Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
temeljna plošča - xps, debelina

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
temeljna plošča - xps, debelina
po moje bolj odvisno od terena kot načina gradnje. mi imamo po vrsti podložni beton, XPS, AB plošča in šele nato hidroizolacija (masivna gradnja). potem seveda na robu po vertikalni zidani steni gor pol metra nad terenom...

je pa podtalnica 35+m globoko. po moje vseeno, če je sploh ne bi bilo. drenaže ni, gre vse skoz tisti pesek tak ali tak.

če imaš pa durh na durh vodo praktično na tleh (barje ipd), seveda delaš drugače, hidroizoliram tudi 3x, če je kaj haska. pa še bo voda notri najdla...
(28.2.2020 ob 21:42)JaBK Napisal: je pa podtalnica 35+m globoko. po moje vseeno, če je sploh ne bi bilo. drenaže ni, gre vse skoz tisti pesek tak ali tak.

Ko omenjas drenažo - to misliš drenažno tamponskega nasutja pod podbetonom?

Sprašujem, ker je meni nadzornik rekel, da je to obvezno narediti čeprav smo gradili na peščenem terenu in ni o kaki podtalnici ne duha ne sluha nikjer naokoli.

Verjetno jo bomo sedaj preden zasujemo objekt z vseh strani naredili, ampak jo bom naredil sam in ne bom kdo ve kaj kompliciral.

Pa vaše mnenje - drnaža tamponskega nasutja ja/ne?
Aljaz30,
nekako je razlika v dojemanju izolativnosti s strani ponudnika.
Hidroizolacija med dvema plastema toplotne izolacije ( XPS-a) je nekako patentirana od Fibrama. Tu je AB plošča in zgornja toplotna izolacija zaščitena pred vlago.

Hidroizolacija na podložnem betonu , je princip, da imaš toplotno izolacijo in AB ploščo zaščiteno pred vlago = kapilarno.

Najenostavneje je, da izdelaš hidroizolacijo nad AB ploščo ter tako zaščitiš stene pred vlago.
Ker se v zadnjih letih uporablja XPS za toplotno izolacijo pod AB ploščo/pasovnimi temelji, ki je nedojemljiv ( vsaj minimalno) na navlaženje , so takšni sistemi možni.

Nekako je najpogostejši XPS uporabljen pod AB plavajočo temeljno ploščo fibranov 400L. Malce tudi komerciala; smernice.
So pa kvalitetne hidroizolacije pripomogle k tem načinom izvedbe.
Lep pozdrav
Zanima me, moram prilimati toplotno izolacijo na obod temeljne plošče, se pravi vertikalno. Pod temeljno plosco je xps 400l in tudi po obodu (vertikalno) sem dal xps 400l ampak mi ga je zmanjkalo za cca. 5m.
Ali je OK ce dam teh 5m xps 300? Problem je ker v trgovinah nimajo na zalogi xps400l je treba naročiti.. Lahko bi ga dobil ampak če ni nujno bi dal kar xps 300. Prosim za kaksno mnenje
gradnja_menges,
bo v redu. Za cokl " napolitanka" izvedba XPS-a.
Lep pozdrav
Hvala Som16, lp
Pozdravljeni !

Bi vprašal kar pod to temo, da ne odpiram nove. Prosil bi za nasvet kako in kaj.

Prenavljam starejšo hišo, je v celoti podkletena z AB ploščo, razen enega prostora, ki ga je gospod prej uporabljal za shranjevanje ozimnice. V tej kleti je po tleh še zemlja. 
V tem prostoru bi rad drugo leto napravil betonsko ploščo, sej je prostor zdaj pozimi res zelo vlažen, nabira se ogromno kondenza na okni. Zanima me pa naslednje:
1) kakšna bi bila rešitev, da bi vsaj nekoliko omilil ta kondenz čez zimo?
2) ko bom delal imam namen skopati okoli 20cm zemlje ven, potem bi nasul pesek.. Tu pa nastane dilema, ali dati XPS pod betonsko ploščo ali narediti betonsko ploščo, pa potem hidroizolacijo preko ali kar oboje? 
Če bi naredili XPS pod betonsko ploščo, katera debelina XPS-a, glede na to da ostala plošča sploh ni izolirana?

Hvala za vso pomoč!
Prvič: ta tema govori o temeljni plošči, ki pride pod stene, vi pa boste zalivali podložni beton med stenami. Povsem druga stvar.

Toplotna izolacija pod podložnim betonom ne bo naredila kaj prida razlike, ker toplota prehaja preko obodnih sten prostora v zemljo.

Hidroizolacija bo pomagala, če bo povezana z obstoječo hidroizolacijo pod stenami. Če te ni, potem itak vlaga pride v prostor s kapilarnim dvigom po stenah. Najbrž bi hidroizolacija tal količino vlage tudi v tem primeru nekoliko zmanjšala, a za popolno odpravo problema bo v vsakem primeru potrebno izdatno zračenje pozimi. Če je prostor ogrevan, to seveda pomeni precejšnje toplotne izgube.
Ne gre se mi toliko za toplotno izolacijo, sej to nebo bivalni prostor, rad bi čimmanj vlage v prostoru.
Tako da naredim samo podložni beton, zavarim nanj hidroizolacijo pa bo boljše? Priporočate kaj  tud za notranje stene, glede na to da je na njih še stari omet, katerega nameravam čimbolj odstraniti in na novo ometati?

Skok na forum:

Zadnje novice

Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
28.10.2020 ob 10:32:56
Kako lahko banke mladim pomagajo pri reševanju stanovanjskega problema
Mladinske organizacije v zadnjih letih glasno opozarjajo na perečo in zaskrbljujočo stanovanjsko problematiko mladih. Da bi mladim... Beri dalje »