izdeluje full ugodno. Danes sem narocil dva para kasetnih filtrov velikosti 196x500x40mm, 2xG4 in 2xF7 za 77€ s postnino. Delajo pa po narocilu vse velikosti. Cena za en par direktno od proizvajalca blauberg, ki izdeluje filtre za nas tip rekuperatorja, pa je 117€   Huh 

https://www.ecotip.si/wp-content/uploads...18-slo.pdf
Delil bi dobro izkušnjo, za vse, ki imate centralne prezračevalne sisteme in imate težave s prenizko relativno vlažnostjo (RH) v zimskem času v prostorih. V službi smo imeli takšen primer, saj je pozimi vrednost prišla tudi na 25%RH...vgradilni smo parni vlažilnik, ki se vgradi na sam prezračevalni sistem. Cena parnega vlažilnika je seveda odvisna od tega, kolikšen je prezračevalni sistem in objekt, ter tudi od trdote vode kakšna bo dana v sistem vlaženja. Pri nas smo vgradili vlažilnik ki omogoča do max vlaženje 10l/h, dela pa zdaj ko se je sistem postavil nekje na 30-40% zmogljivosti. Od vgradnje naprej so vrednosti RH na ~50% +-2. Želeno RH se seveda nastavi, saj se vgradijo senzorji na odvod in dovod prezračevanja. Parni vlažilnik je znamke condair...na youtubu je tudi nekaj materiala na kak način zadeva deluje.
To ali pa dobra entalpijska kocka. Pri nas z njo ne pade pod 40%
Nimamo entalpijske kocke in pozimi nimamo nikoli težav s prenizko vlago. Razlog  je v nizki stopnji prezračevanja. Dobrih 100 m3/h ali cca. 0.2 celotnega volumna hiše/h.
Na koliko pa imate ostali nastavljeno prezračevanje?
Imam pasivno hišo, 9 kWh/(m2a), celoten volumen 570 m3.
Rekuperator 450m3/h, entalpijska kocka.
Prvi teden sem imel nastavljeno na 330 m3/h zaradi vonjav po novih stvareh, sedaj pa obratuje na 230m3/h. V prostoru imamo normalno 22 stopinj in 45-50 vlage.
Trenutno pa delno spuščamo sonce v hišo in je v dnevnem prostoru 24,5°C in 42% vlage.
enako, prezračevanja ne tikam v teh primerih sploh, saj je tam za svež zrak ne za uravnavanje notranje T. imamo preko 24 nonstop zadnje čase, trenutno 24,6, ker se mi ne da iti dol setpoint znižati na TČ. To bi načeloma bil optimalen način nižanja T v prostoru, ker se pozna tudi na financah, lahko pa žaluzije spustiš. Če imaš rolete pa spet ni fajn, ker je potem t'ma
Rekuperator 400 m3/h, navadna kocka.
Obratuje na 100 m3/h.
Notranja temperatura: 23 C.
Vlaga: 50%.
Vlažilnik obratuje skoraj na polno ( po oceni cca 4 l /dan).
Rekuperator 300m3/h entalpijski, večino dneva obratuje na 45%.
Ga pa sigurno po 10x na dan našopamo do maksimuma z boost tipko, vsakič po 15min.
Včeraj sem na rekuperatorju Zehnder Q350 entalphy opazil, da na display-u poleg ostalih "normalnih" obvestil piše še "noise guard". 
V dokumentaciji je obvestilo zapisano zelo skopo in nič kaj ne razjasni kej je morebitni problem.
Na sistemu se v zadnjem obdobju ni spremenilo nič. Edino pred slabim mesecem sem zamenjal filtre in to je to.

Se je kdo že srečal s tem? Zakaj gre?
Prosim za informacijo, koliko je centralni rekuperator glasen? Če je v npr v tehnični sobi in zapremo vrata - se ga sliši ven na hodnik?  

Kako je narejen preboj skozi zid pri izpihovalni cevi? Je to dejansko v steno samo zvrtana luknja ali je kaj toplotno/zvočno izolirana?

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
30.06.2020 ob 18:59:11
Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
Vse več ljudi se odloča, da bo prostore ogrevalo s talnim gretjem. Prednosti, ki jih prinaša ta vrsta ogrevanja, so... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »