Splošno > Skupinski nakupi
Hranilnik tople vode

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hranilnik tople vode
mam problem imam en hranilnik 1000l in povezava baker FI28 mm če dodam še enega ali mora bit res baker FI35 povezava. da se potem lepo polnita.
Dvomim da bo problem, pretok v zalogovnik ko peč greje je cca 5l/min.
Zdravo!
Imam vprašanje kaj bi naredil s 200l bojlerjem ki ga ne uporabljam več. Imel sem ga dve leti za SV sedaj imam kolektorje in ga ne uporabljam več. Ima kdo kako
zamisel zakaj bi ga uporabil morda kot zalogovnik k 1000l ali zakaj drugega.
Ali ga pa odam.
Hvala za nasvet.
Kakšen bojler pa je ?
Bojler je ležeči 200l brez možnosti vstavitve grelca za elektriko.
Je preveč stroškov z priklopom. Ne izplača se ti dodajati samo 200l k zalogovniku.
Kakšno je najboljše kurjenje z drvmi za poljenje zalogovnika, da damo črpalko na višjo hitrost in večji podpih ali da kurimo zmerno in majnši pretok črpalke za poljenje hranilnika. Pa kaj je bolje za peč?
Kakšne imate vi iskušnje. Big Grin
Tudi mene zanima kako to deluje pri vas. Jaz imam problem, da se mi spodaj zalogovnik ne segreje na isto temperaturo kot zgoraj. Zgoraj na 80 spodaj na 50 ali 60 *C.
jokovot Napisal:Bojler je ležeči 200l brez možnosti vstavitve grelca za elektriko.

Jaz sem lani kupil en rabljen 100l bojler, ga priklopil na zalogovnik v bojler pa pripeljal deževnico. Tako mi sonce sedaj greje tako SV kot deževnico, ki jo uporabljamo - toplo namreč - predvsem za otroški bazen in špricanje okoli hiše Smile. Za to smo prej rabili vodo iz vodovoda.

Drugače pa strošek priklopa na zalogovnik je če znaš sam minimalen. Jaz sem ga priklopil kar na isti vod kot imam plinsko peč, dal sem še 2 ventila da lahko zaprem in to je to. Pod bojler pa avtomatski mešalni ventil, ker drugače je prevroča voda Smile
pisti Napisal:Tudi mene zanima kako to deluje pri vas. Jaz imam problem, da se mi spodaj zalogovnik ne segreje na isto temperaturo kot zgoraj. Zgoraj na 80 spodaj na 50 ali 60 *C.
To je zato, ker ne veste, zakaj zalogovniki sploh so, tam kjer so.
Zalogovnik je namenjen shranjevanju viškov in ne temu, da ga vi grejete.

Po domače povedano, peč mora zaradi izkoristka in emisij, ves čas goreti na ful. Ker ste vzeli 20 kW peč, odvzem hiše pa je 10 kW ali manj, mora peč energijo nekam odlagati. Kolikor jo je viška, toliko se jo shrani. Od vrha zalogovnika navzdol, temperatura zgoraj je odvisna od temperature vtoka (ne temperature peči!!!! - to namreč regulirajo ladomati in je ponavadi višja, kot temperatura v obtoku), spodaj pa od tega, kako dolgo ta vtok traja.

Pumpe na ladomatih lahko date na full, v tem primeru dobite malo bolj odziven sistem, več "prebega" vode mimo ladomata in več polnjenja v zalogovnik. Zadeve se seveda ne spreminjajo drastično, ampak malenkostno, tako da je bolj ali manj vseeno.

Važno je samo nekaj. Če je zvezano prav, se zalogovnik praktično ne ogreje dokler se temperatura v bajti ne začne približevati željeni. Prej vam vso toplo vodo požrejo pumpe ogrevalnih krogov in bojlerja. Ker, ponovno poudarjam, temperatura v obtoku ni enaka temperaturi v peči in kar nekaj časa traja, da ladomat odpre na polno in spušča dovolj vode v sistem.

Razen, če ste močno predimenzionirali peč. To je pa že drugi problem.
Koliko konjev rabiš, da premakneš enega osla!!??
[Slika: logo2.png]Verjeli ali ne,    400 ni dovolj!!!!
jokovot Napisal:Kakšno je najboljše kurjenje z drvmi za poljenje zalogovnika, da damo črpalko na višjo hitrost in večji podpih ali da kurimo zmerno in majnši pretok črpalke za poljenje hranilnika. Pa kaj je bolje za peč?
Kakšne imate vi iskušnje. Big Grin
Mene tole samo zanima počasi prečitajte. Big Grin
Nekako logično se mi zdi, da je najbolje imeti črpalko na najnižji možni hitrosti, ki še zagotavlja dovolj odvoda vroče vode od peči. Se pravi da peč ni treba manjsat moči. Tako se tudi manj meša voda v zalogovniku, manjše izgube....
Jokovot...sklepam da imate navadno peč.

Predvidevam daje na peči laddomat? Če je, že ta skrbi da (z vdiika temp. vode) peč optimalnoc deluje.
Torej moraš ti doseči še optimum gorenja. Moje izkušnje:

Peč naložiš do vrha (drva čim bolj skupaj) zakuriš z vrha, zraka za gorenje v izobilju. Kaj dosežeš? Ker gori z vrha navzdol gorenje poteka kontrolirano (počasi), hkrati pa ima ogenj dovolj zraka za čim boljše izgorevanje...in je za gorenje je stalno na razpolago dovolj kisika - kar pomeni, da peč nima saj, iz dimnika se praktično ne kadi, torej je tudi gorenje optimalno - se pravi z dobrim izkoristkom (ne pacaš drv).
Obtočna je nastavljena na najvišjo hitrost, da se odvaja vsa toplota, ki jo ustvarjaš, ker peč dela na zgornjem maksimumu..torej kar rabiš gre v hišo, višek pa v zalogovnik.
Ko dogori prvo nalaganje kvečjemu še 1 x ali 2 x donaložimo seveda mnogo manjše količine, kar običjano dogori v slabi uri.

Če že, je bolje počakat da vse dogori do konca, ter nato spet na novo peč napolnit do vrha in zakurit z vrha.. -> ponoviti postopek.
Ta varianta kurjenja z vrha pri meni ne dela. Precej hitro začne goreti spodaj in tako imaš samokolnico drv v ognju. Kaj to dela v dimniku pa ni treba pisati. Meni pred vstavitvijo ”svedrov” 500C v dimnik. Sedaj pa cca 300.
Ta varianta kurjenja z vrha pri meni ne dela. Precej hitro začne goreti spodaj in tako imaš samokolnico drv v ognju. Kaj to dela v dimniku pa ni treba pisati. Meni pred vstavitvijo ”svedrov” 500C v dimnik. Sedaj pa cca 300, pri običajni nalagi pa malo nad dvesto.

Skok na forum:

Zadnje novice

Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
28.10.2020 ob 10:32:56
Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
Mladinske organizacije v zadnjih letih glasno opozarjajo na perečo in zaskrbljujočo stanovanjsko problematiko mladih. Da bi mladim... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »