Splošno > Skupinski nakupi
Hranilnik tople vode

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hranilnik tople vode
No, jaz sem naslavljal izključno to, kar si napisal predzadnje:
Citat:Hm, večje kurišče več kw. Drva gorijo ravno tako v 45 kw kot v 30kw drva gorijo to je to.
In če imaš ti v 45 kw peči temperaturo nastavljeno na 80*c in jaz v 30kw peči 80*c bo toliko šlo v zalogovnik kaj ima veze 45 ali 30kw.
Da ima kotel v praktičnih pogojih običajno manjši odjem od nazivnega, se pa tudi meni zdi precej verjetno. Ima pa vsaka situacija najbrž tudi ustrezno rešitev - tudi tvoja. Ampak o tem nisem kompetenten svetovati. Če bi ugibal - morda pospeševalnik vleka (t.j. ventilator na izpuhu kotla ali celo na vrhu dimnika)?
Tudi to je dobra ideja. dalo bi se naštimati na senzor. Čim bi zapihala burja preko neke vrednosti
bi pognala ventilator s tem se strinjam vendar zaenkrat nimam še energije za ta poizkus.
Hm, večje kurišče več kw. Drva gorijo ravno tako v 45 kw kot v 30kw drva gorijo to je to.
In če imaš ti v 45 kw peči temperaturo nastavljeno na 80*c in jaz v 30kw peči 80*c bo toliko šlo v zalogovnik kaj ima veze 45 ali 30kw.

Po mojem ima vezo 45 kW ali 30 kW kotel.
Kot jaz razmišljam 45 kW kotel bo prej prišel na 80 st. in začel prej polniti zalogovnik kot 35 kW.
45 kW kotel bo držal veliko več časa temperaturo na 80 st. kot 30 kW.
45 kW kotel bo z enim kurjenjem več časa polnil zalogovnik
Popravite mi če narobe razmišljam.
Seveda pa je tudi tu potrebno neko sorazmerje.
Za 2000 l zalogovnik je primeren kotel 25 ali 35 kW več po mojem nima smisla,
Velikost zalogovnika se določi tako, da pogledaš kako veliko je kurišče tvoje peči, in zračunaš koliko kg drv boš približno spravil notri. Potem to množiš s 4.2kWh/kg, ter z izkoristkom peči.

Recimo 35kg*4,2kWh/kg*0,9=132kWh

Potem pogledaš kakšna je moč tvoje peči. In določiš približen čas gorenja.

Če je peč 25kW to pomeni da bo gorenje trajalo 132kWh/25kWh = dobrih 5 ur.

Potem oceniš kakšne so izgube hiše. Recimo da je ~5kW/h. To pomeni da bo med časom gorenja v ogrevanje hiše "odteklo" 5h*5kW=25kWh energije.

Razlika med pridobljeno energijo 132kWh in porabo hiše 25kWh, mora iti v zalogovnik.

Torej 107kWh. Če je razlika v temperaturah zalogovnika na koncu in začetku kurjenja 50°C, pomeni da rabiš 107kWh/50°C/0,001163Wh/l=1850l.

Še bolj pravi način pa je da greš v "drugo smer". Najprej oceniš kako poredko bi rad kuril. Potem oceniš kakšne so povprečne izgube hiše na uro. Skombiniraš s pogostostjo kurjenja, izgubami zalogovnika, časom kurjenja, ter dobiš dobiš ven koliko energije moraš shranit v zalogovniku... Določiš še najnižjo in najvišjo temperaturo v zalogovniku in imaš svojo litražo. Smile
Dober izračun, skoraj identičen mojemu, ki žal pokaže da ti bo takle zalogovnik držal samo 5 ur(prej bi rekel 3-4) kurjenja + 4ure(zalogovnik boš težko spraznil v celoti)
Kurjenje pred službo mi ni... Čedalje bolj mi je všeč kombinacija s peleti...

Hvala ti JožkoP!
Nevem kakšno porabo imaš ti, vendar pri nas 2000l zdrži 18 ur kadar je zunaj povprečna temperatura -5°C (to se pravi okoli -10°C ponoči in okoli 0°C podnevi)...
Pa hiša ni bogvekako dobro izolirana. 8cm stiropora, mansarda izolirana samo na pol, stara vezana okna... Pač l.86...
Če spravi v zalogovnik 107kW in ima urno porabo 25kw je to ravno za 4 ure.
@fab: JozkoPetarda je zapisal, da hiša tistih 25kW porabi v 5. urah, ne v 1 uri:

Citat:Potem oceniš kakšne so izgube hiše. Recimo da je ~5kW/h. To pomeni da bo med časom gorenja v ogrevanje hiše "odteklo" 5h*5kW=25kWh energije.
Drži... pri tvojem izračunu sem to spregledal :lol:
JozkoPetarda Napisal:Nevem kakšno porabo imaš ti, vendar pri nas 2000l zdrži 18 ur kadar je zunaj povprečna temperatura -5°C (to se pravi okoli -10°C ponoči in okoli 0°C podnevi)...
Pa hiša ni bogvekako dobro izolirana. 8cm stiropora, mansarda izolirana samo na pol, stara vezana okna... Pač l.86...

Bi se tudi jaz strinjal odvisno od hiške. Meni mi zdrži za 80m2 zalogovnik 1000l segret do cca 70*c 17 ur s tem da imam talno non stop prižgano.
Kašna razlika je v 1letni ali pa 5 letni garanciji.
Ali pa demenzije vrat 750mm ter štemanje.
Ima attack tudi 5 letno garancijo ?
Da vrašam nekaj imam HT 1000l in mi zadostuje za 10ur gretja, temperatura HT je 78sc v hiši pa je temp. 23,8 sc ponoči 22,8 ne v spalnici 18sc. Če bi dodal še en zalogovnik 1000l kako dolgo bi zadostovala ta količina vode.Mislim da tu ne moreš množiti s dve.
Hvala za odgovor.
Mislim da lahko mnozis kar z 2, vec kot kak procent ne bos falil...
Če boš povečal hranilnik za 1000 l, bo peč gorela cca 1 x več kot doslej, da ti bo napolnila dva zalogovnika, ki bosta zdržala cca 2 x več kot sedaj.

Skok na forum:

Zadnje novice

V radiatorju šumi
07.11.2019 ob 12:28:59
V radiatorju šumi
Svetujemo, kako pravilno odzračiti radiator in rešiti še ostale nevšečnosti z ogrevanjem.   Okvare... Beri dalje »
Samsung predstavil ClimateHub, svojo prvo integrirano rešitev za ogrevanje in toplo vodo
06.11.2019 ob 16:24:24
Samsung predstavil ClimateHub, svojo prvo integrirano rešitev za  ogrevanje in toplo vodo
ClimateHub je nova rešitev družbe Samsung za ogrevanje prostorov in sanitarne vode. Z enostavno namestitvijo, enostavnim zagonom,... Beri dalje »
Vaša streha pušča?
21.10.2019 ob 07:14:34
Vaša streha pušča?
V določenih primerih vam lahko pri popravilu strehe pomaga vaše zavarovanje doma. Ste ugotovili, da vaša streha... Beri dalje »
Lumar - na ogled hiši dveh generacij
09.10.2019 ob 11:03:14
Lumar - na ogled hiši dveh generacij
V podjetju Lumar v soboto 12. oktobra med 10.00 in 16.00 uro pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo predstavili hiši, ki sta... Beri dalje »