Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
temeljna plošča - xps, debelina

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
temeljna plošča - xps, debelina
ja, bolj je stvar v izboru materiala, ker keramika ipd prej "odvede" toploto z nog in je občutek hoje bolj hladen. obratno pa je seveda ravno tak material boljši za talno gretje ipd.

glede teh copy paste variant me pa res čudi, da se danes še tako dela, če skoraj na prvo mesto vedno rinemo energetsko učinkovitost objekta ipd. pa pustimo..
slokii Napisal:Bom iskoristil kar to temo:
Delamo NE hišo (čeprav kar precej steklenih površin - 3 slojno). Hiša bo iz termo zidaka goriških opekarn 30, gor 15 cm izolacije. Ogrevanje talno, daikin zrak-voda.

Zanima me vaše mnenje glede izolacije AB plošče: Treuntna ideja je: geosinetik, 40cm nasutje proda, xps 15cm, ab plošča 30cm, sistemska plošča 6,5cm (talno ogravanje), estrihi, parket

V etaži pa: (spuščen strop pritličja - brez dodatne izolacije), AB plošča 18cm, sistemska plošča 65 (talno ogrevanje), estrihi, parket.

Zanima me ali je izolacija v pritljičju - torej xps (fibrant) 15 cm pod AB ploščo dovolj, ter ali bi morali pod sistemsko ploščo dodati še izolacijo (rečeno je bilo, da se bo toplota bolje akumulirala, če bo izolacija pod ploščo).

Prav tako me zanima ali struktura tal v etaži ustrezna, da se prepreči širjenje zvoka (sploh udarni).

Hvala in lep pozdrav!

Glede na debelino zunanje izolacije, za katero bi ti predlagal, da pri tej debelini, če razmišljaš o eps potem izberi grafitni eps je tudi izolacija pod ploščo ustrezna. Dalo bi se s phpp še malce optimirati debelino pod ploščo ampak glede na izkušnje so veliko bolj problematični ostali deli projekta (balkoni, terase, razni izzidki, ipd. ). Lahko bi se tudi odločil za kombinacijo xps pod in eps nad ploščo ampak tisto je bolj aktualno za recimo doseganje pasivnosti in optimizacije stroškov.

Glede prenosa udarnega zvoka je sestava ok v kolikor bi izbral temu primerne sistemske plošče, glede na navedeno debelino bo tu nekje, eno podjetje ponuja dve, debelini 53 in 58mm. Najbolj pomembna je uporaba namenskega eps traku okoli prostorov, ki prepreči dotikanje estriha in sten.

Obstaja tudi drugačen način izvedbe prezračevanja brez spuščenih stropov, ki je meni bolj blizu ampak to so potem osebne preference.

Aha še tole, napisal si pod talno ploščo prod, tole ne bo ok, ker sodi tja tamponsko nasutje, ki ima drugačno frakcijo kot prod in je tudi namenjeno za drugačne namene. Debelino poda geomehanik glede na nosilnost tal. Prod pa lahko uporabiš za izvedbo drenaže.
Ker sem v gradnji, lahko povem, da sem se odločil, da bom vgradil pod temeljno ploščo 10 cm fibram 400l(84m2=1300 eurov), ne glede na arhitektove načrte o 20cm. Bom pač porabil za 50 eurov več elektrike za ogrevanje.
Pozdravljeni

Imam problem glede izolacije talne plošče in me zanimajo mnenja. Vse je v fazi načrtovanja.

Gradil bom hišo na plošči starejše hiše pod katero sta dve kleti. Ena je velbana druga pa ne. Kleti sta zidani iz kamna brez izolacije.
Načrt je takšen:
Čez potegnem novo AB ploščo na katero položim hidroizolacijo. Potem postavim lesen nosilni skelet v katerega pride izolacija. Tla bi izoliral samo na zgornji strani AB plošče. Tako bi s stenami tvoril neprekinjen ovoj? In se izognil toplotnim mostom?
Citat:Gradil bom hišo na plošči starejše hiše pod katero sta dve kleti.
Predvidevam, da te skupne plošče še ni - jo boš naredil kot temeljno ploščo. Verjetno so se zidovi kleti nadaljevali kot zidovi stare hiše. Vmes pa so bile talne plošče (podložni beton) posameznih sob.

- HI po vsem tlorisu je potrebna le v primeru, če bo zunanja zemljina (pločnik, terasa, nasutje, ...) višje, kot je zg.rob temeljne plošče. Sicer pa le tam, kjer so materjali v dotiku s temeljno ploščo sposobni srkati vodo.
- Temeljna plošča je ena preko dveh ločenih (različnih) kleti, morda še nekaj na zemljini. Tu bi priporočal mehki materjal (XPS) pod temeljno ploščo, da lahko deluje kot blažilec ostrih prehodov togosti podloge.
- Lesena nosilna konstrukcija se naslanja na temeljno ploščo (direktno ali preko jeklenih palic "noge sohe". V vsakem primeru ta prehod skozi izolacijo (nad temeljno ploščo) predstavlja toplotni most.
- Priporočam vhod v obe kleti le od zunaj (ne skozi temeljno ploščo. Možno je sicer skozi temeljno ploščo, je pa treba vzeti v zakup večje toplotne izgube zaradi prehoda.
Nimam časa - sem v penziji!
Mene pa pred začetkom gradnje bega ena zadeva in sicer opažam več načinov hidroizolacije temeljne plošče in se ne morem odločit kaj je dejansko potrebno in kaj ne, in sicer hidro izolacijo bomo zavarili na podložni beton pod plast XPS in ne v sendvič, ne vem pa kako zadevo reševat od tu naprej. Po prebranem in pregledu slikovnega materiala mi ni jasno kaj je dejansko pravilno in sicer opažam sledeče varjante:

1-bočno hidroizolacijo se spoji pod kotom 45stopinj in se jo vari po vertikali plošče in še cca dve šari po zidu in to je to.
2-drugi isto kot prvi vendar zavihajo hidro izolacijo na vrh temeljne plošče tako da se prvo šaro položi na hidroizolacijo in se HI ne vleče po zidu navzgor.
http://www.podsvojostreho.net/vsebina/s ... osce-2011-
3-tretji naredijo isto kot drugi vendar HI položijo tudi pod vse bodoče stene.
http://www.mojalbum.com/hulkbig/skeletna-hisa/predvajaj
4-četrtič isto kot drugič + dodatno HI celotno temeljno ploščo še po vrhu.
http://www.nizkegradnje.com/talne_plosc ... losce.html

Po moje je prva varjanta nekako najboljša in je drugo le dodatna varnost ali pač?
aleksav,
kakšen tip gradnje boš imel?
Gramoz / tamponsko nasutje le primerno zbijte, da se ti ne pojavijo posedki --> poči hidroizolacija!
Bo kar 1. varianta v redu. ""( 1-bočno hidroizolacijo se spoji pod kotom 45stopinj in se jo vari po vertikali plošče in še cca dve šari po zidu in to je to.)"" :wink:
Lep pozdrav
Hvala! Gradnja bo klasična z modularcem grajena NEH.
pozdravljeni imam namreč še eno vprašanje, trenutno mi varijo hidroizolacijo na podložni beton in sem opazil da mi je izvajalec na odtočne cevi dal še dodatno širšo (protipotresno) cev kot je to v praksi, ni mi pa logično ( sva se rahlo argumentirano sporekla ), da mi je dodatno cev položil že na tampon in jo praktično zabetoniral z podložnim betonom. Po moji logiki bi ta dodatna cev morala biti nad podložnim betonom oziroma celo nad HI kajti v teoriji naj bi se podložni in HI v primeru potresa gibala z tlemi in hkrati z odtočnimi cevmi pod zemljo. Zdaj če so te širše cevi zabetonirane z vsem skupaj ne nudijo nobenega tolerančnega premika, po moje bi se morale premikati z hišo ali pač?

ps.: Čeprav mi je ta teorija zelo "fishy" ker bi po moji logiki morala po tej teoriji biti cev v cevi po celotni vertikali do vrha hiše oziroma vrhnjega nadstropja.

https://drive.google.com/file/d/11f8vzy ... sp=sharing
ps.: Ali so kakšni zadržki glede postavljanja XPS TI v slabem vremenu oziroma dežju. Na FIbranu se mi nihče ne oglasi in jutri naj bi mi postavljali in potem po deževalo po izolaciji, ne vem nekoko se mi ne dopade. Zato sem tudi stavil HI na podložni da sta obe plasti XPSa konstantno na suhem.
XPS lahko polivaš kolikor hočeš. Problem bi bil če bi delal dvoslojno s samolepilno HI vmes (sesismic sistem). Pri betoniranju bo XPS itak moker. Pa vmes verjetno tudi, če ne boste ravno drug dan plate zalili.
Da si malce izposodim tole temo...

Zidali bomo s 40cm termoblokom Ytong. Nanj bomo kasneje dali verjetno 5-7.5mm MULTIPOR.

Smo v precepu kako se lotiti talne izolacije. Temeljnja plošča bo polna. Ali je bolj smiselno, dati pod ploščo 2x6 XPS 400 in potem pod tlake samo še kakih 5-8cm stiroporja da pokriješ talne inštalacije?

Samo kako je potem z XPSjom, ki objame temeljno ploščo in gre gor proti fasadi - 12cm?.. Kako se potem to izravna, da bo isto kot fasada?

Gretje bo TČ + talno.
gunk,
kako imaš po detalju v PZI-ju predvideno?
Običajno je spodnji XPS širši za vsaj 50 cm od roba AB plošče. Pod fasado je cokl in ta je spojen s spodnjim XPS-om.
Če imaš na fasadi 12 cm izolacije, imaš :
- da vgradiš eneko debelino XPS-a (12 cm) ; s tem nimaš odkapnega roba na stiku " fasada-cokl", ampak ravno.
- vgradiš 10 cm XPS-a in odkapni profil.

Kako je predvideno v načrtih? Ali imaš izračunan Phpp? Ali boš uveljavljal subvencijo Eko sklada?
Lep pozdrav
Vprašanje, čisto teoretično: je pri objektu iz porobetona gradnja temeljne plošče sploh smiselna: toplotni most navzdol v pasovne temelje bi, domnevam, bil precej majhen?

(v mislih imam varianto pasovni temelji in plošča/podložni beton, HI na podložni beton in nato ca. 20 cm EPS gor)

Dušan
V ptiju imamo to zelo slabo reseno zato sedaj razmisljamo o spremembi.

Mogoce sem malce neumno napisal. Fasade bi bilo 5 ali 7.5cm zTo mi ni jasno kako se npr. 12cm xpsja spoji s fasado

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
30.06.2020 ob 18:59:11
Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
Vse več ljudi se odloča, da bo prostore ogrevalo s talnim gretjem. Prednosti, ki jih prinaša ta vrsta ogrevanja, so... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »