Nepremičnine > Nakup, prodaja in pravna vprašanja
Zakon o kmet. zemljiščih,odškodnina za spremembo namembnosti

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zakon o kmet. zemljiščih,odškodnina za spremembo namembnosti
A ste sigurni, da se plačuje od celotne parcele?

3.g člen namreč omenja del zemljiške parcele:
"Če je bila odškodnina zaradi spremembe namembnosti že plačana od dela zemljiške parcele, se odškodnina zaradi spremembe namembnosti plača le za preostali del zemljiške parcele."

Če bi se odškodnina plačevala za celotno parcelo, potem sploh ne bi bilo relevantno, kako se ravna s preostalim delom.

Al pa morda razmišljam v napačno smer in iščem srečo v nesreči?
Sad
Razmišljaš pravilno ampak v primerih ko je na enem delu parcele možna gradnja v drugem pa ne.Potem tvoja trditev verjetno drži, če pa imaš npr celotno 800m2 gradbene parcele pa ne uideš temu super zakonu.
Kaj pa sprememba bonitete? Najina parcela naj bi bila sadovnjak, ki to nikakor ni. Sadovnjak bi moral po definiciji imeti več kot 50 sadnih dreves na hektar. Na najinih 1000 kvadratih pa sta dve strohneli jablani in ščavje, ki s sadjem nima ničesar skupnega. Dejanska - resnično dejanska raba tega zemljišča je travnik. Ta pa bi načeloma moral imeti nižjo boniteto, drži?

Kdo ve, če je sprememba le-te mogoča in koliko časa bi utegnil trajati postopek v naši birokratsko superučinkoviti državi?

Bom hvaležen za kakršen koli odgovor, ker nameravam v naslednjih mesecih zaprositi za gradbeno dovoljenje. No, ali pa tudi ne ... :?
Tomo14.600 Mogoče se ti splača trenutno parcelo razparcelirati na dve, npr. 2 x 500m2. In potem vložiš gradbeno dovoljenje samo za eno parcelo, druga pa uporabljaš za dvorišče, vrt. Mislim da bi te ceneje prišlo pri geodetih kot pa plačevat za dodatnih 500m2.

Jaz sem slučajno kupil dve parceli, gradbeno 5 arov in negradbeno 9 arov. In davek bom potem takem plačal samo za 5 arov, vendar ne vem kako se določi boniteta? Ker je parcela sestavljena iz dveh prejšnjih parcelnih številk, ki imata različne bonitete (travnik in njiva) me zanima po kakem postopku se določi? Kako in kdo bo za mojo novo parcelo, ki jo je odmeril geodet določil boniteto?
@ spitbox ... geometer bo vsekakor v igri. Smo že zaradi komunalca govorili o razparcelaciji ki bo dobrih 200€. Kaplja v morje v primerjavi s temi bizarnimi številkami. Še vedno pa bodo hoteli 7000€, kar je še vseeno čisto preveč, zato me zanima sprememba bonitete.

Glede tvojih parcel bi moralo pa v katastru pisat, kakšna sta po novem raba in boniteta.
Drugače sem pa našel tale naslov: raba.mkgp@gov.si, kamor lahko javiš, da je dejanska raba v resnici drugačna. Morda ti bo kdo izkazal milost in ti tudi povedal, kako je pri tebi, če v katastru še ne piše.
matevzn Napisal:Pozdravljeni,

po pregledu novega zakona mi je zdaj vse jasno in lahko povem, da je nas ta vlada lepo preprosto zaj.

Torej vsa zemljišča , čeprav so stavbno in gradbena , moramo pogledati v kakšno boniteto zemljišča spada. (cifre od 0 - 69 ) in potem glede na boniteto in kvadratuto parcelo plačamo odškodnino ki pa niso majhne.

Zemljišče z boniteto pa so samo tista katera so že pozidana ali razne poti.

Citiram :
Torej, gre za dodatno finančno obremenitev. Vsak, ki bo želel pridobiti gradbeno dovoljenje, bo moral plačati 10 evrov po kvadratnem metru te odškodnine. Sploh je to problematično na demografsko ogroženih območjih. Zakon bo s takšnim členom, kot je ta, ki uvaja na novo odškodnine, pripeljal do tega, da bo prišlo do še več odselitev iz vasi, predvsem v mesta, in s tem se bo zgodilo - kaj? Še manj bo obdelanih kmetijskih zemljišč, kot jih je zdaj. Vsaka dodatna finančna obremenitev v tem času je enostavno nesprejemljiva.

Kaj pa pri meni ko je boniteta 79 :twisted: , za 455 m2 me pride slabih 9000eur.
Pa saj niso normalni.
To se je treba malo zbunit pa v medije dat, nikjer še nisem zasledil novic o tem.

LP
79? Confusedhock: A imaš nafto na parceli?

V medije, ja ... Tu so že človekove pravice pod vprašajem, ampak po mojem se Amnesty za nas ne bo potegnu. Tongue

lp
Moj tast in tašča imata 3000m2 gradbene parcele.Hotela sta to razdeliti vsaj na 3 parcele po 1000m2 in je 75 boniteta tako da bi vsak potencialni kupec moral plačati dodatnih 16500€ odškodnine.povejte mi kdo bo to sedaj hotel kupit?nihče
Zanimivo kako potihem se je prismuknil ta zakon.Praktično nič ni bilo govora o tem
Pozdravljeni,

tudi jaz se nagibam k temu, da bi spremenil kategorijo bonitete zemljišča.
Kako je s tem bom še poročal.

lp, Matevž
Pozdravljeni, da vas saj malce pomirim in da boste vedeli ,da boste pravočasno vse uredili.
Odškodnina se računa tako kot smo predvidevali ,samo da se trenutno še ne plača polna cena oz. se plača samo delno.

PROSIM DA SI TOLE PREBERETE DA BOSTE NA TEKOČEM IN KAJ DRUGEGA NAJ REČEM KOT PA DA ODDAMO ČIMPREJ GRADBENE VLOGE.

– v višini 30 odstotkov od predpisane odškodnine iz 3.g oziroma prvega odstavka 3.i člena zakona, če investitor vloži vlogo za izdajo dovoljenja za gradnjo objekta od uveljavitve tega zakona do 31. decembra 2011;

– v višini 50 odstotkov od predpisane odškodnine iz 3.g oziroma prvega odstavka 3.i člena zakona, če investitor vloži vlogo za izdajo dovoljenja za gradnjo objekta od 1. januarja 2012 do 31. decembra 2012;

– v višini 70 odstotkov od predpisane odškodnine iz 3.g oziroma prvega odstavka 3.i člena zakona, če investitor vloži vlogo za izdajo dovoljenja za gradnjo objekta od 1. januarja 2013 do 31. decembra 2013.

LP, Matevž
Je to 100%?
33. člen to navaja, ampak samo za določene objekte, katerih investitor je država ali lokalna skupnost.
Je mogoče to kdo preveril?
vandini Napisal:33. člen to navaja, ampak samo za določene objekte, katerih investitor je država ali lokalna skupnost.

Točno tako. Zasebni investitorji smo tukaj izključeni.
Odškodnina za spremembo namembnosti je že bila, vmes se je ukinila - ko je država pokupila večino 'taboljše' zemlje za avtoceste, marsikatera manjša občina pa je bila zaradi ukinitve nadomestila za spremembo namembnosti precej oškodovana ; sedaj pa se 'meninič-tebinič' zadeva lepo 'pripelje' nazaj. Pa še marsikaj nas čaka ... :evil:
Za izvajanje 4. in 7. člena tega zakona, za določanje odškodnin zaradi spremembe namembnosti kmetijskega zemljišča in za izvajanje določb, ki se nanašajo na skupne pašnike, se poleg zemljišč iz prejšnjega odstavka za kmetijska zemljišča štejejo tudi zemljišča, ki so s prostorskimi akti lokalnih skupnosti določena za nekmetijsko namensko rabo in so v skladu z zakonom, ki ureja kmetijstvo, glede na evidenco dejanske rabe kmetijskih in gozdnih zemljišč (v nadaljnjem besedilu: evidenca dejanske rabe zemljišč) uvrščena med njive in vrtove, travniške površine, trajne nasade in druge kmetijske površine.«.

Pri naju je dejanska raba opredeljena takole:
Kmetijska površina: 444 m2
Zazidana površina: 156 m2

A naju ta zakon zajema ali ne?
Ni kaj dodati - važno državi, da bo raja plačevala. Tole, da moraš plačati spremembo namembnosti na zazidljivem zemljišču, je lopovščina prve vrste. Že komunalni prispevek je ogromen, tole pa je sploh kar nekaj.

Skok na forum:

Zadnje novice

Potrebujete stanovanjski kredit? Naredite si informativni izračun.
02.06.2021 ob 13:07:02
Potrebujete stanovanjski kredit? Naredite si informativni izračun.
V življenju so stvari pogosto nepredvidljive. Velikokrat nas presenetijo dogodki, ki so vezani na večjo, neobičajno porabo finančnih... Beri dalje »