Gradnja in obnova > Energijski viri
KLASKO(klasična, poceni peč) VS. PLINKO (uplinjevalni kotel)

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KLASKO(klasična, poceni peč) VS. PLINKO (uplinjevalni kotel)
Pozdravljeni,

Bom poskušal bolj zanimivo prikazati moje vprašanje, ki upam, da bo smiselno, če ne, me opozorite in bom popravil.

Igrišče/teren/pogoji:
-talno gretje
-120m2-atrijska
-novogradnja-dobro izolirana
-povprečna zunanja temperatura - 0,7 stopinje Celzija (podatek za Celje januarja 2013)

Igralni čas:
- november-marec

Nasprotnika: Klasko vs. Plinko

Klasko=Klasična peč večje moči - 1000€(kotlovnica 3-4.000€ ali še manj)
Plinko=Uplinjevalni kotel z lambda sondo 5.000€(kotlovnica preko 10.000€)

Oba z isto "pomožno" opremo:
- 1500-2000l zalogovnik
- primerljive črpalke ipd zadeve
- oba optimalno nastavljena

Pravila igre:
- oba kurimo zmeraj "na polno" in "polnimo" zalogovnik

Naloga-za oba ista:
v koristno toplotno energijo za ogrevanje hiše spraviti istih 10m3 suhih bukovih drv, ki vsebujejo 100.000 kJ energije(za lažjo predstavo).

Kako se bosta nasprotnika odrezala pri:
- izkoristku?
- frekvenci kurjenja/"udobnosti"?
- stroških letnega vzdrževanja?

Moji laični odgovori:

Izkoristek:
Klasko: drv mi bo zmanjkalo konec februarja in dokupit bom moral 2m3 novih
Plinko: konec marca mi bosta ostali še dve poleni

Udobje:
Klasko: če je bolj močan, ima večje kurišče, če ga "nabutam" enkrat-dvakrat dnevno, bom zalogovnik napolnil za cel dan. Drva bodo zgorela hitreje kot pri Plinku. Za isto količino toplote, bom porabil poleno ali dva več kot pri Plinku.
Plinko: "nabutal" ga bom enkrat-dvakrat dnevno(ima manjši prostor za nalaganje), drva bodo gorela nekaj počasneje, bolj kontrolirano.

Vzdrževanje:
Ker je Klasko bolj enostaven, so stroški vzdrževanja nižji kot pri Plinku.

Rezultat:
-za las zmaga pripada Plinku. Pa je vredno to 5000 in še več €?
Ne, ni. Pa imam sicer po tvoje 'Plinka'. Pa bi ga imel zopet.
Čisto podobna zgodba ( pa me bodo nekateri zopet napadli ) je nov avto za 15 'gezerov' ali nov za 30 'taistih' - pri osnovni potrebi pripeljati se od A do B.
Pa karnekajkrat 'prežvečeno'...
a drugače pa moje predpostavke(=rezultati) držijo?
Ne drži.
Sem ravnokar na tem. 6000eur, uplinj. z lambdo, zalogovnik 1500l. Od tega je peč le 2000eur.

Če bi kupil najcenejšo klasiko je cca 1000eur, če je vse ostalo enako znese 5000eur.

Na plinjaka dobim 1500eur subvencije, na klasiko ne.

pod črto je plinjak 500 eur cenejši... Confusedhock:
OK. Plinko je izenačil. Sicer ni istega cenovnega razreda, ampak naj mu bo.Smile

Katera komplet kotlovnica z lambdo sondo pride 6.000€? Je možno dobiti več podrobnosti? Morebiti kakšne cene s predračuna?
Attack kako in kaj v drugi temi...
Pa nisi se že skoraj odločil za TČ ?
Mene bo prišla kotlovnica z uplinjevalnom kotlom Attack Dpx 35 lambda, zalogovnik 2000l , regulacijo seltron WDC 20 in montažo 6200€ minus subvencija 1500€ se pravi 4700€.
Upoštevati je potrebno, da bo to prenova kotlovnice se pravi, da bo nekaj napeljave in materiala (pumpe...) ostalo.
No, ne vem če opisana primerjava zdrži realnost. Slabost klasike napram vplinjaku je v tem, da za ceno okrog 1000eur težko dobiš kotel, ki bi imel primerno kurišče, da bi nakladal dvakrat. Bo treba kar večkrat naložiti, da se boš ogreval in še napolnil zalogovnike, ali pa vložiti v kotel precej več. Računaj, da boš porabil nekje okrog četrtine več drv. Vsaj pri meni tako kaže, vendar pa je to primerjava s klasiko, ki ni imela zalogovnikov, da o enakomernem celodnevnem ogrevanju ne govorim. Z zalogovniki in s tem povečanim udobjem ogrevanja preko celega dne pa mislim, da pridobiš kar blizu 30% na kurjavi.
Moja odločitev je bila "plinko" in to najcenejši z lambda sondo. Tri leta nazaj je stal 1600eur, danes je cca 2600 z DDV.
Moje prepričanje je, da v vseh pogledih tudi poceni vplinjak v spregi z zalogovniki krepko prevaga klasiko.
Kaj bosta Plinko in Klasko počela v dobro izolirani hiši 120 m2? To je za stare neizolirane kočurine 200 m2 in več. Škoda prostora, kjer bo peč, škoda prostora, kjer bodo drva. Pomisli vsaj na Peletkota, pa še ta je preglomazen za takšen objekt.
Se spomnim besed mozakarja, ki tudi dela novogradnjo in je prisel na ogled moje kurlnice na plinkota. Vprasal sem ga zakaj pa ne TČ? Odvrnil mi je "v hisi more biti ogenj".
Moram reči, da sem kar spregledal, da je hiša dobro izolirana. Čeprav sem sam zelo podoben možakarju, ki ga omenja stafan, bi se v takem primeru odločil za TČ. Se kar strinjam s xavijem.
Ce imaš namen 5 jurjev dati za kurilnico potem plinjak. Klasiko bi dal rabljeno za ceno nekaj 100 evrov(kpl s pumpo ekspanzijo, mešalnim...)
stafan Napisal:Se spomnim besed mozakarja, ki tudi dela novogradnjo in je prisel na ogled moje kurlnice na plinkota. Vprasal sem ga zakaj pa ne TČ? Odvrnil mi je "v hisi more biti ogenj".

...to lahko rešimo s kaminom Smile
In to takšnim, ki je neodvisen od elektrike. Idealna kombinacija z TČ (max. 6kw).

Skok na forum:

Zadnje novice

Revolucija v decentralnem prezračevanju
04.01.2023 ob 13:32:42
Revolucija v decentralnem prezračevanju
Pametna prezračevalna enota i-Vent kot novost v decentralnem prezračevanju. Izjemno enostavna za vgradnjo, primerna za... Beri dalje »