Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
Temperature v hiši sedaj ko je vroče - REKUPERACIJA?

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Temperature v hiši sedaj ko je vroče - REKUPERACIJA?
hvala za info - vse jasno Smile
Bergi...daš zmontirat komarnike...poceni + koristno. Ta mesec ko je najhuje pa za velikost okna odrežeš karton in ga prek dneva pokneš med okno in komarnik.

Mi na tak način rešujemo dva stopniščna okna..sicer imata oba znotrajnšemžaluzije a ko je prehuda je prehuda...sem ravno danes prvič dal karton vmes...pritrogal od lani s podstrešja :wink:
Ma tuhtanje gor tuhtanje dol, kaj dat pred in za okno_ko je prehudo je prehudo, sploh vlage, pomaga le klima, pa magari najcenejša od najcenejše, od 19-22h samo na razvlaževanje in vsaka mansarda postane znosna......drugega recepta na žalost ni
Včeraj sem si privoščil dve urici za vodo s palico, do enih, več nisem zdržal. Prevroče. Se vsedel na bajk in odpeciklal domov. Malce klancev, kondicija v minusu, stopil skozi vhodna vrata.....in crknil. Par oken odprtih, notri 26 stopinj in 76% vlaga.

Zaprl vsa okna, via kurilnica, vklop klime, nastavil vedro za kondenz, notranji bypass, ura 14.

4 ure kasneje v prostoru kamor nabija sonce 25 stopinj, vlaga 59%.

Ob 22 v tem prostoru 24 stopinj, vlažnost 53%, v kleti 21 stopinj, vedro do vrha polno (nekaj preko 20 litrov), šel spat, zaspal ko dojenček.

Zjutraj ob 5:30 zopet odtočil cca 15 litrov kondenza, v hiši prijetno, ženička že malce jamra, da je mogoče malce prehladno.

Glede na to, da sistem laufa na najmanjši moči lahko končno rečem, da je efektiven, da se ga končno lahko izkoristi. Mansarda je prijetna pri 24 stopinjah in 55% vlagi.

Mimogrede, v soboto še belili celi dan, moram pa lepšejšo polovico vprašati, zakaj se kompletno vso perilo suši v hiši, namesto zunaj na vrtljivcu, plus komu je bila potrebna celopopoldanska kuharija?

Če sem še lansko leto jamral, da sistem komaj komaj zdeluje na maksimalni moči (neizolirana streha, neizdelana mansarda), je letos slika drugačna. Kljub ničnosti senčil potrebujem zgolj minimum in le nekaj ur.

Nočno odpiranje oken prepovedano, merilec vlage bil zjutraj v erroru. Premočen.

Mojih pet centov.
Sem prvo leto v bajti, rekuperacije še ni, zaenkrat je izvedena samo napeljava, takisto nimam klime. Večina oken in panoramska stena (dnevna kuhinja, pisarna v srednjem štuku+3strešna) na JZ, imam pa na vseh rolete, na strešnih tiste črne zunanje mreže. 3 nadstropja, zidana klet zasuta s treh strani + montažna hiša na njej. V kleti je 23 stopinj, s tem da so večinoma na stežaj odprta balkonska vrata v klubski sobi,usmerjena so na SV, tako da je samo zjutraj par ur sonca čez njih. takrat so praviloma zaroletana. Srednje nadstropje zleze na 26, pozna se kuhanje in prižgani aparati. Preseneča me mansarda, v njej je 23-24 stopinj. Streha je izolirana z 45cm mineralne volne in dvojnim zračnim mostom. Sonce pa gre ob tem letnem času ob okoli 18h za drevesa in sem potem v senci. te temperature sem gledal okoli 4h popoldne, čez noč ko zluftamo, padejo.
glede senčenja:

eno glupo vprašanje, sem se pa šele zdajle začela ukvarjati s tem, ker smo pač zdajle prvič na tem, da bo potrebno to vedeti...

imamo žaluzije, ko govorimo o senčenju in dobitkih, predvidevam da se tu govori o direktni svetlobi. Torej če zarotiram žaluzije tako, da nikjer direktno ne pride sonce v hišo, je to to ali bo bolje če jih čisto zaprem. meni je vseeno všečna ideja, da bi malo svetlobe notri pustila, ampak če je bolje jih čisto zapreti, bo potrebno to seveda sredi poletja najbrž narediti...
zaluzije ne rabis povsem zapreti - to je v bistvu edina prednost zaluzij napram roletam kar se tice poletnega sencenja.
zaluzije zastri, da soncni zarki direktno ne dosezejo stekla - recimo, da jih zapres na 45° in to zadosca. sirse kot so zaluzije (lamele), bolje to funkcionira.
hvala, tako zdaj delam. saj se mi je zdelo in zato sem tudi nabavila žaluzije, ampak raje vprašam, da se ne bom sredi avgusta po glavi tolkla.

drugače pa lepo v tla pogledam - dokler vidim "lojtrco" toliko časa ni dobro Smile
e, to je to Smile

pa jutranje prezracevanje/hlajenje ne zanemarit. zgolj prezracevanje z rekuperatorjem preko bypassa je premalo ucinkovito, ko bo res vroce.

ok, razen ce imate klimo, potem lahko zgornje tudi ignoriras.
Kot je rekel gt001, bistveno je, da preprečiš direktni svetlobi. Seveda tudi odbita svetloba nosi nekaj energije, kateri lahko preprečiš vstop v hišo, če popolnoma obrneš žaluzije, gre pa za precej manjši delež.
Sam imam rolete (aluminjaste, srebrne z izolacijo), ki okna, kjer je sonce popolnoma zatemnijo. Opazil pa sem, da ko sveti sonce v roleto, se ta zelo segreje. Vprašanje, kako je pri žaluzijah, ki so precej bolj zračne in se verjetno tudi precej bolje hladijo.
dobro vprasanje...
imamo temne zaluzije (RAL 7016) in so precej tople poleti, ni pa da bi se na njih opekel, kot npr. na vhodnih/garaznih vratih, ki so enake barve oz. na crno sivem granitu iz katerega so okenske police - za primerjavo vse orientirano na zahod in tako poleti intenzivno na vrocinskem udaru.
najbrz je res glavni razlog v ventiliranju zraka med lamelami.
jaz imam srebrne žaluzije. Najprej sem hotela imeti antracit, ja, pa mi je prodajalec rekel, da svetuje srebrne, ker se skoraj črne preveč lahko segrejejo. enako sem naredila z okenskemi policami iz istega razloga (plus tukaj še zato, ker bi bile črne ne vem zakaj 500€ dražje). imam plehnate.
gt001, malo offtopica. Ti imaš okna in žaluzije RAL 7016, pa svetlo fasado. Ista kombinacija kot bo pri nas. Si zadovoljen, bi vzel raje svetlejše žaluzije če bi še enkrat izbiral. Btw, katere granitne police si vzel (odtenek)? Lahko tudi na ZS.

pri nas sem se zadnič na inothermovih vratih (7016) ki so obrnjenja na Z pošteno spekel. Pomagalo je le mrzlo pivo.. Smile
ne, ne bi menjal barvne kombinacije. nam je vsec, da je cimmanj barvnega odstopanja - da je hisa bolj nevtralna kot okolica-narava.

ps. granit impala (tega najvec vidis na pokopaliscih Smile )
Jaz imam vhodna vrata, okna, okenske police in žaluzije v RAL7016 barvi in ne vidim razloga, da bi bilo boljše, če bi vzel svetlejše barve.

Skok na forum:

Zadnje novice

V radiatorju šumi
07.11.2019 ob 12:28:59
V radiatorju šumi
Svetujemo, kako pravilno odzračiti radiator in rešiti še ostale nevšečnosti z ogrevanjem.   Okvare... Beri dalje »
Vaša streha pušča?
21.10.2019 ob 07:14:34
Vaša streha pušča?
V določenih primerih vam lahko pri popravilu strehe pomaga vaše zavarovanje doma. Ste ugotovili, da vaša streha... Beri dalje »
Vsestranska delovna oblačila za urejen in profesionalen izgled zaposlenih
23.01.2018 ob 11:35:41
Vsestranska delovna oblačila za urejen in profesionalen izgled zaposlenih
Podjetja s(m)o ljudje, zato je zelo pomembno, da se na delovnem mestu počutimo dobro, saj današnji sodoben in hiter tempo življenja narekuje, da... Beri dalje »
V Lokrovcu pri Celju na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Urbano-D 149
04.12.2017 ob 10:53:36
V Lokrovcu pri Celju na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Urbano-D 149
V podjetju Lumar v soboto 9. decembra, med 10.00 in 15.00 uro, v Lokrovcu pri Celju pripravljajo dan odprtih vrat na spremenjeni hiši Lumar Urbano-D... Beri dalje »