Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
temeljna plošča - xps, debelina

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
temeljna plošča - xps, debelina
vagabondo,
KCM fi 110 se običajno (so izjeme, a zelo redko),izdela pod XPS-om. Skozi AB ploščo je samo širše izdelani preboj. V tem sklopu se lahko izdela tudi razvod KCM cevi fi 75.Nekaj slik izvedbe je prilimano na forumu; malce prebrskaj. :wink:
Cevi KCM fi 50 se vgrajujejo v estrihu. Primer : vsaj 8 cm EPS in 5-6 cm bet. estriha.
Lep pozdrav
Hvala za odgovor. Torej tudi fi 75 kcm ni problem. Ali mi lahko še okvirno poveš koliko dražja pride izvedba xps pod temeljno ploščo od izvedbe temeljne plošče in izolacija pod estrihi? Razliko v materialu xps:eps vem, verjamem da so še drugi dodatni stroški (Tampon, podložni beton, mogoče še kaj)?

Žerjavar, še eno vprašanje. V kakšnih pogojih se na zunanjih stenah nad temeljno ploščo (brez xps pod ploščo) pojavi kondenz in povezano plesen? Namreč, večje izgube z lahkoto sprejmeva, plesni pa nikakor ne. Velika večina hiš je še vedno izolirana nad ploščo. Ali imajo vsi probleme s kondezom? Hvala za odgovor.
Citat:V kakšnih pogojih se na zunanjih stenah nad temeljno ploščo (brez xps pod ploščo) pojavi kondenz in povezano plesen?
Po približnem računu za notranjo vlažnost 70%:
- Površinskega kondenza ne bo.
- Velika možnost nastajanja kondenza v opečnem zidu nad HI in betonsko ploščo. Ta kondenz se lahko širi navzgor po zidu kot kapilarna vlaga. Možna posledica plesen.
- Kondenzu v opečnem zidu se lahko izogneš z parno zaporo (lahko HI) na nivoju končnih tal, ali pa z vsaj 4 cm izolacije (XPS) pod temeljno ploščo (ne sme biti pasovnega temelja), ki se nadaljuje v izolacijo zidu.
Nimam časa - sem v penziji!
vagabondo: ce je govora o AB temeljni plosci, je tampon obvezen v vsakem primeru, prav tako je podlozni beton opcija v obeh primerih - torej v varianti z ali brez TI pod AB temeljno.
Predlagam da naredite PHPP izračun že v fazi načrtovanja, saj vam bo le ta dal potrebne podatke o debelinah cena je 400 + DDV, priporočam tudi če hiša ne bo pasivna.

Jaz sem ga delal malce pozno vendar...

Kolikor sem izvedel do sedaj je najboljše nekje 40 streha, 20 fasada, 20 proti tlem, in tudi moja hiša bo nekje v tem rangu + kakšen cm.
vagabondo,
če dodam k "gt001" komentarju: ko boš imel Phpp boš videl, kako kaže in kakšen material boš moral vgraditi.
Pazi ob gradnji, kako je z dilatacijo vajinega dvojčka; kako boš izvede preboje za instalacije;
Morda sem kaj zgrešil, a vprašanje: Bosta gradila klasično hišo (dvojček) ali bo montažna??
Lep pozdrav
Phpp ne bomo naročili, verjameva, da lahko izolirava tudi brez tega. Dvojček bo klasičen, zidan z modularcem. Načrtovana izolacija; pod streho 30cm ursa sf 35, 18-20cm beli eps na fasadi, 16-18cm proti tlem. Nimamo namena graditi nizkoenergijske hiše. Hvala za pomoč
Zdravo,

se bom kar tej temi priključila.

Preračunavam različne debeline izolacije in me muči debelina izolacije v pritličju. Hiša je nepodkletena, statik pa je predlagal klasične temelje, tako, da nimamo temeljne plošče.

Sestava je sledeča:
talna obloga 1,5 cm
estrih: 6 cm
sistemske plošče: ?
toplotna izolacija Fiibran: 16 cm
hidroizolacija
podlolžni beton: 8 cm
Skupaj 35 cm

Program mi da rezultat 0,2241 W/m2K (po Puresu je max 0,3 W/m2K).

Pri zunanjih stenah (opeka+16 cm neopor) dobim rezltat 0,155.

Glede na vse rezltate pade hiša v srednji B razred - 25 kWh/m2a za ogrevanje.

Sedaj pa me muči višina izolacije v pritličju? Je dovolj? Niti mi nisto jasno, kako se reši sama višina prostorov. Predvidena višina prostorov je 265 cm. Če se da 20 šar x 20 cm smo na 300 cm.300 cm - 27 cm = 273 (preveč). Če se da ena šara manj, pa sfali 10 cm. Kako se to v praksi reši?
20 sar je 4m. najbrz si mislil 15 sar - ce boste zidali z modul opeko.
na tvojem mestu bi ostal na 3m svetle visine, TI dal na 18cm in si na 270cm neto visine, kar je super. Lahko pa pozidate 14 sar in se venec 10cm, pa se vam visine tocno izidejo.

Drgac pa: mi smo zidali z termoopeko (visina sare 25cm) in imeli enako dilemo: 11 sar prenizko (275), 12 sar pa previsoko (300cm), za ciljno visino 270. Potem smo opeko zadnje vrste rezali po visini na pol in je koncna (neto) visina 269cm.
Če te moti višina, lahko namesto 20 cm izolacije daš 30 cm. Če boste uporabljali talno gretje, to sploh ni takšno pretiravanje. Lahko pa daš 10 cm izolacije namesto 20 cm in temelje izoliraš po obodu v globino, kot sem naredil sam. Stvar se kar obnese, bolj podrobno pa način opisujem na svoji strani.
yonna Napisal:Sedaj pa me muči višina izolacije v pritličju? Je dovolj? Niti mi nisto jasno, kako se reši sama višina prostorov. Predvidena višina prostorov je 265 cm. Če se da 20 šar x 20 cm smo na 300 cm.300 cm - 27 cm = 273 (preveč). Če se da ena šara manj, pa sfali 10 cm. Kako se to v praksi reši?

Ne vem koliko je praks, ampak naša je bila sledeča. Pozidaš do ta zadnje cele šare - da ni potrebno rezati. V tvojem primeru torej 14 šar. potem pa ko se šola za ploščo se opaže da na ta pravo višino in tako se vlije še tisti manjko 10cm pri nosilnih zidovih. Plošča spodaj torej ni ravna, ampak ima 10cm "nogice" na nosilnih zidovih.
Hvala za odgovore. Sem se res zmotila glede šar (vročina dela svoje). Pa pri višini stropov tudi, je cca 270 cm, ves čas sem imela v glavi 265. Za višje strope smo se odloči, ker bodo kuhinja, jedilnica in dnevna kar velik prostor, ki mu bodo višji prostori pasali. Ostala bo pa itak poknaufano zaradi razvoda prezračevanja.

Lepo 20 cm izolacije (oz 17 + sistemske plošče). Tako, da vse štima sedaj. Tole o izolaciji temeljev pa tudi ni slaba zamisel, hvala za predlog.
Proti zemlji potrebuješ manj izolacije kot na stenah zato, ker je razlika temperatur med notranjostjo in zunanjostjo različna:
notranjost:zunanji zrak = 21°C:-16°C
notranjost:zemlji pod hišo = 21°C: 5°C
Zato so toplotne izgube skozi tla manjše kot izgube skozi zunanji zid in streho kljub manši toplotni izolaciji.
Če spreminjaš višino izolacije glede na projekt, moraš te spremembe upoštevati pri ostalih višinah kot so višina parapetnega zidu pod okni, višina notranjih in vhodnih vrat, stopnic, višina kopalniških elementov (WC!).
Če ti recimo stopnice naredijo po projektu, ti pa položiš 4 cm višjo izolacijo kot je v projektu, bo treba vse stopnice dobetonirati za 4 cm.
Moje mnenje je, da je 16 cm izolacije proti tlem dovolj.
@remi, ti dam prav, da spreminjanje višine končnih tlakov za sabo potegne kup težav, ki si jih omenil.

Vseeno, povprečna temperatura zunaj v ogrevalni sezoni je nad 0°C, oz okrog 5°C (par stopinj več ali manj, odvisno od varčnosti hiše). Povprečna temperatura zemlje pod hišo je mogoče 10°C, vendar pa moraš upoštevati, da imajo danes večinoma vsi talno gretje, zaradi česar je povprečna temperatura tlakov nekoliko višja kot je temperatura notranjosti, lahko 25°C ali celo več. Tako je povprečna temperaturna razlika proti tlem in proti zunanjosti zelo podobna, pri manj varčnih hišah pa lahko celo večja proti tlem. Je pa res, da tudi 16 cm ni malo.
Pri izolaciji proti tlem je pomoje potrebno gledati več faktorjev.
Prvi moj pogoje je bil, da je podlaga vseskozi suha- smo nasuli en meter tampona, ga sproti valjali. Če je izolacija v vodi se toplotna prestopnost kar na enkrat drastično poveča-imamo hud toplotni tok proti zemlji.

Ko je pogoj, da je vseskozi suho zadoščen, potem se lahko pogovarjamo da je proti tlem potrebno manj izolacije.

Mi smo naredili tako:
Tampon-->5-10cm podložnega betona-->hidroizolacija izotekt po celotni površini+pol metra vem iz plate-->xps fibran 400L 10cm-->temeljna plošča-->12 cm eps v tlake.

Hoteli smo dati 18cm v dvah plasteh pod plato in HI vmes pa smo se zaradi stroškov odločili drugače. Preprečili smo toplotne mostove, v tlakih pa imamo dovolj prostora za prezračevalne kanale in ostalo.

Upam da kaj pomaga.
lp,
Rok

Skok na forum:

Zadnje novice

Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »