Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
temeljna plošča - xps, debelina

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
temeljna plošča - xps, debelina
Citat: Preprečili smo toplotne mostove,
Lahko to malce opišeš (ali skica)?
Predvsem me zanima, kako ste preprečili toplotni most iz prostora po vmesnem nosilnem zidu navzdol proti zemljini.
Nimam časa - sem v penziji!
ima temeljno plosco in TI pod njo -> potem je eliminiral vecji del toplotnih mostov tudi pod vmesnimi in nenosilnimi zidovi
@ dolirok

Tukaj moram popraviti, toplotnih mostov niste preprečili temveč zmanjšali. Toplotni most nastane vsakokrat, ko pride do razlike med toplotno prehodnostjo konstrukcij ali zaradi geometrijske oblike. Za pasivno gradnjo velja, da se upošteva, da toplotnih mostov ni, takrat, ko zagotovimo celovit toplotni ovoj stavbe, kar bi v zgornjem primeru verjetno bilo, če bi celotna toplotna izolacija bila pod talno ploščo, tako pa na obodu plošče pride do toplotnega mostu, ki ga je za recimo ekosklad potrebno definirati oz. izračunati.

Je pa takšna izvedba, kot je zgoraj omenjena, ustrezna tudi z vidika nizkoenergetske oz. pasivne gradnje seveda pa je potrebno preveriti možnost pojava vlage v konstrukciji torej analizirati prehod toplote na teh zmanjšanih toplotnih mostovih. Ampak načeloma pri TI izvedeni z xps v debelini 10cm pod talno ploščo teh problemov ni (pravim načeloma, različno od primera do primera).
Citat:ima temeljno plosco in TI pod njo -> potem je eliminiral vecji del toplotnih mostov
Eliminiral večji del = precej zmanjšal. Sem vprašal, kako je preprečil.

Velja pa zapis KeCka, da je toplotne mostove zmanjšal, ne pa preprečil.
Nimam časa - sem v penziji!
remi Napisal:Proti zemlji potrebuješ manj izolacije kot na stenah zato, ker je razlika temperatur med notranjostjo in zunanjostjo različna:
notranjost:zunanji zrak = 21°C:-16°C
notranjost:zemlji pod hišo = 21°C: 5°C
Zato so toplotne izgube skozi tla manjše kot izgube skozi zunanji zid in streho kljub manši toplotni izolaciji.
Če spreminjaš višino izolacije glede na projekt, moraš te spremembe upoštevati pri ostalih višinah kot so višina parapetnega zidu pod okni, višina notranjih in vhodnih vrat, stopnic, višina kopalniških elementov (WC!).
Če ti recimo stopnice naredijo po projektu, ti pa položiš 4 cm višjo izolacijo kot je v projektu, bo treba vse stopnice dobetonirati za 4 cm.
Moje mnenje je, da je 16 cm izolacije proti tlem dovolj.

Projekta ni treba spreminjati, ker je bilo že v štartu narisanih 20 cm. Samo jaz sem si zagrenila življenje, ker se mi je zdelo 20 cm čisto preveč. Na koncu pa niti ne bo 20 cm, ker je nekje vmes treba položiti še talno gretje (2-3 cm). Razlike v ceni za dodatne 2 cm (iz 16 na 18 cm ) pa je 250 € + DDV.
Eliminiral toplotne mostove sem mislilto, da sem jih zmanjšal do te mere, da sem lahko miren glede tega. Tudi horizontalno izolacijo (xps) bomo potegnili 50cm ven iz oboda temeljne plošče. Vertikalna HI in Horizontalna HI se spojita, nato pa pride tudi vertikalno 10cm XPS. Se pravi imam hišo oblečeno v TI.

Lahko bi si tu zakompliciral življenje in se zameril denarnici, pa sem poenostavil in naredil tehnično in trajnostno za moje pojme dobro rešitev.

Se morda motim?

lp,
Rok
ne motis se.

ps. zakaj le 10cm xps po obodu? naredi taksno debelino, da bos imel enako izolativnost tako podzidka, kakor tudi fasade.
Naredil si dobro, ostaja pomislek gt001, sam bi tukaj dal takšno debelino, kot je ti zunanjih zidov oz 2cm manj, da se izvede cokl.

Torej naredil si dobro, je pa za subvencijo eko sklada, če bo kdo ciljal na to, potrebno narediti še malenkost boljše. Na kvaliteti bivanja se ne bo poznalo se pa lahko na denarnici.
Potrebno je še omeniti da imamo zidove iz 40cm ytonga...
Zdi se mi da to malo spremeni zadevo. Namen imam v coklu dati 10 cm xps-a in 12 cm kamene volne preko fasade.
Big Grin jep spremeni zadeve Big Grin
Bom iskoristil kar to temo:
Delamo NE hišo (čeprav kar precej steklenih površin - 3 slojno). Hiša bo iz termo zidaka goriških opekarn 30, gor 15 cm izolacije. Ogrevanje talno, daikin zrak-voda.

Zanima me vaše mnenje glede izolacije AB plošče: Treuntna ideja je: geosinetik, 40cm nasutje proda, xps 15cm, ab plošča 30cm, sistemska plošča 6,5cm (talno ogravanje), estrihi, parket

V etaži pa: (spuščen strop pritličja - brez dodatne izolacije), AB plošča 18cm, sistemska plošča 65 (talno ogrevanje), estrihi, parket.

Zanima me ali je izolacija v pritljičju - torej xps (fibrant) 15 cm pod AB ploščo dovolj, ter ali bi morali pod sistemsko ploščo dodati še izolacijo (rečeno je bilo, da se bo toplota bolje akumulirala, če bo izolacija pod ploščo).

Prav tako me zanima ali struktura tal v etaži ustrezna, da se prepreči širjenje zvoka (sploh udarni).

Hvala in lep pozdrav!
http://www.24ur.com/novice/slovenija/ni ... azina.html
je kakšen posebej razlog za recimo 18 cm (pa deloma tudi za 30cm) ab ploščo? predvidevam, da so kakšni precej odprti prostori, pa odprte zasteklitve brez preklad ipd, po domače "moderna" arhitektura? najbrž govorimo o 29cm zidakih in 16 cm izolacije (če že dlakocepimo)?
za NE gradnjo bo verjetno 15 cm (fibran xps-a v tvojem primeru) ok, sicer pa za vse to imaš preračun gradbene fizike, ki točno uvrsti objekt glede porabe energije ipd, seveda upošetavajoč vse konstrukcije v objektu. to naj bi že imel narejeno v projektni dokumentaciji, ni nujno da je nek detajlni phpp, za neko grobo orientacijo je tudi osnovni dovolj, če je seveda narejen tako kot treba in ne samo nek copy-paste zadeva.
v tvojih sistemskih ploščah je verjetno 3cm EPS-a, kar na nek način že prekine toplotni tok proti ab temeljni plošči, ampak glede na to, da je le-ta že tako ali tako kr precrej izolirana, neke grozne potrebe po dodatni izolaciji estriha ne vidim (se pa glede tega treba kot sem prej povedal, hecat z kakšnim preračunom, da vidiš kaj ti doprinese na globalni skali). bolj je vprašanje, kako in kje boste izvedli instalacije.

kaj pa pomeni tistih 3 cm za udarni zvok, je pa tudi spet stvar ugibanj, ki se pa da z preračunom malo bolj konkretizirat, verjetno tudi kakšen tehnični list omenja, ali zadeva zadostuje pravilnikom ipd. je pa treba tudi vzeti v zakup, da imate kr precej masivno ab ploščo (sicer pri udarnem zvoku to ni nujno prednost), pa potem še spuščen strop ipd, kjer je mogoče možnost kakšne dodatne izolacije ipd, čeprav kot pravim, za udarni zvok je najbolje preprečevat direktno. mogoče kakšna sistemska variant z kakšnim cm več (ali pa dodatno obloga), težko pa na pamet.
izotop: hvala za odgovor! debelina plošč je na osnovi statičnih preračunov. razlog je, kot si pravilno ugotovil, v velikih razponih in steklu. 29+16 je pravilno.

glede izračuna gradbene fizike mislim,da je bolj ali manj copy&paste, za potrebe PGD in ne toliko samih izračunov.
Meni ne gre toliko za +/-100EUR letnega stroška ogrevanja, kot za to, da tla v prehodnih mesecih ne bodo hladna, da ne bi bilo toplotnih mostov ali drugih težav, ki jih po končani gradnji ne moremo ali jih zelo težko saniramo.

Načeloma tvoj odgovor razumem v smislu potrditve, da so moje skrbi pretirane?
"da tla v prehodnih mesecih ne bodo hladna" Vsake ploščice bodo hladne in vsak parket bi bil topel...
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
30.06.2020 ob 18:59:11
Kaj pomeni nizka začetna investicija v talno ogrevanje?
Vse več ljudi se odloča, da bo prostore ogrevalo s talnim gretjem. Prednosti, ki jih prinaša ta vrsta ogrevanja, so... Beri dalje »
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »