Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
Temperature v hiši sedaj ko je vroče - REKUPERACIJA?

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Temperature v hiši sedaj ko je vroče - REKUPERACIJA?
Berghaus Napisal:Vsakih 12 ur odlijemo 20 litrov kondenčne vode, klimatizira in prezračuje se z 210 kubiki na uro. Vklopljen notranji bypass, v nasprotnem bi se kondenčna voda v 12 urah prelila preko 25 litrškega vedra.

Kako imate izvedeno kanalsko klimo da dela na 210m3/h? Ali nimajo te klime precej večji min. pretok?
Naša je s 3 stopnjami hitrosti. 210, 420 in 660 kubikov na uro. Ker ima rekuperator zgolj dve stopnji bi lahko prišlo med obema do pod/nadhranjenosti, zato je na kanalski klimi še dodaten predbypass. Če klima dobi premalo od rekuperatorja, si manjko vzame iz prostora.
Kakšna primerjava pa se lahko naredi med montažno oz. lahko gradnjo in zidano-masivno v teh dneh?

Pri masivni mi je jasno, da, ko so stene enkrat pregrete, nimaš več veliko pomoči. Se montažne kaj bolje obnašajo v teh dneh oz. jih jekaj lažje shladiti?
centrum Napisal:če ponoči ohladiš recimo na 21.5
kako se ti ob vsej tej izolaciji segreje čez dan na 26 :? ??
počasi prihajam do zaključka, da pri teh zunanjih T je izolacija prej minus kot plus....
ni razloga, da bi TI bila minus.
smajserjevi podatki so dvoumni.
ok, ce ima super lahko montazno hiso (brez akumulacije in brez sencil), bi teoreticno lahko imel taksne razmere v hisi.
pri povprecno dobro izolirani (masivni; za montazne nimam izkusenj) in primerno senceni hisi ni sans, da imas 4-5° dnevnih skokov notr. temp. brez dodatnih zunanjih vplivov
@ sašo65
počasi prihajam do zaključka, da pri teh zunanjih T je izolacija prej minus kot plus....
Enako je v zimi, če bi bilo toliko minusa.
sašo65 Napisal:počasi prihajam do zaključka, da pri teh zunanjih T je izolacija prej minus kot plus....

Sicer že ničkolikokrat, pa bom še enkrat......ne pustiti, da se bajta pregreje, ker potem res nimaš več kaj veliko za storiti. Ok, štekam da tisti, ki nimate klim, da so hiše nekoliko toplejše, a vseeno se da veliko narediti tudi z nekaj volje, improvizacije in predvsem discipline živečih oseb v objektu. Zastiranje, ne pretirano kuhanje, nočno prezračevanje, vse to zna precej pomagati. Je pa dovolj enkrat ali dvakrat "pozabiti" spustiti rolete/odpreti okna ponoči......pa je žal temperatura in vlaga v stenah.

Ni mi pa jasno za tiste, ki imajo klime, v državi je eden najhujših vročinskih valov, pa se špara z delovanjem sistemov, ki so temu namenjeni? Zakaj klima zgolj kako urco na dan? Zaradi računa za elektriko? C`mon

Izolacija je carska, smo bili brez nje čez poletje in zgolj v enem tednu pregreli bajto na 32 stopinj, sploh ne bi opisoval tistega pekla. Doooolge dolge postanejo noči...... :?
bomber111 Napisal:Šmajser če imaš proti večeru skoraj 26 stopinj, kako ti uspe do jutra shladiti hišo na 21 stopinj kljub odprtim oknam in zunanji 20 stopinj? Imate celo noč na ful odprto? Edino če imaš termometer na prepihu in ti kaže temperaturo prepiha. Ko ob 6.30 zapreš okna začne verjetno temperatura kar hitro naraščati?

Ne vem če se da akumulirano toploto v masi hiše popolnoma ohladiti, ampak ko zaprem okna zjutraj je kar nekaj časa temperatura pod 22 stC, tekom dneva pa se hiša spet ogreje. Takšnemu ogrevanju pa pripomorejo dobitki strešnih oken in nesenčenje na JV hiše. Tako, da so strešna okna v tej zgodbi tudi koristna, da je v hiši celo noč dober prepih, saj v kombinaciji z drugimi odprtimi okni hitreje izpodrivajo in izpihujejo vroč zrak iz hiše in jo na ta način hitreje ohlajajo. Te dni montiram še senčila na strešnih oknih tako, da bom videl koliko lahko te dobitke čez dan zmanjšam.
Precej. Vsako senčenje direktnega vpada sončnih žarkov pomaga. Sploh če je senčilo odbojno.
gt001 Napisal:ni razloga, da bi TI bila minus.
smajserjevi podatki so dvoumni.
ok, ce ima super lahko montazno hiso (brez akumulacije in brez sencil), bi teoreticno lahko imel taksne razmere v hisi.
pri povprecno dobro izolirani (masivni; za montazne nimam izkusenj) in primerno senceni hisi ni sans, da imas 4-5° dnevnih skokov notr. temp. brez dodatnih zunanjih vplivov

Če ponoči hladiš bajto na ornk prepih (4 strešna okna + in spodaj odprto, da izpodrivajo topel zrak), se to da... je pa res, da je danes zjutraj bila T ob zapiranju oken 22.4stC in ne več 21stC, ker je sedaj že 4 dan bila tropska noč...
Berghaus Napisal:Precej. Vsako senčenje direktnega vpada sončnih žarkov pomaga. Sploh če je senčilo odbojno.

Samo, če bi hotel kvalitetno senčiti strešna okna, bi me to cenovno prišlo skoraj toliko kot klima naprava, če bi hotel imeti pa še avtomatiko, pa boljše da ne govorim, da se mi to ne splača. 8)
gt001 Napisal:pri povprecno dobro izolirani (masivni; za montazne nimam izkusenj) in primerno senceni hisi ni sans, da imas 4-5° dnevnih skokov notr. temp. brez dodatnih zunanjih vplivov
Ja, nekaj takega, ampak ni vse črno belo, predvsem ne v denarnici. Pač hiša je masivna, ni pa (še) kvalitetno senčena.
Se mi pa vsaka tropska noč pozna vsak dan bolj :wink:
jokovot Napisal:@ sašo65
Enako je v zimi, če bi bilo toliko minusa.
mislim da ne, ker izolacija in in okna "držijo" toploto da ne uhaja ven, enako drži tudi poleti, ko enkrat "uide" vroč zark noter, ga ne spraviš na normalen način ven, tudi že znočniom zračenjem je efekt kratkotrajen - kilima, če je pa še rekuperacija si zmagal....
šmajser Napisal:
bomber111 Napisal:Šmajser če imaš proti večeru skoraj 26 stopinj, kako ti uspe do jutra shladiti hišo na 21 stopinj kljub odprtim oknam in zunanji 20 stopinj? Imate celo noč na ful odprto? Edino če imaš termometer na prepihu in ti kaže temperaturo prepiha. Ko ob 6.30 zapreš okna začne verjetno temperatura kar hitro naraščati?

Ne vem če se da akumulirano toploto v masi hiše popolnoma ohladiti, ampak ko zaprem okna zjutraj je kar nekaj časa temperatura pod 22 stC, tekom dneva pa se hiša spet ogreje. Takšnemu ogrevanju pa pripomorejo dobitki strešnih oken in nesenčenje na JV hiše. Tako, da so strešna okna v tej zgodbi tudi koristna, da je v hiši celo noč dober prepih, saj v kombinaciji z drugimi odprtimi okni hitreje izpodrivajo in izpihujejo vroč zrak iz hiše in jo na ta način hitreje ohlajajo. Te dni montiram še senčila na strešnih oknih tako, da bom videl koliko lahko te dobitke čez dan zmanjšam.
Jasno da se da v stenah akumulirano toploto ven spravit, zakaj ne?
Samo dovolj časa morajo dovolj močne klime delat in to je to. Ali pa dovolj časa zračiti z dovolj hladnim zunanjim zrakom. Ko sem prišel po 1 tednu z dopusta, je bilo stanovanje pregreto na 28°, tudi stene. Po cca. 48h nonstop delovanja klime so se tudi stene ohladile na 25. Jasno pa da če bi takrat samo ohladil zrak, potem pa ugasnil klimo, ne bi s tem naredil nič. Pač je treba vztrajat s prisilnim hlajenjem 1-2 časovni konstanti zidov, pa je.

Izolacija je pa v vsakem primeru dobra zadeva, razen za tiste, ki ponoči nočejo na stežaj zračiti, v takem primeru se potem jasno bajta en more ohladiti čez izoliralne stene.
Ja tudi meni ni jasno, zakaj nekateri s klimami le-te gonite samo par ur na dan, potem pišete, da se ne da ohladiti? V takih razmerah, kot so sedaj, postopaš enako kot v hudi zimi - vse ves čas zaprto, prezrači se na hitro parkrat na dan, klima pa laufa na nastavljeni temperaturi 24/7.
šmajser Napisal:
Berghaus Napisal:Precej. Vsako senčenje direktnega vpada sončnih žarkov pomaga. Sploh če je senčilo odbojno.

Samo, če bi hotel kvalitetno senčiti strešna okna, bi me to cenovno prišlo skoraj toliko kot klima naprava, če bi hotel imeti pa še avtomatiko, pa boljše da ne govorim, da se mi to ne splača. 8)

Obljubi, da se ne boš smejal, prosim......

V našo bajto pritisne glavnina sončeve pripeke po 13 uri in vztraja do samega zahoda točno v tisti del hiše, ki je najbolj zasteklen. Crkovali smo, prisežem. Ploščice imamo temno rjave, videz lesa, segrele so se tako, da so do enih ponoči sevale. V največjem prostoru hiše. Pred letošnjim poletjem sem svoji rekel, da moramo nujno nekaj storiti, pa če zaradi mene nalepimo alu folijo na stekla. Kot bi slutil.....

Ženšče je zbrskalo v Jysku rolete za 10 evrov. Tiste, ki jih samo natakneš na okvirje. Vzeli smo 100% zasenčne, srebrne. Bože mili, kako pametna odločitev.....Vem, tudi jaz sem dostikrat trdil, da notranja roleta deluje zgolj kot radiator in še vedno delno podpiram to trditev. Tamali je namreč za svojo sobo vzel vinsko rdečo. In jo po parih dnevih zabrisal stran, zdaj ima na oknu srebrno senčilo za vetrobransko steklo avtomobila(!!!). In deluje!! Tako da, predno zberemo denar za polkna, je tole super rešitev, mora pa biti roleta odbojna!!

Kako šele deluje zunanje senčenje, si lahko samo mislim.

Skok na forum:

Zadnje novice

V radiatorju šumi
07.11.2019 ob 12:28:59
V radiatorju šumi
Svetujemo, kako pravilno odzračiti radiator in rešiti še ostale nevšečnosti z ogrevanjem.   Okvare... Beri dalje »
Samsung predstavil ClimateHub, svojo prvo integrirano rešitev za ogrevanje in toplo vodo
06.11.2019 ob 16:24:24
Samsung predstavil ClimateHub, svojo prvo integrirano rešitev za  ogrevanje in toplo vodo
ClimateHub je nova rešitev družbe Samsung za ogrevanje prostorov in sanitarne vode. Z enostavno namestitvijo, enostavnim zagonom,... Beri dalje »
Vaša streha pušča?
21.10.2019 ob 07:14:34
Vaša streha pušča?
V določenih primerih vam lahko pri popravilu strehe pomaga vaše zavarovanje doma. Ste ugotovili, da vaša streha... Beri dalje »
Lumar - na ogled hiši dveh generacij
09.10.2019 ob 11:03:14
Lumar - na ogled hiši dveh generacij
V podjetju Lumar v soboto 12. oktobra med 10.00 in 16.00 uro pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo predstavili hiši, ki sta... Beri dalje »