Nepremičnine > Nakup, prodaja in pravna vprašanja
Zakon o kmet. zemljiščih,odškodnina za spremembo namembnosti

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zakon o kmet. zemljiščih,odškodnina za spremembo namembnosti
Sem klical na upravno enoto in v tem trenutku vem več o zakonu kot oni tam.
Je rekla gospa, da gredo naslednji teden na seminar, kjer bodo izvedli več o tem.

Če pogledaš 33. člen - http://www.uradni-list.si/1/content?id=103972 res piše:
.... katerih investitor je država ali lokalna skupnost
torej za nas to ne velja Sad.
spitbox Napisal:Sem klical na upravno enoto in v tem trenutku vem več o zakonu kot oni tam.
Je rekla gospa, da gredo naslednji teden na seminar, kjer bodo izvedli več o tem.

Sem še 1x šel brati in res je tako .... Sad
Sem pa klical na EU pa mi je rekel da bo prebral če je to res tako, je pa tako kot je že nekdo povedal, da nihče skoraj ne ve točno kako pa kaj.

Če je pa res tako potem pa se moramo zbuniti, saj to ni fer več..

lp, Matevž
spitbox Napisal:Sem klical na upravno enoto in v tem trenutku vem več o zakonu kot oni tam.

Glej, vedno boš vedel več kot oni. S tem, da bodo oni še plačani za to.
Ali ta zakon omogoča potem tudi, da se npr. nezazidljivo parcelo, ki je tik ob pasu zazidljivih parcel, s plačano odškodnino spremeni v zazidljivo?
ne
Zivjo jaz sem se o tej temi temi razpisal tukaj očitno nisem dal pravega naslova

prosim če lahko nakdo te dve temi združi skupaj v eno

viewtopic.php?f=2&t=37997

lp
rok
Takle odgovor sem dobil od znanca, zdaj pa upam da je to to, če ne smo ga n......i!

To je sprememba zakona o kmetijskih zemljiščih, ki narekuje da se kmetijskim zemljiščem v fazi spreminjanja v zazidliva zemljišča odmeri uzurpacija prostora zaradi trajne izgube dela kmetijskega zemljišča. Za zemljišče katero je že zazidlivo, nam ne glede na katastrski razred ni potrebno plačati tega "davka". Ta zakon naj bi bil sprejet z namenom kompleksnih zazidav na kmetijskih zemljiščih oziroma da se zaščiti in ohranja kmetijska zemljišča.
palica1 Napisal:Takle odgovor sem dobil od znanca, zdaj pa upam da je to to, če ne smo ga n......i!

To je sprememba zakona o kmetijskih zemljiščih, ki narekuje da se kmetijskim zemljiščem v fazi spreminjanja v zazidliva zemljišča odmeri uzurpacija prostora zaradi trajne izgube dela kmetijskega zemljišča. Za zemljišče katero je že zazidlivo, nam ne glede na katastrski razred ni potrebno plačati tega "davka". Ta zakon naj bi bil sprejet z namenom kompleksnih zazidav na kmetijskih zemljiščih oziroma da se zaščiti in ohranja kmetijska zemljišča.

Bilo bi fer če bi res tako bilo. Problem je v tem, da je zakon še čisto nov in skoraj vsak si ga drugače razlaga.
Mislim pa da ni to tako kot si prej napisal, zaradi tega člena.

Za izvajanje 4. in 7. člena tega zakona, za določanje odškodnin zaradi spremembe namembnosti kmetijskega zemljišča in za izvajanje določb, ki se nanašajo na skupne pašnike, se poleg zemljišč iz prejšnjega odstavka za kmetijska zemljišča štejejo tudi zemljišča, ki so s prostorskimi akti lokalnih skupnosti določena za nekmetijsko namensko rabo in so v skladu z zakonom, ki ureja kmetijstvo, glede na evidenco dejanske rabe kmetijskih in gozdnih zemljišč (v nadaljnjem besedilu: evidenca dejanske rabe zemljišč) uvrščena med njive in vrtove, travniške površine, trajne nasade in druge kmetijske površine.«.
Živjo spet,

jaz sem danes klical vsemogoče ljudi in slišal vsemogoče stvari.

Ena je bila tudi, da je zakon v več točkah sporen in bo šel zato še v ustavno presojo. To mi je rekel arhitekt, ki mu ne verjamem niti besedice več. Vseeno vprašam, če je še kdo slišal kaj takega?

Potem je sledil geodet, ki sem ga klical zaradi parcelacije in spremembe bonitete. Pravi, da se je o tem treba pogovorit z agronomom, ki je kot naročeno izginili z obličja Zemlje. Dejansko pa za marsikatero parcelo obstajajo realne možnosti za znižanje bonitete, ker so jo mojstri določali iz ortofota. Ta je za medaljo. Big Grin Nižajo jo lahko zaradi klanca, nadmorske višine, vetrovnosti, slabe prsti, oblike parcele pa še česa. Vprašanje je le, če lahko prilezeš dovolj nizko, da se splača to financirat.

No, na upravni enoti pa so rekli, da imajo v ponedeljek tisto izobraževanje in da bodo potem vedeli več. Se pa tudi njim zdi tole skregano z zdravo pametjo. Rekla je, da nekako upa, da gre vendarle samo za tisti kos parcele, ki bo pod stavbo. Če ima prav, bomo pa videli naslednji teden.

lp
Pozdravljeni!

Tudi sam že cel dan raziskujem ta nor zakon. Spremljal sem debato na forumu in si pulil lase. Confusedhock: Prišel sem do obetavnega zaključka in ga moram deliti z vami. 8)

Informacija iz naše upravne enote je, da je zakon napisan površno in nepregledno. Zato smo tabelo iz zakona uporabljali napačno. Kvadratura zemljišča se ne pomnoži z bonitetnim razredom in navedenim zneskom- ampak samo z zneskom.

Tabela z določitev zneska:
– odškodnina zaradi spremembe namembnosti/m2 = boniteta zemljišča od 1 do 20 x 0,05 eurov,
– odškodnina zaradi spremembe namembnosti/m2 = boniteta zemljišča od 21 do 40 x 0,18 eurov,
– odškodnina zaradi spremembe namembnosti/m2 = boniteta zemljišča od 41 do 60 x 0,20 eurov,
– odškodnina zaradi spremembe namembnosti/m2 = boniteta zemljišča od 61 do 75 x 0,22 eurov,
– odškodnina zaradi spremembe namembnosti/m2 = boniteta zemljišča od 76 do 100 x 0,25 eurov.

Na mojem primeru zgleda izračun tako:
Kvadratura: 2902m2 (od tega zazidljivega 987m2, ostalo gozd- kar ni važno)
Kat. razred: travnik 6
Boniteta: 30

IZRAČUN: 2902m2 x 0,18 EUR = 522,36 EUR
...kar je razveseljiv znesek glede na prejšnjega po zgoraj navedenih formulah.

Naj še povem, da so mi ta znesek informativno naredili danes, na UE.

Smo kaj veseli? Jaz sem! Big Grin In sem hotel to deliti z vami.

Franci
Živjo,

naj te razočaram, tvoj UE nima prav, hitro plačaj, da ne bodo prej popravili. Groza. Poglej ta link:
http://www.ds-rs.si/?q=node/2393

"Ocenjeno je, da bo povprečna odškodnina zaradi spremembe namembnosti kmetijskega zemljišča 10 €/m2."

Nismo več veseli?
Katastrofa!!!!!!
Ej ampak jaz nevem kaj delajo ti ljudje na občini,ue, da nimajo pojma o stvareh o katerih so drugi kar precej odvisni.Jaz sem včeraj klical na občino in sem ženski razlagal zakaj se sploh gre in kakšni zneski bodo in podobno.Sem vprašal kdaj se pa boste pozanimali da se zglasim pa se je kar izmikala.Grozno.Jaz pa bom v službi naredil malo napako pa bom na sodišču in brez službe.
Kak lahko dajo kar nekšne izračune po svojih formulah.Recimo da bi v ponedeljek bilo odvisno če kupiš kako parcelo ali ne ampak ti nihče ne ve nič odgovoriti niti verjetno tisti ki so ga napisali.Tebi se mudi oni pa bodo drugi teden ali mesec šli na seminar o tem.Ne delam se norca ali žalim koga ker nihče neve vsega 100% v svojislužbi ampak vseeno.
Pozdravljeni,

tudi jaz že iščem vse mogoče odgovore po raznih in različnih UE in nihče nihče ne ve pravilno in tudi sam mislim da je zakon sploh napačno napisan in polno napak,
pro kot prvo govori se o zakonu kmetijskih zemljišč, potem pa se nanaša tudi na nekmetijska zemljišča, kako je sploh to mogoče.

Tudi jaz sem začel razmišljati o takšen računu glede bonitete, da se boniteta ne pomnoži s faktorjem ampak samo kvadratura.

Če malo razmislimo, na leto se oddda okoli 300-400 prošenj za gradnjo, to bi prišlo v roke države ali kamorkoli že gre ta denar približbi 5 miljonov EUR.
Skoraj nemogoče.

ČE je pa tako potem lahko zaprejo vse nepremičninske hiše, saj tam prodajajo zemljišča ki nimajo nizhih bonitet ampak so zazidljiva in ja pomoč gradbincev, tukaj bo potem še manj dela za gradbince , saj bo težko kdo sploh še lahko gradil.

Mlade družine bodo šle raje v mesta (stanovanja) in bodo še bolj zapuščena naselja.

Se pa strinjam da bi to moralo veljati samo za kmetijska zemljišča na katerih pa tako že danes nisi mogel graditi , ker enostavno tam ni bilo mogoče graditi , razen po nekaj letih , to pa je bila že tombola.

Še 1x če je pa vse to res kar so naredili, pa je najboljše da se organiziramo in gremo pred parlament in nekaj dosežemo, ker mislim da nas niti ne bi bilo tako malo.

lp, M
Evo ravnokar govoril z referentko na UE, kakor je tukaj že rečeno odškodnina se bo plačevala, vendar še sami ne vedo kako in kaj. Mi je pa referentka rekla naj bi bil izračun
m2 X oškodnina (primer: 1000m2 X 0,20 eur), vendar ne ve točno. Sad
pozdravljeni vsi,

sem prebrala zakon na hitro -zakon je jasen-če ga le pravilno bereš-različni zneski nadomestila glede na bonitetni razred, in pravilno obračunavanje je bonitetni razred * znesek nadomestila * kvadratni metri parcele-
in pri parceli, ki smo jo hoteli kupit je to skoraj 9.000 EUR
hm, moram podrobno prebrat, če to velja tudi za parcele, katerih namebnost je bila že spremenjena, ali samo za nove spremembe...
veliko sreče vsem pri gradnji

Skok na forum:

Zadnje novice

Potrebujete stanovanjski kredit? Naredite si informativni izračun.
02.06.2021 ob 13:07:02
Potrebujete stanovanjski kredit? Naredite si informativni izračun.
V življenju so stvari pogosto nepredvidljive. Velikokrat nas presenetijo dogodki, ki so vezani na večjo, neobičajno porabo finančnih... Beri dalje »