Gradnja in obnova > Tlaki, izolacija in ostrešja
Smiselnost izolacije pod temeljno plosco

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Smiselnost izolacije pod temeljno plosco
a za ta material, pa veš...kaj bo z njim čez 46 let?
kako veš da je super, da imaš pod 200m2 temeljne plate, 50 cm penjenjega stekla (če sem prav razumel), za 10.000€?
BOLJŠE že kot stirodur
kaj potem, ali se splača dat samo recimo 5cm XPSa spodaj (samo da se prekine toplotni most) ali je to brez veze? kako je s posedanjem?

LP
Ena od opcij bi tudi bila (nekdo na forumu je že obesil sliko) da prvo vrsto pozidate s siporeks bloki. Tako imate nosilnost, hkrati pa dovolj toplotne izolativnosti, da prekine toplotni most.
Pri meni bo hiša itak iz siporexa (TB40). ali je ta blok že dovolj izolativen, da ga ni potrebno dodatno izolirati (in toplotno izoliram samo temeljno ploščo)? Imam namen spodnje 3 vrste narediti it 30cm in nalimati 10cm XPSa, naprej pa zidati s TB40 - taka so tudi priporočila xelle.
Je po potrebno ali je brezvezno delo? hiša ne bo imela dodatne toplotne izolacije.
Na vsak način ima tak blok že sam po sebi dovolj toplotne izolacije, da ni potrebno dodatno izolirati (govorim za temelje) - same stene bi osebno še vedno oblekel v izolacijo (razen če nisi kje na primorskem, kjer bi se lahko debatiralo kaj ja in kaj ne).

V tem primeru zadostuje izolacija pod estrihom.
Toplotni most prekineš že, če izoliraš temelj v globino vsaj 0,5m z 5cm stirodurjem. Računaj s tem, da je zemlja tudi izolator, zato so izgube računajo na največ 15° razliko.
Skratka, z 10cm stiroporja pod estrihom predstavljajo izgube skozi tla cca 70€ letnega stroška (ogrevanje na TČ, 100m2 tlorisa), zdaj pa sam presodi, če se ti splača investirati 5.000€, da boš prihranil 40€ letno.
pritisno roko na zemljo in jo drži 5 minut na miru, šele potem povej ali je zemlja izolator :mrgreen:
Citat:Računaj s tem, da je zemlja tudi izolator
V mojih starih zapiskih piše o toplotni prevodnosti tal pod stavbo: ilovnato - 1,28; peščeno - 1,07 in humusno - 0,52 W/mK.
Sam presodi, ali je to izolator, če vemo, da velja za: les - 0,14; suha opeka 0,46 in suh beton - 1,2 W/mK.
Nimam časa - sem v penziji!
Zemljo jaz jemljem kot odvodnik toplote. Res je da ima stalno temperaturo, ki z gglobino postaja stabilnejša (okoli 8 stopinj)...takod a sam jemljem za preračun, da imam izolacijo nad estrihom - kot osnovo za ohranjanje toplote (neke vrste zid...torej izolacija + etsrih) kar pa je na drugi strani pa je zame hladnejši del (pri steni zunanji zrak) s tem da je temp. tega 'zraka' konstatna....jaz jemljem pri preračunu da ima zemljina 5°C...in kot take mi pod nobenim pogojem ne služi kot izolator temveč kot prevodnik oz. 'kurilec' toplote.
Citat:jaz jemljem pri preračunu da ima zemljina 5°C...
Se strinjam s povedanim. Ne strinjam pa se s 5 stopinjami. Mislim, da je različno, glede na debelino izolacije pod estrihom. Tu mislim tudi na starejše gradnje, kjer je bil na zemljino narejeno gramozno nasutje, potem pa vse mogoče kombinacije betona, leša, lesa, ... Pri današnji dobri toplotni izolaciji (5 do 10 cm stiroporja) pa mislim, da je zemljina pod betonom hladnejša - moje mnenje blizu 0 stopinj.
ja saj...zanimivo bi bilo ugotoviti koliko je dejansko. Verjetno ob temeljih počasi prileze proti ničli, prosti sredini hiše pa prej 5.

Ker konec koncev je na globini 1,5 metra že praktično stalna temperatura okoli 8 stopinj...tako da če imaš izolirane temelje, načeloma znotraj temeljev obstoja dokaj konstanten ekosistem :wink: ...ki ga na nek način tudi sam ogrevaš (od zgoraj...20 stopinj plusa in čez, če je še talno gretje) od spodaj pa pritsika stalna masa omenjenih 8 stopinj. Tako da...imaš kvečjemu uhajanje toplote preko temeljev, ki pa..če so izolirani...
Vsaka snov je lahko izolator, če je le dovolj debela. Če so temelji izolirani 0,5m v globino, to pomeni povprečno vsaj 1m do plošče zdaj si pa izračunaj izolacijo 1m zemlje pri povprečni prevodnosti 1W/mK.
Seveda pod ploščo nikakor ne more biti okoli ničle, pravzaprav je to nevarno, ker bi potem prišlo do zmrzovanja in dvigovanja hiše. Povprečna temepratura pod ploščo je vsaj 10°C, odvisno seveda tudi od debeline stiroporja pod estrihom. Kot sem že rekel, pri računanju izgub računaj na največ 15°C razlike.
temelje(1 dolžnski meter) lahko smatraš kot izolator, vendar rabiš energijo, da ves njihov volumen oz. maso dogrevaš, kar ni poceni.
Citat:temelje(1 dolžnski meter) lahko smatraš kot izolator, vendar rabiš energijo, da ves njihov volumen oz. maso dogrevaš,
Izolator. Vprašanje definicije. Pri toploti je problem, ker je noben materjal absolutno ne zadržuje (ovira, zapira), pa tudi ni materjala, ki bi jo absolutno prepuščal. Torej jo vsi materjali delno prepuščajo. O imenu izolator bi se bilo treba dogovoriti (morda je že kakšen predpis o tem), kakšne lastnosti mora materjal imeti.
Skratka, če imaš skozi temelj debeline 30 cm in širine 100 cm več izgub, kot skozi enako veliko površino zunanjega zidu, bi težko govoril o tem, da je temelj izolator, prej bi lahko rekel, da je toplotni most.

Mase temelja ne rabiš dogrevati, ker ne spreminja temperature (dogrevanje = povečanje temperature)

Skok na forum:

Zadnje novice

V Slovenj Gradcu na ogled individualna hiša Lumar
19.11.2019 ob 12:03:06
V Slovenj Gradcu na ogled individualna hiša Lumar
V podjetju Lumar v soboto 23. novembra, med 10.00 in 16.00 uro, pripravljajo dan odprtih vrat individualne hiše Lumar, katere... Beri dalje »
V radiatorju šumi
07.11.2019 ob 12:28:59
V radiatorju šumi
Svetujemo, kako pravilno odzračiti radiator in rešiti še ostale nevšečnosti z ogrevanjem.   Okvare... Beri dalje »
Vaša streha pušča?
21.10.2019 ob 07:14:34
Vaša streha pušča?
V določenih primerih vam lahko pri popravilu strehe pomaga vaše zavarovanje doma. Ste ugotovili, da vaša streha... Beri dalje »
Vsestranska delovna oblačila za urejen in profesionalen izgled zaposlenih
23.01.2018 ob 11:35:41
Vsestranska delovna oblačila za urejen in profesionalen izgled zaposlenih
Podjetja s(m)o ljudje, zato je zelo pomembno, da se na delovnem mestu počutimo dobro, saj današnji sodoben in hiter tempo življenja narekuje, da... Beri dalje »