Gradnja in obnova > Tlaki, izolacija in ostrešja
Smiselnost izolacije pod temeljno plosco

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Smiselnost izolacije pod temeljno plosco
Ne dati izolacije pri novogradnji pod temeljno pološčo je dandanes neumnost, saj si s tem kupiš kar nekaj tolpotnih mostov, ki jih je kasneje nemogoče sanirati.
kar pa se tiče tlačne trdnosti XPS je pa zadeva enostavna osnovni XPS prenese ca 200 kps to je na oko 20ton na m2 (ob 10% deformaciji ) obstajajo pa tudi trši XPS s tlačno trdnostjo do ca 70ton/m2
Kot navaja eden od vodilnih proizvajalcev XPS je za dolgotrajne obremenitve zgornje številke dobro razpoloviti torej je nosilnost osnovnega XPS z varnostnim faktorjem ca10 ton/m2 (ob 2% deformaciji)
Seveda pa imate na voljo kot rečeno tudi trši-namenski XPS
Če pod objektom naredimo plavajočo ploščo je takšna dopustna obremenitev več kot zadostna
Kar pa se tiče debeline pa je tako, da če ne delate ultra pasivne hiše je 10cm XPS več kot dovolj, seveda je treba ta XPS potem povezati s stenskim v enovito celoto brez prekinitev da se razume
... vse to je že res, koliko pa zares izgubiš/pridobiš če recimo preračunaš v denarju za več/manj ogrevanja? koliko sploh prinese tistih 5, 10cm XPSa še pod temeljno ploščo, če daš pod estrihe 15 ali 20cm EPSa? bočno izoliranje temeljne plošče je drugo...
Ne vem ali si bral to temo ?
Če si ti recimo žerjavar razlaga tudi o toplotnih mostovih (vertikalnih-stene-temelj)
seštej zdaj površine vseh sten, ki se končajo na temeljih in si izračunaj površino toplotnega mostu proti zemlji, ne vem kako ti naj še opišem, EPS pod estrihi pa nima zveze s tem delom zgodbe
mislim a ima EPS tlačno trdnost 400 kPa.

Ne vem...po moje nima smisal dat 5.000 EUR, ker jih res nikoli ne dobiš noter. GLede na temeprature zemljine (Ko je temp. razlika kvečjemu 15 stopinj), bi po moje lahko špekuliral in dal 5 - 8 cm stirodurja, ter tako prekinil toplotni most, pa vkalkuliral 10 EUR višjo letno porabo. In zgodbo zaključil.

Pri 5ih cm imaš U vrednost okoli 0,5 W/m2K pri 8ih cm pa okoli U=0,35 W/m2K.

Prevedeno v bolj znane izdelke: že s 5-imi cm si na prevodnosti najboljših oken na trgu.
Klet/pritličje/mansarda. Bruto tloris cca 100m2. Temeljna plošča debeline 25cm. Pod njo pa 10 cm Stirodura tlačne trdnosti 300kPa. Tako smo vgradili. Zaenkrat bo za vhod še vedno potrebno narediti dve stopnici Smile). Je pa res da sem in tja tudi mene prešine...kaj pa... No me je že nehalo.. ...
Citat:Prevedeno v bolj znane izdelke: že s 5-imi cm si na prevodnosti najboljših oken na trgu
Res je. Zamolčal si, da je tudi najboljše okno vgrajeno v bolje (ne ravni min po predpisu) izolirano hišo dejansko kar močan toplotni most. Ni tako malo m2 in vsak prepušča vsaj 3 x več toplote kot zid.

Pa še cena: temeljna plošča + izolacija pod njo je znatno cenejša od okna (po m2), verjetno nekaj podobnega kot zunanji zid - vsaj zdi se mi tako.
Nimam časa - sem v penziji!
jaz imam v mislih tisto številko 5.000 EUR, ki se je omenjala za izolacijo temeljev..iz te izhajam. Saj prerračunaš koliko te pride ne vem...8 cm pod temelji...če je to jurja, si potem še vedno na 4 jurjih prihranka, ki jih raje usmeriš kam drugam (npr. okna z boljšo izolativnostjo...daš tam jurja zraven da imša namesto 0,7 faktor 0,5), na fasado 2 jurja zraven (dobiš na ta konto 30 % boljšo izolativnost), v tla grafitni stirporor namesto navadnega (300 EUR) pa na strehi boljšo volno...še preostalih 700 EUR.

Pa boš kot celota prišel do mnogo boljših rezultatov samo s tem da preusmeriš dokaj visok znesek za nek detajl, ki ga jepo svoje nekako vseeno treba rešiti.

Zgolj primer...
+1
Citat:imam v mislih tisto številko 5.000 EUR, ki se je omenjala za izolacijo temeljev
Nimam pojma, kaj vse je zajeto v tej številki. Če so že okoliščine, da se dela temeljna plošča, je pod njo potreben stlačen tampon in nanj vlita plošča, na katero se zida. Če se odločiš za izolacijo pod temeljno ploščo, jo položiš pred vlivanjem betona. Hiša ima bruto tloris 100 m2, izolacije 10 cm (kar precej), rabiš 10 m3 stirodurja - ne vem točne cene, morda skupaj 600 evrov + delo polaganja po tamponu. Pri radiatorskem gretju ne rabiš estriha, pri talnem gretju pa samo malo izolacije pod estrihom..

Druga možnost, da namesto temeljne plošče delaš vkop pasovnih temeljev, stlačen tampon, vlivanje temelja, poravnan vmesni prostor, tampon, talna plošča- vse to namesto temeljne plošče. Dodati še moraš izolacijo in estrih, pa še kar močan toplotni most ti ostane po zidovih v temelj. V tej varianti si porabil malo manj in cenejše izolacije.
Jaz nisem dal nič, pod temeljno polščo (30cm), edino 50cm utrjenega šodra.

Razlogi:
1. ne zaupam kemiji za temelj hiše, kamen služi že tisočletja, eps pa ? Worst case, da mi ga čez 15 let pojejo žuželke :o
2. majhna temp razlika pod ploščo, do 15 c, kot pišete. Fasada pa tudi do 25c.
3. poleti mi bo bolj prijetno tudi brez klime, ker mi bo hladilo P

Bo pa pod estrihom d=20cm 13 cm izlolacije, eps70 in sistemska.

Če pa bi gradil pasivno, bi pa raje dal penjeno steklo.
@Ginekolog....točno tak, kot si reko!

+1
Citat:nisem dal nič, pod temeljno polščo (30cm), edino 50cm utrjenega šodra
Nimam posebnih simpatij do katere od izvedb. Samo ugotavljam za povprečno novogradnjo 8 x 12 m, 2 etaži: strop 100 m2 25 cm volna, zid 290 m2 opeka 30 cm + 10 cm EPS, okna 8 m2 k = 1,1. Temperatura znotraj 22, zunaj 0, zemljina pod tamponom pa 5 stopinj.
Izgube skozi strop, zid, in okna skupaj 2620W.
- Temeljna plošča na tamponu, v prostorih estrih in 10 cm EPS. Izgube skozi estrih 440 W in izgube skozi zidove navzdol preko temeljne plošče 850 W.
- Pod temeljno ploščo izolacija enakovredna 10 cm XPS, nad temeljno ploščo (pod estrihi) brez izolacije. Izgube proti tlem 630W.

Pri izolaciji pod temeljno ploščo so skupne izgube za 760 W manjše oziroma dosežejo le 81% skupnih izgub, proti brez izolacije pod temeljno ploščo.
Žerjavar Napisal:Samo ugotavljam za povprečno novogradnjo 8 x 12 m, 2 etaži: strop 100 m2 25 cm volna, zid 290 m2 opeka 30 cm + 10 cm EPS, okna 8 m2 k = 1,1. Temperatura znotraj 22, zunaj 0, zemljina pod tamponom pa 5 stopinj.
Kaj je to za en bunker :oops: :?:
Citat:Kaj je to za en bunker
Si pa zelo netaktičen (neolikan). Se ti ne zdi boljša pripomba, da se danes gradi z bistveno več (večjimi) okni?

Kaj misliš o rezultatu pri več (večjih) oknih?
Forumaši,
da je potrebno vgraditi izolacijo pod AB ploščo v določeni debelini , je zahtevano v PhPP-ju; v primeru NEH ali PH. Tako pač je. Odločitev je investitorjeva.

Da se investitor odloči za vgradnjo pri "varčni hiši" (nekje do 50 kwh) , tudi ne vem če je napačno. Pač ima drugačen pogled , dolgoročno, na svojo hišo.
Lep pozdrav

Skok na forum:

Zadnje novice