Izbira izvajalca skeletne ali montažne hiše
Že ob sami odločitvi za gradnjo sva bila z ženo bolj ali manj odločena, da ne bova šla v klasično gradnjo. Razloga sta bila dva. Želja, da se preselimo čim prej, saj otroci rastejo in dobro bi bilo, če bi najstarejši začel z osnovno šolo na novi lokaciji. Drugi razlog je bil to, da sem odraščal v montažni hiši Jelovica, ki je sicer danes stara 32 let. Kljub temu, da so takrat govorili, da imajo montažne hiše življenjsko dobo med 30 in 50 let, je hiša še vedno kot nova. Nobenih razpok ali konstrukcijskih težav. Ob menjavi oken je bil konstrukcijski les (špalete) čisto zdrav. Poleg tega smo za ogrevanje vedno porabili manj kot sosedje, kljub temu, da je hiša neverjetno slabo izolirana glede na današnje standarde. Pa bivalna klima (zračna vlaga, udarni zvok) se mi je vedno zdela odlična.
Preden sva poslala povpraševanje k izvajalcem, sva izločila Riko in Ekoprodukt, predvsem zaradi tega, ker sem prebral, da sta draga. Marles sem izločil, ker sem prebral za moje pojme preveč slabih izkušenj. (prosim, ne se sedaj kregat z mano, zaradi mojih predsodkov, ki nimajo preverjene osnove)
Moram reči, da sem bil zadovoljen, kar sem videl na dnevu odprtih vrat Lumarja (hiša Mitje Petkovška na Igu). Ob branju po internetu so mi bile všeč skeletne hiše, vendar spet ne toliko, da bi za to plačal recimo 10-15% več kot za primerljivo montažno hišo. Pri ženinem sorodniku sva si ogledala skeletno hišo Suha Gradnja Leben, ki je bila zelo lepo izvedena, ampak že končana in vseljena.
Za ponudbo sva kontaktirala Jelovico, Lumar, Kager, Dama haus, Zimic, Rihter, Jaris in Suha gradnja Leben. Sicer bi lahko kontaktiral vse (
http://montazne-hise-on.net/domaci.html) pa to ni v mojem karakterju. Vse ponudnike sem najprej poklical po telefonu, da sem slišal njihove zahteve, da izdelajo ponudbo in šele nato poslal. Pač želel sem si, da me jemljejo resno.
Kager od sebe ni dal čisto nič, tudi po ponovnem klicu in po obljubi, da bodo poslali, se ni zgodilo nič. Če me spomin ne vara, tudi od Rihterja ni bilo nič. Potrudili so se pri Jelovici in Lumarju, vendar so imeli težave z mojim tlorisom, ker je imel hude razpone. Na vsak način so želeli dati v kuhinjo kakšen oporni steber. Ponudbe obeh so bile cenovno zelo primerljive.
V fazi gradnje sem si ogledal skeletne hiše Dama haus, Zimic in Jaris. Pri Dama haus so bilo, kako bi rekel, neverjetno samozavestni. Po mojih standardih preveč. O tem sem kasneje bral tudi od drugih. Hiša, ki so jo gradili, je bila ravno pod streho z odprtim skeletom, tako da se je lahko videlo vse konstrukcijske detaile. Absolutno sem bil navdušen. Poleg tega je imela hiša vmesno ploščo, ki je 16 cm debel križni lepljenec. Ta obisk je postavil skeletno gradnjo še višje na lestvici želja.
Obisk pri Zimicu je bil prav tako dober. Z Tadejem sva na dolgo in široko govorila že na celjskem obrtnem sejmu, kjer je nesebično delil vse svoje izkušnje in nasvete. Žal primerjava z skeletno hišo od Dama haus ni bila na mestu zaradi dveh razlogov. Šlo je za bolj budget izvedbo, ki še ni bila tako daleč v fazi gradnje. Pa strop je bil izveden z stropniki, ne z masivno lepljeno ploščo, tako da si lahko čutil, kako se minimalno podaja, če skačeš po njemu. Tako kot pri vseh rečeh, je težko primerjati dve stvari, od katere je ena recimo 100% dražja.
Pri Jarisu je bila ta sreča, da so ravno gradili/zaključevali dve hiši. Prvo, ki je bila v fazi delanja inštalacij, sem si ogledal sam. Na objektu sem “vedril” ene pet ur. Igor (šefe izvedbe) mi je prijazno odgovoril na vsa vprašanja, mi pokazal detaile pri izvedbi, na katere je treba biti pozoren in kako jih izvajajo. Njegov natančen odnos do dela me enostavno očaral. Drugo hišo sva si ogledala z ženo. Bila je že v zaključni fazi (že pobeljen knauf) in je prepričala še ženo. Na sestanek je prišel še Boris (direktor Jarisa) in tako kot Igor pustil dober vtis.
V času ogledov še nisem imel konkretnih ponudb od navedenih izvajalcev. Nato je prišlo na vrsto čakanje na ponudbe. O številkah raje ne bom, ker je treba dati izvedbe na skupni imenovalec.
Ponudbe smo zbirali za zunaj gotovo hišo (4. GF). Oba ponudnika Lumar in Jelovica nista bila občutno cenejša (le 4-5 %) od Jarisa. Dama haus ima svojevrsten pristop. Ponudbo ti osebno izročijo na sedežu podjetja. Prikažejo ti 3D načrt tvojega idejnega načrta. Vse lepo in prav, žal so bili cca. 20% dražji od Jarisa. Tadej Zimic je imel v času pridobivanja ponudb tako silno gužvo (poleg gradnje izvaja tudi teste zrakotesnosti in vpihavanje izolacije za druge ponudnike), da je trajalo kakšen teden dlje. Cenovno je bil primerljiv z Jarisom, vendar sem cenil čas, ki so mi ga namenili pri Jarisu. Tadej je zelo simpatičen fant, le prezaseden je bil.
Tako je bil Jaris favorit, vendar pa sva dobila še ponudbo od Suhe gradnje Leben, ki je vključevala tudi elektro inštalacije z montiranimi stikali in vtičnicami, klima napravo, centralni sesalni sistem, talno gretje z termostatom v vsaki sobi, grobe vodovodne in kanalizacijske inštalacije, alarmni sistem, lan mrežo, schiedel dimnik, notranje stopnice. Cenovno je delovala zelo ugodbo. Ker začetnik v gradnji kot sem sam, sem težko res ocenil vrednost tega. Ponudbo od Suhe gradnje sem poslal k Jarisu z vprašanjem, ali lahko naredi konkurenčno enakovredno ponudbo. Trajalo je nekaj dni in dobil primerljivo ponudbo. Tako sta se v finale uvrstila Jaris in Suha gradnja Leben. Jaris je imel hudo prednost, ker je sedež pač v Ljubljani, kjer se gradi hiša. Kljub temu sva se pred podpisom pogodbe z direktorjem mailala in sestankovala ter tako vključila predvideno vsa dodatna dela, ki sme jih želel. Na srečo se nama ni mudilo z podpisom, ker smo bili ravno v fazi pridobivanja GD. Še nasvet za vse “graditelje” montažne ali skeletne hiše. Naj se vam pred podpisom pogodbe ne mudi. Pojdite natančno skozi vse detaile/izvedbe/morebitna dodatna dela, da vas kasneje ne bo kaj neprijetno presenetilo. In tudi v tej fazi imaš dobro priložnost, da spoznaš podjetje malo bolj od blizu in odnos, ki ga imajo do strank. Boris (Jaris hiše) se je v tej fazi zelo izkazal. Vsi njegovi odgovori so bili natančni (nikjer zavajajoči) in konsistentni in roko na srce, tip je zelo potrpežljiv. Sem namreč tak tip, da preveč sprašujem. :roll:
Na koncu je zmagal Jaris. Dobili smo še 2% popusta za gradnjo v zimskem obdobju. Določili smo okviren termin (oktober/november 2011). Gradbeno dovoljenje pa še kar ni hotelo priti do konca. Predvsem me je bilo strah ARSA, ker smo gradili na vodovarstvenem območju in predvidena je bila popolnoma vkopana klet. Morali smo narediti študijo vpliva na podtalnico. In če to ne bi šlo skozi, mi moral še enkrat začeti risati tloris oz vse bi se začelo na novo. Zato je podpis pogodbe kar nekaj časa čakal. Nato pa kar iznenada obvestilo iz UE, da je GD pripravljeno. Veselje je bilo veliko, nato pa sva začela tam, kjer bi morala že prej. Skeletna hiša mora stati na temeljni in kletni plošči. Časa je bilo silno malo (Datum GD je 14.7.2011). Na hitro najti nekoga, ki bo naredil klet. Več o tem pa naslednjič.