Splošno > Sam svoj mojster
Cirkular "vleče"

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cirkular "vleče"
Mene pa zanima od kje ti tistih 0,15mm in sploh kako to zmeriš? Mater, 0,15 mm je manj od mišjiga kurca, z kocino na 5 delov razrezanega. Pa še eno vprašanje - 0,15 na razdalji lista ali na razdalji celega naslona? To pač ni isto. Vzami en remel za probo in naštimaj na 0,5 do 1mm razlike in probaj. Če si lahko z 0 probal, boš pa še z 1mm.
LP,
Samojed
izmerim s komparatorjem na prislonu do istega zoba, zavrtim list in pomerim spredaj in zadaj. torej, se pravi, na razdalji lista pri maksimalnem dvigu mora biti prislon na zadnjem koncu lista vsaj 0,15 mm dlje od lista kot je na prednjem koncu lista. pomeri se na vsaj 3 zobčkih spredaj-zadaj isti zob. tu se tudi lahko vidi če je list skrivljen.

nastavljam prislon z umerjeno klado in merilnimi lističi, to je standardna procedura pri tišlariji, v kolikor prislon ni že elektronsko merjen z dajalniki pomika. na preciznem cirkularju brez komparatorja nimaš kaj merit, šubler je veliko preneroden. klado si lahko daš naredit, vsak sposoben strojni ključavničar ti lahko naredi dovolj dobro za umejanje prislona. remel tudi slučajno ni dovolj dober, morda bi lahko to kladico naredil iz debelješega mediapana (je bolj dimenzijsko stabilen kot masivni les), aluminijasta je pa že kar v redu.

z več ko 2 desetinki odmika prislon več ne deluje pravilno in material že lahko grabi list, napaka se tu na večjih listih, recimo 350 mm, kar pozna. to je napaka za faktor kosinusa kota med listom in prislonom. večji kot je odmik na konceh lista, večji je kot, in s tem večji faktor napake. kosinusni izrek je tu neizprosen.

dobro je vedet tudi, da že 250 mm list zlahka ukriviš z obdelovancem, v skrajnem primeru ga lahko celo zviješ, v kolikor pri imel prislon tako velik odmik na zadnjem koncu lista (predlagal si 0,5 do 1 mm) in je recimo amaterski mizar (v tem primeru jaz) nekoliko neroden z eno mal večjo iverko.
Citat: pomeri se na vsaj 3 zobčkih spredaj-zadaj. tu se tudi vidi takoj če je list skrivljen.

Lej.. vsak list je malo kriv in se izravna oziroma poravna ko je v obratovanju.

ta boljš listi imajo v sebi milimetrske izreze zaradi samocentriranja...

[Slika: zagni-listi-za-razrez-iveralov-brez-upor...rezila.jpg]
takega nimam ... je pa v planu nabave. freud ali pa cmt orange tools.
aleks Napisal:izmerim s komparatorjem na prislonu do istega zoba, zavrtim list in pomerim spredaj in zadaj. torej, se pravi, na razdalji lista pri maksimalnem dvigu mora biti prislon na zadnjem koncu lista vsaj 0,15 mm dlje od lista kot je na prednjem koncu lista. pomeri se na vsaj 3 zobčkih spredaj-zadaj isti zob. tu se tudi lahko vidi če je list skrivljen.

nastavljam prislon z umerjeno klado in merilnimi lističi, to je standardna procedura pri tišlariji, v kolikor prislon ni že elektronsko merjen z dajalniki pomika. na preciznem cirkularju brez komparatorja nimaš kaj merit, šubler je veliko preneroden. klado si lahko daš naredit, vsak sposoben strojni ključavničar ti lahko naredi dovolj dobro za umejanje prislona. remel tudi slučajno ni dovolj dober, morda bi lahko to kladico naredil iz debelješega mediapana (je bolj dimenzijsko stabilen kot masivni les), aluminijasta je pa že kar v redu.

z več ko 2 desetinki odmika prislon več ne deluje pravilno in material že lahko grabi list, napaka se tu na večjih listih, recimo 350 mm, kar pozna. to je napaka za faktor kosinusa kota med listom in prislonom. večji kot je odmik na konceh lista, večji je kot, in s tem večji faktor napake. kosinusni izrek je tu neizprosen.

dobro je vedet tudi, da že 250 mm list zlahka ukriviš z obdelovancem, v skrajnem primeru ga lahko celo zviješ, v kolikor pri imel prislon tako velik odmik na zadnjem koncu lista (predlagal si 0,5 do 1 mm) in je recimo amaterski mizar (v tem primeru jaz) nekoliko neroden z eno mal večjo iverko.

Glej, sem napisal po svoje. Mojim trditvam v prid govori tudi to, da se zadeva lahko odžaga naravnost tudi brez prislona (kar po domače pomeni da nimaš 0,15mm lufta ampak neskončno). Za klado sem pa mislil material za test - odpri prislon in nekaj odžagaj. Ne vem kaj režeš, ampak če praviš da se žge itd je definitivno nekaj narobe in sam bi najprej povečal razliko.
LP,
Samojed
brez prislona na cirkularju nič ne boš odrezal naravnost. odvoisno od velikosti lista je možno s cirkularjem rezat kar lepe krivine. to s pridom uporabljamo pri gradnji čolnov iz vezane plošče.
na cirkularjih domace izdelave smo tudi do skoraj cm razlike delal,pa je zagal brez stiskanja in zaganja.
naredi kot.ti je samojed naoisal.
vzemi dalso desko, maso odstrani in jo probaj brez mase po risu odzagat. Ce ti jo bo vleklo od risa stran potem masa nima vpliva na tvoje zapeljevanje pri zaganju ampak nekaj drugega.
to je mučenje lista in tega res nimam namena počet.
Lp
Kakor veš se kovina pri segrevanju širi. Možno je da ima tvoja žaga ravno ta problem, ko jo z žaganjem segreješ, žaga začne plapolat, s tem pa tebi vlečt od mase. Kupi žago ki ima ustrezne zareze za hlajenje in ne boš imel več problema.
Mučenje lista ja. Mučenje lista je to, da mora biti zadeva razrezana v 5ih sekundah, potem pa cajt baše in je treba vse nekam na hitro razrezat. Male kose se razreže ja, 1, 2, 3, ko se samo mimo potegne.

Na večji obdelovalec zacahnte na vsake 5 cm rise in potem počasi! gasa v razrez. In da vidite, po kolikih cm vam začne list vlečt. Ker če bo razrezal 1m od 2h, potem je prevelika hitrost in je prevelik pritisk na list, zato se pa tudi kaj žge. Al neki. Pa še zapisali ste, da je žaga sem pa tja videla kak žebelj.

Pač, samo moja razvajena, blokovska pamet. In še opravičilo za soljenje pameti.

LP steklenička
aleks Napisal:to je mučenje lista in tega res nimam namena počet.
mucenje v kakem pomenu?
prej bi rekel da je vecje mucenje tisto zapeljevanje obdelovanca in zganje lista, kot pa ce bos eno dilo nekoliko bolj siroko,cca meter dolgo poskusal brez mase lepo po risu odrezat. Probaj lepo z obema rokama enakomerno rinit, na drugi strani ti naj nekdo lepo enakomerno vlece dilo.

Sumim da si ti malo list mucil s zeblji.
danes je bil majster iz leitza in pregledal list. poškodovanih zob ne bo treba menjati, ker je dosti materiala da se pri drugem brušenju izravnajo.
veliko večja verjetnost je, da niso vsi zobje paralelni. obdelovanec zato vleče v eno stran, ker efektivno reže največ oz. večinoma zgolj en zob.
list ima zareze za hlajenje, vendar ni najbolj kvaliteten. pri njih stane dosti boljši list od mojega, ki je v obdelavi, med 45 in 50€.
naslednji teden me pokličejo in povedo če se bo dalo list popravit. verjetno bom naročil pri njih še en 60z list (če se bo dalo tega popravit, če ne pa nov "univerzal" 40z list).
poročam kako se bo odvilo, morda še komu prav pride.
Daj, kupi vsaj 5 listov, namesto da probaš nasvet za 5 centov. Potem pa poročaj Smile .
LP,
Samojed
ne štekam, samojed. brez prislona rezat nima smisla, saj ne režem drv za kurjavo. ravno tako ne režem brez prislona ali vsaj strojno ravnane lajšte niti z ročno krožno žago. ker na roke enostavno ne režeš naravnost. druga pesem je, če ti je vseeno. meni ni. če rabim raven rez, pač režem s prislonom.
In kaj zdaj?

Že kj žagaš al ne?

Skok na forum:

Zadnje novice

Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
21.05.2019 ob 10:54:40
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
V podjetju Lumar v soboto, 25. maja 2019, med 10.00 in 16.00, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo v Dragomlju premierno predstavili svojo... Beri dalje »
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
05.04.2019 ob 08:55:11
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
V podjetju Lumar, v soboto, 13. aprila 2019, med 10. in 16. uro, pripravljajo dan odprtih vrat na vrhunsko zasnovani pritlični hiši Terra-R 131.... Beri dalje »
Se je na stenah ali v kotih vašega stanovanja pojavila plesen?
14.03.2019 ob 12:15:28
Se je na stenah ali v kotih vašega stanovanja pojavila plesen?
Plesen je največkrat posledica nepravilno izdelanega gradbenega detajla, kjer na mestih s pomanjkljivo toplotno zaščito prihaja do kondenzacijske... Beri dalje »