Splošno > Sam svoj mojster
Betonski pokrov

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Betonski pokrov
Pozdravljeni,

zanima me kolikšno nosilnost ima betonski pokorv na sliki...
Sam bi rekel, da petnajst ton. Za bit siguren pa poguglaš, najdeš: Cementni izdelki Gorec
Frančiška Gorec s.p.
Šentlovrenc 21
8212 Velika Loka
Tel.: 07/30 48 350,

pokličeš, vprašaš, izveš iz prve roke.
Citat:Sam bi rekel, da petnajst ton
Verjetno bo manj. Za tak pokrov je kritično, če nanj zapelje tovornjak. Dovoljeno imajo do 12 t osnega pritiska, na pokrov bo lahko le 6 ton. Seveda pa le proizvajalec pove, koliko je dovoljeno.
Nimam časa - sem v penziji!
Meni je podobnega prejsnji teden bobcat zlomil.
Sem klical na sedež podjetja in so mi zatrdili da ima nosilnost do 5t, certifikat za pokrov pa nimajo so pa pripravljeni narediti... tko da skorajda ne dvomim v nosilnost 5t.
Na njem je oznaka A15 kar pomeni da je nosilnost do 1,5 tone. Sicer odvisno od vrste obremenitve ampak načeloma bi moglo tud 5-tonski kamionček zdržat Smile . Za osebna vozila in kombije dovolj, kar je več ga jaz nebi sral s tem. By the book je pa tako, da se omenjen obremenilni razred vgrajuje na površine, ki so pohodne.

Oznake na pokrovih, običajno LTŽ izvedbah:
A15 - 1,5 tone
B125 - 12,5 ton
C250 - 25 ton
D400 - 40 ton

E in F je pa za po visoko obremenjenih površinah (letališča ipd.).
Citat:Oznake na pokrovih, običajno LTŽ izvedbah:
A15 - 1,5 tone
Ali to pomeni:
- 1,5 t lahko pokrov zruši,
- 1,5 t je dovoljena točkovna obremenitev, upoštevani vsi varnostni faktorji,
- 1,5 t je dovoljena obremenitev razdeljena po vsej površini pokrova,
- 1,5 t je dovoljena skupna masa vozila, ki vozi preko pokrova?

Zadnja možnost izhaja iz verjetnosti potrebe po pokrovu D400 za 40 t obremenitve.
Žerjavar Napisal:
Citat:Oznake na pokrovih, običajno LTŽ izvedbah:
A15 - 1,5 tone
Ali to pomeni:
- 1,5 t lahko pokrov zruši,
- 1,5 t je dovoljena točkovna obremenitev, upoštevani vsi varnostni faktorji,
- 1,5 t je dovoljena obremenitev razdeljena po vsej površini pokrova,
- 1,5 t je dovoljena skupna masa vozila, ki vozi preko pokrova?

Zadnja možnost izhaja iz verjetnosti potrebe po pokrovu D400 za 40 t obremenitve.

Evo Žerjavar, samo zate, odgovor iz Livarja :mrgreen:
Odgovori so odebeljeni.

Ali to pomeni:
- 1,5 t lahko pokrov zruši, ( pokrov zdrži max 1,5 t –porušitve pri tej obremenitvi še ni !! )

- 1,5 t je dovoljena točkovna obremenitev, upoštevani vsi varnostni faktorji, ( točkovna obremenitev v sredini pokrova na površini fi 250mm )

- 1,5 t je dovoljena obremenitev razdeljena po vsej površini pokrova, ( točkovna obremenitev v sredini pokrova na površini fi 250mm )

- 1,5 t je dovoljena skupna masa vozila, ki vozi preko pokrova? (ne samo eno osna obremenitev, zaradi porazdelitve teže)

Sem pa že enkrat omenil, da lahko D400 pokrov počiš s tono in pol težkim valjarjem. Ravno pravšnja matica na ravno pravšnjem mestu na pokrovu in klonk! pokrov samo še za na Dinos Smile

Kakorkoli že, A15 se daje na pohodne površine in površine, kjer parkirajo osebna vozila in nič več.
B125 je za osebna vozila, kombiji, lažja tovorna vozila itd.
C250 je že za tovorna vozila, s tem da taprava težkokategorizirana cestna izvedba je D400.

Povrh vsega sem pa poskeniral še eno zadevo, kjer je lepo razvidno kako in kaj - je pa v angleščini.
Citat:Evo Žerjavar, samo zate, odgovor iz Livarja
Najlepša hvala. Sem prepričan, da ni samo zame.

Si pa težko zamišljam, kje bi moral uporabiti pokrov D400, če vem, da je max dovoljena osna obremenitev vozila na javni cesti 12,5 t = na pokrov pride dobrih 6 ton.
Pozdravljeni,

Malo bom obudil staro temo.

Imam klasično greznico, betonsko cev, premera 100cm, na njej je nek home made pokrov. Trenutno je nad greznico zelenica, sedaj pa preurejam dvorišče in bi ta del zelenice, kjer je greznica spremenil v parkirišče.

Ker je trenutni pokrov previsok, bi cev odrezal na potrebni višini, ter namestil tale betonski pokrov z odprtino za čiščenje (enak kot je na sliki zgoraj): http://www.gorec.info/pokrovi.php (pokrov fi100 z odprtino, debelina 11cm)

Torej je takšna zadeva potem povozna? Mislim predvsem za osebna vozila?

Hvala za odgovore!

Lp!
reci123 Napisal:Pozdravljeni,

Malo bom obudil staro temo.

Imam klasično greznico, betonsko cev, premera 100cm, na njej je nek home made pokrov. Trenutno je nad greznico zelenica, sedaj pa preurejam dvorišče in bi ta del zelenice, kjer je greznica spremenil v parkirišče.

Ker je trenutni pokrov previsok, bi cev odrezal na potrebni višini, ter namestil tale betonski pokrov z odprtino za čiščenje (enak kot je na sliki zgoraj): http://www.gorec.info/pokrovi.php (pokrov fi100 z odprtino, debelina 11cm)

Torej je takšna zadeva potem povozna? Mislim predvsem za osebna vozila?

Hvala za odgovore!

Lp!

Betonski pokrovi proizvedeni v našem podjetju so certificirani skladno s standardom SIST EN 124-4:2015. Razred A15 pomeni da so namenjeni nepovoznim površinam (skupina 1 - pešci in kolesarji). Minimalna obremenitev katero morajo prenesti pokrovi v tem razredu je 1500 kg. Rezultati preizkušanja naših pokrovov pokažejo bistveno višje obremenitve (cca. 2-3 krat presegajo težo osebnih vozil).

Za vgradnjo na površine kjer se odvija mirujoči promet je po tem standardu predpisan razred B125, se pravi 12,5t.

Lp
Tine
Reci123
Če boš cev odžagali, pokrov ne bo več lepo sedel na cev, ker je pokrov zafolcan tako kot je cev. Če imaš možnost, zasolaj in vbetoniraj ltz pokrov, katerega boš tudi lažje odpiral kot betonskega
Reci123
Če boš cev odžagali, pokrov ne bo več lepo sedel na cev, ker je pokrov zafolcan tako kot je cev. Če imaš možnost, zasolaj in vbetoniraj ltz pokrov, katerega boš tudi lažje odpiral kot betonskega. In ja, če boš z avtom gor vozil, potem je 15kn malo.

Skok na forum:

Zadnje novice

Vaša streha pušča?
21.10.2019 ob 07:14:34
Vaša streha pušča?
V določenih primerih vam lahko pri popravilu strehe pomaga vaše zavarovanje doma. Ste ugotovili, da vaša streha... Beri dalje »
Lumar - na ogled hiši dveh generacij
09.10.2019 ob 11:03:14
Lumar - na ogled hiši dveh generacij
V podjetju Lumar v soboto 12. oktobra med 10.00 in 16.00 uro pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo predstavili hiši, ki sta... Beri dalje »
Odločitev, ki zagotavlja zdrav način življenja, udobje in dolgoročne prihranke
07.10.2019 ob 07:59:04
Odločitev, ki zagotavlja zdrav način življenja, udobje in dolgoročne prihranke
Dom je tam, kjer se počutimo prijetno in varno. To je prostor, kjer se lahko sprostimo, odmislimo vsakodnevne tegobe in zadihamo s... Beri dalje »
Otroška soba v mansardi
03.04.2018 ob 18:21:19
Otroška soba v mansardi
Marsikdo reče kaj pa je takega narediti otroško sobo v mansardi. Glavno je, da sobo okrasimo z nekaj junaki iz risank in to je to. Je res, da je to... Beri dalje »