Nepremičnine > Nakup, prodaja in pravna vprašanja
Lahko upravnik bloka od vseh izvajalcev zahteva provizijo?

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lahko upravnik bloka od vseh izvajalcev zahteva provizijo?
Gorazd: kapo dol in tudi moj poklon!
Popravila na domu Napisal:@ataIba,
no, pa sem mislil, da sem v svojem prispevku glede dela upravnika "na pošten način" povedal že vse. A kot kaže, imava diametralno nasprotna pogleda na to, kaj naj bi poštenje v kontekstu upravnikovega dela pomenilo. In tega ne bova mogla rešiti.

...................................
Tako, da bi na tej točki tudi končal. Pametnemu bi moralo zadostovati.

upravljanje objektov Mag dom,
Gorazd

Tema teme je vprašanje ali lahko upravnik bloka od izvajalcev zahteva provizijo.
Poskusil sem razložiti ZAKAJ upravljalci to delajo in jih nisem enačil z upravljalci - hišniki. So podjetja, ki morajo poslovati transparentno in po zakonu, tako da mi ne polagaj v moje besede, da zagovarjam korupcijo. V miru preberi moje prispevke še enkrat. Morda boš tudi opazil, da ne dajem nobenih aluzij na tvojo inteligenco ampak hočem zaradi poznavanja problematike obrazložiti zakaj v želji poslovati pozitivno (in konkurenčno!) upravniki zahtevajo izredne prihodke - popuste. Nikjer nisem zapisal, da se s tem strinjam, tako da ne nakladaj.
Logično mi je, da nočeš razumeti bistva mojega tolmačenja, ker si s firmo premajhen (kar ne pomeni, da si nekvaliteten!!!). Noben upravnik se ne bo sam izpostavil in v pogodbo vnesel člen, da s svojo nadzorno službo sogarantira kvaliteto izvedbe in uporabljenega materiala v času garancije. To je potrebno od njega zahtevati! Kvalitetni upravitelji reklamacije obesijo v svoje stroške (če ni več izvajalca), imajo objekte zavarovane in tudi planirana sredstva za takšna popravila.... in z njimi se ne moreš primerjati, ker ti manjka masa stanovanj in ljudje. En mož cel orkester! In sva spet na delu kvalitetnega hišnika, ki je omejen s številom stanovanj, da se v delu ne izgubi, ker mu kvaliteta pade. Pa ne reagiraj spet užaljeno in me ne zmerjaj, da NE LOČIM :evil: med korupcijo in poštenim delom ali da jo celo podpiram in pri njej sodelujem!!!!
Tako nakladanje mi povzroči kepo v želodcu slično tisti, ko pogledam (ali poslušam) kandidate in kandidatke za župana v našem Mariboru. Vsi lepi, pametni, sposobni in pošteni. Pa še vejo ne, da je zemlja ploščata in ne okrogla.
Daj še enkrat počasi prebrat moje prispevke na to temo, razmisli in potem še kaj napiši v bolj korektnem tonu. Ni pa nujno :wink: .
LP
Oh, za vraga, pa saj to ni res.

Evo, se bom vzdržal vrednostnih sodb in dal samo pojasnila z moje točke gledanja na nekaj tvojih navedb.
Citat:Tema teme je vprašanje ali lahko upravnik bloka od izvajalcev zahteva provizijo.
Odgovor je ne, ne sme. In tu torej bi lahko midva, @ataIba zadevo zaključila. Pa je nisva.
Citat:..ampak hočem zaradi poznavanja problematike obrazložiti zakaj v želji poslovati pozitivno (in konkurenčno!) upravniki zahtevajo izredne prihodke - popuste.
Tega ne moreš obrazložiti. Vsak poizkus obrazložitve nečesa, kar je protizakonito pade že pred začetkom. Vsak poizkus obrazložitve s krajo pridobljenega denarja iz žepov etažnih lastnikov, ki so upravniku zaupali upravljanje z njihovim denarjem in njihovo etažno lastnino - "zaradi želje po pozitivnem poslovanju in večji konkurenčnosti" je skrajno .........(tu vstavi pojubno negativno vrednostno oznako takšnega poizkusa).
Citat:Noben upravnik se ne bo sam izpostavil in v pogodbo vnesel člen, da s svojo nadzorno službo sogarantira kvaliteto izvedbe in uporabljenega materiala v času garancije. To je potrebno od njega zahtevati!
Seveda ne bo. Pa kako naj garantira za karkoli v imenu izvajalca. Za delo izvajalca, madona, garantira izvajalec. Nihče ne more tega bremena prevzeti nase zaradi svoje prijaznosti in ljubezni do bližnjega.
Upravnik je upravnik, nadzorna služba pa je nadzorna služba. Upravnik lahko v okviru svojega podjetja, kot dodatno dejavnost, opravlja tudi nadzor nad izvedbo del, za kar ga pooblastijo in najamejo etažni lastniki. In to storitev tudi plačajo. Če jim kot upravnik ukrade denar iz naslova investicije in s tem pokriva nastale stroške zaradi nestrokovnega nadzora svoje nadzorne službe, je po mojem še vedno lopov. Cena upravljanja je 10,00€ mesečno po enoti, cena pooblaščenca nadzora v času del pa 100,00€ na dan. Od kod se je tu vmes torej postavila ideja o kakršni koli proviziji? Ali drugače povedano - od kod upravniku pravica, da naprimer ponuja brezplačni nadzor izvajalca (ajde, streha), ko pa je iz tega naslova etažnim lastnikom ukradel iz njihovih vplačil naprimer 3000,00€, ki mu jih mora plačati isti izvajalec. KristusJezus.
Potemtakem nato dobri samaritan, če ni reklamacij, denar etažnih lastnikov objekta A v Dupleku mirno porabi za plačevanje reklamacij slabega XY izvajalca na objektu Ž na Teznem. Jap, pošteno. In to bodo rekli vsi lastniki objekta Ž. Kaj pa bi rekli lastniki objekta A, katerega resnični denar to je... pa raje ne bi slišali - izgleda pa takole: #$%&?*"ž#"!/&%&$$"!!grrr
Citat:Kvalitetni upravitelji reklamacije obesijo v svoje stroške (če ni več izvajalca), imajo objekte zavarovane in tudi planirana sredstva za takšna popravila.... in z njimi se ne moreš primerjati, ker ti manjka masa stanovanj in ljudje.
Če je zate kvaliteten upravitelj tisti, ki si s prisvajanjem denarja etažnih lastnikov ustvarja portfelj za takšna popravila, potem naj bo tako. Ampak ker je denar, ki ga je na ta način pridobil,v resnici ukradeni denar etažnih lastnikov...je tak upravnik res kvaliteten. Ni kaj.
In da kvalitetni upravitelji obesijo stroške popravil sami sebi... za nekim šušmarjem, katerega delo so sami nadzirali (in za to dobili mastno plačano)...jej, jej, jej... :oops:
Citat:En mož cel orkester! In sva spet na delu kvalitetnega hišnika, ki je omejen s številom stanovanj, da se v delu ne izgubi, ker mu kvaliteta pade.
In dodajam - s sodelavci (širokega nabora znanj in poklicev) po pogodbi zaveze, ki nima finančnega značaja, temveč zgolj moralnega,in katerim omogočam konkuriranje na razpisih pri iskanju izvajalcev. V teh pogodbah je prvi člen določilo o pošteno in vzorno opravljenem delu. Drugi pa, da upravnik, če se etažni lastniki odločijo za plačilo storitve preko njega na ta način iz tega naslova ni upravičen do nikakršne oblike nadomestila.
Da bo bolj jasno: En mož, cel orkester - ne drži. En mož in velik orkester filharmoničnega obsega pa drži. Torej en mož in velika skupina tehnično podkovanih sodelavcev z lastnimi podjetji. Ki s podpisom pogodbe o izvedbi del s svojim premoženjem ali zavarovanjem posla jamčijo za kvalitetno izvedbo del in popravila v garancijskem roku. Bo....šlo?

No, na naslednji točki pa so si najina stališča popolnoma blizu:
Citat:Tako nakladanje mi povzroči kepo v želodcu slično tisti, ko pogledam (ali poslušam) kandidate in kandidatke za župana v našem Mariboru. Vsi lepi, pametni, sposobni in pošteni. Pa še vejo ne, da je zemlja ploščata in ne okrogla.
in dodajam, da to trenutno velja več ali manj za vse kandidate ki se gredo izlet v politiko. Za celotno Slovenijo.

p.s.: vsem, ki ste izrazili strinjanje z mojimi načeli in pogledi na to problematiko se iskreno zahvaljujem...... Evo in ni več daleč čas, ko se nam bo pridružil tudi @ataIba Tongue

Dajva se sedaj malo spočit. Moram dokončati še nekaj poročil (da mi kvaliteta ne pade... :wink: )

upravljanje Mag dom,
Gorazd
Gorazd: še enkrat ti čestitam in ti želim, da uspeš s svojim vztrajanjem in korektnim delom.
Stvari se slej ko prej postavijo na svoje mesto in dobri na koncu zmagajo tudi v resničnem življenju, ne samo v filmih.
Jaz verjamem, da je to izvedljivo, čeprav izgleda še tako neverjetno in nemogoče.
Tudi jaz sem čudno gledal, ko mi je upravnik dejal naj dam v ponudbi 10% višjo ceno.., posel sam dobil plačano vse po ponudbi tako da je upravnik pokrit če bi ga stanovalci hoteli kaj stiskal, meni pa je izstavil račun za teh 10%...
Kaj je napisano na racunu za teh 10 %?
svetovanje, provizija...?
Lahko ti povem samo to da provizija ne piše, nekaj v smislu svetovanja...
ElBarto Napisal:Kaj je napisano na racunu za teh 10 %?
svetovanje, provizija...?

Na računu je lahko opisano tudi to, kar sem pripel v prilogi.
Podatke vpletenih sem iz razumljivih razlogov pobrisal, saj nisem uslužbenec neke določene službe, plačan iz državnega proračuna, ki bi bil dolžan svojo plačo zaslužiti tako, da bi odkrival in sankcioniral takšne nepravilnosti.

V konkretnem primeru je upravnik objekta zaračunal vzdrževalcu objekta, katerega so si sami izbrali etažni lastniki "običajno" provizijo skrito pod nazivom "organizacijski in manipulativni stroški" v višini 657,46€.

Vzdrževalec je opravljal določena vzdrževalna dela na napravah v objektu, ves potrebni material je kupoval sam in ga po predpisih obračunal etažnim lastnikom. V obdobju 6-tih mesecev je izstavil računov ( brez materiala samo delo) v skupni višini 6574,60€. V vsem tem času je z upravnikom po telefonu govoril 3x.
Ob prvem kontaktu z njim pa je bil opozorjen, da 10% vrednosti vseh računov pripada upravniku - da drugače pa ne bo ne delal, ali pa ne dobil plačila za opravljeno delo. Izvajalec je na izsiljevanje pristal. In po "nasvetu" upravnika zvišal cene storitev za procente, ki ji je moral plačati upravniku. Če ne bi bil v "zelo ponesrečeni situaciji", kot je bil, bi ga verjetno "po gobcu".

Omenjeni upravnik, v to sem prepričan, seveda po istem kopitu krade denar iz žepov etažnih lastnikov še naprej. In ti se še vedno ne zavedajo, da jim pri vsakem delu, ki ga nekdo opravi v njihovem objektu upravnik poleg stroškov upravljanja, zaračuna še 10% vrednosti teh del. Ali preprosteje povedano, kot je zgoraj zapisal @Jani52 - stroški upravljanja, ki jih dejansko iz svojih žepov mesečno poravnajo upravniku so v njihovem primeru npr: 35,00€ na mesec in ne 8,50€, kot imajo verjetno določeno s pogodbo o upravljanju.

In to so (figurativno rečeno) natanko isti etažni lastniki, ki se pri novem ponudniku (to pa govorim iz lastnih izkušenj) obesijo na ceno upravljanja objekta, ki je za ceno enega kapučina mesečno višja od cene ki jo sedaj plačujejo upravniku, ki vsakega posameznega etažnega lastnika vsak mesec obere naprimer najmanj za še dodatnih 26,5€ oziroma 17 kapučinov.
Le da tega ne vedo. In zato verjetno ne boli preveč.
Tako to gre.

Upravnik, ki je za svoje delo 3x obrnil telefon in obračunal stroške računa izvajalca etažnim lastnikom - za kar je seveda ŽE plačan s ceno storitve upravljanja, je samo pri tem izvajalcu v žep pospravil (dejansko pa ukradel etažnim lastnikom) 657,00€. (kje je pa pa še 10% od snažilke, pa košnje trave, pa čiščenja snega, pe pregledov dvigal itn......)
Seveda, pravno pa je, tako kot vsi ki to počno, pokrit z izdanim računom. Pri katerem je udeležena celo država v višini zneska obračunanega DDV.
In zato ni pri tem nič narobe, kajne? Itak :evil: .

Najbolj neverjetno pa je dejstvo, da velik del ljudi v Sloveniji takšno početje jemlje kot nekaj običajnega in samoumevnega...ter ga enostavno tolerira.
Ljudje se tega ne zavedamo, ampak ta privzgojeni način razmišljanja je RESNIČNA podlaga za vsa dogajanja, za vse politične, tajkunske, cerkvene in vse ostale barabe, ki so našo perspektivno državo v borih dvajsetih letih spravili na kolena. Mislim.....dovolj je bilo!

In zakaj se te kraje lahko čisto mirno dogajajo danes in se bodo tudi jutri?
Zato, ker se vse skupaj dogaja "pod mizo". Če bi upravnik vsak mesec prišel k etažnemu lastniku, ga zagrabil za vrat in ga prisilil, da mu izplača 26,50€ bi nastal cel kraval. Ker pa mu ta denar potihoma ukrade iz žepa, pa je to.....vse OK, ....pa saj vsi to počnejo,..... pa saj so vsi isti...., pa saj se tu ne da nič naredit.....pa saj je še kar v redu.....
Bullshit. Ma ne Bullshit, Elefantshit!

Pa enostavno ni v redu. "Da" in mora "se kaj naredit". Da male barabice in velike barabe ne bodo mogle več "tega počet".

Kako se da to narediti pa sem precej natančno opisal že v zgornjih prispevkih.
Izvajalci naj prenehajo plačevati provizije (in pri tem še zaslužijo), etažni lastniki pa naj preko izvajalcev razkrinkajo požrešne upravnike in jih postavijo pred dejstva o njihovih lopovščinah.

Zadeve moramo torej urediti sami. To pa smo vsi tisti, ki nam JE mar..... In nam ni vseeno kaj se okoli nas in z nami in našim denarjem dogaja.

Sarkasm mode off:
No ja, lahko pa etažni lastniki za urejanje teh zadev zadolžijo svojega upravnika. 8) Uspeh 100% zagotovljen. Pardon, 110%-no. :lol: :lol: :lol:

upravljanje objektov Mag dom,
Gorazd

Priložene datoteke
.jpg   Provizija upravniku št. 32.jpg (Velikost: 212,01 KB / Prenosi: 1086)
Iz preverjenih virov sem slišal, da bi naj tudi največji mariborski upravljalec od vsakega dela na objektih, ki so jim zaupani v upravljanje, potegnil 10% ....
Gamat, ni druge besede...
Pa to je isto kot zvodniki.
Ne vem kako bolj primerno opisati ta pojav: kraja, izsiljevanje, goljufija... mogoče kaj četrtega?
Lp
jani52 Napisal:Pozdravljeni. Upam, da to spada sem.

Naš upravnik (en največjih) od vsakega, ki kaj dela za naš blok hoče imet provizijo. To so nam povedali mojstri. Ko smo mu rekli da to ni prav je rekel, da mu to pripada, ker to delajo vsi upravniki. Tako smo zračunali da bi v lanskem letu,če nebi bil upravnik računal provizij prišparali skupaj okoli3800 evrov. Se pravi, da bi lahko ceno znižali pri majstrih za tak znesek. Na hitro to pomeni, da plačujemo upravnika lansko leto na mesec 8,5 evra in čez provizije pa je dobil še (12nas je) 26,5evra na mesec zraven od vsakega. Se pravi da mu za upravljanje v resnici plačujemo 35,0 evrov na mesec. Čeprav se hvali z nisko ceno 8,5evra. Kar je pa res odiranje. Saj je od nas zaslužil skup 4200 evrov.
Zato ga bomo zamenjali, saj smo mu dali v zadnjih destih letih že preveč. Zanima me će poznate kakšne poštene upravnike ki ziher ne jemljejo provizij in normalno računajo. Ker to, da ne jemljejo provizij in sploh nobenga denarja od majstrov je pa pogoj in hočemo imet v pogodbi!!!
Smo že malo spraševali, pa tega člena noben noče v pogodbo dat.
Smo pa iz Ljubljane-Šentvid.

Pozdravljeni spet.

kar dobra debata se je razvila na moje vprašanje. In mi je sedaj jasno da upravnik lahko sicer uzame provizijo ampak samo če mu to mi dovolimo da sklene takšno pogodbo.
Za gospoda Popravila na domu ki se je tu najbolj dokazljivo oglašal pa sem na ZS dobil 8 priporočil od teh jih 6 ljudi že sodeluje z njim naj ga pokličemo...pa tudi sam se je v prvem odgovoru ponudil za to. Tako , da imamo sestanek vseh drugi teden , da vidimo, če mubomo zanimivi.
Ker res so taveliki upravniki tako kot ena fabrika , kjer direktorji svojih delavcev sploh ne poznajo. Zato je pomojem en tak upravnik ki mu je eden spodaj rekel na nivoju dobrega hišnika najverjetnejše bolj dobra izbira. Žena pravi, da je to tako, kot če greš na pregled v klinični center, kjer te noben ne upošteva in ne pozna,-- ali pa ti na dom pride hišni zdravnik, ki te pozna in se mu ljubi s tabo ukvarjat. Pomojem to sigurno drži.
Sicer bomo pa kmalu videli.
Hvala vsem za vaše pošte in prispevke

lep pozdrav vsem, Jani
Govoril sem s sodnico in ji razlozil tukajsnjo dilemo.
Definitivno je kaznivo, vprasanje pa po katerem zakonu, ker posega ne samo v enega...
Jasno je namrec da bi stanovalci brez upravnikovih % prisli ceneje skozi...
Javim nadaljevanje.
Ne verjamem, da je to kaznivo.
Pustimo čustva ob strani.

Upravnik je izvajalcu izstavil račun za "organizacijske storitve".
Sedaj pa povej(te), kdo lahko temu oporeka?
Dejansko je upravnik organiziral, da je izvajalec opravil storitve.

Lahko rečemo, da to ni etično, da ni moralno, da ni pošteno.
Da bi pa na sodišču to razsodili kot nezakonito pa ne verjamem.
Tako kot je JJ "organiziral" nakup osemkolesnikov, JZ pa gradnjo Stožic, kenede. :wink:
Upam, da politika ostane zunaj tega foruma in da bo moderator zbrisal tvojo neumestno pripombo. :roll:
Ne vem, ali se samo meni zdi, ali je taka praksa delovanja upravnikov posledica "downsizinga"?

Roko na srce in realno, upravnik, ki ima v upravljanju več kot 10 stanovanj, ima definitivno določene stroške poslovanja firme.
Ker je "boj za etažne lastnike" neizprosen, in se je ( kolikor mi je znano ) cena storitev upravljanja samo nižala, etažni lastniki pa "zahtevajo" vse višjo kvaliteto storitve ................... ja - tukaj nekaj ne gre skupaj.

Po drugi strani pa .............. odkar je v veljavi ta zakonodaja o upravnikih in kako in kaj, je veliko veselje pogledati razno razna "blokovska gnezda", kako lepo obnavljajo svoje objekte. Strehe, fasade okna. Njega dni so vsi samo čakali ( družbena lastnina ) da bo kdo kaj naredil ................ in seveda plačal. Rezultat so bile cele soseske, ki so dejansko popolnoma propadle.

In na koncu, ja saj je upravljanje z lastno stanovanjsko hišo - brezplačno! :wink:
Evo, pa smo spet na boljšem! :wink:

Skok na forum:

Zadnje novice