Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
Električno talno nad klasično talno gretje v kopalnici

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Električno talno nad klasično talno gretje v kopalnici
Sama teorija.

Imam talno in povrh še električno talno. Električno uporabljamo v prehodnih obdobjih, na timer, zjutraj od 5,30 do 6,30 ter zvečer za 2 uri. Nastavljena temperatura je 23-24 st. C. Talno je moči mislim da cca 1kW in ima temperaturni senzor v tleh. Tla so na občutek topla, topla je tudi kopalnica (cca 9m2).
Kot je že nekdo prej rekel... A poleti pa vas mrzla keramika ne moti? Ker nekako ne najdem razlike občutka med keramiko poleti in keramiko pozimi...
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
Odgovor je povsem enostaven. Če je denar, potem lahko naštimaš vse.
Pa magari če potem rabiš samo 2 dni v letu.
Poleti je drugače. Temperature zraka so višje, če nimaš klime, prideš izpod tuša in ti je že vroče. Hladna tla pod nogami prav pašejo.
Hvala damotu za odgovor iz prakse.

Poleti je stvar popolnoma drugačna. Seveda tukaj govorimo le o temperaturi, ki pa je le ena od modalitet našega zaznavanja občutka toplote. Energija ki jo zaznavamo kot toploto pride do našega telesa na več načinov, v detajle ne bom šel. Karmen je že dobro odgovorila, za dodaten dokaz pa lahko pomislite, da imate v avtu tako pozimi kot poleti nastavljenih 22 stopinj, le da se poleti vozite v kratkih rokavih.

Na sejmu sem na svojih rokah (ne nogah) lahko preizkusil električno talno, čez pa ploščice. Kar mi ni bilo všeč je dejstvo da traja od 20 do 30 min da se temperatura povzpne nad 30 stopinj (po besedah prodajalca). Tudi regulacija zraven je bila kar dobra in je dovoljevala intervalne vklope, kot je vpisal damo. Sam se sicer bolj nagibam, da bi gretje uporabljal bolj kampanjsko. Pritisk na gumb in talno deluje npr 30 min, vendar bi potem rabil imeti tla segreta v 10minutahn nato termostat. Del rešitve mislim da sem našel v baubau - kabel el. talnega, ki ga polagaš sam kolikor gosto ga hočeš.

Bom pa vesel še kakega dodatnega komentarja
ne kupuj kabla na metre
kupi že narejene komplete v m2
V naši kopalnici imamo talno gretje na vodo, električno talno gretje in še radiator-lojtro za povrh.
Talno na elektriko uporabljamo ves čas - termostat ga itak se izklopi ko ga talno gretje na vodo segreje do nastavljene vrednosti. V poletnem času pač deluje samo na elektriko, (ja, tudi poleti je fajn stopiti na topla tla..) Lojtra je zakon, žena pa vesela.
PS: Lojtro poganja krogotok za radiatorje 47'C, talno pa drug krogotok 25'C. Temperature el. talnega ne poznam ker termostat ni na stopnje ampak na stopnje oz. po občutku.
Priporočam pa kvaliteno (beri ne-najcenejše) električno talno gretje z tipalom in termostatom, ker novo kopalnico je zajebano štemat!
Sicer že nekoliko starejša debata, vendar se mi zdi, da se je v njej odzvalo še največ uporabnikov električnega talnega gretja.
V kopalnici želim maksimalno udobje in topla tla, zato tudi jaz razmišljam o kombinaciji klasično talno gretje v estrihu + električno talno gretje na pohodnih površinah kopalnice + el. lojtrica in morda iz notranje strani tuša še stensko gretje.

Zanima me kakšen strošek približno predstavlja električno talno gretje in kako ga krmilite? Imate na zunanji steni kopalnice tipko za vklop/izklop ali kakšno bolj prefinjeno varianta s termostatom (verjetno prav tako na steni)?
kolk je pa življenska doba talnega gretja???
Pri mojih starših imamo talno še izpred več kot 30 let. Seveda temperatura vode, ki gre v talno ni tako nizka kot je standard danes. Vem pa nekaj, v kopalnico čim več toplote po tleh - sploh pozimi. Poleti pa ni take frke, je fajn na hladno stopit Wink
Električno talno je zakon. Obrni se na warmup.si

ti imajo doživljensko garancijo.
Vsekakor svetujem vgraditev električnega talnega gretja, absolutno v kombinaciji z kakšnim pametnim termostatom in PT sondo v tlaku. Priporočil bi termostat DEVIreg TOUCH od Devi-ja. Termostat podpira vse vrste grelnih kablov, šest proizvajalcev mislim da ima že pred programiranih, tako da samo izbereš vrsto in moč (kvadraturo) grelnih kablov. Termostat se bo kakega pol meseca "učil", bo pa potem natančno vedel, kdaj mora vklopiti, da boste imeli npr ob različnih temperaturah (okolice ter tlaka) vedno ob določeni uri zahtevano temperaturo. Vedel bo, da mora vklopiti npr 15, 20, 30 minut prej, da bo ob uri toplo (seveda odvisno od temperature prostora in tlaka. Ogrevanje lahko krmilite zgolj z PT sondo v tlaku ali samo z prostorskim termostatom ali pa (kar je najbolje) z obema. Delovanje je dvojno - udobna (višja) in varčna (nižja) temperatura. Isto časno vam termostat omogoča z uporabo Devi-jevega softvera priklop na internet ter oddaljeno posredovanje, možnost komunikacije z preostalimi termostati (master/slave ali druge opcije). Zaslon je na dotik, ima veliko pred nastavljenih programov, če pa noben ne ustreza, ga pač nastaviš po svojem okusu. Beleži tudi porabljeno energijo po dnevih, tednih in mesecih ter skupno porabo energije (vse v kW). Ravno tako ima že pred nastavljene programe za vrsto talne obloge (keramika, parket raznih debelin, laminat, preproge...), kodiranje ter zaklepanje termostata. Tudi dopusti so že sprogramirani, vneseš le dan odhoda na dopust in dan povratka z dopusta. Termostat v vmesnem času preide na varčevalni program. Ko pa se vrnete, vas bodo v kopalnici pričakala topla tla. Cena : nekaj malega čez 100€, z kakšnim rabatom pa okrog 90. Več pa na spodnjem linku.

http://devi.danfoss.com/Professional/Pr ... reg-Touch/
Arbajter lahko bi ti že bilo jasno, da to ni mesto za reklamo.
Zame ni reklama. Ali se bomo sedaj pogovarjali le še s pikami in zvezdicami namesto imen firm (n.pr. pri TČ)?

Ker že dolgo razmišljam o električnem talnem v kopalnici, mi je omenjena informacija še kako prišla prav.
Ali kdo od vas prakticira stensko električno gretje v kopalnici? Prebral sem, da je možno brisače sušiti na steni, ki je ogrevana, kot alternativa el. lojtrici, zato me zanima kakšna izkušnja iz prakse ali je zadeva res tako učinkovita, da bi topla stena posušila brisačo?

Od ideje, da bi imel v kopalnici klasično talno gretje v estrihu in po stenah tuša + električno talno na pohodnih površinah + el. lojtrico za sušenje brisač, sem namreč sedaj prišel do spoznanja, da bi bilo verjetno veliko bolj učinkovito, če stene tuša grejem z električnim gretjem, saj se mreže namesti tik pod keramiko in temperatura grelnih kablov dosega bistveno večjo temperaturo, kot pa tistih 22-23 stopinj, kot bo imela voda v klasičnem talnem gretju. V kolikor predvidim obešalnik za brisače na steni, ki bo ogrevana, pa se izognem še el. lojtrci. Ima kdo izkušnje s tem?

Skok na forum:

Zadnje novice

Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »