Gradnja in obnova > Tlaki, izolacija in ostrešja
Vlaga na steni. Kako se je znebiti

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vlaga na steni. Kako se je znebiti
sandimisevski Napisal:ok to ja mislil sem na rekuperator če bi pomagal samo ne vem kateri
Ni treba vgraditi rekuperatorja. V staro stavbo zadošča higrosenzibilno prezračevanje: za dovod zraka se vgradi v vsak bivalni prostor po ena samodejno krmiljena rešetka v steno ali v okenski okvir, odvod pa iz kuhinje, kopalnice in stranišča s skupnim ventilatorjem.
Poguglaj higrosenzibilno prezračevanje in izberi, vsaj trije ponudniki so na trgu. Cena: za 1.000 € bi že lahko dobil cel komplet.
Ni vračanja energije, omogoča pa kakovostno bivanje. Stroški obratovanja in vzdrževanja pa so minimalni. Ni pa to za novogradnje :evil:
Prezračevanje z vračanjem energije je malo zahtevnejše.
Je pa potrebno zajeti vse prostore v prezračevanje. Če pozabiš na odvod iz pomožnih, umazanih prostorov, ne bo uspeha.
hvala za nasvet vsekakor preštudiram zadevo
Danes kupil razvlažilec poročam....ko vidim (ne)učinke le tega.
Je pa ravno to kar smo in še... poročajo o učinkih več stvari-faktorjev vpliva...., govorila trgovka. Nova hiša okna naj..., stene 'zapacat' z 'naj...' barvami -ki bog ne daj da bi dihale, brez izolacije -nekaj časa ....not pa je rekla da je bil živ obup. Od vonja in 'razno raznih' barv sten, kot prvo je uporabljala tiste 'solne' razvlažilce- ki kljub temu da jih prodaja, je rekla da je stran vržen denar....Sicer se s slednjim ne strinjam v celoti...-predpogoj pa je da je problem vlage minimalen, čim je 'orenk' ne koristi . Je pa rekla ,da je blo očitno izboljšanje ob izoliranju objekta- kar je logično. Sam sem že nekje pisal tudi o zračenju- redno in 'orenk' na kip je izguba časa in denarja..., po drugi strani pa način ogrevanja- drastično nižanje nočnih temperatur lepo pripomore k še večjim težavam....
In da nadaljujem s trgovko, rekla je da ne more verjet kolko vlage se lahko nabere v stanovanju, ter da razvlažilec več kot dobro opravlja svojo nalogo..., nisem pa jo spraševal niti solil pameti o prej naštetem...
Rabim pa za pralnico, ki je hkrati kopalnica (sušilnica) in je vlage res neomejeno (kljub zračenju).
Mislim pa, da sem sam 'male-velike' težave rešaval s Mega Belo -proizvaja Prologistic Koper.
Kaj pa naredi z barvno steno, ne mene ku....(ponavadi piše kje v navodilih- preizkusite na 'nevidnih' mestih...) :wink:. Na beli pa je pri meni brez kasnejšega beleža res bilo BELO, sem pa res takrat (ob nanosu) dobro zračil in dodatno sušil s kaloriferjam.
Lp
Lp
Opravičilo pozabljena vejica, ali pa oklepaji za 'orenk', (na kip je....). Upam da se je razumelo, če ne, pa zdaj...
Lp
Evo poročanje prvih vtisov.....še prej pa: nisem prodajalec, niti nimam namena komu povečat prodaje....
Kot mali otrok z novo igračko, pa še 'praznujem'- smo kolektivno 'frej', mam 'cajt'....
Šel v klet- kjer je že omenjani prostor z prehodom v 'zimski' vrt, katerega 'zapiramo' samo z zaveso.
Rezultat: Sinoči pred tuširanjem 4os.(ki to kopalnico uporablja - poleg še dveh...) vklopil novo 'igračko' (ali dodatni porabnik el. energ. :oopsSmile, v 'zimskem' vrtu pa viselo nekaj perila (njegove vlage žal nisem prej potipal). Tuširanje po 20.30 v zaporedju...do cca 22.20, naprava vklopljena pri prvem, zavesa zagrnjena do zadnjega tuširanja, potem 'odprto'. Kot zadnji (v vrsti) potem pregled igračke- na dnu malenkost vode, stekla v zimskem vrtu sploh po ciklu tuširanj krepko zarošena po celi površini (so hkrati 'streha'), prej le malenkost po robovih. Kot zadnji in z malim 'iztržkom' količine v zbirni posodi, sem že imel kanček dvoma v napravo- ne pa tolko da ne bi mogel spat...
Zjutraj pridem (naprava se sama regulira-vklop, izklop) in firbec :mrgreen: zmeri -prelije tekočino v dve litrski flaši, ena polna , v drugi pa cca 4dcl. Stekla v zimskem vrtu brez 'luftanja' (kar ponavad na stežaj prakticiram), le delno po robovih zarožena. Prej zmeraj po celotni površini, ko je blo pa najhuje- je po robovih že 'curljalo', to klub večernemu zračenju (perilo na otip skoraj suho, zvečer pa res nisem preveril).
Prvi vtis zelo zadovoljiv.
Lp
Od začetka mora nekaj časa delati da pobere viške tudi iz zidov. Recimo vsaj ene 3 dni. Potem pa reguliraj idealno vlago. Boš presenečen da ne bo delalo tako veliko Wink
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
Hvala ....se pravi sem že storil prvo napako....,odklop do večera ko bi spet vklopil in bi delovalo bolj v nočnem času, ko je res problem...in cena el. nižja -gorenc pač :oops: :mrgreen: (sam če bi bil tolk 'zadrt neb' niti kupil igračke :wink: )

Kakršnekoli dodatne informacije- glede delovanja bom vesel...morda še kdo..
Hvala Lp
kolko je bla cena igračke in kje si nabavil?
bohinc Napisal:Evo poročanje prvih vtisov.....še prej pa: nisem prodajalec, niti nimam namena komu povečat prodaje....Prvi vtis zelo zadovoljiv.
Lp
Vtisi in občutki so relativni. :?
Kolikšna je običajna zračna vlaga in tempetratura v prostoru brez delovanja sušilca in kolikšna z delovanjem sušilca? Kako pogosto zračiš zimski vrt? Kakšna so stekla zimskega vrta (koeficient toplotnega prehoda u)? Kolikšna je poraba energije in kapaciteta sušilca?
nisem zginil evo, lih ko sem mislil odpisat moram na pot..., se oglasim...
Razen Mojsi lohk na hitro, veliko bau baov in binetovih ...., zbiral sem pa med nižjo porabo, čim manj elektronike in tihost, ter zmogljivost.... (no cena mogoče ni prevelika reklama 170E).
Lp
Še jaz povem kako sem naredil da ni težav z vlago in plesnijo Smile. Sicer gre za novogradnjo ampak vseeno, mogoče komu prav pride.

Torej prva kurila sezona se je začela ko še nismo bili vseljeni, sočasno je bila več ali manj prižganih 5 razvlaževalcev, ki sem jih dnevno praznil (cca 8 litrov vode dnevno). Luftal takrat nisem. Naslednjo kurilno sezono smo bili vseljeni, v eni sobi sem gojil šampinjone - testno, tam se je pojavila plesen, pa v kopalnici, ker smo dete kopali zvečer in nismo luftali nad banjo tudi plesen.
Ok zadevo sem saniral, prebelil. Sedaj pa 1x dnevno odprem vsak okna in vrata v hiši vključno s kletjo, dobrih 5 minut. In potem zaprem, kdaj to naredim je odvisno od službe, če semdopoldan doma potem zjutraj drugače kadarkoli pač že, včasih pa sploh ne. Hiša nima prezračevalnega sistema, kondezna na oknih ni, ogrevamo vse s talnim in kaminom. Res pa je da imamo relativno toplo not, 22 do 25 stopinj.

Zimski vrt - je zgodba zase, sva prvo zimo mislila da bova sušila cunje tam Smile No po 2x testu sva obupala. Seveda preveč fajhtno. Sedaj so notri rastline, ki tedensko porabijo cca 30 litrov vode. Tudi zimski vrt dnevno prezračim, temperaturo imam nastavljeno na 17stopinj, ko je sonce se dvidne krepko čez 35 ne glede na zunanjo temperaturo. Kondenz ki se nabere na oknih čez noč, vsako jutro pobrišem z brisačo.

Imam dva razvlaževalca, pa oba v posoji Smile.

Avtorju teme pa priporočam da si raje kupi sušilni stroj, kot da sam sebi dela težave in jih rešuje z razvlaževalcem.
Vsem ki pravite da se dnevno ne da zračit, odvisno od zasnove hiše in volje. Teh skupnih 5 minut lahko narediš kadarkoli. Zjutraj pred službo, med tem ko kaj poješ, popiješ.
To je isto kot s športom, odločiš se in potem furaš na silo dokler ti ne pride v kri in ti nekaj manjka če tega ne narediš.
Aha še to. Vse cunje posušimo na sušalu pred kaminom. cca 1 stroj dnevno. Zračna vlažnost ta trenutek 51%. Več kot do 60 ne pride nikoli. V kleti je, ki je cela v zemlji je konstantno 60.
midva imava v teh dneh v dnevni sobi združeni z kuhinjo tudi nekje 50-58%, ko prezračim pade na 45-50% Je to torej ok? Okna so zjutraj ob mrzlih nočeh vseeno mokra ob robovih, ker je zunaj slaba izolacija. temperatura pa se giblje od 17 ponoči do 22 največ podnevi, večinoma pa nekje 19-20 stopinj.
bohinc Napisal:Evo poročanje prvih vtisov.....še prej pa: nisem prodajalec, niti nimam namena komu povečat prodaje....
Kot mali otrok z novo igračko, pa še 'praznujem'- smo kolektivno 'frej', mam 'cajt'....
No poročam dalje po poti, ki je bla 'vabilo' na sedež firme in vidim učinke kolektivnega dopusta- reorganizacija , po načinu 'vzemi ali pusti' (če hočeš,če nočeš...do ponedeljka moramo vedet). In zadnji čas da bi to začeli spoznavat v javnih službah, ki se 'futrajo' na račun gospodarstva...
SloCop Napisal:Avtorju teme pa priporočam da si raje kupi sušilni stroj, kot da sam sebi dela težave in jih rešuje z razvlaževalcem.
Upam da ni blo to namenjeno meni..., ker lahko rečem le pojdi brat vse moje zapise, lepo počasi...in mogoče ugotoviš samo, da smo več ali manj zvedeli več iz tvojega o rastlinah..., nisem pa avtor teme...,niti on nima take težave....Sami sušilec mamo..., ne boš verjel z TČ, ampak a se mogoč mi lohk tuširamo in sušimo v sušilcu... :?:
Mojsa Napisal:midva imava v teh dneh v dnevni sobi združeni z kuhinjo tudi nekje 50-58%, ko prezračim pade na 45-50% Je to torej ok? Okna so zjutraj ob mrzlih nočeh vseeno mokra ob robovih, ker je zunaj slaba izolacija. temperatura pa se giblje od 17 ponoči do 22 največ podnevi, večinoma pa nekje 19-20 stopinj.
Naj me kdo popravi če se motim taka vlaga kot jo navaja Mojsa, je v mejah normale za bivanjske prostore..., kar se tiče oken in kondenza je blo tud nekaj nazaj:
bohinc Napisal:Sam sem že nekje pisal tudi o zračenju- redno in 'orenk'; na kip je izguba časa in denarja..., po drugi strani pa način ogrevanja- drastično nižanje nočnih temperatur lepo pripomore k še večjim težavam....
In firbec kot sem, včeraj žena kuha kosilo (hotela 'dobro' napo za kuhinjo, ki jo potem skoro ni uporabljala...dokler nisem :evil: , pol pa zakaj nam tolk po oknih teče :roll:, :x :evil:..., no pol je blo že bolš), no in ob napi prižgem istočasno igračko, po cca 4-5 urah se spomnim nanjo in v njej od kosila skoro 2deci vode.
po večernem 'ciklu' tuširanj, tokrat brez visečega perila zjutraj danes zopet (ker nismo bli v sušilcu :oops: ) cca ista količina vode kot včeraj! Okna zopet zvečer bila orenk zarošena v celoti, zjutraj samo spodnji robovi v vogalih. To pa brez prejšnjega vsakodnevnega prezračevanja na stežaj...- ravno zaradi mojega 'firbca' :mrgreen:
No in ko sem hotel zjutraj tole napisat (brez tistega kar je vmes- bilo naknadno), sem moral na firmo po 'fejst' novico-adijo vikend :twisted:
o-val vlage ne merim v prostoru, mam pa namen kupit, gotovo pa vsak ve (sploh kdor ma podobne porabnike kot jaz z mano vred :roll: ), da je po ciklu tuširanj 4 oseb vlage... koliko? Ponavadi se vidi že po ploščicah ko polzi...razen če je to suh zrak :?: nisem preveč študiran...
Okna zimskega vrta (pol ure sem brskal za papiri, piz...ženo...ni jih..) , tko da na pamet mislim da 1.1 okna profil 5 komorni PVC z jekleno ojačitvijo (predel strehe), steklo pohodno.
In kot škrtica- so mi takret predlagali zatemnjeno steklo(strešno), na kar zaradi cene nisem pristal. Kar še danes ne vem, a bi jim bil hvaležen al ne -namreč so se zmotili in naredili, tko kot so predlagali in pripeljali in vgradili, nihče pa ni nič omenil ...jaz pa tud ne...
Saj poleti sem jim hvaležen...., pozimi pa bi pasalo kako stopinjo več... tko da ne ...
In še, da me nekdo ne prime ali pouči...mam poleg oken - ko sem zračil na stežaj v tem prostoru tudi 110 zračnik, zunaj koleno 90 navpično..., v pral(kopalnici) pa še dva, enega 110 in 70mm, tko da ni diht...
razvlažilec- (če sem si zapomnil približno- papiri so dol...mi gre kdo iskat?), kapaciteta razvlaževanja 24 ur 16l, zbirna posoda 3l- z možnostjo napeljave cevi..., moč 170W (upam da ni preveč reklame- ga ma binetova nekdanja firma v akciji...).
Aha še temp prostora 20 - 22stC kopalnica in zimski vrt brez vrat..od sonce 25 do noč in mraz 10stC (kot zanimivost - tudi v najhujšem mrazu mi prehod iz zimskega vrta brez vrat, ne pade temp. v pral-kopalnici pod 19stC).
Še kaj?
Lp
še enkrat proba :
Včeraj je žena delala kosilo, poleg nape (1m cevi do izhoda) je bil vklopljen razvlažilec in mogoče napi 'kradel' vlago, bila jed na žlico ,se parvi malo več vlage kot pri običajnem kosilu, po parih urah 3dcl vode v zbiralniku.
Večerni cikel tuširanj- brez obešenega perila in nastavljeno na DRY (suho- ki dela neprekinjeno ne glede na vlago) je pri jutranjem 'merjenju' pretočeno 2l in 1dcl vode. Stekla zimskega vrta suha - brez večernega zračenja, meni res presenetljivi rezultati - tko kot mi je obljubljala trgovka, v kar moram reči, da sem mel malček dvomov. Edinole kar me še zanima -kako bo ob večjem mrazu- se bodo stekla še rosila..., mogoče poročam, če bo kaj 'ne že' sprobanega... Tko da prelijal za meritve ne bom več, občutek sem nekako dobil..., lahko bi si naštimal odtočno cev , ker pa bom še malo 'preverjal'-probaval po hiši zaenkrat še ne , ravno tako kot nisem namestil kolesc- kot opcije, mam pač še dovolj moči za prenos 9kg, je pa zadeva tako stabilnejša.
No sinočnji podatki karakteristik niso čisto pravi sem malo pobrkljal (spomin zlate ribice). Namreč naprava porablja 180W pri delni obremenitvi in na polno 210W, ter nalepka (ki me je zavedla- na izdalku govori o 16l) 'iztržek' pa je 0.5l na uro ali 12 dnevno, je za prostor do 150m3, podatek za šumnost 42db- ki ga navajajo različni prodajalci različno- ta je najvišji podan.
Aha še o-valu sem pozabil glede navade zračenja, odvisno od letnih časov . Sedaj pa podnevi ob soncu ponavadi okn na kip,
bohinc Napisal:Sam sem že nekje pisal tudi o zračenju- redno in 'orenk'; na kip je izguba časa in denarja...
(ja vem za ta zapis in ga zagovarjam, to pa počnem običajno le v tem prostoru, ki ob soncu ne vpliva na sosednji prostor) če sonca ni in ni pretiran mraz, sem pozabil omenit še vgrajene zračnike 4kom na oknih, ki pa jih v času mraza ne uporabljam. Vzrok ravno vlaga - prehod hladnega zraka in vlaga - nastanek zmrzali in tudi ledenih 'svečk'. Drugače pa dnevno tudi na stežaj -prepih za par-do par deset minut :roll: (če kdo pozabi- celo ur... :x ), pa zvečer po ciklu tuširanj podobno..., zdaj bo malo drugače očitno :wink:
Pa še destilirana voda... ni ravno za medicino..
lp

Skok na forum:

Zadnje novice

Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
28.10.2020 ob 10:32:56
Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
Mladinske organizacije v zadnjih letih glasno opozarjajo na perečo in zaskrbljujočo stanovanjsko problematiko mladih. Da bi mladim... Beri dalje »