Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
Temperature v hiši sedaj ko je vroče - REKUPERACIJA?

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Temperature v hiši sedaj ko je vroče - REKUPERACIJA?
kapsl. poletno ohlajevanje je teoreticno mozno z uporabo bypasa. Torej se v poletnem rezimu notranji in zunanji zrak v rekuperatorju ne izmenjata toplote.

Teoreticno zato, ker so pretoki premajhni, da bi se konkretno poznalo v poletni vrocini.
Samo ponoči.
hvala za dopolnitev.
pozabil dopisati -> ko so zun temp. nizje kot notr.
Drži.
Zemlja v globini je vedno hladnejša, je pa vprašanje, koliko se uspe vroč dnevni zunanji zrak ohladiti med potjo skozi kolektor do hiše. Verjetno je tudi odvisno od izvedbe - več vzporednih tanjših cevi ima večjo zunanjo površino kot ena debelejša in s tem boljši prenos toplote.
Je kdo meril te temperature?
Nekdo je že enkrat opisoval svoj kolektorski sistem in kot se spomnim, v vročinskem valu ne pomaga, saj zraka ne predhladi dovolj, pretoki preveliki. Takrat smo se strinjali, da je podnevi v vročinskem valu daleč najboljša rešitev zaprta okna, ustavljeno prezračevanje, senčila in notranja nedejavnost. Zvečer, ko se temperatura zraka spusti, pa se začne aktivno prezračevati. Se pa zna notranja vlaga drastično zvišati.

Pri nas je naprimer zvečer ob enajstih sredi poletja zunaj vse premočeno in ob jutrih nas redno spremlja gosta megla. Enkrat sem moral za dokaz na temu forumu v vročinskem valu zjutraj slikati mojo pot na šiht, ker so ljudje dvomili.
Deloma se vroč zrak na poti skozi kolektor razvlaži, ker v hladnem kolektorju kondenzira in je treba poskrbeti za ponikanje kondenza. Koliko pa je to procentualno, pa ne vem.
Pri nas brez aktivnega razvlaževanja ne gre. Pika.

Zdaj je padel dogovor, da res za skrajno silo na vpadna okna na zahodni strani, kjer nam sonce kuri od enih popoldne do zahoda, zmontiramo najcenejše BauBau žaluzije, vsaj toliko, da nam ne pregreje ploščic, ki so zaradi tega vroče še dolgo v noč. Sem že študiral, da bi na stekla napopal alu folijo :-D
ti povem, da bi ze pomagalo, ce bi dal plahto iz zun. strani.
lani smo konec julija pri ene 37° zunanjih vezali talno na mreze. Ker imam zgoraj na zahod dve veliki okni po 5m2, je bilo cez poletje popoldan notri kot v akvariju. Potem sem dejansko obesil rjuhe gor in je bila takoj sprememba, sicer bi se skuhali v lastnm potu.
Sej si do pike ponovil backup plan :-)

Verjetno bomo tudi naredili nekaj v tem stilu, če bo res zakuhalo.
Verjetno bi že kakšna gostejša mrežica iz zunanje strani pomagala, kot imajo to Veluxova strešna okna narejeno. Npr tista, ki jo po metru prodajajo kot zaščito proti toči... pa ne bi tudi vizuelno preveč grdo izpadlo in še nekaj bi ven videl.
Berghaus Napisal:Pri nas brez aktivnega razvlaževanja ne gre. Pika.

Zdaj je padel dogovor, da res za skrajno silo na vpadna okna na zahodni strani, kjer nam sonce kuri od enih popoldne do zahoda, zmontiramo najcenejše BauBau žaluzije, vsaj toliko, da nam ne pregreje ploščic, ki so zaradi tega vroče še dolgo v noč. Sem že študiral, da bi na stekla napopal alu folijo :-D

Mi smo montirali zunanje screen roloje in temperatura je zaradi tega padla na 25.
Blem je, da bodo na oknih polkna, denarja pa ni. Še. Ta teden so bili pri nas za odmero in predračun in ko sem po infarktu končno prišel do sebe, ugotovil, da potrebujemo eno začasno rešitev. Sicer nam gre letošnje "poletje" na roke, a se ne lažem sam sebi, da nas ne bo obiskal kak vroč teden-dva.

Začasna rešitev mora biti cheap, še raje đabe :-D
cisti offtopic:
- kaksen razlog za polkna vs. rolete/zaluzije?
- kolikor vem, imas fasado ze kpl. finisirano; je v tem razlog? a polkna montirajo potem direkt na okvir oken?
Še predno sva sploh začela zidati, sva se slinila nad polkni. Kaj pa vem, fetiš, al neki :-)

Ali se montirajo direkt na okvir oken (cheap varianta, če hudo zapiha loviš polkna po vasi), oziroma naredijo okvir, na katerega se le ta potem montirajo (dražja opcija, veter ti bo z losano polkno prej zbil okno, oziroma fasado, kot pa jo odnesel). Razen če populi sidra, samo takrat boš imel večje probleme s svojo streho na sosedovem travniku.

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaminski kotel TOBY H - ogrevajte se drugače
18.09.2019 ob 09:37:06
Kaminski kotel TOBY H - ogrevajte se drugače
Poletja je nedvomno konec, jesenski hlad je že tu in zimski mraz se tudi nezadržno bliža. Za priprave na kurilno sezono ni več prav veliko časa,... Beri dalje »
Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Do nižjih cen gradbenega materiala kar preko spleta
03.01.2019 ob 17:17:26
Do nižjih cen gradbenega materiala kar preko spleta
Zaradi napihnjenih cen na nepremičninskem in gradbenem trgu že nekaj časa odlašate s prenovo svojega doma? Potem imamo za vas odlično novico –... Beri dalje »
Na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Primus-E 137
17.11.2018 ob 15:08:18
Na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Primus-E 137
V podjetju Lumar v soboto 24. novembra, med 10.00 in 16.00 uro, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bo na ogled šest let vseljena skoraj... Beri dalje »