Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
Nizkoenegiska hiša, prezračevanje ali ne?

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nizkoenegiska hiša, prezračevanje ali ne?
Medo1 Napisal:- lokacija naprave in kanalov na podstrehi in preboji navzdol v sobe.

"naprava" mora biti na sobni temperaturi, kanali navzdol v sobe pa naredijo lepe močne toplotne mostove...
"Ko bom velik, bom malo manj majhen"
Citat:lokacija naprave in kanalov na podstrehi in preboji navzdol v
horizontalne kanale stisni navzdol v topli del izolacije. Izolacijo poravnaj, nad cevi dodaj trakove izolacije v debelini cevi in širini za 2 cevi več od šopa cevi. Rekuperator obdaj z debelino izolacije, kot je na podstrehi.
Nimam časa - sem v penziji!
firefly Napisal:
Medo1 Napisal:- lokacija naprave in kanalov na podstrehi in preboji navzdol v sobe.

"naprava" mora biti na sobni temperaturi, kanali navzdol v sobe pa naredijo lepe močne toplotne mostove...

Če je naprava npr. v podstrehi, ki ni izolirana, je pogoj, da so kanali dobro toplotno izolirani in da ima naprava primerno debelino izolacije ohišja.
Absolutno da,prezračevanje je obvezno.
Ni pogojev za plesni-slabega zraka itd...priporočam najboljši rekuperator na svetu Paul Novus..sam ga imam in sem zelo zadovoljen.Ko imaš rekuperator imaš non stop svež zrak v hiši z minimalno izgubo toplote ali hlada.
Razlika je kot dan in noč..menim da je to tako pomembno kot vrata ali okno-obvezna oprema hiše.
Kdor nima denarja in klasično oziroma nizkoenergetsko hišo si lahko postavi cenejši sistem rekuperacije,pri pasivni pa naj bo kvaliteten sistem...
Kjer je plastika kot vodnik zraka potem, hvala, raje ne.
Bobubob Napisal:Absolutno da,prezračevanje je obvezno.
Ni pogojev za plesni-slabega zraka itd...priporočam najboljši rekuperator na svetu Paul Novus..sam ga imam in sem zelo zadovoljen.Ko imaš rekuperator imaš non stop svež zrak v hiši z minimalno izgubo toplote ali hlada.
Razlika je kot dan in noč..menim da je to tako pomembno kot vrata ali okno-obvezna oprema hiše.
Kdor nima denarja in klasično oziroma nizkoenergetsko hišo si lahko postavi cenejši sistem rekuperacije,pri pasivni pa naj bo kvaliteten sistem...
Koliko te je Paul s kompletnim razvodom prišel? Okvirna cena me zanima, saj jih gledam tudi sam in obenem premišljujem ali se splača razvod cevi položiti v samoizvedbi ali ne...
http://www.e-netsi.si/si/prezracevanje/index.html
to si preberi, racunaj pa 6k€+ za izvedbo prezracevanja na kljuc.
Mene je prišlo prezračevanje na ključ, 75mm cevi (za 210m2 hiše), paul novus 300f + tft = 6.800€ + ddv. Ekosklad vrne 25% tega zneska + 300€ za vračane vlage.

Sam material za razvode + delo s štemanjem, preboji je torej prišlo ca 4000€+ddv. Lahko pa vse sčistim po potrebi, vse cevi pridejo v centralno točko, kjer sta razdelilca (2x10 cevi).

Uporabe še ne morem komentirat, nisem še vseljen.
[quote/]Koliko te je Paul s kompletnim razvodom prišel? Okvirna cena me zanima, saj jih gledam tudi sam in obenem premišljujem ali se splača razvod cevi položiti v samoizvedbi ali ne...[/quote]

Ja, Novus komplet z montažo pride tam okrog 7k eur. Vsekakor se splača, da sam položiš cevi, ker to res ni nobena umetnost. Pa še bolje je narejeno, saj so nekateri izvajalci zelo 'šlampasti' (tudi moj) in sem za njim moral precej popravljati, saj so cevi kar visele naokrog, vijaki, s katerimi so bile pritrjene na zid, so popadali ven (prevelika luknja oz. premajhen plastični vložek), cevi so bile tako slabo zalepljene na odvod in dovod, da so ven padale in sem moral še enkrat lepiti... Skratka, ko sam delaš, vsaj veš, kako narediš, pa še kakih 1000 eur prihraniš, saj za to 'osnovnošolsko' delo računajo (pre)velike denarce!
Tale najboljši rekuperator na svetu...

Ali jaz prav vidim, da sta zdaj na passiv haus 2 certifikata. Eden za Paul novus 300, drugi za Paul Novus F 300. Slednji vrača vlago. Medtem, ko prvi ostaja najboljši z izkoristkom 93%, je drugi daleč zadaj z 84% izkoristkom KLIK

Ali PHPP izračuni upoštevajo vračanje vlage ali samo toplote? Ker potem se po izračunih bolj splača vzeti NOVUS 300 + posebej kocko, kot pa v štartu NOVUS F 300. Cena ista, funkcija tudi, ampak za program pa fejst razlika. To seveda je važno nam vsem, ki bi želeli kandidirati za subvencije EKOSKLADA, če potem padeš v drug razred. Stran o enetsija še vedno vztraja pri 93% povsod.
majer Napisal:saj so cevi kar visele naokrog, vijaki, s katerimi so bile pritrjene na zid, so popadali ven (prevelika luknja oz. premajhen plastični vložek), cevi so bile tako slabo zalepljene na odvod in dovod, da so ven padale ...
...pa jim nisi za tole dal 7000 Confusedhock: ?
Mene pa zanima kako se ti prezračevalni sistemi obnesejo v soseki, kjer par sosedov kuri na vse živo, razen na suha drva ne. Tako da je zunaj vedno polno dima in smrada. Ali potem rekuperator očisti ta vonj ali ga samo pošiba v notranjost in lepo dobiš dišave v dnevno sobo.
Živimo v soseski, kjer skoraj vsi kurijo na drva (zunaj je neprijeten vonj, kljub temu, da se kuri na drva), v naši hiši pa je seveda svež zrak, ker imamo prezračevanje z rekuperacijo. Če sosedi kurijo še vso ostalo s**** poleg drv pa ne vem:=).
Rekuperacija ima bolj malo zraven pri svežem zraku.
Glavni so filtri ki ta zrak očistijo.
Precej časa se debatira o tej temi in je res neverjetno, da se še vedno ukvarjamo z vprašanjem ali sploh imeti prezračevanje.
Odgovor je vsekakor da. Prezračevanje v objektih je potrebno.

Moj nasvet je nakup sodobne naprave z rekuperacijo, ki bo optimalno dimenzionirana na objekt in bo tudi upoštevala pričakovana nihanja vlage. kar se tiče pa filtrov pa obstajajo registri, ki omogočajo dodajanje in odvzemanje različnih filtrov, tako da s tem res ne sme biti problema.

Skok na forum:

Zadnje novice

Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »