Splošno > Sam svoj mojster
Kolk zdrži rušt

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kolk zdrži rušt
lp
Mam eno bol laično vprašanje in sicer me zanima kolko teže zdrži rušt takih dimenzij:
Špirovci 15x12cm smreka,90cm narazen,podeskano,pokrito z ciglom 50kg/m2,dolžina špirovcev 7m,škarje na vsakem paru,stmina strehe 17 stopinj.
Upam da nisem česa pozabil.
Skratka zanima me če recimo pade 1m snega ali je potrebno pošaflat sneg dol ali to gre skoz?

Aja pa še to bi vprašal,kolko je močnejši tisti špirovec ki je samo obdelan iz debla ene smreke oz. obrezan (eni krovci radi rečejo da ima na sredini srce),se pravi da ni žagan čez les,se pravi iz ene debele smreke več špirovcev...
Edino kar se pri tvojih podatkih lahko točno je vstrajnostni moment špirovca. Natezne trdnosti lesa so od-do odvisno od rasti. Obtežba od snega je spet tako tako. So spirovci zelo vejati? Eden ti lahko pri tej obremenitvi crkne drugi pa bo zdržal še pol metra več. Prav zaradi tega v alpskem svetu včasih niso delali enokapnic. Je isto sedaj na primorskem 100 let stare hiše ga odnesejo v burji brez problemov, novogradnje pa brez strehe.
Pozabil pa si prilepit skico in gor podat mere, nagibe.
Lep popzdrav
Nagib sem dal katere mere pa bi še ailo potrebno?
Zanima me tako na oko kolk recimo po kvadratu zdrži taki rušt?
- Horizontalna razdalja med kapnima legama?
- Razdalja med vmesnima legama?
- Širina kapa (horizontalno od kapne lege do konca strehe?
- Povej še lokacijo (naselje), pa boš zvedel mišljenje ARSO, koliko snega lahko pričakuješ.
Nimam časa - sem v penziji!
To bi blo to...
Citat:To bi blo to...
To ni to!
- Višina 2,20 na skupni širino 10,00 m daje strmino strehe 44% ali 24 stopinj.
- Delna dolžina špirovca 5,40 in širina med kapnima legama 7,60 daje višino nad kapno lego 3,80 m, kar je več kot celotna višina.

Potem pa pričakuješ resen strokovni odgovor???

PS: Daj še kako fotko, da se vidi spoj škaren z špirovcem in spoj špirovca z lego (izrez špirovca). Če pa ostrešja še nimaš, pa daj skico teh spojev.
tko čez oko bi en meter snega sigurno zdržala ampak tko je tko tko.
Žerjav ti bo to točno zračunal. Še dobro, da imamo take formulaše.
Ja to sem zmeril tako na korake na hitro ker se mi zdaj res ne da po -20 zunaj lazit.
Zato se vprašal za približno nosilnost kolko snega bi prenesla taka streha to pa se verjetno da ocenit...
Zmerim točno ko bo zunaj toploSmile
Citat:Zmerim točno ko bo zunaj toploSmile
Imam računalnik na sončno celico. Moram delati zunaj na soncu. :lol: :lol: :lol:

Citat:bi en meter snega sigurno zdržala
Verjetno še več, če je to tako lahek pršič, kot je trenutno. Ni merilo višina snega ampak teža.
Reč mi kaj rabiš za mere in kaj se da izračunat...
Zakaj bi jaz dvakrat spraševal, če si ti tako skromen?
No to bi bile mere,sicer ne do cm natančno ampak če sem prav prebral meter je to to...
Aja škarje so dolge 2.5m.
Upam da nisem pri trigonometriji mimo vsekal...
Imaš srečo, da sije sonce in je kar vzdržno toplo.
- Če ni izrez na kapni legi več kot 2 cm bo šlo snega do 200 kg/m2. Možno še kaj več, če bi preverjal vse detajle.
- Upam, da imaš AB venec, na katerega je kapna lega sidrana dovolj močan - ga krepko tiši narazen.
Se pravi skupaj z ciglom 150kg/m2?
Oz 150kg snega.
Ja ga tiši ampak a niso škarje zato da malce pomagajo...
Sem napisal, da snega do 200 kg/m2, to je dodatno h kritini in ostrešju.
Tako kratke (visoko pod slemenom) škarje imajo neznaten vpliv na horizontalno silo na lego.

Skok na forum:

Zadnje novice

Zemeljski plin – udoben, varčen, varen in ugoden
11.10.2019 ob 09:01:30
Zemeljski plin – udoben, varčen, varen in ugoden
Zemeljski plin je vsestransko uporaben energent – v gospodinjstvu ga tako uporabljamo za ogrevanje prostorov, pripravo tople... Beri dalje »
Lumar - na ogled hiši dveh generacij
09.10.2019 ob 11:03:14
Lumar - na ogled hiši dveh generacij
V podjetju Lumar v soboto 12. oktobra med 10.00 in 16.00 uro pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo predstavili hiši, ki sta... Beri dalje »
Odločitev, ki zagotavlja zdrav način življenja, udobje in dolgoročne prihranke
07.10.2019 ob 07:59:04
Odločitev, ki zagotavlja zdrav način življenja, udobje in dolgoročne prihranke
Dom je tam, kjer se počutimo prijetno in varno. To je prostor, kjer se lahko sprostimo, odmislimo vsakodnevne tegobe in zadihamo s... Beri dalje »
Otroška soba v mansardi
03.04.2018 ob 18:21:19
Otroška soba v mansardi
Marsikdo reče kaj pa je takega narediti otroško sobo v mansardi. Glavno je, da sobo okrasimo z nekaj junaki iz risank in to je to. Je res, da je to... Beri dalje »