Nepremičnine > Nakup, prodaja in pravna vprašanja
Lahko upravnik bloka od vseh izvajalcev zahteva provizijo?

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lahko upravnik bloka od vseh izvajalcev zahteva provizijo?
Pozdravljeni. Upam, da to spada sem.

Naš upravnik (en največjih) od vsakega, ki kaj dela za naš blok hoče imet provizijo. To so nam povedali mojstri. Ko smo mu rekli da to ni prav je rekel, da mu to pripada, ker to delajo vsi upravniki. Tako smo zračunali da bi v lanskem letu,če nebi bil upravnik računal provizij prišparali skupaj okoli3800 evrov. Se pravi, da bi lahko ceno znižali pri majstrih za tak znesek. Na hitro to pomeni, da plačujemo upravnika lansko leto na mesec 8,5 evra in čez provizije pa je dobil še (12nas je) 26,5evra na mesec zraven od vsakega. Se pravi da mu za upravljanje v resnici plačujemo 35,0 evrov na mesec. Čeprav se hvali z nisko ceno 8,5evra. Kar je pa res odiranje. Saj je od nas zaslužil skup 4200 evrov.
Zato ga bomo zamenjali, saj smo mu dali v zadnjih destih letih že preveč. Zanima me će poznate kakšne poštene upravnike ki ziher ne jemljejo provizij in normalno računajo. Ker to, da ne jemljejo provizij in sploh nobenga denarja od majstrov je pa pogoj in hočemo imet v pogodbi!!!
Smo že malo spraševali, pa tega člena noben noče v pogodbo dat.
Smo pa iz Ljubljane-Šentvid.
Tu je vprasanje, kako/ce so provizije uradno sploh obracunane. Ce je dogovor podmizni, nimate kaj praskati.
Sicer se bo nasel kak upravnik, ki bo trdil, da je oh in sploh, vendar ne verjeti tem pravljicam.

Zorganizirajte se in bodite sam svoj upravnik.
gt001 Napisal:Tu je vprasanje, kako/ce so provizije uradno sploh obracunane. Ce je dogovor podmizni, nimate kaj praskati.
Sicer se bo nasel kak upravnik, ki bo trdil, da je oh in sploh, vendar ne verjeti tem pravljicam.

Zorganizirajte se in bodite sam svoj upravnik.

To pa odsvetujem. Ko smo se znebili starega barabskega provizijskega upravnika smo tudi mi pomislili na to. Potem smo pa iskali računovodski servis, ki bi nam vodil in razdeljeval stroške, ostalo bi pa delali sami. Pa je bila najcenejša ponudba za izdelavo delilnikov, hranjenje dokumentacije in razpošiljanje - bi nas prišlo na stanovanje 12,70E. + stroški računa ..0,75 po nakazilu.. pa za sklad 2,50 + stroški računa Poleg tega, da bi vse ostalo morali delat sami. Bilanca letno pa še posebej...se mi zdi 200E. pa poročilo 80 E se mi zdi. In eno reč oddajamo, bi bilo pa še okoli 3 E na mesec za vodenje po prejemnikih in 30 E za oddajo na DURS. Skratka Too Much!
Sedaj plačujemo upravnika 1oE, 1E za sklad in to je vse. No, pa vodenje oddajanja 1,5 po stranki.
Izvajalce zbiramo sami, upravnik sodeluje z nami, provizij mu ne plačujejo, ker jim to posebej povemo. Če bi zvedeli pa takoj noga.

Tako, da je tisti člen ki ga jani52 omenja o provizijah v pogodbi kar OK. Majstri pa tud niso neumni, da bi kaj na roke plačevali upravniku, če so se pa vse z lastniki zmenili.
Po mojem pa bodo zaradi takih členov v pogodbi cene upravljanja zrastle. ker se sedaj vsi hvalijo z nekimi 9 -10E na stranko. Ampak brez provizij pa to nikakor ne bo šlo več skozi. Ampak OK, bojo vsaj na pošten način zaslužil, izvajalci pa pošten dobil plačano. In tako je tudi prav.
Dajmo uporabljati pravilne izraze. Provizija je plačilo - zaslužek za posredovanje posla. Pri upravnikih je tako, da se račun glasi nanje oz. njihovo firmo. Tak račun vsebuje tudi POPUST (lahko tudi cassasconto za predčasno plačilo), ki pokrije stroške upravnika iz vira poslovanja. Praviloma je min. 3 - 5 %, v redkih primerih več. Ta sredstva potrebuje upraviteljska firma tudi za pokrivanje rizika popravil v času garancije. A ste morda pomislili, kaj se zgodi, če npr. streho izvede izvajalec, ki ga je izbral upravitelj, delo je opravljeno slabo,... Če gre izvajalec v franže, gre z njim tudi 10 let garancije in upravnik je pečen.
Zato pa v sedanjem času mnogim upravnikom paše, če stanovalci izberejo svojega "najcenejšega" izvajalca in si s tem "operejo" rokice, če je izvedba z napakami. Če pa še šepa nadzor, je štala blizu.
LP
@ataIba, daj ga no mal manj sra*.

Tisti kujon od upravnika, ki smo ga imeli-menda pa to vsi počnejo- je zahteval tam ene 10% od vsakega, ki je kaj naredil za našo bajto. Od tistega, ki je lifte vzdrževal, do onega, ki je okolico urejal in sneg kidal, do snažilke...ma ni bilo da ni bilo.
Ne gre za posredovanje posla. Gre za to, da je baraba te ljudi izsiljeval-...ali drugače pa ne boste delali. Razumeš?
In o kakšnih rizikih in ne vem kaj še govoriš. Tipson je plačan za upravljanje objekta s cifro določeno v pogodbi. Če je kaj več, pa se zmenijo za odškodnino...cajt, bencin..In mora delat v korist lastnikov bajte že po zakonu. In nima kaj jemat keša. Kaj pa potem po tvoje, če ni nič narobe, keš vrne izvajalcu, al lastnikom, al komu? In kakšni popusti...če so popusti, potem pripadajo NAROČNIKOM del, to pa so lastniki etažni, ne pa en klinčev upravnik.
In po tvoje bi potem, če firma propade upravnik iz žepa plačal popravilo, ker je šla tista firma v stečaj? Ma bejž no bejž.
Je čisto mogoče, da imaš takšne izkušnje z upravniki. In da jim daješ skonto. Ampak, ta skonto pripada LASTNIKOM IN NAROČNIKOM del, to pa so etažni lastniki in ne upravnik. Kar se mene tiče, je to barabija...mislim takšno sodelovanje z upravnikom. In še nekaj. Upravnik nima kaj izbirat izvajalcev. Izvajalce izbirajo lastniki. Upravnik pa ima da jih posluša.

Ok, nč zamert, ampak pokrovček si mi dvignu. Ker smo se pri nas lastniki dali to vse skozi. In smo se dali od našega sedanjega upravnika natančno podučit kako te stvari delujejo. Imamo pač srečo, da je tip pred penzijo, pa v svojem delu samo še uživa.

Ajd!
blokovc Napisal:To pa odsvetujem. Ko smo se znebili starega barabskega provizijskega upravnika smo tudi mi pomislili na to. Potem smo pa iskali računovodski servis, ki bi nam vodil in razdeljeval stroške, ostalo bi pa delali sami. Pa je bila najcenejša ponudba za izdelavo delilnikov, hranjenje dokumentacije in razpošiljanje - bi nas prišlo na stanovanje 12,70E. + stroški računa ..0,75 po nakazilu.. pa za sklad 2,50 + stroški računa Poleg tega, da bi vse ostalo morali delat sami. Bilanca letno pa še posebej...se mi zdi 200E. pa poročilo 80 E se mi zdi. In eno reč oddajamo, bi bilo pa še okoli 3 E na mesec za vodenje po prejemnikih in 30 E za oddajo na DURS. Skratka Too Much!
Sedaj plačujemo upravnika 1oE, 1E za sklad in to je vse. No, pa vodenje oddajanja 1,5 po stranki.
Izvajalce zbiramo sami, upravnik sodeluje z nami, provizij mu ne plačujejo, ker jim to posebej povemo. Če bi zvedeli pa takoj noga.

Ok, to imate spet profesionalni suport - ena uporabnica foruma (strelka?) je pred kratkim pisala o izkusnji "homemade" upravljanja - to sem imel v mislih.
blokovc Napisal:@ataIba, daj ga no mal manj sra*.

Tisti kujon od upravnika, ki smo ga imeli-menda pa to vsi počnejo- je zahteval tam ene 10% od vsakega, ki je kaj naredil za našo bajto. Od tistega, ki je lifte vzdrževal, do onega, ki je okolico urejal in sneg kidal, do snažilke...ma ni bilo da ni bilo.
.................
In po tvoje bi potem, če firma propade upravnik iz žepa plačal popravilo, ker je šla tista firma v stečaj? Ma bejž no bejž.
Je čisto mogoče, da imaš takšne izkušnje z upravniki. In da jim daješ skonto. Ampak, ta skonto pripada LASTNIKOM IN NAROČNIKOM del, to pa so etažni lastniki in ne upravnik. Kar se mene tiče, je to barabija...mislim takšno sodelovanje z upravnikom. In še nekaj. Upravnik nima kaj izbirat izvajalcev. Izvajalce izbirajo lastniki. Upravnik pa ima da jih posluša.

Ok, nč zamert, ampak pokrovček si mi dvignu. Ker smo se pri nas lastniki dali to vse skozi. In smo se dali od našega sedanjega upravnika natančno podučit kako te stvari delujejo. Imamo pač srečo, da je tip pred penzijo, pa v svojem delu samo še uživa.

Ajd!

Vidim, da nisi pozorno prebral mojega odgovora. Ne zagovarjam korupcije in pokvarjenosti tvojega upravnika ali, če rečem, človeka ki daje denar v žep. Ne spuščam se na tak nivo. Omenil sem popust na računu, ki se da na RESNI upravljalski firmi, ki MORA biti tudi kapitalsko močna, da financira tudi neplačnike in dolgoletne tožbe z njimi zaradi neplačevanja stroškov in vse kaj je sličnega.
Evo ti keks! Kakšen bi bil tvoj komentar, če bi UPRAVNIK izbral enega od ponudnikov sanacije ravne strehe, ki bi delo opravil za k...ac in se tudi z firmo sesul? Po moje bi ga križali, tožili, gonili ko pesa,.... in butasto pametovali tja v en dan. Bistvo je, da s svojim pametovanjem in izbiranjem izvajalca na tak tvoj opisan način snamete odgovornost izbire s hrbta upravnika, ki se bo samo sladko smejal pri stran vrženem denarju češ, saj ste si VI izbrali najcenejšega in "najkvalitetnejšega" izvajalca, dragi stanovalci.... :mrgreen:
Me je pa življenje izučilo, da imajo eni ljudje konjski značaj (moja pogruntacija :wink: ). Konj je plemenita žival z eno napako. Brezglavo rine v nesrečo, kar se vidi pri požaru v hlevu. Iz gorečega hleva ga rešiš samo tak, da mu pokriješ glavo z deko oz. koco. Pol pa ga lepo odpelješ ven in ga rešiš.
Zato priporočam pri večjih investicijah in pri kapitalsko slabem upravniku nadzornika del (firmo!), ki s polno materialno odgovornostjo nadzira kvaliteto materialov in dela. Morda ti bo kapnilo, da je teh nekaj % NA RAČUNU morda namenjeno nadzornemu organu, če sam upravnik nima tega znanja?
Glede % pa še ena cvetka. Pred leti je ena stranka v večstanovanjski hiši navijala za nas in delo smo pridobili ter ga tudi kvalitetno izvedli. Poznala je naše delo z drugih objektov. Sledil je njen obisk pri meni na firmi, kjer je ZAHTEVALA provizijo, ker nam je DELO PRIDOBILA !!!!???? Moram pisati z velikim črkami.... Tudi to se dogaja, a ne bom vse metal v en koš, kot ti delaš z vsemi upravniki na osnovi poznavanja dela enega ali dveh.
Bo?
LP
Roko na srce...vsi upravniki hočejo imeti provizijo pri delih. Tako da se nima smisla s tem obremenjevati. Zdaj je samo odvisno...ali vi iščete izvajalca..potem bo provizija nekaj %, če ga pa ona, pa zna biti tudi 20 ali celo 50 % končne cene. Ker zadeve se plačujejo preko rezervnega sklada, ki ga upravlja on..torej ima nekaj dela s tem in je po svoje logično da hoče provizijo, zdaj kolikoje pa hoče je pa drugapesem...a itak mimo njega ne gre Smile.

Jaz sem pri fasaderjih (sam iskal ponudbe) jim naročil da naj pred izdelavo ponudbe kontaktirajo upravnika ter njegovor povizijo vkalkulirajo v ceno (sem tudi od izvajalcev tako izvedel koliko jo je hotel imeti). a je zadeva vseeno še veliko boljše šla skozi od fasad, katere je rihtal upravnik (smo videli predračun)...in je bila razliak v ceni podobno velikagea bloga točno 50 %...zdaj znotraj tega ne vem kam je kaj šlo...(me niti ne zanima) a če se lastniki nočejo ničesar lotit, jih pač upravniki olupijo. Na vsak način pa bojo hotel lonček prisloniti zraven...to vzemi v zakup.

Npr...tudi pri plačevanju vode, če to za vas dela upravnik, dobiva za to provizijo..od vodovoda....
jani52 Napisal:Pozdravljeni. Upam, da to spada sem.

Naš upravnik (en največjih) od vsakega, ki kaj dela za naš blok hoče imet provizijo.
To NI provizija.
To so nam povedali mojstri.
Eni modeli res ne znajo biti "TIHO" IN PREVEČ GOBCAJO!
To je isto, kot če ti sodelavec razkrije podatke o njegovi plači! Tem stvarem se reče "poslovna tajnost".

Ko smo mu rekli da to ni prav je rekel, da mu to pripada, ker to delajo vsi upravniki.
Če je to res izjavil, je bedak! :evil:
Tako smo zračunali da bi v lanskem letu,če nebi bil upravnik računal provizij prišparali skupaj okoli3800 evrov.
E, tu si brcnil v temo. Izvajalec nekih del, da upravniku na končni fakturi - recimo 10% popust. Kako pa ti veš, da upravnik teh 10% nižjo ceno NI obračunal tudi vam?
Oziroma drugače ................. a ti misliš, da bi ta isti izvajalec tebi/vam direktno dal 10% popust na neko osnovno ceno storitve?
BI ........... MALO MORGEN!

Skratka - delate račune brez osnove!

Se pravi, da bi lahko ceno znižali pri majstrih za tak znesek. Na hitro to pomeni, da plačujemo upravnika lansko leto na mesec 8,5 evra in čez provizije pa je dobil še (12nas je) 26,5evra na mesec zraven od vsakega. Se pravi da mu za upravljanje v resnici plačujemo 35,0 evrov na mesec.
Ti, oziroma VI plačuješ upravnika 8,5€. PIKA. KONEC.

Čeprav se hvali z nisko ceno 8,5evra. Kar je pa res odiranje. Saj je od nas zaslužil skup 4200 evrov.

Pa delajte sami! Me zelo zanima kdo od etažnih lastnikov se bo "zajebaval" z vso dokumentacijo za 350€/mesec?

Zato ga bomo zamenjali, saj smo mu dali v zadnjih destih letih že preveč. Zanima me će poznate kakšne poštene upravnike ki ziher ne jemljejo provizij in normalno računajo. Ker to, da ne jemljejo provizij in sploh nobenga denarja od majstrov je pa pogoj in hočemo imet v pogodbi!!!

Dej mal se skuliri! Upravnik od majstrov NE jemlje nobenega denarja. Stvar poslovne politike je, kaken % popusta na ceno storitve izpogaja upravnik. Po drugi strani, pa je morje izvajalcev pripravljeno dejansko plačati upravniku "SAMO DA PRIDEJO DO DELA".
Je pa popolnoma neposlovno s strani izvajalca, da potem, ko je delo dobil " gobca " lastnikom stanovanj, kako ga upravnik "odira".

Smo že malo spraševali, pa tega člena noben noče v pogodbo dat.
Smo pa iz Ljubljane-Šentvid.
Ja Papež, kaj pa je to drugega, kot provizija? Davek na posao? Harač? :twisted:
Seveda je provizija.
Če gre to stanovalcem v nos, naj si sami organizirajo izvajalce in potem preko upravnika samo realizirajo plačilo. Seveda bo upravnik plačal račun šele potem, ko bodo vsi stanovalci prispevali svoj delež, kar je tudi OK.
Mi smo delali tako in je vse štimalo.... seveda pa se lahko najde tudi stanovalec, ki bo hotel svojega električarja, pa drugi svojega vodovodarja itd.
Na koncu je potem upravnik zbral 3 ponudbe, stanovalci pa smo izbrali izvajalca.
(Če je kaj mutil pri zbiranju ponudb, je pač mutil... nismo pa v vseh primerih izbrali najcenejšega, ampak to so že detajli.)

@AtaIBA: glede garancij pa po mojem nimaš prav. Garancija je za dobro izvedena dela. Če gre izvajalec v stečaj, te obveznosti vsekakor ne more potem prevzeti upravnik objekta.
@medo9

Kakor vidim situacijo je sledeča:

Etažni lastniki plačujejo upravnika 8,5€/mesec.
Upravnik v imenu etažnih lastnikov angažira izvajalca za neko storitev. Izvajalec da ceno 100. Upravnik ga "stisne" za 10%. Imenujva to "rabat".
Po opravljeni storitvi izvajalec da račun, kjer upravniku prizna 10% rabata.
Končna faktura je torej 90.
Upravnik teh 90 prefakturira na posamezne etažne lastnike.

Tu se da upravnika zelo enostavno "ujeti".
Če prefakturira 90 je OK.
Če prefakturira 100, je potegnil rabat od izvajalca, kar pa neposredno nima vpliva na etažne lastnike, kateri bi zelo težko dobili sami na tgu ceno 90. Morda celo 110.

Štala je tu nastala, ker je eden od izvajalcev očitno malo "besen" na upravnika, in mu "dela dobro reklamo na terenu", po principu "rekla / kazala", kar pa v končni fazi lahko sploh ne drži.
Zgolj zaradi zgoraj opisanega računa.

Tu je ista pesem kot pri "mojstrih", ki delajo z materialom. Tudi tam ti mojster ne bo dal rabata, vsaj v isti količini ne, kot ga je sam dobil od trgovca. Oba veva, da ti kot "mali kupec" pri trgovcu lahko izpogajaš morda 10%. En dober "majster", ki kupuje na veliko, pa ima definitivno vsaj 20%, če ne več.
Nam je upravnik vedno predložil račune. Če je torej jemal provizijo (ali rabat), je to z izvajalci urejal drugače, ali s kontrafakturo ali pa s kontrauslugo.
Mi občasno delamo za velikega upravitelja stanovanj. Imamo sklenjeno pogodbo, po kateri nam konec leta izda račun za ' provizijo ', dobi 5 % od vseh poslov, ki nam jih je priskrbel.
medo9 Napisal:Ja Papež, kaj pa je to drugega, kot provizija? Davek na posao? Harač? :twisted:
Seveda je provizija.
.................................................

@AtaIBA: glede garancij pa po mojem nimaš prav. Garancija je za dobro izvedena dela. Če gre izvajalec v stečaj, te obveznosti vsekakor ne more potem prevzeti upravnik objekta.

Ponavljam, da je beseda provizija v napačni rabi. Obstaja samo beseda popust, ker rabat je spet nekaj drugega (vezan na materialne stroške).
Provizija se praviloma daje v žep brez računa in postane podkupnina kar je, če je neprijavljena, v bistvu korupcija. Torej se v tej temi mešata dva načina gledanja. Zakonit in nezakonit. Drugi me ne zanima in ga niti ne mislim komentirati. Ta prvega sem že razložil.

@medo glede garancij mrtvega konja....
Si prepričan, da bodo stanovalci še enkrat plačali sanacijo npr. ravne strehe, če je celo igro izbire izvajalca vodil upravnik in se dokaže uporaba slabih materialov in dela? Bodo sicer morali, a predtem bodo upravnika butnili v stečaj.....
Zato pa se "nekvalitetni" (beri: finančno slabi) upravniki že v štartu izogibajo odgovornosti, ki bi jih lahko jutri drago stala.
Zadnjič me je iz LJ klicala ena stanovalka večstanovanjskega bloka. Bil sem prijetno presenečen, saj mi je razložila, da bodo stanovalci mimo upravnika sami najeli in plačali nadzornika pri sanaciji, ki bo že od začetka prisoten.
Sicer sem po razgovoru spoznal, da obstaja nevarnost uporabe materialov s krajšo življensko dobo (da ne rečem o popolni neužitnosti uporabe v danem sistemu :roll: ). Kako se bo končalo in ali se bo kaj naredilo pred pričetkom del, se bo vedelo v kratkem :wink: .
LP
Najprej za @jani52,
poišči mojo spletno stran in me pokliči. Nenormalno uživam, če lahko stisnem kakšnega pokvarjenega upravnika. In da, brez težav lahko v pogodbo vnesemo določilo o prepovedi zaračunavanja in prejemanja provizij. Nikoli nisem ne zahteval in ne sprejel nobene provizije ali česar koli, kar bi vsaj čisto malo zaudarjalo po tem. V kakršni koli obliki in skrito pod kakršnim koli zanimivim imenom.
Zahtevati provizijo od izvajalcev, ki pošteno delajo in prav tako pošteno opravijo svoje delo se mi zdi skrajno zavrženo in nečastno dejanje.

za @gt001 - evo, jaz sem "oh in sploh". Če mi lahko pripelješ katerega koli izvajalca ali dobavitelja, s katerim sem sodeloval ali pa še sodelujem, ki bo lahko potrdil (in spodobno dokazal), da sem od njega zahteval ali celo sprejel kakršen koli denar na račun provizij ali kakšne podobno zveneče novodobne, v tem smilu zamegljene oznake ( zaračunani manipulativni stroški naprimer) iz naslova obračunanih storitev Etažnim lastnikom, ki jih zastopam se lahko dogovoriva za višino stave v zvezi s tem. Sprejmem vsako višino zneska, ki jo določiš.

@Papež in @ataIba, z vajinimi komentarji pa se ne morem strinjati. Pri opravljanju dela upravnika (vsaj v mojem primeru) gre namreč za spoštovanje osnovnih etičnih, moralnih in zakonskih določil v smislu profesionalnega ravnanja in odnosa do etažnih lastnikov, ki jih kot upravnik zastopam.

Ker delo upravnikov kar dobro poznam, lahko zavestno rečem, da gre za neverjetno veliko in obsežno gudronsko jamo. Ki se je iz meni neznanih razlogov državne, za to zadolžene službe, ne upajo niti pogledati od daleč, kaj šele kontrolirati, prevetriti in stvari spraviti v red.
Za uspešen razvoj in delovanje ter širjenje te smrdljive jame v smislu požrešnosti in netransparentnosti delovanja ter zelo slabega nudenja uslug etažnim lastnikom, pa žal malce prispeva tudi način razmišljanja, kot ga s svojimi komentarji tule predstavljata.
In žal vem, da je tak način razmišljanja v naši družbi precej pogost.
Ne bom se torej spuščal v dokazovanje, kdo ima bolj prav in kdo ne. Navedel pa bom le nekaj dejstev za v razmislek.

Začel bom z dejstvom, da smo Slovenci poslušen narod. In ker je temu tako, v segmentu "načina razmišljanja" etažnih lastnikov sprejemamo upravnika kot "bog i batino". Kar je največji izvirni greh nastanka omenjene "gudronske jame" in neumnost za .....vikat..

Upravnik ni popolnoma nič drugega, kot najeta delovna sila, s katero smo sklenili pogodbo o upravljanju našega objekta. Če svojega dela ne opravlja v skladu s podpisano pogodbo, se izogiba dajanju pojasil v zvezi s svojim delom, je neodziven in tako naprej..., mu to pogodbo odpovemo po zakonu in v skladu z zakonom, ki predpisuje 3-mesečni odpovedni rok.
Bolj enostavno pa res ne bi moglo biti.

Upravnik mora delovati v skladu z veljavno zakonodajo in skrbeti vsaj za ohranjanje operativne vrednosti, če ne že za zviševanje vrednosti objekta v upravljanju. Prav tako mora delovati v korist Etažnih lastnikov, ki jih zastopa. Zahtevanje in jemanje provizij v njegovem imenu in za njegov račun pa to ni in ne more biti. PIKA.

Za svoje delo je upravnik plačan v skladu s pogodbo o upravljanju in v njej določenim zneskom. Od kod se vama torej lahko pojavijo ideje o določenih skontih, do katerih naj bi bil upravičen? Bedarija. Do teh skontov (provizij, kao "nagrad") so upravičeni edinole etažni lastniki. Saj so ONI PLAČNIKI RAČUNOV, upravnik pa po prejetih računih le opravi razdelitev stroškov, od etažnih lastnikov prejme denar in ga nakaže izvajalcu. In za to je plačan z zneskom določenim v pogodbi. Iz tega naslova NIKAKOR ni upravičen zahtevati dodatnih skontov, provizij itn.. (razen za račun in ime etažnih lastnikov) PIKA.

Upravnik, razen če ni skrajno bebast, ne zalaga LASTNIH SREDSTEV za plačilo dobaviteljem iz naslova nastalih stroškov etažnega lastnika v normalnih pogojih opravljanja svojega dela. Lahko pa zalaga ta sredstva pod precizno določenimi pogoji, kar bom opisal v nadaljevanju.

Tisto, kar pa praviš, @ataIba o kritju raznih anomalij izvajalcev iz naslova upravičenih skontov (haha), finančno močnih upravnikih, propadu firm izvajalcev itn...je pa oprosti, naravnost za v smeti in za zažgat.
Upravnik NIMA LASTNIH SREDSTEV, temveč plačuje (razen zneska, ki ga dobi na račun upravljanja) S SREDSTVI ETAŽNIH LASTNIKOV. In niti cent tega denarja ni njegov. Upravnik "operira" s tujim denarjem. Zato je .....mah brez veze...

Edina ti. "provizija", oziroma dodatni zaslužek iz naslova upravljanja in iz tega pogojno ustvarjena določena akumulacijska sredstva, ki jo lahko upravnik legalno zasluži je:
Podpis pogodbe z dobaviteljem ali izvajalcem v svojem imenu in za svoj račun [b]OB PREDHODNI ODOBRITVI in dovoljenjem potrjenim S SKLEPOM ETAŽNIH LASTNIKOV! V tem primeru si lahko izpogaja provizijo kakršno si pač lahko in obenem pristane, da bo dobavitelju-izvajalcu zalagal lastna sredstva neplačnikom...in nato seveda zoper njih vložil predlog za izterjavo...kar jih bo v končni fazi prišlo precej drago.[/b]
V primeru plačil izvajalcem direktno iz sredstev RS pa tudi to NE PRIDE V POŠTEV! V tem primeru je provizija/nadomestilo/blabla, ki jo je iz tega naslova od izvajalca prejel upravnik čisto izsiljevanje in bi v tem primeru na vsak način izvajalca povprašal po zdravju.

Druga možnost pa je "odkup terjatev" za kar ne upravnik in ne katero koli drugo podjetje ne potrebuje nobenega soglasja EL. Podjetje odkupi terjatve do npr. etažnega lastnika ali podjetnika v razmerju 3,00 € za 10,00 € dolga. In nato zoper dolžnika vložijo predlog za izvršbo. Izvršba pa je lahko predlagana na TRR, premičnine, ali pa na nepremičnino. Sodišče bo upoštevalo predlog predlagatelja. In (kot se dogaja) bodo nekomu zaradi tega prodali stanovanje na dražbi....zaradi mogoče 200€ dolga.
To lahko delajo tisti, z "močnim" želodcem in slabim karakterjem. Sam pa nimam ne enega in ne drugega.

Tako. In ne nas tlačit vse v isti koš. Nekateri, vsem oviram navkljub, ki jih pri našem delu pred nas vehementno postavlja retardirani zakonodajalec delamo pošteno, transparentno in v korist etažnih lastnikov, ki jih zastopamo.

Tako. Ne spuščam se v dejansko stanje in realnost svinjarij na področju upravljanja. Kot kaže in je videti iz vajinih prispevkov jih oba kar dobro poznata. Opisal sem le del tistega, po katerem naj bi se ravnal dober upravnik. In z malo samohvale lahko rečem, da se po opisanem ravnam. In se imam namen ravnati tudi v prihodnje.

p.s. priznam pa, da me izvajalci precej čukasto gledajo ko jim povem, da ne jemljem, zahtevam, zaračunavam itn....provizij, nadomestil in takšnih reči.
Po njihovih zagotovilih sem kot kaže edini upravnik te vrste v Sloveniji.

OK. Meni je prav. In ponosen sem na to.

Dajmo zlepa! :wink:

EDIT @ataIba:
Citat:Si prepričan, da bodo stanovalci še enkrat plačali sanacijo npr. ravne strehe, če je celo igro izbire izvajalca vodil upravnik in se dokaže uporaba slabih materialov in dela? Bodo sicer morali, a predtem bodo upravnika butnili v stečaj.....
pa...daj no daj...

upravljanje objektov Mag dom,
Gorazd

Skok na forum:

Zadnje novice