Gradnja in obnova > Tlaki, izolacija in ostrešja
Audiotec RG80

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Audiotec RG80
Zanimiva tema tudi meni. Res je, da večina teh zvočno absorbcijskih materijalov veliko slabše duši NF spekter od VF, razlika med dušenjem pri 125HZ in 4kHz je okoli 20dB, kar je ogromno. Realne frekvence pa so dostikrat še precej nižje od 125Hz, tudi 50 Hz ni redkost.

A to "čudo božje", kot se je izrazil predhodnik, bolje duši NF? Po karakteristikah ni videt.

Imam občutek, da si malo zakompliciral izvedbo... OK, ponavadi (dobro izbrani) sendvič materijali res najbolje dušijo zvok, ker ima vsak svojo lastno (drugačno) resonančno frekvenco in če imaš srečo, se lahko vrhovi izničijo med sabo (ampak če to ni stvar izračuna, imaš res lahko le srečo...)

Ali imaš res dvakrat vmes gips plošče ali je predhodnik narobe napisal sestavo?
Loami Napisal:ČE prav razumem bo sestave torej:
-kosmit lepljen na steno z lepilom za kamen
-gk plošče lepljene na kosmit (s čim)
-čudo božje z dodatki barita (lepljene?)
-gk plošče lepljene na čudo božje (s čim)

Kje si pa tisto čudo potem dobil, če se en prodaja?
Direktno pri proizvajalcu?

Drugače pa se mi zdi to dobra rešitev.
Koliko pa je etažna višina? Imaš GK plošče v enem kosu po celi višini?

Kosmit sem tudi jaz uporabil za zvočno izolacijo, Lepil sem ga kar z nizkoekspandirajočim purpenom, Pred steno sem postavil še dvoslojno GK oblogo na profilih z dodano mineralno volno v ploščah. Stvar izolira neverjetno in to za del cena od sistemov, ki jih prodajajo, porabi pa 10 cm prostora.

Sestava je takšna;

1. Kosmit plošče gostote 120 kg/m3 debeline 20 mm lepljene na osnovno steno z lepilom za kamen.
2. Prva plast mavčno-kartonskih plošč debeline 12,5 mm lepljena na kosmit plošče z lepilom za kamen, zbandažirane.
(drži kot pribita navkljub moji predhodni skepsi) Smile
3. Vmesna plast ISOPHONE Heavy Layer z baritom gostote 175 kg/m3 debeline 3 mm "pritrjena" le provizorično (toliko da prosto ne pade in se ne mehurji) na prvo plast mavčno-kartonskih plošč.
4. Druga plast mavčno-kartonskih plošč debeline 12,5 mm privijačena na podlago.
5. Bandažiranje + kitanje + barvanje.
6. Seveda ne pozabiti položiti diletacijski trak, saj se GK plošče ne smejo dotikati obstoječih sten zaradi prenosa zvoka čez samo konstrukcijo.

Kosmit so odlične za srednje in visoke frekvence, Isophone plošče pa so idealne za dušenje nizkih frekvenc (v bistvu gre za anti-vibracijski material).

@Loami
Višina stropa je 2,5 m, GK plošče so 2,5 m2/kom.
Barit je tudi anti-radiacijski material, saj ne da rabim, ker nisem blizu Krškega :mrgreen:

Moja razlika glede na uveljavljeni Eurofoam Isofix sistem je ta, da namesto pene S450 uporabljam kosmit plošče (tehnični opis S450 je na http://www.eurofoam.hu/Application/tech ... orption/2/), namesto S400 (anti-vibracijska pena, teh. karakteristike na http://www.eurofoam.hu/Application/tech ... orption/4/) pa Isophone od Isosport Avstrija.

Tale S400 ima v trgovini neverjetno ceno 50 Eur/m2, gre pa za identičen material kot npr. v Bau bau zadevah prodajajo kot antivibracijske plošče za pralni stroj (s tem da je v trgovinah Bau bau...celo debelejša). Pride pa ca. 7,5 Eur/kom. (mislim da ima podloga okoli 2 m2 za pralni stroj, nisem prepričan). Spodaj slika te zadeve; povsem identično.

http://mmc.bolha.com/2/image/130007/132 ... ab5edb.jpg

Zakaj pa takšna razlika v ceni...anti-zvočni sistemi se očitno prodajajo za mastne denarce :mrgreen:

Ker ne dam za gumijasto peno debeline 3 mm neverjetnih 50 Eur/m2 brez DDV, sem prišel na idejo da bi kupil dovolj antivibracijskih plošč za pralni stroj v BAU-bau trgovinah (kar je ena varianta, saj to odlično duši nizke frekvence). Ker pa lahko dobim bolj elegantno rešitev, ki jo naši zahodni sosedi (Avstrijci) uporabljajo pri gradnjah blokov, pa sem uporabil Isophone (nabavil direktno pri proizvajalcu v Slov. Konjicah).
Fantocci Napisal:Zanimiva tema tudi meni. Res je, da večina teh zvočno absorbcijskih materijalov veliko slabše duši NF spekter od VF, razlika med dušenjem pri 125HZ in 4kHz je okoli 20dB, kar je ogromno. Realne frekvence pa so dostikrat še precej nižje od 125Hz, tudi 50 Hz ni redkost.

A to "čudo božje", kot se je izrazil predhodnik, bolje duši NF? Po karakteristikah ni videt.

Imam občutek, da si malo zakompliciral izvedbo... OK, ponavadi (dobro izbrani) sendvič materijali res najbolje dušijo zvok, ker ima vsak svojo lastno (drugačno) resonančno frekvenco in če imaš srečo, se lahko vrhovi izničijo med sabo (ampak če to ni stvar izračuna, imaš res lahko le srečo...)

Ali imaš res dvakrat vmes gips plošče ali je predhodnik narobe napisal sestavo?

@Fantocci
Moja izvedba ni nič drugačna kot Isofix sistem od Eurofoam, razlika je v tem, da nisem dal 180 Eur/20 kg za Audiotec lepilo, 50 Eur/m2 + DDV za S400, 26 Eur/m2 + DDV za S450.

Isofix sistem je pa tukaj;
http://www.audiotec.at/raumakustik/isofix/
..pa še slovenska varianta le-tega
http://www.kalcer.si/iz_eurofoam/Audiotec_RG_80.pdf

Imaš prav, plošče so 2xGK. Debelina vsega pa bo skupaj enih 60 mm, kar je zelo malo v primerjavi da bi si šel postavljati posebej podkonstrukcijo iz Knauf profilov, dodal kameno in mineralno volno, folijo, pa še GK plošče preko. Da ne govorim o dodatni toplotni izolaciji, katero pa nisem računal.

"Šibak člen" v mojem sistemu je pa trenutno okno.
Super, hvala za informacije. Tudi sam sem že gledal tiste plošče za pralni stroj, verjetno jih bom uporabil.

Si kaj delal primerjavo kosmit plošč proti tervolu? Glede karakteristik zvočnega dušenja in glede cene? No, tervola se ne bi dalo lepit kot kosmit plošče, tako da bi ga moral sidrat (in to ni OK ker bi imel prenos zvoka preko sider na steno...)

Jaz pa bom tako zvočno izolativno steno postavil med spalnico in dnevno sobo, pa imam tudi šibko točko - vrata. Odločil sem se že, da bo pod v spalnici nižji za 1cm zato, da dobim še pripiro pod vrati, sicer ne bom nič dosegel z oblogo stene.
Si mogoče kje zasledil pravilno izvedbo izolacije vrat, krila in okvirja? Obstaja neka zvočno-izolativna PU pena, s katero bi mogoče lahko okvirje dodatno zatesnil.
Te plošče za pralni stroj so špica kar se tiče nizkih frekvenc; taprava zadeva, pa še zelo ugodno Wink

Če bi želel ekvivalent kosmitu 120 kg/m3, bi moral uporabljati min. DP8 kameno volno (gostota 80 kg/m3), s tem da bi moral biti sloj kamene volne kar debelejši.

Če bi želel uporabiti torej kameno volno, bi priporočal klasično konstrukcijo s knauf profili (med njih daš kameno volno), potem privijačiš GK plošče (2x). Se pa konstrukcija ne bi smela stikati z osnovno steno (v tem primeru ustvariš min. 1 cm razmaka med osnovno steno, ki jo želiš zaščititi in postavljeno konstrukcijo ), prav tako uporabi diletacijski trak na robovih. V nasprotnem primeru pride zopet do prenosa zvoka (vibracij) po konstrukciji in efekta ni toliko. Če pa se že odločiš za to varianto, priporočam tudi uporabo mineralne volne, ki je redkejša kot kamena in bolje duši srednje in visoke frekvence, za drugo plast GK plošč pa takšne, ki so prevlečene s svinčeno gumo. Kombinacija vseh 3 različnih materialov, ti pa dala zelo dobre rezultate.

Za izolacijo "podboja" oz. kot sam pravim "štoka", lahko uporabiš Terofoam - draga ampak odlično zvočno izolativna; http://www.loctite.si/cps/rde/xchg/SID- ... echnical#a

Če ti ni za dati 33 Eur/kom., lahko uporabiš ali pur-peno (protipožarno), njena cena je nekje 12 Eur/kom. v trgovini, gostote okoli 18 kg/m3.

Druga opcija je akrilni kit...kje pride do stika podboja s stenami, enostavno "nafilaj" kita noter, dokler se le da. Meni so recimo vgradili podboje kar s pur peno, ko sedaj potrkam na krilo se sliši votli zvok...slaba zvočna izolacija.

Na vrata pa lahko ali privijačiš ali prilepiš leseni okvir, v katerega daš ali kameno volno, zapreš s folijo in nanj daš leseni pokrov...bo pa izvedba zahtevala natančnost, bolje rečeno dlakocepstvo :mrgreen:

Vrata lahko tudi daš obleči v blago, usnje itd. kar si že verjetno videl (po pisarnah, zdravniških ordinacijah itd.).

Lahko pa vrata tudi tako zaščitiš (hard-core varianta :mrgreen:
1. Prvo nalepi gor alu-butylflex folijo (ki se uporablja za avto-akustiko, nižje frekvence).
http://www.orangeaudio.si/silent-coat
2. Nalepi gor absorber zvoka.
http://www.orangeaudio.si/silentcoat-noiseisolator-12
3. Nato pa še izolator zvoka.
http://www.orangeaudio.si/silentcoat-noiseisolator-8

Tla v spalnici pa ne rabiš nižja...uporabi odkapni profil za notranja vrata s ščetko.
Kupiš v Bau-bau varianti; dobiš tako ščetko kot alu-profil skupaj, katerega nalepiš na spodnji konec vrat.

Izgleda takole (slika je brez alu profila); mislim da ima Tesa nekaj takšnega za zmanjšanje toplotne izgube skozi vrata (pod vrati zaradi prepiha).
http://www.soha.si/assets/images/slike/P9100349.JPG

Smo pa o zvočni zaščiti vrat že kar nekaj "gučili" Smile

viewtopic.php?f=8&t=44572
Hvala za podatke, vidim, da si naredil domačo nalogo iz tega predmeta Smile

Tvoja izvedba lepljene sendvič stene je sigurno učinkovitejša od varijante tervol + kovinska podkonstrukcija iz knaufa, ker se v tem primeru nikakor ne moreš izogniti fiksni povezavi s stropom in tlemi preko vijakov, ki predstavljajo zvočni most (četudi daš izolativni trak vmes).

Zvok je podoben toploti, najraje (najbolje) potuje tam, kjer ima najmanjši upor in to je kovina, čeprav z malim presekom.
V tvojem primeru pa je celotna izvedba elastična; upam samo, da bo lepilo držalo tudi po xx letih... Pa verjetno bo, sicer bi tudi fasade dol padale, ne?
Našel sem še to zvočno izolativno peno:
http://www.tkk.si/default.asp?id=813
Pasti ne bi smelo. Je pa res, da ta stena ni nosilna in nanjo ne moreš obesiti recimo.....kakšnega kuhinjskega elementa.

Peno je pa OK.
Evo...končna sestava stene. Z leve (notranje) proti desni (zunanji strani).

Učinek...dober Big Grin

[Slika: 2013-02-18-1140.jpg]
- Slišiš to?
- Kaj?
- Nič! 8)
To pa to Smile
Ja...ampak sedaj sem ugotovil, da bi moral zmanjšati še zvok skozi notranja vrata. Bom moral nabaviti nekaj masivnejšega, kot pa bela notranja vrata iz baubau za 25 Eur :mrgreen:
Jaz vztrajam pri tem, da bo spalnica nižja za en cm in pripira spodaj...

+ obloga na vratih.

P.S.: Kaj če bi tiste "pralni stroj plošče" še na vrata pripopal?
Ena varianta je, da naredim leseni okvir, katerega nalepim na vrata in ga napolnim z izolacijskim materialom. Preko pa oplaščeni MDF. Ta varianta je najcenejša, saj mi je ostalo kar nekaj materiala (Isophone Heavy Layer, kosmit plošče itd).

Druga varianta je vgradnja težjega (masivnejšega) vratnega krila.

Ker je pa vhod v spalnico na hodniku, enih 5 m od vhodnih vrat (skozi katera prihaja hrup ceste in potem skozi notranja vrata v spalnico), bom najverjetneje spomladi izdelal vetrobran okoli njih. Gre za ene 4 m2 betonske plošče, tako da bo poleg boljše zvočne izolacije še prostor za čevlje. Na vetrobran pridejo nihajna vrata, lesena seveda Big Grin
Že stara tema pa vendar je meni aktualna.

@spartan: Omenili ste, da ste montažo kosmitnih plošč izvedli kar z lepilom za kamen. Je to fleksibilno cementno lepilo (npr. Nivedur E)?
Kako to drži po x letih? Če bi še enkrat delali, bi naredili enako?

Hvala za informacije.

Lp.
Zdravo,

sem ti odgovoril, spodaj še slika izvedbe, če koga zanima (sem videl, da se je stara pobrisala).

[Slika: 2013-02-18-1140.jpg]

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
30.06.2020 ob 18:59:11
Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
Vse več ljudi se odloča, da bo prostore ogrevalo s talnim gretjem. Prednosti, ki jih prinaša ta vrsta ogrevanja, so... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »