Gradnja in obnova > Nizkoenergijska in pasivna gradnja
Nizkoenegiska hiša, prezračevanje ali ne?

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nizkoenegiska hiša, prezračevanje ali ne?
Imamo rekuperator. Zakon.
Kar dobro ste se razpisali moški del foruma, tehniko imate naštudirano ni kej.

Midva sva se po dolgem razmisleku vseeno odločila za rekuperacijo (graditi začnemo aprila). Kolikor sva spraševala se jih od 10 novogradenj odloči za rekuperator le 1 ali 2. Ne vem če so te podatki točni, vendar tako nekako nama je povedal projektant po njegovih izkušnjah. Tudi izvajalci hiš vam bojo prej rekli da tega ne rabiš, samo da boš vseeno pri njih vzel hišo, ker bo brez rekuperacije seveda račun manjši. Potem ko se vseeno odločiš za to, pa povejo da je to oh in sploh najboljš.
Marsikdo pa ti pove, da se ti pri tako "zadihtani" bajti rosijo okna in da zna bit zrak zelo slab. Če že investiraš v NE ali pasivno hišo, potem daš tudi nekaj na kvaliteto. Kdor ima rekuperacijo pa mislim da je zelo zadovoljen. Upam da bova tudi midva, sporočim čez kakšno leto Smile
Koliko ste dali za komplet prezračevanje, material in vso delo? Imam predračun 8500+ddv za vse(gradbena dela, rekuperator, na ključ) ter 6300+ddv (vse brez grabenih del, torej prebojev). Gre za novus300f, hiša p+m, 210 neto.

Meni se zdi veliko, pričakoval sem 5000.
Poišči cenejšega izvajalca prebojev.

Zna biti, da imaš istega ponudnika kot (je) dela(l) meni.
Cena 6300 je lahko ustrezna - konec koncev ne odstopa spet toliko od 5000, verjetno pa se da še kaj stisniti. Moj projekt je malo poseben, tako da neposredna primerjava ne bi bila najbolj smiselna.

Dušan
Saj boš lahko dobil 25% subvencije od ekosklada + dodatnih 300€.
Končna cena bo torej malo pod 5000.
+ cena prebojev

meni so omenjali ceno okrog 20€ na luknjo, tako da ne more biti prav grozna cifra.
Ni čudno, da se za rekuperator odloči samo 10-20% graditeljev, ko je pa zadeva draga ko žefran!

@ginekolog
Verjetno veš, da lahko dobiš subvencijo?
Ali šele zidaš in lahko narediš kakšno predpripravo?
Gradbena dela se mi zdijo zares draga!
Vem za subvencijo. Hiša je v 3.gf. in nisem pustil prebojev, kakorkoli pa to ne sme stati več kot 20€ na luknjo kar bi bilo ca 200€ za preboje.

Bom dalje iskal.. ima kdo izkušnje z e-netsi ? (g.Bojko, komplet izvedba )
Res je, preboj s krono fi 20 me je stal 20€/kos.
ginekolog Napisal:Vem za subvencijo. Hiša je v 3.gf. in nisem pustil prebojev, kakorkoli pa to ne sme stati več kot 20€ na luknjo kar bi bilo ca 200€ za preboje.

Bom dalje iskal.. ima kdo izkušnje z e-netsi ? (g.Bojko, komplet izvedba )

Za zdaj vse OK, niso pa še končali (pri nas se vse vleče, ampak precej bolj po moji kot po njihovi krivdi), tako da ocena še ni popolna.

Prebojev pri meni niso delali.
Kar mi pri izvedbi razvoda ni bilo všečno izvedeno, so popravili brez kakšnega ugovarjanja.
Je pa pri vseh majstrih fino, če ti o zadevi sam kaj veš.

Dušan
Naj tej debati dodam samo eno, verjetno ne najmanj pomembno dejstvo: Brez umetnega prezračevanja z rekuperacijo ni nizkoenergijske hiše (!), saj, navkljub dobri izolaciji in dobrim oknom, ne dosežeš standarda za nizkoenergijsko gradnjo max 25 kWh/m2 na leto porabe toplote za ogrevanje. Pri prijavi na ekosklad pa je rekuperator tudi pogoj. Če uspeš na razpisu, dobiš investicijo v prezračevanje v celoti povrnjeno in še ostane.
Po doslej videnih podatkih o hiši pa se tvoj projektant ne spozna na nizkoenergijsko gradnjo (14 cm izolacije je premalo). Poleg tega je nujno potrebno poskrbeti za ustrezno zrakotesnost in prijaviti se na razpis pred izvedbo.
Čojko Napisal:nizkoenergijska hiša + tč + prezračevanje z rekuperatorjem,... = 30 litrska stara kamnita bajta z lesenimi podovi in na na prepih
po formuli:
investicija + poraba = investicija + poraba

Podpis :wink:
Jerry
Prezračevanje vsekakor.
Kot navajaš te zanima ali je potrebno v nizkoenergijsko hišo vgraditi prezračevanje. če ga ne, hiša avtomatsko ni več nizkoenergijska. ker se izgube preko prezračevanje preko oken povečajo. seveda se potem toliko ne prezračuje in rezultat je slab zrak.
Menim, da je poleg strehe nad glavo pomembna tudi kvaliteta bivanja. Svež zrak je vsekakor velika komponenta tega.
Čojko Napisal:nizkoenergijska hiša + tč + prezračevanje z rekuperatorjem,... = 30 litrska stara kamnita bajta z lesenimi podovi in na na prepih
po formuli:
investicija + poraba = investicija + poraba

Drži če ti je bajto na ključ delal recimo SCT tam nekje do 2009 z vsaj tremi aneksi
Če pa nimaš dveh levih rok pa je ta tvoja ugotovitev smešna
mi imamo skeletno hišo Nizko energijsko, sem res fejst okleval ali bi ali ne bi dal to čudo v bajto. No v glavnem na koncu sem se odločil da ne. V hiši bosta 2 kamina, katere bom moral že tako ali tako gasiti, ker bo preveč toplote. Poleg tega je hiša zraven gozda in bo 3× na dan prav frišen zrak prav prišel. In napram izgube toplote bom rajši vrgel kakšno dodatno poleno na ogenj.

Če bi že dal toliko denarja rajši doplačam za toplovodni kamin in velike hranilnike vode, pa sem spet na boljšem.

Pri tem rekuperatorju se mi poraja vpršanje, sedaj ko je zunaj visok zračni tlak in vsi dimni plini pritiskajo dol, rekuperator pa skozi laufa, torej mi bo v hiši smrdelo po dimu? Če imaš okna ga zapreš in to je to.

Če se bo kdo vprašal zakaj imam zrakotesno hišo, je razlog preprost. BOlje da imam zrakotesno hišo in z okni nadzorujem prehod zraka, kot pa da mi povsod malo Piha.

No če se bo pa kdo ravno tako odločil, imam za prodat rekuperator zraka z dodatnim grelcem, nov. Piha pa 600m3/h. Prodam za 1.500€ Big Grin
zuja Napisal:Pri tem rekuperatorju se mi poraja vpršanje, sedaj ko je zunaj visok zračni tlak in vsi dimni plini pritiskajo dol, rekuperator pa skozi laufa, torej mi bo v hiši smrdelo po dimu? Če imaš okna ga zapreš in to je to.
Aja sej res, prezračevalnega sistema se pa ne da ugasniti :lol:

Skok na forum:

Zadnje novice

Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
08.01.2020 ob 09:51:21
Na kaj morate biti pozorni preden naročite stopnice
Pred nakupom stopnic je dobro vedeti:   da lahko izberete stopnice ne glede na obliko in izgled stopnišča v enakem... Beri dalje »
Video: Ko zagori olje na štedilniku
20.12.2019 ob 10:02:03
Video: Ko zagori olje na štedilniku
V posnetku si oglejte, kako ga pravilno pogasiti in kaj lahko pomeni napačna odločitev. Še en v nizu čisto navadnih dni. Po... Beri dalje »