Gradnja in obnova > Montažni sistemi in les
Izkušnje s Honko

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Izkušnje s Honko
Pozdrav vsem,

zanimajo me vaše izkušnje z Finsko Honko? Slišim kar nekaj kritik za te hiške. Poznte koga, ki jo ima. Kje? Kateri model?
Vaše osebne informacije so več kot dobrodošle.
Hvala.
Eno pravkar postavljajo v Žabnici - blizu Blagnetove Helence - Notranje gorice - Brezovica pri Ljubljani. Postavljene so stene in del ostrešja, ne izgleda slabo, le nobene izolacije nisem videl...
"Glej daleč in, ko misliš, da že gledaš daleč, glej še dlje"
Z možem konec novembra pričakujeva najino Honka hišo Big Grin in upam, da bova zadovoljna. Midva sva izbrala tip Leija, vendar s spremembami.

Izolacija je pri teh hišah les sam po sebi.

Midva imava s Honko do sedaj pozitivne izkušnje. Ali lahko poveš bolj podrobno glede negativnih kritik?

Hvala in lp!
Moje mnenje glede Honke je sledeče:
Veliko se govori o finskem (polarnem) boru. Žal to ni bor s Finske. Ampak ga kupujejo v EX Rusiji, kjer s tem ustvarjajo goloseke.
Pravi polarni bor ima zelo goste letnice. Kakor sem jaz gledal letnice na Honki, so zelo velike. Kar pomeni da je ta les rastel v toplem okolju.
To kar sem napisal lahko konkretiziram z slikamo.

Druga zadeva je energetska izkaznica stavbe.
Recimo, da so bruna debela 21 cm. Treba pa je upoštevat, da je bruno okroglo. In da debelina bruna na spojnem mestu doseže malo več kot 11 cm. V tem trenutku mi še nihče ni znal povedati, kolikšne so toplotne izgube take stavbe.

Da ne bom samo pljuval pa seveda se pozitivne lastnosti.
To je seveda les. Ki ustavarja zelo pozitivno klimo v prostoru. Obenem pa uravnava vlago v prostoru....

Osebno sem 2 leti študiral leseno gradnjo. Vse kar je povezano z lesom. In končni izdelek, oz. smer je nakazani na tej spletni strani:
http://www.podsvojostreho.net/weblog.php?w=27
Problem pri honki je predvsem tudi ZRAKOTESNOST;
le te ni mogoče doseči, sploh ker les seveda stalno "dela"

Izolacije je v teoriji relativno slaba, v praksi pa je po besedah projektantke, ki mi je govorila "iz prve roke" dobra,
( ker ima les fazni zamik zelo dober, to pomeni ugodna klima poleti )

Izgube se da teoretično lahko izračunat; masivni les ima k 0,14, točno za bor sicer nimam podatka, a se ta k podre zaradi gibanja zraka
če bi se upošteval podatek 0,14 je U stene pri 20cm debeline brun 0,69, kar je preko še trenutno veljavnih pravilnikov o gradnji; če se podatki od honke daje v PGD, se mora dodat izolacija, drugače se ne dobi GD

sam bi v primeru razmišljanja o honki raje šel na RIKO, ker združuje vse, kar je dobro; gradnja iz masivnega lesa, istočasno pa dosega dobre lasnosti glede zrakotesnosti, izolacijo pa ima bistveni boljšo, ker uporablja poltrde lesene vlaknene plošče
zrakotesnost dosega pa z lepljenci na notranji strani

če bi mi budžet dopuščal in bi prenesel tolikšno količino lesa v notranjosti, bi šel definitivno z njimi

sicer sta znanca precej časa zbirala v katero varianto bosta šla, sta bila tudi na Honki, a na koncu šla k Rikotu, omenila pa sta mi predvsem zgoraj omenjene stvari
sedaj sta v hiši eno leto in super zadovoljna
Se strinjam s pomisleki glede Honke. Sam sem po precej številnih variantah za vikend, ki bo lahko nekoč tudi stanovanjski objekt, prišel do tega, da sedaj pripravljam projekt za brunarico z vogalnimi križnimi vezmi z bruni 90mm, tlorisa 9x6 m (podobno kot Menina podjetja Smreka). Objekt bo podkleten, pritličje in mansarda pa bosta lesena, seveda s primerno izolacijo in ukrepi za zrakotesnost. Predvidevam postopno gradnjo. Najprej temelje, klet in ploščo s hidroizolacijo, potem postavitev lesene konstrukcije s streho, nadaljevanje pa po zmožnostih in s čimveč lastnega dela.

Je pa Honka letos na jesen postavila hišo v bližini, kjer nameravam graditi tudi jaz, in sicer v Rovtah nad Škofjo Loko (nasproti smučišča Stari vrh). Ko so objekt še postavljali, sem se enkrat oglasil pri delavcih. Izgleda zelo v redu, ampak za isti denar se da po moje dobiti bistveno več energetske učinkovitosti in celo lepšo skladnost z okoljem.
klez Napisal:Se strinjam s pomisleki glede Honke. Sam sem po precej številnih variantah za vikend, ki bo lahko nekoč tudi stanovanjski objekt, prišel do tega, da sedaj pripravljam projekt za brunarico z vogalnimi križnimi vezmi z bruni 90mm, tlorisa 9x6 m (podobno kot Menina podjetja Smreka). Objekt bo podkleten, pritličje in mansarda pa bosta lesena, seveda s primerno izolacijo in ukrepi za zrakotesnost. Predvidevam postopno gradnjo. Najprej temelje, klet in ploščo s hidroizolacijo, potem postavitev lesene konstrukcije s streho, nadaljevanje pa po zmožnostih in s čimveč lastnega dela.

Je pa Honka letos na jesen postavila hišo v bližini, kjer nameravam graditi tudi jaz, in sicer v Rovtah nad Škofjo Loko (nasproti smučišča Stari vrh). Ko so objekt še postavljali, sem se enkrat oglasil pri delavcih. Izgleda zelo v redu, ampak za isti denar se da po moje dobiti bistveno več energetske učinkovitosti in celo lepšo skladnost z okoljem.

Tudi jaz sem prisel do podobne ugotovitve in delam zadevo istih dimenzij.
8) Za več klikni na spletnik.... spodaj
To, da je les iz Ex Rusije definitivno ne drži. Big Grin Vsekakor dela Honka bolj kvalitetne hiše kot Riko in Finlog, tako da... No, čeprav po drugi strani naj si vsak postavi hiško, kot si želi, ne? Jaz vsekakor komaj čakam na najino Honko in mislim, da bo lepo in kvalitetno živeti v njej. Big Grin
draga mukica,
sem se prav bal, da bo taka reakcija,
sedaj, ko imata že vse odločeno, plačano, podpisano pogodbe,
veselo čakata nov domek,
pa ti gremo mi "pljuvat" vajino izbiro

brez bojazni, hiša bo definitivno dobra, topla, ...,
oziroma boljša kot vsaka zidana
( pa bo spet kak "klasik" skoču )

vsi, ki smo še pred izbiro smo lahko "pametni",
ko pa bomo mi na tem, bomo prav tako občutljivi,...
saj veš; dokler je treba jezik vrtet, je lahko vsak pameten,...
Pozdrav ''mukica''.
Slišim od kupcev, da se ne držijo rokov- prihaja do zamud celo po 1 mesec, pojavljajo se poškodbe pri transportu ( kljub temu, da so paketi zavarovani), prihajajo napačni deli, manjkakjo stvari, montažerji pri nas kljub izobrževanju na Finskem so pravi amaterji, da pa les plavi, pa bi lahko debatirali o kvaliteti lesa.
To so samo izkušnje nekaterih, ( verjetno je še kaj, kar smo izpustili) ki so si hišo privoščili v upanju, da bodo uživali v njej. Potemtakem bi raje kupili bor, ki raste v Prekmurju, ga primerno sušili, downovdali načrte z neta, dali v lesoreznico ( ne kar v vsako) in počasi postavili bajtico. Razlika v ceni več kot občutna.
Ne vem, je Honka predraga za to, kar se dobi pri nas. Ali pa je Slovenija res država, kjer folk prebavlja take reči, ker ne upamo povedati na glas?
Saj nas pa vse stane. Zakaj ne bi dobili kar plačamo in si želimo.

To je samo moje mnenje in izkušnje z ljudmi, ki so mi pripovedovali o svojih Honkah. Lahko, da ima kdo izkušnje prav dobre.

Lp
Jejhataja...
Velika razlika je med finskim borom in našim domačim. Naš bor je kremšnita za lesne črve in močno dvomim, da je uporaben za brunarico. Treba je imeti veliko znanja, da lahko postaviš spodobno leseno hišo - tako kot mojster mrombi.
Prepričan sem, da so Honka hiše čisto spodobne in boljše od povprečne montažne hiše. Težave pa se pojavljajo pri vsakem projektu... še Mrombiju verjetno ne bo uspela čisto vsakak stvar v prvem poskusu.
Jani Napisal:Jejhataja...
Velika razlika je med finskim borom in našim domačim. Naš bor je kremšnita za lesne črve in močno dvomim, da je uporaben za brunarico. Treba je imeti veliko znanja, da lahko postaviš spodobno leseno hišo - tako kot mojster mrombi.
Prepričan sem, da so Honka hiše čisto spodobne in boljše od povprečne montažne hiše. Težave pa se pojavljajo pri vsakem projektu... še Mrombiju verjetno ne bo uspela čisto vsakak stvar v prvem poskusu.

Smile Moje ime je kot referenca 8) 8) 8) . Dam tkoj za pivo.

Ampak še vedno mi ni jasno. Po kar nekaj letih studija, mi nihče ne zna odgovoriti v cem je ta razlika med "finskim" in "slovenskim" borom.
Baje finskega nočejo crvi. Slovenskega pa majo preveč radi.
Kukr sem pa gledal letnice, so pri finskem boru, priblizno tolk velke kot pri slovenskem. Confusedhock: Confusedhock: (nateg???)
Bom pa zadeve enkrat poslikal na eni Honki.

Opažam pa , da večinoma kupujejo Honke tisti, ki ne vedo kaj je K, Kaj je izolacija in imajo kar veliko pod palcem (če so starejši) ali pa imajo ustrezne dotacije staršev, babic in dedkov.
mrombi Napisal:Ampak še vedno mi ni jasno. Po kar nekaj letih studija, mi nihče ne zna odgovoriti v cem je ta razlika med "finskim" in "slovenskim" borom.
Baje finskega nočejo crvi. Slovenskega pa majo preveč radi.
Kukr sem pa gledal letnice, so pri finskem boru, priblizno tolk velke kot pri slovenskem. Confusedhock: Confusedhock: (nateg???)
Bom pa zadeve enkrat poslikal na eni Honki.
Te legende o finskem boru v resnici slonijo na referencah a la 'ena baba rekla'. Prav nobenega verodostojnega dokumenta nimam, ki bi potrjeval moje trditve o finskem boru. nekoč sem nekaj prebral, enkrat drugič sem nekaj slišal... in to je to.
Imam pa izkušnje s slovneskim borom. Doma imam sladovnico slabih tri metre dolgih puntov - borovih hlodov premere od 10 do 20 cm. Les je dvajset let ležal v suhem in zračnem prostoru. Črvov je v njem kolikor hočeš. Ni za drugega kot za v peč. K sreči pravkar testiram nov kaminski vložek. Vendar je bor tudi kot kurivo prej slab kot dober.

mrombi Napisal:Opažam pa , da večinoma kupujejo Honke tisti, ki ne vedo kaj je K, Kaj je izolacija in imajo kar veliko pod palcem (če so starejši) ali pa imajo ustrezne dotacije staršev, babic in dedkov.
Čas je denar. Ti si zadevo dobro preštudiral, dve leti, sedaj boš vse dobro naredil, še dve leti. Marsikdo si tega ne more privoščiti.

Spomnim se bajt na Veliki planini. Sploh niso narejene po zadnjih spoznanjih in dosežkih lesarske stroke. Pa se povsem dobro obnesejo!
Saj pravim, da midva pač upava, da bo vse vredu, vedela pa res ne bova, dokler ne bo hiša stala in midva v njej živela. :? Pogovarjala sva se z enimi kupci, ki so zadovoljni in kaj vem, pač sva se tako odločila. Nimava dosti pod palcem, sva za moje pojme kar pogumna, da sva se spustila v to, čeprav hiša naju ne bo prišla nič več, kot bi naju kako večje stanovanje. OK, priznam pa, da nama starši pomagajo in seveda brez tega ne bi šlo. (Glede na to, da sem jaz pred 2 tednoma v službi dobila odpoved, kredit pa začnemo odplačevati v novembru. Hvala bogu, da imam tako izobrazbo, da lahko tudi honorarno dosti kaj delam.)
Glede težav pri postavitvi pa samo to: upam, da ne bomo toliko živcev izgubljali kot pri gradnji kleti. Ali pač. Hm.... :roll:
mukica Napisal:Saj pravim, da midva pač upava, da bo vse vredu, vedela pa res ne bova, dokler ne bo hiša stala in midva v njej živela. :? Pogovarjala sva se z enimi kupci, ki so zadovoljni in kaj vem, pač sva se tako odločila. Nimava dosti pod palcem, sva za moje pojme kar pogumna, da sva se spustila v to, čeprav hiša naju ne bo prišla nič več, kot bi naju kako večje stanovanje. OK, priznam pa, da nama starši pomagajo in seveda brez tega ne bi šlo. (Glede na to, da sem jaz pred 2 tednoma v službi dobila odpoved, kredit pa začnemo odplačevati v novembru. Hvala bogu, da imam tako izobrazbo, da lahko tudi honorarno dosti kaj delam.)
Glede težav pri postavitvi pa samo to: upam, da ne bomo toliko živcev izgubljali kot pri gradnji kleti. Ali pač. Hm.... :roll:

Kje pa bo to postavljeno? Pa obvezno podeskaj streho. Za večji toplotni zamik....

lp
Grega

Skok na forum:

Zadnje novice

Nove, okolju in uporabniku prijazne toplotne črpalke Mitsubishi Electric, s plinom R32.
21.08.2019 ob 07:17:55
Nove, okolju in uporabniku prijazne toplotne črpalke  Mitsubishi Electric, s plinom R32.
Z naborom modelov od 5 do 23 kW in kaskadnim sistemom vezave zunanjih enot toplotnih črpalk zrak – voda, Mitsubishi Electric pokriva toplotne... Beri dalje »
Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
21.05.2019 ob 10:54:40
Premierno na ogled nova vzorčna hiša podjetja Lumar
V podjetju Lumar v soboto, 25. maja 2019, med 10.00 in 16.00, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo v Dragomlju premierno predstavili svojo... Beri dalje »
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
05.04.2019 ob 08:55:11
Lumar Terra-R 131 - na ogled Lumarjeva hiša za vrhunsko bivanje na enem nivoju
V podjetju Lumar, v soboto, 13. aprila 2019, med 10. in 16. uro, pripravljajo dan odprtih vrat na vrhunsko zasnovani pritlični hiši Terra-R 131.... Beri dalje »