Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
Nizkoenegiska hiša, prezračevanje ali ne?

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nizkoenegiska hiša, prezračevanje ali ne?
malo obujam temo.

Rakec, lahko daš, čeprav je bolj priporočljivo dat namenske antibakterijske. Jaz sem jih dal.

Zdaj pa še moje vprašanje.

V P imam situacijo malce podhranjeno, ampak zdaj je narejeno in ne gre drugače:
+60 (2 cevi) v dnevni sobi (bomo probal nastavit na močnejši pretok, recimo vsaj 75)
+60 (2 cevi) v pisarni/sobi za goste
- 60 (2 cevi) v kuhinji (bomo probal nastavit na močnejši pretok, recimo vsaj 75)
- 30 majhna kopalnica
- 30 pralnica/utility

zdaj študiram kako narediti dovode/odvode v mansardi. Imamo spalnico, 2× otroški sobi (vse po 20m2) in kopalnico (15 m2). Kot sem malo študiral bi bilo pametno več dovodov pripeljat v M, več odvodov pa v P, ampak ker je tlak že narejen v P ne morem več dodajat odvodov. Kaj če bi naredil tako:

+ 60 v spalnico
+ 45 v otroško 1
+ 45 v otroško 2
- 60 v kopalnico
- 30 na hodnik
- 30 v spalnico (v garderobno omaro)

s tem bi imel razmerje v mansardi +150 in -120, kar pomeni da bi v pritličju moral v kopalnici in pralnici imeti - 45, pa bi bil tlak v hiši izenačen. Zdaj me pa zanima ali je možno pri odvodu naštimat odjem zraka -45 glede na to da je do razdelilca pripeljana samo ena fi75 cev? Bi to pomenilo da bi hrup bil moteč? Še kakšen drug pomislek.

Če narobe razmišljam bi prosil tudi za kakšno idejo kako drugače postaviti odvode/dovode..

hvala
45m3/h na eno cev je preveč, zato hrup bo. Verjetno v pralnici to niti ni toliko moteče, ne bo tako, kot da bi vklopil kuhinjsko napo. Lahko pa zrak najprej spelješ v večjo cev, nato pa namestiš dušilce in šele nato reduciraš v tanjšo cev. Tako se boš izoliral od hrupa.

Padec tlaka bo podoben, kot če bi imel enkrat daljšo cev in 30m3/h, prezračevalni sistem pa bo moral toliko bolj delati. Se bo pa pretok razporedil po vseh odsesavanjih, če ga ne boš dodatno omejeval.

Mogoče je lahko problematično tudi več statične elektrike, vendar so to že ugibanja.
Ziga, torej odsvetuje? Potem je verjetno boljse da dam v otroske sobe po +30 in pozabim na kaksno navijanje dolocenih cevi itd..
Ne, nisem odsvetoval.

Hrup sicer bo, tak način ni ravno za v spalnico, kjer želiš imeti absolutno tiho prezračevanje, ampak v pralnici verjetno ne bo problematičen, čez dan sploh nemoteč. Prav tako sem dal idejo, kako je možno tudi ta hrup zmanjšati.

Malo večji bo padec tlaka, ampak če je cev kratka, to ni problem. Če pa je daljša, pa se bodo verjetno povečali pretoki tudi po drugih odvodnih ceveh, kar po mojem tudi ni problem.

Lahko, da so še kakšni bolj skriti problemi, kot je npr. več statične elektrike, ampak pri odvodnih ceveh kvaliteta zraka zaradi tega ne bo trpela (nekateri so mnenja, da to lahko vpliva na kvaliteto zraka) in zaradi več statičnega naboja lahko pride do hitrejšega nabiranja prahu.

Jaz bi vsekakor vsaj poskusil povečati pretok na -45 m3/h, pa bi videl, kako se obnese.
Kako pa izmeriti pretok?
žiga, cev je dolga približno 9m, tako v pralnici kot v kopalnici. je to dolga ali kratka za take eksperimente?

se bomo malce poigrali ko bomo umerjali pretoke, pa bom videli kako se bo obneslo. Če bo moteče, lahko še vedno umerimo na novo. V mansardi bom po otroških vseeno pripeljal po dve cevi, pa lahko kasneje umerim ali samo 30m3/h ali pa 45m3/h.

še to, dam raje v zgornjo kopalnico -90, ali naredim -60 in dam -30 še na hodnik?
9m je nekaj srednjega.

Tako ja...

Če bo po hodniku vseeno krožil zrak, lahko daš vse v kopalnico. Pomembno je, da povsod kroži/se izmenjuje zrak, drugače bo v tistem delu lahko malo zatohlo.
Pravzaprav ne vem, kaj je s tem umerjanjem pretokov, sliši se tako točno. Ko menjaš stopnje prezračevanja in odpiraš in zapiraš vrata, se vse podre, kar si umeril. Osebno sem samo dovodne in odvodne rozete nastavil tako, da spuščajo malo več, ali pa malo manj zraka oz. imajo malo večjo ali pa malo manjšo odprtino.
ne vem, jaz sem si predstavljal da lahko na vsako cev posebej umeriš pretok zraka - se motim? Npr. nekje bi dal po dveh ceveh 45m3, drgje (kjer imam puščeno samo eno cev) pa tudi 45m3 pa bi se izenačilo. Je to v praksi izvedljivo? Ali je boljše da naštimam točno število dovodnih in odvodnih cevi in potem tako kot si predlagal odpriam/zapiram preko rozet?

Še to, v P imam trenutno +120 in -120. V M grem lahko tudi na +120 in -120, lahko pa "pretiravam" in dam +150 in -150. Skupno pridem ali na 240 ali na 270 pretoka - ima to kakšen pomen? Vem da so rekuperatorji za nekje 300m3. Prezračevane površine bo nekje 165m2 ( vsak štuk po 82,5m2).

Pa še eno teoretično vprašanje - če bi imel v celi hiši za +270 dovodov in za -240 odvodov - bi se tlak vseeno razporedil in nebi bilo težav, ali bi pomenilo da bi se sistem nenehno rušil? Saj verjetno naštimaš da ti zajame isto količino zraka kot ti jo odvede?
Ponavadi gre zrak v razdelilec, nato pa gre od tam naprej po ceveh, kakor mu je najlažje. Posamezne cevi lahko malo pripreš na koncu, npr. tako, da odprtine rozete nekoliko zmanjšaš.

Preveč cevi ne bo nikoli škodilo, razen seveda denarnici.

To je vseeno, če imaš več dovodnih cevi kot odvodnih. Le na odvodnih ceveh bo malo večji padec tlaka. Problem je kvečjemu to, da so odvodne cevi poddimenzionirane in bodo hitrosti zraka v njih nekoliko previsoke, kar se lahko odraža v preglasnem delovanju in prevelikih padcih tlaka, ki jih prezračevalni sistem ne zmore. Vendar pa je vzrokov za prevelik padec tlaka lahko več, ne samo premajhno število cevi, npr. predolge cevi, preveč finih filtrov, zamazani filtri, premalo spodrezana vrata, preveč zaprte rozete, pa še kaj bi se našlo...
Če sem prav razumel zadnje prispevke ni velikega problema, če imaš dovodov več kot odvodov. Torej, če imam +270 in -240. Se pač na koncu zregulira, in imam malo večji padec tlaka ter malo glasneje na odvodih. To so pa itak servisni prostori kjer hrup vsaj meni ni tako moteč. Dodatna umestitev odvoda na hodnik mi še manj diši.
Kaj menite?
Najbolj učinkovito je, če je odvodov enako kot dovodov ter če so dovodne cevi enako dolge kot odvodne. Temu se poskušaš približati, če pa kaj malo odstopa, pa ni katastrofa. Tudi zato ima večina rekuperatorjev možnost, da lahko prilagodimo posebej moč dovodnih in moč odvodnih ventilatorjev.
Žiga Napisal:@tomice, po čem pa to sklepaš? Če imaš nizko vlažnost in ohlajuješ zrak s klimatsko napravo, je nizka vlažnost zelo verjetno zaradi klimatske naprave in ne entalpijske kocke.
Ne sklepam, tako je, kot sem napisal. Poleti v hiši vlago iz zraka odvaja klima, entalpijska kocka pa s pomočjo tega zraka odvaja vlago svežemu zraku, če je seveda le-ta višja kot vlaga odpadnega zraka. Pozimi pa je prenos vlage iz odpadnega na svež zrak.
Pri navadni kocki prenosa vlage ni.
Glede na moje znanje entalpijska kocka učinkovito vrača vlago šele, ko pride do kondenzacije. Drugače gre za zanemarljive količine. To pa se glede na temperaturo notranjega zraka zgodi zelo redko, ker 23°C je večinoma preveč, da bi pri ohladitvi zunanjega zraka na to temperaturo prišlo do kondenzacije. Ponavadi se to zgodi nekje pri 17°C, toliko pa verjetno kljub klimatski napravi nimate.
Še vedno menim, da se praktično vso razvlaževanje poleti zgodi zaradi klimatske naprave. Imaš mogoče točnejše podatke?
Lp. Da še jaz dodam lonček ;-)
Ali imate v kuhinji kljub rekuperaciji kuhinjsko napo ali ne. Vsak prodajalec mi pove drugače pa me zanima iz prakse

Skok na forum:

Zadnje novice

Si tudi vi želite na svoje?
22.10.2021 ob 12:31:47
Si tudi vi želite na svoje?
Banka s posluhom za mlade in mlade družine je lahko vaš najboljši zaveznik pri reševanju stanovanjskega problema.... Beri dalje »
NLB Stanovanjski kredit | Podarimo 100x 3 mesečne obroke
17.09.2021 ob 12:00:26
NLB Stanovanjski kredit | Podarimo 100x 3 mesečne obroke
Tvoja priložnost veselju dati nov naslov Pridite v NLB na posvet k strokovnjaku za kredite ali nas pokličite prek video... Beri dalje »
ENOSTAVNO DO PONUDBE ZA KREDIT. Oddajte povpraševanje več bankam naenkrat.
02.06.2021 ob 13:07:02
ENOSTAVNO DO PONUDBE ZA KREDIT. Oddajte povpraševanje več bankam naenkrat.
V življenju so stvari pogosto nepredvidljive. Velikokrat nas presenetijo dogodki, ki so vezani na večjo, neobičajno porabo finančnih... Beri dalje »