Gradnja in obnova > Tlaki, izolacija in ostrešja
Smiselnost izolacije pod temeljno plosco

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Smiselnost izolacije pod temeljno plosco
Žerjavar Napisal:
Citat:Kaj je to za en bunker
Si pa zelo netaktičen (neolikan). Se ti ne zdi boljša pripomba, da se danes gradi z bistveno več (večjimi) okni?
Kaj misliš o rezultatu pri več (večjih) oknih?
Ja res, sorry Žerjavar, če sem bil :twisted:
Prepričan sem in vem, da dve manjši okni doprineseta večje izgube objekta kot eno (2x)večje -vse na jug. Na žalost v strokovni literaturi tega ni zaslediti. V primeru debele fasade je razmerje še večje v korist večjega okna. Ker pri izračunu izgub je potrebno vedno upoštevat tudi pribitke, predno delamo (napačne) zaključke.
Citat:V primeru debele fasade je razmerje še večje v korist večjega okna. Ker pri izračunu izgub je potrebno vedno upoštevat tudi pribitke, predno delamo
Oprosti, to ni debata o oknih.
Moje vprašanje se je nanašalo na tvoje mnenje o rezultatu izgub skozi temeljno ploščo, če bi bila večja okna.
Citat:Pri izolaciji pod temeljno ploščo so skupne izgube za 760 W manjše oziroma dosežejo le 81% skupnih izgub, proti brez izolacije pod temeljno ploščo.
Nimam časa - sem v penziji!
upam, da ni preveč "offtopic" pa vendar;

....dajte še v kontekstu pričujočih zapisov tu in tam omeniti - da je zelo problematičen z vidika toplotnega mostu tudi prehod streha, zid...kjer se še "po stari šoli" premnogokrat zida lepo do strehe....pa so temp. v tem delu dosti nižje/višje in spremenljive...kot npr. neposredno pod temeljno plato, oz. temelji...*! ...pa balkoni.....pa kakšna betonirana terasa, navezana na objekt ipd..... pa špalete oken....ipd.......

menim pač, da "nedajanje" izolacije (kakršnekoliže) pod temelje oz. temeljno plato (pa vendar v estrih in po obodu!), ni največji problem.....

da če se sledi nekemu "trendu", naj se v celoti....
Citat:Pri izolaciji pod temeljno ploščo so skupne izgube za 760 W manjše oziroma dosežejo le 81% skupnih izgub, proti brez izolacije pod temeljno ploščo.

Se opravičujem za napako. Se mi je mudilo in sem na hitro preračunal - ja sem danes ugotovil, kje mi je preskočila decimalka - mea culpa.
Pravilno: Pri izolaciji pod temeljno ploščo so skupne izgube za 420 W manjše oziroma dosežejo le 88% skupnih izgub, proti brez izolacije pod temeljno ploščo.
Citat:z vidika toplotnega mostu tudi prehod streha, zid...kjer se še "po stari šoli" premnogokrat zida lepo do strehe
Vzel sem iste podatke. V prvi variani, da je nad zidom vsaj 15 cm volne in druga varianta da je zid do kritine (desk s folijo) oziroma je vmes le nekaj zraka. V drugi varianti je 570 W več izgub ali 16 % glede na skupne izgube stavbe.
ginekolog Napisal:Jaz nisem dal nič, pod temeljno polščo (30cm), edino 50cm utrjenega šodra.

Razlogi:
1. ne zaupam kemiji za temelj hiše, kamen služi že tisočletja, eps pa ? Worst case, da mi ga čez 15 let pojejo žuželke :o
2. majhna temp razlika pod ploščo, do 15 c, kot pišete. Fasada pa tudi do 25c.
3. poleti mi bo bolj prijetno tudi brez klime, ker mi bo hladilo P

Bo pa pod estrihom d=20cm 13 cm izlolacije, eps70 in sistemska.

Če pa bi gradil pasivno, bi pa raje dal penjeno steklo.

1. XPS bi žuželke težko jedle najprej morajo zraven priti ehm deževniki nimajo zob :p res pa EPS jedo oz razgrizejo ščurki
2. ja no teh 15 stopnij te lahko stane 500E ali več na leto malo?
3. jah no ja to pa celo drži :p
5522 Napisal:
ginekolog Napisal:Jaz nisem dal nič, pod temeljno polščo (30cm), edino 50cm utrjenega šodra.

Razlogi:
1. ne zaupam kemiji za temelj hiše, kamen služi že tisočletja, eps pa ? Worst case, da mi ga čez 15 let pojejo žuželke :o
2. majhna temp razlika pod ploščo, do 15 c, kot pišete. Fasada pa tudi do 25c.
3. poleti mi bo bolj prijetno tudi brez klime, ker mi bo hladilo P

Bo pa pod estrihom d=20cm 13 cm izlolacije, eps70 in sistemska.

Če pa bi gradil pasivno, bi pa raje dal penjeno steklo.

1. XPS bi žuželke težko jedle najprej morajo zraven priti ehm deževniki nimajo zob :p res pa EPS jedo oz razgrizejo ščurki
2. ja no teh 15 stopnij te lahko stane 500E ali več na leto malo?3. jah no ja to pa celo drži :p

zavajaš, oz. preveč posplošuješ!

preberi si nebroj postov na forumu, kjer so letne porabe energenta podobne tej cifri, pa večina uporabnikov, nima POD temeljno plato nikakršne izolacije, zgolj v estrihih....!

Izgube so odvisne od objekta, do objekta...."nabijanje" vse počez kako enormne so, ni na mestu....edino @Žerjavar jih računsko izkazuje, drugi pa.....
@mirando
1. če si pismen boš ugotovil da sem uporabil pri stroških besedo lahko
2. okrog računanja: če nisi sposoben izračunati tako preproste stvari kot je izguba proti tlom, ti jaz ne morem pomagati, meni se pa nikakor ne ljubi računat neke imaginarne primere, da bi bil nek uporabnik foruma zadovoljen ali zadovoljen.
Če me bo pa nekdo prosil za konkreten primer pa morda bom.
Zanima me konkretno: hiša 12*10, zidi modul 30cm, estrih spodaj ima 13cm izolacije. Koliko večja je poraba sedaj, kot pa če bi dal 10cm xps pod plato in nič pod estrih? Kaj pa pod plato 10cps ter pod estrih 13 cm?

Koliko € na leto več dam, če me greje TČ COP 3 (0,03€ na kW/h)

Če prav razumem žerjavarjev izračun, me v njegovem primeru pri trenutni ceni elektrike stane neizolacija pod ploščo 110€ na leto več. 0,42 * 24 * 0,03 * 366 = 110 €
In sedaj če me stane xps pod ploščo (na pamet rečem) 3000€, čakam 27 let na porvrnitev invesitije ali pa 13 let če se elektrika 2x podraži. Niti ni slabo, če me nebi skrbele žuželke in kakšen potresič.
COP 3 je mogoč samo je kar optimističen. Še posebej pri zrak voda
za izračun seštejte vse stene (kletne oz pritlične), ki se nadaljujejo v pasovne? temelje in to skupno površino jemljite kot toplotni most in to je to, recimo sam imam ca 25m2 skupne površine
Od kot vam teh 3000 E za 120m2 XPS ? kako debel 30cm?
Ste pogledali kaj cene?
vidim da si opasan znalac, jaz pa nepismen?! Oppa...
Potem tudi z veliko gotovostjo najbrž veš, kaj se s tem xps-om za 10€/m2 (tvoja (o)cena, zgodi čez npr. 63 let,...? ob konstantnem pritisku nekaj 100 ton nanj...?!

Jaz žal ne vem...pa me ti prosim razsvetli. Že vnaprej hvala.
ginekolog Napisal:Zanima me konkretno: hiša 12*10, zidi modul 30cm, estrih spodaj ima 13cm izolacije. Koliko večja je poraba sedaj, kot pa če bi dal 20cm xps pod plato in nič pod estrih? Kaj pa pod plato 20cps ter pod estrih 13 cm?

Koliko € na leto več dam, če me greje TČ COP 3 (0,03€ na kW/h)

Odprl sem moj projekt in vidim, da imam skozi tla(13cm pod estrihi) izgube 34 W/K (upoštevana linijska prehodnost stika zidu in tal 0,33w/mK). Predpostavimo, da bi dal izolacijo pod pločo, 20 cm, pod estirhi pa nič. Izgube bi imel 0,16 W/m2K. Pa recimo, da je huda zima in je razlika med zemljo in notranjostjo 20C.

Računamo:
13 cm pod estrihi:
34 W/K * 20C * 24ur * 120dni = 1 958 400 W

20cm pod ploščo:
0,16 W/m2K * 120m2 * 20C * 24ur * 120dni = 1 105 920 W

Razlika je torej 850kWh * 0,1€ / 3 COP = 28€ / leto

Tudi če se elektrika podraži 2x je to 56€ na leto.

In sedaj če me izloacija pod ploščo stane 2000€ več kot pod estrihom, čakam na povrnitev investicije 2000 / 28 = 71 let.

Izbral sem torej klasično zasnovo, izolacija pod estrihom, imam preizkušeno trdno temeljno ploščo, na skali ( šodru). Menim, da sem se pravilno odločil in upam, da izračuni še komu pomagajo.
Podobno sem naredil za okna, ugotovitve sem podal tule viewtopic.php?f=8&t=4691&start=225 .
@ ginekolog
Ni mi jasno od kot vam tako mala razlika imate klet? samo pritličje? koliko zidov se vam konča na "tleh" kolikšna je njihova površina skupna?
Ste upoštevali celotno ploščino/površino, ki jo naredijo neizolirani zidovi proti tlom?
Torej neizolirani v primeru EPS pod estrihi
Citat:Odprl sem moj projekt in vidim, da imam skozi tla(13cm pod estrihi) izgube 34 W/K (upoštevana linijska prehodnost stika zidu in tal 0,33w/mK
Podal si premalo podatkov, da bi kontroliral. Ali si računal po sledečih načelih:
1- Če si vzel pod estrihom 13 cm EPS, je treba pod temeljno ploščo vzeti tudi 13 cm XPS. Primerjaš razliko izgub skozi izolacijo temeljne plošče in skozi izolacijo estriha + toplotni most vseh zidov, ki se dotikajo temeljne plošče. Glede toplotnih izgub bo izolacija pod talno ploščo v prednosti.
2- Za ceno izolacije pod temeljno ploščo ne smeš vzeti cene vgradnje komplet izolirane temeljne plošče ampak le ceno same izolacije (16 m3) ter delo polaganja izolacije (lahko narediš sam). Vse drugo delo in materjal je enako kot če nimaš izolacije pod ploščo. Je znatno manj kot 3 jurje. Od tega pa še moraš odšteti ceno izolacije pod estrihom, sam estrih in vgradnjo obojega, ker pri izolaciji pod temeljno ploščo ne rabiš estriha, samo izravnalno maso na temeljno ploščo. Če pa rabiš estrih zaradi talnega gretja, pa gre njegova vgradnja v ceno talnega gretja, ne pa v ceno toplotne izolacije ovoja stavbe. Verjetno bo tudi pri investiciji izolacija pod temeljno ploščo v prednosti.

Če veljata oba zadnja stavka prešnjih točk, je izolacija pod temeljno ploščo v prednosti.
Primerjal sem 13cm pod estrihm VS 20cm pod ploščo.

Tudi tvoj izračun pokaže podobno, v prejšnem postu sem po pomoti upošteval, kot da kurimo 366 dni.

Če upoštevam žerjavarjev izračun, me v njegovem primeru pri trenutni ceni elektrike stane neizolacija pod ploščo 36€ na leto več.

0,420W * 24ur * 0,03cenaKWh(cop3) * 120dni = 36 €

Cene izdelave XPS pod ploščo pa ne poznam, ugibam na 2000€ (delo + mat).
Brez estriha v nobenem primeru ne gre, ker na plošči rabiš hidroizolacijo, na njo pa ne moreš dati izravnalne mase.

Skok na forum:

Zadnje novice