Nepremičnine > Gradbena dokumentacija
Vpis hiše v zemljiško knjigo?

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vpis hiše v zemljiško knjigo?
Pri naju sva ravnokar urejala vris hiše v zemljiški kataster (ZK v tem primeru ni zemljiška knjiga). Kako je potekalo si lahko preberete v najinem blogu tukaj.
Živjo.

Iz teme sem izvedel, da hiše ni potrebno vpisovati v kataster stavb; kaj pa v primeru, da želimo narediti prizidek k obstoječi hiši?
Pri pridobivanju LI sem ročno vrisal kako približno leži stavba na parceli in predložil posnetek iz zraka (iz PISO strani občine).

Zanima me, ali bo slučajno potrebno le to vrisati pred pridobitvijo GD za prizidek?

Hvala za info ter vesele praznike in srečno 2017 Smile
domenc,
napačno si razlagaš zapise.

Hiše ni treba vpisovati v zemljiško knjigo, ker se podatki o vrstah rabe na parceli, t.j. dvorišče, (eno-)stanovanjska stavba, travnik, pašnik ... ne vpisujejo, saj je lastnik zemljišča avtomatično tudi lastnik hiše in vsega drugega, kar stoji na parceli. Izjema so le stavbe z več deli, ki se še vedno vodijo v zemljiški knjigi zaradi etažne lastnine.

Hiše pa je potrebno vnesti v katastre, t.j. v zemljiški kataster in kataster stavb.
Obvezen vris velja za vse objekte, zgrajene oz. dograjene od l. 2007 naprej.

Ko boš pridobival GD za prizidek, bo najprej potrebno imeti urejeno dokumentacijo za obstoječi objekt.
Del tega je tudi ustrezno vrisan objekt v zemljiški kataster.
Po dograditvi prizidka pa je v skladu z zakonom potrebno v katastra vrisati novo stanje objekta.
petea hvala za odgovor;
smo se že lotili iskanja projektanta za izdelavo dokumentacije za gradnjo.
Pri pregledu dokumentacije o potencialnem nakupu stanovanja smo ugotovili ,da skoraj 100 let stara hiša (kjer sta dva lastnika) ni vpisana v ZK.

Ali pred nakupom stanovanja v takšni stavbi zahtevamo da prodajalec najprej zagotovi vpis v ZK, da lahko mi sploh vidimo ali so na stavbi kakšne plombe?

Parcela na kateri stoji stavba pa je vpisana v ZK. Iz zapisa se vidi, da sta 2 lastnika parcele (vsak lastnik polovice).

Prosim za pomoč
Hiše se ne vpisuje v zemljiško knjigo, vpisuje se etažno lastnino (če je stavba iz več posameznih lastniških enot - kot npr. stanovanja v blokih). Preberi si prvih par odgovorov v tej temi.

Če stavbo etažiraš (razdeliš po enotah) in vpišeš ustrezna lastništva, ne bo razlike v plombah na nepremičnini.
Se pravi, da si mi ogledujemo nepremičnino (stanovanje), ki nima urejene etažne lastnine?

Kaj so morebitni minusi tega? Kako lahko drugi lastnik nam nagaja pri tem? Kako je najenostavnejše urediti papirologijo, da se stavba razdeli v etažno lastnino?
Osebno definitivno ne bi kupoval stanovanja, če ni urejena etažna lastnina. To naj uredi prodajalec.

Je pa postopek zahteven in drag. Najprej urejanje papirjev glede gradbenega dovoljenja, potem geodet izdela ustrezne elaborate za katastre in ZK.
O okvirno kakšnih zneskih se tukaj pogovarjamo?

Me je malo minilo vse skupaj Sad

Hvala za odgovore, se vidi, da se spoznaš na zadevo.

Še eno vprašanje: če bi se že odločili kupiti stanovanje, ki nima urejene etažne lastnine...kaj so najbolj črni scenariji do katerih bi prišlo v morebitnem sporu z drugim solastnikom? Kaj se moramo v tem primeru zavedati in "bati", da ne bi na koncu šlo preveč živcev? Bi solastnik (ki živi v pritličju) lahko zazidal notranje stopnice, ki vodijo do stanovanja,ki je predmet prodaje? (razmišljam o vseh možnih scenarijih :/)
(18.11.2019 ob 11:05)vuego Napisal: Osebno definitivno ne bi kupoval stanovanja, če ni urejena etažna lastnina. To naj uredi prodajalec.

Je pa postopek zahteven in drag. Najprej urejanje papirjev glede gradbenega dovoljenja, potem geodet izdela ustrezne elaborate za katastre in ZK.

Kakšno gradbeno dovoljenje, a nisi prebral da je hiša 100 let stara?

(18.11.2019 ob 11:25)Anban Napisal: O okvirno kakšnih zneskih se tukaj pogovarjamo?

Me je malo minilo vse skupaj Sad

Hvala za odgovore, se vidi, da se spoznaš na zadevo.

Še eno vprašanje: če bi se že odločili kupiti stanovanje, ki nima urejene etažne lastnine...kaj so najbolj črni scenariji do katerih bi prišlo v morebitnem sporu z drugim solastnikom? Kaj se moramo v tem primeru zavedati in "bati", da ne bi na koncu šlo preveč živcev? Bi solastnik (ki živi v pritličju) lahko zazidal notranje stopnice, ki vodijo do stanovanja,ki je predmet prodaje? (razmišljam o vseh možnih scenarijih :/)
Najbolj črni scenarij je, da bo elaborat drag. Potrebno je v elaboratu določiti skupne prostore in tvoje in sosedovo/solastnikovo stanovanje, morebiti še razdeliti parcelo, itd. Cel kup dela in stroškov. Sosed se temu ne more upirati, ker je razdelitev etažne lastnine obvezna, če še ni urejena. Stopnišča pa ne more kar zazidati, saj ste solastniki, stopnišča pa spadajo med skupne prostore.

Skok na forum:

Zadnje novice