Kar naredi dom > Vrt in okolica
Jesensko vertikuliranje in dosejevanje trave

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jesensko vertikuliranje in dosejevanje trave
Živjo vsem dobrim ljudem!

Sem nov tukaj gor in bi rabil nasvet glede nege trate. Vem da je že veliko napisanega okrog tega vendar kljub temu nisem našel odgovora na moja vprašanja.

Imam zelenico, ki sem jo sejal prejšnjo pomlad. Sedaj, ko je nastopila ta druga suša, sem jo občasno in redno zalival, ko pa je zmanjkalo deževnice sem prenehal. Takoj se je pojavil največji sovražnik zeleni muhvič in prevzel pobudo na zelenici. Seveda je zelenica začela veneti in postajati rjavkasta. Ker sem proti raznim herbicidom, sem se takoj lotil opravila (na kolena in pulit na vse možne načine) vendar, mi ni težko priznati, da se obupal in izgubil boj proti muhviču. Jezen sem, ker je muhvič lepo zelen, trava pa ožgana. Odločil sem se, da bom poizkusil dobit Furore super in ko se bo trava malo opomogla bom tretiral travo, da se znebim te golazni. (vem da me boste nekateri zdaj napadli o škodljivosti postopka)
Pravzaprav hočem vprašati nekaj drugega. Kupil sem električni vertikulator in bi rad jeseni prezračil trato in odstranil odmrlo, rjavo travo in jeseni tudi dosejal trato.
Vertikulator ima dve vrsti vretena, ki ju lahko enostavno menjaš. Eden je z vzmetnimi žičkami, ki odstranijo odmrlo travo. Ali se temu reče vertikuliranje ali zračenje? Drugo vreteno ima trde jeklene nože, ki zarežejo tudi v zemljo, korenine. Kako pa se reče temu postopku? (vertikuliranje, zračenje). Najprej bi z vzmetnim vretenom pobral odmrlo travo, potem pa zarezal v zemljo ali vi mislite da bi bilo bolje obratno, da bi pobral še tisto, kar bi noži ven prinesli?
Zdaj ne vem, kdaj naj vržem seme. Ali pred postopkom s strojem ali po? V glavnem rad bi, da bi seme padlo v te zareze, ki jih naredi stroj v zemljo. Če bom prej vrgel seme, ga bo stroj pomešal z zemljo in zagrebel vanjo, kar je sicer dobro za kalitev, vendar imam pomislek, da bodo noži poškodovali seme in zato ne bo kalilo. Če pa seme vržem, po obdelavi s strojem bo pa seme ostalo na zemlji oz sedanji travi in bo to pojedina za ptiče. Kako naj seme spravim v te zareze?
Ali lahko naredim vse naenkrat. Vertikuliram, dosejem z optimax 234, pognojim z Entec Perfect in peskam z kremenovim peskom na koncu pa še fino zalijem?

Trudim se, da bi imel gosto travo. Ko je bilo dežja dovolj sem redno na 1 teden kosil z mulčenjem, gnojil na 2 -3 mesece s specialnim gnojilov, vendar ni hotla bit gosta. Je bila lepa zelena brez plevela samo ni bila gosta. Kako bi jo zgostil. Sedaj je pa v dobrem mesecu ratala tako grda, da je tud pogledat nočem. Saj bi še nekako šlo. če nebi bilo tega muhviča.

Se opravičujem, za dolgo pisanje, prosim za kakšen odgovor.
Hvala in prijetno poletje še naprej, Jure
Preber si tole: http://www.metrob.si/wp-content/themes/ ... h-trat.pdf

Dosejeval boš na koncu.
Muhvič je enoletnica, ki je drugo leto ne bo več zato ti odsvetujem herbicid, ki ti bo onemogočil sejanje trave v septembru.
Lahko narediš vse naenkrat. Odstrani polst z ventrikulatorjem, pognoji z zimskim gnojilom, dosej, poglihaj z mešanico kremenčevega peska in dobre zemlje in zalivaj. (če ne bo dežja).

Glede na to, da pa si sejal trato lani, bo že tudi brez vseh teh opravil naslednjo pomlad veliko bolj gosta, kot je bila letos.
Plavix upam, da imaš prav. Jaz se tega muhviča tudi nikakor ne morem rešiti,
ne pomaga pletje, ne košnja in ne gnojila.
Raste pa kot zmešan tako, da je že vso lepo travo zadušil. Sad
na količino in vrsto plevela močno vpliva frekvenca in višina košnje. večina ljudi kosi na zelo nizkih nastavitvah vsakih 7-10 dni. pri sebi opažam, da kakor višino košnje dvignem na 4. stopnjo ter kosim (mulčenje) na 5 dni, se količina plevela močno zmanjša že po 1 mesecu.
Hvala santacruz za nasvet.
Kefig11: tudi jaz sem kosil bolj na nizko in muhvič je čisto po tleh razraščen in kar čez betonske plošče pleza na robu zelenice.

Ali naj najprej vertikuliram z noži in nato z vzmetnimi žičkami, ali najprej z žičkami in na koncu z noži?

Hvala in lep pozdrav.
V jeseni samo z žičkami, da pobereš suho travo. Spomladi pa z noži, ker se zemlja pozimi precej zbije.
Hvala za nasvete. Vseeno bi tudi jeseni vertikuliral / zračil z noži, da bi naredil zareze v zemljo, kamor bi potem šla semena trave, da jih ptiči ne poberejo. jih imamo polno na vrtu, ker sedaj zorijo jagode od bezga in to jih privlači kot limanice za muhe.
Mislim, da je bolje najprej z noži, ker bodo že noži nekaj plevela in odmrle trave vn prinesli, potem pa vse skupaj poberem z vzmetnimi žičkami.

Hvala in lp Jure
Pozdravljeni, "zdravilo" za zeleni muhvič (mušč) je FURORE (Bayer), ki zelo pomaga rešiti to težavo. Jaz ga uporabljam - rezultati fenomenalni, nič več bolečih prstov in rok, nič več lukenj v trati

l.p. :lol:
Najprej z žikami in potem z noži, ker drugače boš imel več škode kot koristi. Žičke bi ti po rezanju z noži naredile preveliko škodo na koreninah trave.

lp
Evo včeraj sem zadevo opravil in naredil totalni raztur po trati. Najprej pokosil na 2 cm, potem z žičkami obdelal v obe smeri, nato še z noži (sicer na najmanši stopnji, ker drgač bi ostala samo še zemlja) samo v eni smeri porezal trato. Po tem tretmaju sem vse skupaj pregrabil in še enkrat pokosil na 2 cm. Vrgel dodatno seme, pregrabil in povaljal. Nato zalil. Moja boljša polovica se je kar za glavo držala, ko je videla rezultat na trati... ampak... sem rekel, počak 20 dni pa se bova pogovarjala naprej Smile
Pozdravljeni,

mi smo sejali travo kakšne dva tedna nazaj in sedaj imamo že kar lepo zelenico, vendar na določenih mestih/področjih pač izgleda, da ne bo nič (zelo redka travica). Sejali smo na roke, zato je kar precej možno, da smo ta mesta zgrešili, bil je tudi vmes kar močan dež, tako da je verjetno nekaj semena tudi spralo s površine. Sedaj pa k vprašanju,...zanima me, ali lahko in če je sploh smiselno vržemo nekaj semena še sedaj na ta mesta, ali rajši počakamo do spomladi in takrat dosejemo? Če bi se lotili naknadnega sejanja sedaj, kako bi to izvedli glede na to, da je ostala trava še čisto nežna? Le vrgli seme in pokrili ta mesta s kopreno ali...?

Hvala za nasvete.
midva sva lani dosejala navkljub nežni travici, nisva več pokrivala s kopreno.
Alea iacta est
urska86 Napisal:Pozdravljeni,

mi smo sejali travo kakšne dva tedna nazaj

Hvala za nasvete.

v dveh tednih niti vsa semena niso vzklila zato bodite potrpežljivi. Trava se neverjetno razraste šele po par mesecih in škoda bi bilo sedaj karkoli gor delat.
lp
urska86 Napisal:Pozdravljeni,

mi smo sejali travo kakšne dva tedna nazaj in sedaj imamo že kar lepo zelenico, vendar na določenih mestih/področjih pač izgleda, da ne bo nič (zelo redka travica). Sejali smo na roke, zato je kar precej možno, da smo ta mesta zgrešili, bil je tudi vmes kar močan dež, tako da je verjetno nekaj semena tudi spralo s površine. Sedaj pa k vprašanju,...zanima me, ali lahko in če je sploh smiselno vržemo nekaj semena še sedaj na ta mesta, ali rajši počakamo do spomladi in takrat dosejemo? Če bi se lotili naknadnega sejanja sedaj, kako bi to izvedli glede na to, da je ostala trava še čisto nežna? Le vrgli seme in pokrili ta mesta s kopreno ali...?

Hvala za nasvete.

Jaz ima identično stanje..14 dni nazaj, na roke. a kolikor sem gledal (pa tudi že tu omenjano) vsa semena še niso vzklila. Tako da ni drugega kot počakat. Ko bo ta trava bolj zrasla bom sam vrgel še malo semena (da bo bolj skrito pred ptiči). Po potrebi dosejal še spomladi.

Samo plevel pa raste bolje od trave Confusedhock:

Skok na forum:

Zadnje novice

Prva slovenska hiša s certifikatom Active House
04.05.2020 ob 12:34:06
Prva slovenska hiša s certifikatom Active House
Lep, varčen in pameten dom Podjetje Lumar je v Dragomlju, ki leži le nekaj kilometrov oddaljen od Ljubljane, postavilo hišo Lumar... Beri dalje »
Redno vzdrževanje doma je nujno
20.01.2020 ob 12:59:50
Redno vzdrževanje doma je nujno
S tem boste poskrbeli za svojo varnost in manj zapletov pri zavarovanju. Izognite se slabi volji, ko vam denimo poči cev in voda... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »