Gradnja in obnova > Energijski viri
TČ in radiatorji (Daikin HT); izkušnje, poraba, nastavitve

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TČ in radiatorji (Daikin HT); izkušnje, poraba, nastavitve
Premaknjeno iz: Lastniki TČ zrak-voda-poraba el.
Bullet Napisal:TČ Daikin 16kwh, ogrevam 150m2, brez izolacije, Bled.
Tem. nastavljena na 22c, tem. vstopne vode je 52c.
Tem SV oz bojlerja, 55c, 300l.
Ogrevamo od 09.10.2011, pred tem samo SV.
Ker mi je števec crknil, lahko povem komplet porabo za gospodinjstvo, 477kwh. POnavadi je ravno polovica MT in VT. Če primerjam s porabo september in avgust, ko še nisem imel TČ, je razlike 77kwh. Pred tem smo imeli skoraj vedno okoli 400kwh, govorim seveda za celotno gospodinjstvo.
Za1x super max. zadovoljen!!!

Razlog za manjšo razliko pomoje leži v prejšnjem el. bojlerju, ki je pomoje pokuril kar nekaj el.
Bullet, super poraba. To brez izolacije, kako to misliš?
A ti maš Daikin LT verzijo in ogrevaš prek talnega?
Verjetno je prej porabil samo bojler za SV recimo 150 kWh/mesec,
sedaj pa TČ za SV in ogrevanje samo 77kWh več, ali nekaj takega?
A si menjal tudi dobavitelja elektrike?
ne ne imam HT. Saj sva govorila po telefonu Wink) sem vzel istega ponudnika kot ti Wink
imam radiatorje. in ja bajta je stara 50let, zunaj samo malo ometana fasada, na strehi nič izolacije, tako da praktično brez. sem pa par let nazaj okna menjal. Ja pomoje je prej bojler ogromno porabil.... tako, da trenutno res razlika samo 77kwh. me je včeraj skor na rit vrglo, sem takoj enga hladnega odprl Wink
dobavitelja bom sedaj verjetno menjal, verjetno grem na petrol, saj imam ogromno točk in bom le-te porabil za vsako akcijo ki bo, če bo Wink
Aja, seveda.
Verjetno si zadovoljen tudi z izvajalcem, ne samo s porabo.
52 stopinj? Nekam visoka T se mi zdi.
Ampak, če je tako mala poraba....
Kakšne pa maš nastavitve?
Kje maš termostat oz upravljalno enoto.
Kako kaj glasna je notranja enota pri zagonu? (še vedno čakam zidarja, da mi v kleti vgradi vrata v prostor kjer je TČ).
Morava se slišat...-ker to je tema o porabi.
Bullet Napisal:TČ Daikin 16kwh, ogrevam 150m2, brez izolacije, Bled.
Tem. nastavljena na 22c, tem. vstopne vode je 52c.
Tem SV oz bojlerja, 55c, 300l.
Ogrevamo od 09.10.2011, pred tem samo SV.
Ker mi je števec crknil, lahko povem komplet porabo za gospodinjstvo, 477kwh. POnavadi je ravno polovica MT in VT. Če primerjam s porabo september in avgust, ko še nisem imel TČ, je razlike 77kwh. Pred tem smo imeli skoraj vedno okoli 400kwh, govorim seveda za celotno gospodinjstvo.
Za1x super max. zadovoljen!!!

Razlog za manjšo razliko pomoje leži v prejšnjem el. bojlerju, ki je pomoje pokuril kar nekaj el.

LP
L
Pri neizolirani hiši je tako majhna poraba nemogoča,samo povprečje sl, druzine je cca 300kw brez ogrevanja.Ali lahko pridem pogledat sem samo 12km stran?
ti prinesem račun za el. pa boš videl. drugega ogrevanja nimam. prav tako pa ne spim pod 10mi odejami....
Danes sem prišel na idejo da bi odprl temo namenjeno za vse, ki jih zanima visokotemperaturna TČ Daikin HT oz. vse visokotemperaturne tc. Veliko nas je lastnikov slabse izoliranih his,ki bi lahko presli na ugoden in zelo optimalen nacin ogrevanja kar se tice enostavnosti,brezskrbnosti,zanesljivosti,ekologije,...

Tukaj bi vsi interesenti ,ki imajo /hocejo dobiti podatke o njej to dobili na enem mestu. Tukaj pa lahko sprašujemo , odgovarjamo, svetujemo lastniki,monterji eden drugemu in si pomagamo do najoptimalnejših nastavitev in s tem porabe glede na subjektivne razmere...

Sedaj pa kar veselo na delo vsak z svojimi nastavitvami,vprašanji, problemi, načrti, nasveti....

Naj povem da imam jaz sedaj nastavljeno krivuljo ogrevanja na vremensko vodeno ogrevanje in sicer> ZT -10 ->65C dvizni vod ;ZT 10->45C dvizni vod, Sanitarna Voda se pripravlja na 43,ko pade voda na 36C v integriranem 300l bojlerju.

Trenutna poraba je 1.8kw/h pri zunanjih temperaturah 3C, ogrevam cca 300m2 na 22C, SV pripravljam za 9 oseb. Porabo merim z iskrinim stevcem ki je montiran pred tc ,tako da imam realen odcitek ki je tudi kar tocen. Sam objekt je L hisa*l. 1980, z veliko zunanjih zidov,objekt je prakticno od 15,16 ure v senci saj smo ob gozdicku doma. Tako da nimamo nic soncnih pribitkov. Fasada je v mansardi 8cm stiropor,pritlicju 5 cm siporeks in v podkletenih prostorih 12 stirodurja. Okna so v mansardi 1.3,drugje 1.1. V mansardi je izolacije proti strehi 20cm URSA LIF volne. Ogrevamo se v 8% na talno gretje, ostalo je vse radiatorsko ogrevanje z normalnimi radiatorji/niso predimenzionirani. Opazil pa sem da se mi je danes poraba zvecala iz 1.4 na 1.8kw prav zaradi zunanjih nenaklonjenih razmer ,ki tc ovirajo pri delu. To je dokaj vlazen zrak!!

Tukaj je nekaj slik mojega sistema. Prosil bi za kaksno slikco vasih masinc,da si primerjamo postavitve tc,ventile, cevi,izoliranost,... Big Grin

http://www.shrani.si/f/3/hr/4OpBKXMi/1/p1030091.jpg
http://www.shrani.si/f/2J/Ed/4GGDKLhN/p1030093.jpg
http://www.shrani.si/f/19/8O/2NDnQXCd/p1030092.jpg
http://www.shrani.si/?40/mB/4ou9mGPP/p1030080.jpg

Tukaj si lahko ogledamo letni COP Daikin HT naprav. Ce kdo ne zna gledati naj pove,..

http://www.shrani.si/?2q/Lf/1uaqDUvG/ca ... herma-.jpg

Napravo mi je montiral uporabnik foruma z imenom bumm, tako da se mu na tem mestu se enkrat zahvaljujem za dobro in ugodno montazo,tehnicno podporo in za resevanje mojih problemov prav v vsaki uri.. Smile

Ali bi kdo kaj spremenil pri moji krivulji,se je komu bolje obnesla drugacna krivulja...
A maš fiksno nastavljeno temperaturo ogrevalne vode na 52 stopinj? diferenco pa 10?
Potem verjetno TČ hitro doseže zahtevano T 22,5 stopinj, ko TČ ugasne pumpo in kompresorja.
Nato lahko traja par ur, da temperatura pade na 21,5 stopinj, šele takrat se pumpa in kompresor spet vklopita. Mimogrede ali je danes bilo kaj sonca na Bledu?
Pri nas sonca nič in poraba je skoraj 30 kWh/24 ur, ker TČ stalno dela (5:00-23:00).
Ko sem imal nastavitev urnika 5:00 do 7:00, 14:00-23:00 pa je bila 20 kW/h.
Krivuljo sem hkrati celo spremenil navzgor, vendar ko T pride blizu željene, pretežno dela v režimo LWT 43 EWT 33, kar najbrž ni najbolj ekonomičen način delovanja za HT.
Bom še par dni počakal, ker je bila danes tudi zelo velika relativna vlažnost.
Pozdravljeni uporabniki, ki s TČ zrak voda ogrevate prek radiatorjev (in prek talnega) in vas prav nič ne zebe. 8)
Podatki o porabi, nastavitvah ipd so v tej temi zelo zaželjeni. Smile
Prav tako mnenja, vprašanja in nasveti.
Tudi bodočih uporabnikov ter seveda prispevki monterjev, strokovnjakov ter seveda TČ heckerjev s foruma.
Ker visokotemperaturno ogrevanje ima precej drugačne zakonitosti in zgleda povsem dručačne optimalne nastavitve kot nizkotemperaturno. :roll:
Ali pa se nam samo tako dozdeva. :oops:
Bullet, kratek povzetek tvojega poročila.

Popolnoma neizoliran objekt lociran na Bledu, 14 kW HT edini vir ogrevanja. Kompletno vsa poraba elektrike v oktobru, gospodinjstvo, ogrevanje, sanitarna voda, vse.......477 kWh?

Sem to prav razumel?

Zdaj, lahko vzameš moj dvom kot fovšijo, a ti ne verjamem. Niti pod razno. Niti če 100 položnic pokažeš. Ker v tem primeru posekaš vse znane TČ v Sloveniji za razred 50% in ti klub pasivcev ravno v tem trenutku sestavlja dobrodošlico.
morda pa imaš tako varčen števec elektrike :oops:
a se vrti naprej? :?
Bullet Napisal:ti prinesem račun za el. pa boš videl. drugega ogrevanja nimam. prav tako pa ne spim pod 10mi odejami....

Mogoce so ti pa TC priklopili na sosedov stevec, saj bos kmalu videl...
Big Grin

LP
Bullet Napisal:ti prinesem račun za el. pa boš videl. drugega ogrevanja nimam. prav tako pa ne spim pod 10mi odejami....
jaz ti pa verjamem
koliko imaš debelino zida in iz česa
150m2,ni isto kot 300m2,ne pozabit
zgleda, da smo malo fouš, hehe :oops:
Super, vsekakor je skupna poraba elektrike za gospodinjstvo 477 kWh perfektno niska 8)
Gotovo tudi Daikin HT ni mogla več kot polovico tega pokurit. 8)
Bullet Napisal:
  1. TČ Daikin 16kwh, ogrevam 150m2, brez izolacije, Bled.
  2. Ogrevamo od 09.10.2011, pred tem samo SV.
  3. komplet porabo za gospodinjstvo, 477kwh.
  4. ne ne imam HT
1+2+3 v nobenem primeru ne gre skupaj s 4. Ali plačuješ pavšal? Ali je dejansko odčitano stanje? Koliko imaš T prostorov?

Dokaj nepotratno gospodinjstvo v nobenem primeru ne pridem pod 200kWh. Torej za TČ ostane 277kWh, če ste tudi z SV varčni je šlo za ogrevanje le te vsaj 25 kWh. Torej ostane 250kWh pokurjene elektrike za 150m2. S COP3 to pomeni, da si jih ogrel s 750kWh toplote.

Ne vem pa kakšna je konfiguracija hiše, ker na primer pri nas v pritličju se še vedno skoraj nič ne kuri, ker se veliko kuha (P) in pere (K). Tako smo pritličje 70m2 "ogreli" s samo 87kWh...
211 konjev sreče v ovinkih...
[Slika: r53supercharged.jpg]
JOHN COOPER WORKS evolucija
Jaz dejansko nimam visoko temp. tč ,z mojo made in doma segrejem vodo do max. 57st.c in se zelo "matra"Ker imam radiatorsko gretje z nizkotemperaturno tč ni šlo,saj rabim ze sedaj pri teh zunanjih temp. ogrevno vodo toplo cca 47 st .Delal sem poizkuse tri leta da sem ugotovil kaj je najbolj primerno zame.
1)narediti tako tč ki bo sposobna brez hudih obremenitev segrevati vodo vsaj do65 st.c
2)izolirati hišo(ze v glavnem narejeno 2/3)
3)zamenjati okna(ze narejeno)
Kljub izolaciji in menjavi oken sem ugotovil da pri radiatorskem gretju rabim višjo temp. ogrevne vode in ko sem dodal obstoječi tč še eno stopnjo sem dosegel dober rezultat(povečal sem moč in max. obremenil).Drugo leto bom pa sestavil pravo ht tč za svojo hišo kar znam sam naredim pri hiši-rad bi kupil original pa mi sredstva ne dopuščajo .Ko sem pred dvema letoma videl prospekt daikin ht se mi je posvetilo in uporabil sem princip ht v mojem primeru-ves bistvo je v višji temp vode in s tem hitrejše segrevanje prostorov in manjša poraba seveda poudarjam to velja za moj objekt in radiatorsko ogrevanje.Tudi pri meni je poskočila zadnja dva dni poraba iz 0.43kw na 0,55 kw na uro-včeraj cel dan samo 5st danes ponoči 2.1 st -poraba 13.3kw(cca90m2 na 21st.c.) v 24 urah,brez sanitarne vode.Končna ugotovitev je da kljub izolaciji hiše za radiatorsko gretje rabim višjo temp vode kot za ostale načine gretja.

Skok na forum:

Zadnje novice

Kaminski kotel TOBY H - ogrevajte se drugače
18.09.2019 ob 09:37:06
Kaminski kotel TOBY H - ogrevajte se drugače
Poletja je nedvomno konec, jesenski hlad je že tu in zimski mraz se tudi nezadržno bliža. Za priprave na kurilno sezono ni več prav veliko časa,... Beri dalje »
Enostavni nasveti za selitev
01.07.2019 ob 16:40:47
Enostavni nasveti za selitev
To bo mačji kašelj v primerjavi z iskanjem in nakupom stanovanja, sem si mislila o selitvi. Že tako nimamo veliko stvari, pa še... Beri dalje »
Do nižjih cen gradbenega materiala kar preko spleta
03.01.2019 ob 17:17:26
Do nižjih cen gradbenega materiala kar preko spleta
Zaradi napihnjenih cen na nepremičninskem in gradbenem trgu že nekaj časa odlašate s prenovo svojega doma? Potem imamo za vas odlično novico –... Beri dalje »
Na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Primus-E 137
17.11.2018 ob 15:08:18
Na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Primus-E 137
V podjetju Lumar v soboto 24. novembra, med 10.00 in 16.00 uro, pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bo na ogled šest let vseljena skoraj... Beri dalje »