Opremljanje doma > Kopalniška oprema
Problem: priklopiti kopalniski ventilator

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem: priklopiti kopalniski ventilator
Mogoče imaš v instalaciji zamenjani nulo in fazo (in s stikalom prekinjaš N namesto L vodnik). Kaj pa se dogaja na vodniku, ki ga imaš v sponki 1 ? (mogoče nanj niti ne pripelješ faze)
Jaz bi vzel ventilator s stene in ga priključil na mizi. Za silo prideš skozi tudi z nekim 'starim' kablom od brivnika, ki mu odščipneš konektor - in popaziš na fazo.
Za začetek priključi le L in N, vtakni v vtičnico in preveri, če je faza na pravi strani oziroma na sponki L. Pa previdno s prsti, da ne bo kaj streslo.
Mi o avionu, pilot iz gozda....
L (stalna faza) in N (stalna nula) sta pravilni.

Na sponki 1 je pa tako kot praviš: do luči je direktno speljana faza, na stikalu pa prekinjam ničlo. Torej je v tem težava in bi morala na sponki 1 biti preko stikala prekinjana faza ?

Če odklopim vodnik do sponke 1 ali bo potem delal ventilator vsaj na senzor vlage ?

Potem pa je verjetno edina možnost, da bi v razdelilnih dozah poiskal vezavo luči in zamenjal ničlo in fazo oziroma v primeru, da je stalna faza speljana do več luči, je še najbolj zanesljivo da naredim nov priklop samo za to luč.
Po shemi mora na sponko 1 ali sponko 2 za vklop prihajat faza.
Iz tvojega opisa sledi, da se pri tebi obnaša ravno kontra (nula, ko prižgeš luč) in bo treba prevezat.
Po orig. dokumentaciji:
http://www.heliosventilatoren.de/mbv/m1 ... 5_0215.pdf
na strani 14 zgoraj piše, da bi se ob prvem priklopu (torej le L in N) ventilator pognati za cca 1 minuto (če imaš stikalca in 'jumper' nastavljena na tovarniške nastavitve). Ali se to zgodi?
Nasvet:
Najprej uredi inštalacijo (faze preko stikal in na pravo mesto v okovu, preverit ozemljitve, varovalke,...). V kopalnici se sploh ni za hecat.
Nato priklopi ventilator, kot si želel in bo delal. Wink
Pozdralvjeni,

tudi sam sem zvezal ventilator tako kot je predlagal gremlin, preizkusil s kablom starega likalnika in deluje!
Shema: https://i.imgur.com/19iQd1i.jpg
Časovnik: https://i.imgur.com/q70ZeBI.jpg

Vendar se sprašujem ali ne bi lahko kar odvil ven tole vezje ter rjavi in modri kabel s sponko povezal kar direktno na tista dva črna kabla? Kako vem na katerega povezati fazo?
Na priključnih sponkah imaš prevezavo, ki si jo naredil sam. Ne vidim ravno nekega razloga, da bi vezje vzel ven, ampak če želiš, komot - odpade pa vsakršna avtomatika - ko boš sklenil stikalo in v ventilator pripeljal napajanje, se bo vrtel, dokler ga ne boš ugasnil...itak pa s tvojo prevezavo avtomatike nimaš.
Na črna vodnika, ki gresta v motor, natakneš sponko, z druge strani pa vanjo tvoj rjav in modri vodnik. Praktično je vseeno, kam katerega (motorju je vseeno, ohišje je plastično).

Priložene datoteke
.jpg   vent0021.jpg (Velikost: 68,36 KB / Prenosi: 2386)
Hvala za odgovor.

Ja, tako sem zvezal ravno zato da prelisičim (nepotreben) timer. Iz stene namreč prideta ven le ena faza (iz stikala) in nula. Ker sklepam da se timer skozi po nepotrebnem preklaplja se mi zdi bolje zvezati kar direktno.
Pozdravljeni.
Prosim za kakšno pomoč.

Imam namreč enak ventilator Heliosov Minivent M1 s tajmerjem in senzorjem vlage.
Radi bi ga priključili na s tremi pozicijami:
- Prva: avtomatski vklop glede na vlago
- Druga: Ročni vklop
- Tretja: Popolni izklop (se ne vključi v primeru povišane vlage)

Je to izvedljivo pri zgornjem ventilatorju.
Priklopili smo sedaj stalno fazo in nulo, ter s stikalom na prvi in drugi stopnji krmilimo L1 in L2.

Najlepša hvala za kakršnokoli pomoč.
Toni
- Prva: avtomatski vklop glede na vlago
Že imaš.
- Druga: Ročni vklop
Že imaš.
- Tretja: Popolni izklop (se ne vključi v primeru povišane vlage)
Le z izklopom stalne faze na L sponki.
Najlepša hvala za vaš odgovor.

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaminski kotel TOBY H - ogrevajte se drugače
18.09.2019 ob 09:37:06
Kaminski kotel TOBY H - ogrevajte se drugače
Poletja je nedvomno konec, jesenski hlad je že tu in zimski mraz se tudi nezadržno bliža. Za priprave na kurilno sezono ni več prav veliko časa,... Beri dalje »
Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Do nižjih cen gradbenega materiala kar preko spleta
03.01.2019 ob 17:17:26
Do nižjih cen gradbenega materiala kar preko spleta
Zaradi napihnjenih cen na nepremičninskem in gradbenem trgu že nekaj časa odlašate s prenovo svojega doma? Potem imamo za vas odlično novico –... Beri dalje »
Na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Primus-E 137
17.11.2018 ob 15:08:18
Na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Primus-E 137
V podjetju Lumar v soboto 24. novembra, med 10.00 in 16.00 uro, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bo na ogled šest let vseljena skoraj... Beri dalje »