Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
temeljna plošča - xps, debelina

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
temeljna plošča - xps, debelina
Tudi, če gre stvar (izolacija nad ploščo) z opeko skozi, ali se splača? Nekje sem zasledil, da so toplotne izgube pri izolaciji nad ploščo okoli dvakrat večje kot pri izolaciji pod njo brez toplotnega mostu. Stirodur naj bi bil okoli dvakrat dražji od navadnega stiroporja, tako da si za enako izolativnost cenovno na koncu tam-tam. S tem da tudi pri izolaciji nad ploščo bi moral spodnji del izolacije biti stirodur zaradi nevarnosti kondenza.

Pri siporeksu je računica verjetno malo drugačna kot pri opeki, ampak tam pa na fasado ne smeš dati navadnega stirporja, ampak bolj paropropustno izvedenko, ki je spet dražja. Pa še vedno imaš problem s protipotresnimi vezmi.
To je povsem druga debata... Pa spet odvisna od objekta do objekta najbrž. Resda se cen točno ne spomnim, ampak xps 400 pa 300 sta kot iz zlata napram xpsu, ki je lahko nad plato, kaj šele eps.
Vsekakor, kaj je bolj smiselno in kaj je konec koncev tehnično izvedljivo, je spet druga zgodba. Ampak mene je zanimalo konkretno za plinobeton (pa ne da bi imel namen graditi). Bi pa informacija lahko bila koristna za koga drugega.

Dušan
BojanF Napisal:Tudi, če gre stvar (izolacija nad ploščo) z opeko skozi, ali se splača? Nekje sem zasledil, da so toplotne izgube pri izolaciji nad ploščo okoli dvakrat večje kot pri izolaciji pod njo brez toplotnega mostu.

Sem izračunal in dejansko drži (razlika 200%). Prevedeno v evre je teh 200% razlike 5-6€ na leto (v primeru moje hiše).
Delamo montažno hišo.
Zunanja stena je sestavljena iz 160mm izolacije v leseni konstrukciji in 140mm izolacije pod fasado.
Na temeljni plošči debeline 250mm je 120mm izolacije EPS 100.
Debelina vertikalne izolacije iz XPS je planirana 120mm po coklu.
Katero debelino izolacije XPS je smiselno dati pod temeljno ploščo? 160, 140, 120mm?

Hvala.
Najmanj 200, raje vec. Investicija se bo povrnila v zivljenjskem ciklu hise (50 let) :-)
jaz sem dal 10cm, zidana hiša xps400, vem da sprasujes za montazno ampak ko je bilo ze narejeno sem razmisljal da mogoce bi bilo bolje recimo dve plasti po 5cm križno položene namesto v kosu 10cm.
mi imamo v planu 25cm ploščo z 16cm XPS (JUB).
to mora bit več kot dost...več kot to je smiselno le če imaš preveč denarja ob investiciji..
Smiselno na kaj. Pri skupnih debelinah tam 20cm (nekaj imaš že nad plato) je s stališča dodatnih cm bolj brezveze. Izračunaj kaj to prinese. Nekaj več lahko prinese samo, če potem padeš v igro subvencij.
Kaj, če bi dal pod temeljno ploščo le 10cm XPS400, ostalo pa nad ploščo (navaden, veliko cenejši EPS)? S spodnjim dovolj prekineš toplotni most in poskrbiš za dodatno protipotresno varnost.
Kakšna ovira oz. pomislek?
(govorim predvsem za primer masivne zidane hiše)
Pomislek od kdaj z xps-om pod ploščo poskrbiš za potresno varnost.
Nekje sem bral o tem.
Sicer pa ni problema?
Loadeed Napisal:Delamo montažno hišo.
Zunanja stena je sestavljena iz 160mm izolacije v leseni konstrukciji in 140mm izolacije pod fasado.
Na temeljni plošči debeline 250mm je 120mm izolacije EPS 100.
Debelina vertikalne izolacije iz XPS je planirana 120mm po coklu.
Katero debelino izolacije XPS je smiselno dati pod temeljno ploščo? 160, 140, 120mm?

Hvala.

Po logiki je pri montažni hiši najbolj efektivna izolacija nad temeljno ploščo.
Same stene so v osnovi iz izolacije, smisel izolacije pod ploščo pa je preprečevanje prenosa toplote iz stene v ploščo (zidana hiša)
To je sicer res, je pa v tem primeru spodnji notranji rob fasadne lesene stene na hladni strani talne izolacije. Absolutna vlažnost je na tem mestu približno enaka kot v prostoru, relativna vlažnost pa ustrezno višja, kar pomeni večjo nevarnost za propadanje lesa. Sicer je odvisno od detajla, če dodamo parno zaporo nad talno izolacijo in jo spojimo s stensko parno zaporo, lahko zmanjšamo absolutno vlago na kritičnem mestu, prav tako dodatna toplotna izolacija po obodu temeljev lahko zviša temperaturo na kritičnem mestu.

Prav tako v primeru toplotne izolacije nad temeljno ploščo ta ne prispeva k toplotni akumulativnosti hiše, ki je montažni hiši že tako primanjkuje.

Nič od tega ni nepremostljiva ovira, da ne bi mogli dati toplotne izolacije nad ploščo, je pa izolacija pod ploščo vseeno boljša varianta.
akomulacije ne bo, če bo še izolacija pod estrihom. Ki vedno je.tudi fasada zunaj vedno pokrije leseno konstrukcijo...
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
30.06.2020 ob 18:59:11
Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
Vse več ljudi se odloča, da bo prostore ogrevalo s talnim gretjem. Prednosti, ki jih prinaša ta vrsta ogrevanja, so... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »