Nepremičnine > Nakup, prodaja in pravna vprašanja
Davek na nepremičnine - Osebna služnost

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Davek na nepremičnine - Osebna služnost
Pozdravljeni,

Zanima me naslednje. Kako bomo obdavčeni?

Jaz in brat sva lastnika hiše (vsakem pripada polovica), ki nama jo je zaradi slabega zdravstvenega stanja pripisal oče.

Jaz imam stalno prebivališče na naslovu hiše.
Brat nima stalnega prebivališča na naslovu hiše.
V hiši imata stalno prebivališče poleg mene, tudi oče in mati - vsi v njej seveda tudi prebivamo.

Spodaj prilagam, da naj bi prazne nepremičnine bile obdavčene z 0,5%, medtem ko polne z 0,15%. A mi lahko kdo pomaga in napiše, kako bo za zgornji primer.

Najlepša hvala za odgovore!

Še povezava do članka, ki govori o tem:
http://www.siol.net/novice/gospodarstvo ... znost.aspx

Lep pozdrav
Brat bo od svoje polovice plačal 0.50% davka, ti pa za svojo polovico 0.15%.
hvala za hiter odgovor, se bojim, da bo res tako.

ampak stanovanje ni prazno. ker jaz, oče in mati živimo v celi hiši, ne pa v (moji) polovici. saj ne moreš živeti v polovici hiše? ampak davčne verjetno to ne zanima?
brat lahko da tebi, mami ali očetu ali vsem trem ali komu drugemu ki ima tam stalno prebivališče služnostno pravico zapisano v zemljiški knjigi.
Lahko brat tudi komu podari ali proda ali pa se preseli v hišo Smile

Mi smo naredili prepis...
najlepša hvala za hiter odziv, predloge in konkretne odgovore
služnostna pravica se lahko omeji na določeno obdobje, recimo 5 - 15 let.
Podatke je možno popravljatu s spletno aplikacijo GURSa, ampak te dni to ni možno ker javi:
Nedostopnost aplikacije »Spreminjanje podatkov o nepremičninah«
Zaradi vzdrževanja aplikacije »Spreminjanje podatkov o nepremičninah« le-ta ne bo dostopna do vključno 12.1.2014.

Glede na to, da je tema zdaj aktualna, meni to liči na namerno sabotažo.
Podatkov o lastništvu in služnosti ne moreš spreminjat preko interneta. To se naredi pogodba pri odvetniku ali notarju in se vpiše v zemljiško knjigo.
taubi Napisal:Podatke je možno popravljatu s spletno aplikacijo GURSa, ampak te dni to ni možno ker javi:
Nedostopnost aplikacije »Spreminjanje podatkov o nepremičninah«
Zaradi vzdrževanja aplikacije »Spreminjanje podatkov o nepremičninah« le-ta ne bo dostopna do vključno 12.1.2014.

Glede na to, da je tema zdaj aktualna, meni to liči na namerno sabotažo.
Blokirano je danes od 14ih. Že dolgo je znano, da bo presečni datum za februarska obvestila GURSa 10.1.2014, kar je danes ... torej so se podatki začeli pripravljati za obvestila in vsaj meni je normalno, da se baza za spremembe za nekaj časa zapre.
Več glav, več ve ...
Zanima me, kakšen je postopek vpisa služnosti užitka v ZK.
oprosti ampak a ne znaš brat?
Torej, velja isti postopek za vse vrste služnosti.

Ali mora biti užitkar stalno oz. začasno prijavljen na tej nepremičnini?
to pa ne vem Wink Predvidevam pa da ja, čeprav logika in naša zakonodaja včasih nista prijatelja.
Pozdravljeni,

Mene pa zanima, ali je možno osebno služnost ustanoviti na stanovanju, ki še ni vpisano v zemljiško knjigo? (nedokončana etažna lastnina)

Še opis primera
Sem namreč lastnica stanovanja, ki ima prave GURS identifikatorje in je v registru nepremičnin, žal pa je etažna lastnina nedokončana in še vedno v postopku vpisa v ZK. O etažni lastnini mora odločiti vrhovno sodišče. Zadeva se vleče že več kot desetletje. Stavba (stanovanjski blok) je vpisan v ZK; vpisani so tudi štirje posamezni deli – stanovanja, medtem ko večina (prek 100 stanovanj) ni vpisana v ZK.

Na svojem stanovanju bi rada podelila osebno služnost mami, ki živi v tem stanovanju. Vendar pa me zanima ali je to sploh možno glede na dejstvo da etažna lastnina še ni urejena.
Ali zadostuje notarsko overjena Pogodba o osebni služnosti in podan predlog notarja za vpis plombe (osebne služnosti) v ZK na posameznem delu stanovanja – ali lahko tu navedemo GURS identifikatorje, ker ID posameznega dela stavbe (stanovanja) še ne poznamo?
Sicer so za že etažirana stanovanja GURS identikatorji identični identifikatorjem v ZK.

Vnaprej najlepša hvala za odgovor.

Lep dan želim in lep pozdrav,

Calena
Kolikor sem razbrala iz pogovora na tv, lahko osebno služnost daš nekomu le, če si lastnik celotne nepremičnine, in ne le 1/2.

LP

Skok na forum:

Zadnje novice