Gradnja in obnova > Tlaki, izolacija in ostrešja
Smiselnost izolacije pod temeljno plosco

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Smiselnost izolacije pod temeljno plosco
Citat:Brez estriha v nobenem primeru ne gre, ker na plošči rabiš hidroizolacijo,
Morda res.
Razmišljam: Če teren ni ravno močvirje in je narejena drenaža z odtokom okroj vse hiše nižje od vrha tampona. Zunanja vertikalna HI sten (nižje od zemljine) do izpod XPS. Ali bo XPS vlekel kapilarno vlago, da bo temeljna plošča vlažna?
Nimam časa - sem v penziji!
Fantje (in dekleta) hvala vsem za odgovore. Sem bil nekaj casa v medmreznem mrku in sem spremljal tole diskusijo bolj po diagonali.
Glede na ugotovitve mislim da bo padlo pod plosco 10cm XPS potem vec izolacije pod tlake in stene.
Se eno vprasanje...
Pod XPS nujno izravnalni beton ali ok dobro utrjen tampon iz peska?
Iz postov je razbrati da je smisel izolirati talno ploščo, če hiša ni podkletena. Kako pa je v primeru gradnje hiše z vsaj 3/4 vkopane kleti. Pred to dilemo sem sedaj jaz, saj mislim letos zastaviti objekt, ki ima v projektu vrisano navadno temeljno ploščo brez izolacije.. (tla so peščena)
@Cvirk kvaliteten tampon in PRAVI tip XPS (tlačna trdnost) sicer pa kaj pravi statik?
@ Biemdablju razlika je samo ali se temperatura spusti na 0 ali pa ostane na ca 5,6 stopinjah (klet) pod ploščo
Citat:Kako pa je v primeru gradnje hiše z vsaj 3/4 vkopane kleti.
Klet za vino, krompir, ozimnico, firnes sobo, otroško igralnico, garaža s slabimi netesnjenimi vrati,...?
Važen je namen kleti, predvsem, ali bo pozimi ogrevana.
V kleti bo kurilnica z notranjo enoto TČ in bojlerjem , kolesarnica in še ena soba za rezervo. Mislim da bo klet bolj temperirana na neko temperaturo, kot pa ogrevana. Lahko pa da kdaj v prihodnosti tudi ogrevana, če bo rezervna soba v uporabi.
Opa, sem pozabil - kopalnica z tuš kabino bo tudi spodaj.
Citat: Mislim da bo klet bolj temperirana na neko temperaturo, kot pa ogrevana.
Očitno nimaš želje imeti posebej hladne prostore kleti. Če hočeš imeti dobro izolirano hišo, bi ti priporočal izolacijo pod temeljno ploščo in z njo povezano zunanjo izolacijo zunanjih sten kleti.
Žerjavar, hvala za nasvet. Sem že pregledal stran od Fibran. Tam priporočajo 24 cm pod ploščo vmes med stirodurjem pa hidro izolacijo. Glede na tvoje izkušnje. Ali misliš da pretiravajo z debelino oziroma je taka debelina primernejša za montažni objekt in ne zidan, ki je veliko težji. Sicer pa sama izvedba iz njihovega prospekta izgleda profesionalno.
Citat:Tam priporočajo 24 cm pod ploščo vmes med stirodurjem pa hidro izolacijo.
Debelina izolacije je vedno kompromis med željo in financami. Idealno bi bilo, da bi ves zunanji ovoj imel enako majhno prevodnost toplote, to so želje. Največje odstopanje naredimo pri oknih zaradi cene, pa se tolažimo s tem, da damo drugje debelejše.

Pod temeljno ploščo zadošča enaka izolacija, kot na zunanjih zidovih. Brez nadaljnega je lahko tudi nekaj manj (do 30%), zaradi višje temperature zemljine napram zunanjemu zraku. Morda kdo predvidi nekaj več zaradi zmanjšane izolativnosti ob možnem občasnem kopanju v vodi. Baje da pri XPS voda dosti ne vpliva - še nisem zasledil podatka.
Edina težava zna biti podtalnica oz meteorna voda, ki pronica skozi talno položene plošče med režami le teh in hladi notranjost, kar pač poslabša izolativnost, morda je zato bolje narediti več plasti in jih polepiti s PU peno med seboj in tako otežiti pretakanje vode, sama voda pa XPS nikakor ne škoduje, ker ima zaprto celično strukturo za razliko od EPS.
Sam imam dobri dve leti zunaj par kosov XPS in EPS in razlika je več kot očitna, torej XPS je kot nov če odšteješ zelene alge na površini in umazanijo, medtem je pa EPS plesniv, površinsko razpadel zaradi UV(rumen) manj kompakten kot je bil in ko ga stisneš dobiš majhne vodne mehurčke-peno ali nekaj podobnega
kaj bi naredil oz. ali bi imel kaj od tega, če bi pod temeljno ploščo dal samo 5cm stirodura, samo toliko da bi prekinil toplotni most in ploščo zaščitil pred zmrznitvijo (glede na to da ni 80cm pod zemljo....). je to stran vržen denar ali ima kakšno od te funkcije? plast XPSa položena na utrjen tampon bi delovala tudi kot podložni beton (zaradi izravnave)
Citat:kaj bi naredil oz. ali bi imel kaj od tega, če bi pod temeljno ploščo dal samo 5cm stirodura
Ne vem, kaj bi želel imeti. V vsakem primeru ti izolacija pod temeljno ploščo prinaša večji prihranek toplote, kot enaka količina izolacije pod estrihom. Če imaš razloge, da boš dajal nekaj izolacije pod estrih, je dajaj čim manj, pod temeljno ploščo pa čim več od količine, za katero si se odločil. Skupna cena vgradnje bo enaka, kakorkoli boš delil.
Citat:Brez estriha v nobenem primeru ne gre, ker na plošči rabiš hidroizolacijo, na njo pa ne moreš dati izravnalne mase.
Bo kakšen izvajalec povedal, če se motim. Ne vidim razloga, da nebi mogel položiti HI pod temeljno ploščo in jo nadaljevati ob zidovih navzgor. Ali je bolje pod ali nad toplotno izolacijo, pa res ne vem. Če bi delal sebi, bi verjetno dal na tampon tanki izravnalni beton, HI, XPS, temeljno ploščo, ...
Žerjavar Napisal:
Citat: Ne vem, kaj bi želel imeti. V vsakem primeru ti izolacija pod temeljno ploščo prinaša večji prihranek toplote, kot enaka količina izolacije pod estrihom. Če imaš razloge, da boš dajal nekaj izolacije pod estrih, je dajaj čim manj, pod temeljno ploščo pa čim več od količine, za katero si se odločil. Skupna cena vgradnje bo enaka, kakorkoli boš delil.

1. bi s tem rad izoliral temeljno ploščo pred zmrzovanjem, da ne bi bilo potrebno delati robnega nosilca (je 5cm XPSa dovolj da plošča ne zmrzne??)
2. nekaj bi prihranil tudi pri uhajanju toplote
3. ne bi potreboval izravnalnega betona (ampak samo zbit tampon)

Sestava:
6cm estrih
15cm EPS
4mm HI
25cm temeljna plošča
5cm XPS

bočno pa seveda HI in 10cm XPSa čim višje (glede na to da ne bom imel cokla)

vem da zagovarjaš več izolacije pod temeljno ploščo in minimalno pod estrihe, vendar skupna cena ni enaka (EPS je precej cenejši), sploh pa glede na to da bom zidal iz ytonga, ki je nekoliko bolj izolativen kot opeka, izolacija pod polščo še dodatno izgubi "pomen", saj naj bi tako manj "vleklo" skozi zid (plošča/zid).

Skok na forum:

Zadnje novice