Gradnja in obnova > Energijski viri
Fujitsu Waterstage - izkušnje

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fujitsu Waterstage - izkušnje
Točno to so stvari, ki me begajo po prebiranju biksijevih spletnikov. Po drugi strani gledam tabelo moči http://www.termoshop.si/Media/katalog/Ta...3fazna.pdf, kjer vidim pri temperaturi ogrevne vode 50 °C in zunanji temperaturi -13 °C COP še vedno 2. Verjamem kar piše biksi. Ali potem ni za verjeti podatkom v tabeli? :?
Kot že rečeno, pri takšnem COP-ju je nekaj precej narobe... Kaj, lahko pove samo investitor :wink:
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si
Waterstage 16KW imam več kot leto dni. Imam talno gretje + sanitarna voda. Nekaj izkušenj:
1) Bojler 120 litrov (TIKI) je več kot dovolj. TČ ga ogreje izredno hitro, skoraj kot pretočni grelnik. Ne razumem, zakaj se forsirajo veliki (in dragi) bojlerji.
2) TČ je vedno z lahkoto ogrela hišo. Ima svojo regulacijo in črpalko, kar je v mojem primeru moteče, ker sem nadomestil (nekakovostno 10 let staro) kondenzacijsko plinsko peč Buderus. Regulacija je malo "odbita", temperature comfort ni mogoče nastaviti pod 22 stopinj. V praksi imamo doma 24 stopinj, torej več, kot imamo nastavljeno.
3) Montaža Dines je bolj bog pomagaj. Tudi sicer poprodajna storitev. Držim pesti, da se čim dlje ne bo nič pokvarilo.
4) Račun za plin se je zmanjšal za 200€, račun za elektriko pa povečal za enak znesek (!!!). Porabe nisem gledal, tudi COPov nisem računal.
5) Zunanjo enoto imam na ravni strehi na stropu spalnice. Mojstri iz Dinesa mi niso povedali, da se bo to slišalo (!). Črpalka je glasna, začuda sem se je nekako privadil. Mojstri iz Dinesa so izgubili vsakršen interes za reševanje problemov, ko so prejeli plačilo.
6) Pogostih izklopov in vklopov, ki jih omenja Berghaus, nisem opazil (oziroma slišal).
7) Kolikor sem preučil karakteristike TČ zrak/voda, je njihova značilnost, da s padanjem temperature pada moč TČ. Bolj, ko jo rabiš, manj ti da! Izjemi sta dve: Mitsubishi Zubadan in Fujitsu Waterstage. Vsaj lani je bilo tako.
tbutina Napisal:Waterstage 16KW imam več kot leto dni. Imam talno gretje + sanitarna voda. Nekaj izkušenj:
1) Bojler 120 litrov (TIKI) je več kot dovolj. TČ ga ogreje izredno hitro, skoraj kot pretočni grelnik. Ne razumem, zakaj se forsirajo veliki (in dragi) bojlerji.
2) TČ je vedno z lahkoto ogrela hišo. Ima svojo regulacijo in črpalko, kar je v mojem primeru moteče, ker sem nadomestil (nekakovostno 10 let staro) kondenzacijsko plinsko peč Buderus. Regulacija je malo "odbita", temperature comfort ni mogoče nastaviti pod 22 stopinj. V praksi imamo doma 24 stopinj, torej več, kot imamo nastavljeno.
3) Montaža Dines je bolj bog pomagaj. Tudi sicer poprodajna storitev. Držim pesti, da se čim dlje ne bo nič pokvarilo.
4) Račun za plin se je zmanjšal za 200€, račun za elektriko pa povečal za enak znesek (!!!). Porabe nisem gledal, tudi COPov nisem računal.
5) Zunanjo enoto imam na ravni strehi na stropu spalnice. Mojstri iz Dinesa mi niso povedali, da se bo to slišalo (!). Črpalka je glasna, začuda sem se je nekako privadil. Mojstri iz Dinesa so izgubili vsakršen interes za reševanje problemov, ko so prejeli plačilo.
6) Pogostih izklopov in vklopov, ki jih omenja Berghaus, nisem opazil (oziroma slišal).
7) Kolikor sem preučil karakteristike TČ zrak/voda, je njihova značilnost, da s padanjem temperature pada moč TČ. Bolj, ko jo rabiš, manj ti da! Izjemi sta dve: Mitsubishi Zubadan in Fujitsu Waterstage. Vsaj lani je bilo tako.

Potem z zamenjavo stare peči s toplotno črpalko pravzaprav niste pridobili nič!!?? Zakaj ste to pravzaprav naredili? Ali vaša TČ ogreva v glavnem z električnimi grelci?
Sam razmišljam o zamenjavi ogrevanja na olje s TČ. Pri tem pričakujem zmanjšanje stroškov za ogrevanje najmanj za 1/3 do optimističnih 1/2.
steza Napisal:Točno to so stvari, ki me begajo po prebiranju biksijevih spletnikov. Po drugi strani gledam tabelo moči http://www.termoshop.si/Media/katalog/Ta...3fazna.pdf, kjer vidim pri temperaturi ogrevne vode 50 °C in zunanji temperaturi -13 °C COP še vedno 2. Verjamem kar piše biksi. Ali potem ni za verjeti podatkom v tabeli? :?
V laboratoriju je situacija vedno drugačna kot pa tista na terenu, zato so tudi rezultati lahko zelo različni.
http://www.telmos.si - enostavne rešitve so vedno najboljše!
Če je letni COP 2 ali, celo manj na nizkotemperaturnem gretju potem se zavedajte, da je nekaj zelo narobe :evil:
Napačne nastavitve so najmanjši problem, je pa problem nepravilno izvedena hidravlika, ali bog pomagaj onesnažena plinska povezava, ali celo nepravilna količina hladiva!!
Predvsem slednji dve napaki drastično vplivajo na izkoristek.
telmos Napisal:
steza Napisal:Točno to so stvari, ki me begajo po prebiranju biksijevih spletnikov. Po drugi strani gledam tabelo moči http://www.termoshop.si/Media/katalog/Ta...3fazna.pdf, kjer vidim pri temperaturi ogrevne vode 50 °C in zunanji temperaturi -13 °C COP še vedno 2. Verjamem kar piše biksi. Ali potem ni za verjeti podatkom v tabeli? :?
V laboratoriju je situacija vedno drugačna kot pa tista na terenu, zato so tudi rezultati lahko zelo različni.
To se popolnoma strinjam. Po prebiranju prispevkov na forumu mi je tudi jasno, da se rešitev z isto napravo v vsakem objektu obnaša malo drugače, pač glede na specifike objekta in klimatske situacije. Na podlagi vaših mnenje in izkušenj uporabnikov ter prebiranja razne dokumentacije bi rad ugotovil, katera TČ bi bila najbolj primerna za mojo situacijo. Lastnikov TČ z radiatorskim gretjem, ki bi spremljali dogajanje kot npr. Migaj, izgleda da ni veliko. Vendar on ima HT črpalko. Zakaj bi jaz rajši katero drugo? Zaradi cene in subvencije, obstoječi sistem pa želim ohraniti za "zlato rezervo".
steza Napisal:
tbutina Napisal:Waterstage 16KW imam več kot leto dni. Imam talno gretje + sanitarna voda. Nekaj izkušenj:

Potem z zamenjavo stare peči s toplotno črpalko pravzaprav niste pridobili nič!!?? Zakaj ste to pravzaprav naredili? Ali vaša TČ ogreva v glavnem z električnimi grelci?
Sam razmišljam o zamenjavi ogrevanja na olje s TČ. Pri tem pričakujem zmanjšanje stroškov za ogrevanje najmanj za 1/3 do optimističnih 1/2.

Glede na porabo in to, da pravi, da se mu voda v bojlerju neverjetno hitro segreje, se mu verjetno res vklapljajo el. grelci.

Pri ogrevanju z TČ, lahko napram ogrevanju z oljem, komot pričakuješ vsaj prepolovitev stroškov za ogrevanje.
steza Napisal:

Povod za zamenjavo so bile težave s plinsko pečjo, ki jih serviserji niso znali rešiti. Lahko bi tudi kupil novo plinsko peč. Glede porabe finančno gledano najverjetneje nisem pridobil kaj dosti in to je razočaranje. Treba je povedati, da je šlo za kondenzacijsko plinsko peč z dobrim izkoristkom.
Ne vidim razloga za vklapljanje električnih grelcev, ni pa nemogoče. Pri temperaturah nad -15 bi bila to seveda konstrukcijska napaka. Bom nekoč preveril in sporočil.
Če je vse narejeno bp. se stroški za ogrevanje prepolovijo. Je pa v tekmi najnižje cene, na žalost postalo skoraj izjema in ne pravilo. Le brezhibno pravilna in pedantna montaža z uporabljenim namenskim orodjem in kakovostnim materialom zagotavlja garancijo kvalitete.
Naša 11kW Highpower pri nas deluje od 7.10.2011. Do danes je povprečna dnevna poraba skupaj s anitarno vodo 14kW (upoštevaje da še ni bilo res mrzlo in da je v dneh kot je bil npr. včerajšnji poraba manj kot 5kW na dan). Imamo pa tudi instaliran dodatni števec porabe samo TČ, tako da točni podatki o porabi sledijo v temi:"poraba TČ zemlja-zrak".

Še nekaj relevatntnih podatkov o porabi:
- hiša: K+P+M (okrog 280m2) eno stanovanje v pritličju in eno v mansardi, neposredno ogrevane površine pa je okrog 150M2 ( s hodniki in kakšno sobo v pritličju, kjer radiatorji zaradi neuporabe prostorov niso prižgani, okrog 190m2)
- radiatorsko ogrevanje
- ogrevanje je nastvljeno 24 ur na 21,5 st., regulacija Fujitsuja deluje zares natačno, imamo pa tudi sobni termostat za korekcijo, sanitarna voda je nastavljena da se greje 2x na dan po eno uro na 45 st. ostali čas-nočni režim pa na 40stopinj. Antilegionelna zašćita je izključena(vklopim pa enkrat na mesec antilegionelni način na TČ za sanitarno vodo Termotehnika 321, ki je v uporabi takrat ko ni grelne sezone in je na Fujitsuja povezana kot hranilnik tople sanitarne vode),
- nova fasada komplet cokel in ostalo s 15cm stiropora
- nova lesena 3slojna okna KLI
- malo slabše izolirana streha (okrog 20 cm + na ravni del neuporabljenega podstrešja pride še 15cm USRA DF40, poševnine pa bodo ostale izolirane tako kot so),
- lega osrednja Slovenija NM okorg 330m
- dokaj sončna lega,
- last but not least: profesionalna in brezhibna montaža izvedena by Sassapo Big Grin (hvala še enkrat)

lp
Slabih izkušenj s TČ poznam še nekaj. Na primer: znanec ima zemeljski kolektor. V začetku februarja se zemlja tako ohladi, da izkoristek dramatično pade. Drugi ima voda/voda in stalno čisti filtre in resno razmišlja o zamenjavi.
Vsakemu, ki ni tehnični zanesenjak, priporočam, da razmisli o bolj enostavni in cenejši rešitvi ogrevanja. Kolikor vem ekonomsko nobena TČ itak praviloma ni upravičena v primerjavi z drvi, sekanci ali peleti.
Če se bodo nekoč pojavili resni dobavitelji, ki bodo jamčili tudi za dejanske zmogljivosti, bo morda drugače.
tbutina Napisal:Slabih izkušenj s TČ poznam še nekaj. Na primer: znanec ima zemeljski kolektor. V začetku februarja se zemlja tako ohladi, da izkoristek dramatično pade. Drugi ima voda/voda in stalno čisti filtre in resno razmišlja o zamenjavi.
Vsakemu, ki ni tehnični zanesenjak, priporočam, da razmisli o bolj enostavni in cenejši rešitvi ogrevanja. Kolikor vem ekonomsko nobena TČ itak praviloma ni upravičena v primerjavi z drvi, sekanci ali peleti.
Če se bodo nekoč pojavili resni dobavitelji, ki bodo jamčili tudi za dejanske zmogljivosti, bo morda drugače.

To je pa krivda izvajalca, ki je TČ načrtoval in zmontiral.
Zemlja se mu nebi ohladila, če bi zemeljski kolektor bil zakopan dovolj globoko in bi zajemal večjo površino. In onemu drugemu se ne bi mašil filter, če bi vrtina bila izvedena do gramoza in ne do mivke. Mi smo glih zaradi tega, morali iti za 2,5 metra globlje -do gramoza, ker je na prvotno načrtovani globini 10m bila mivka. Zato sem v prvih petih mesecih obratovanja TČ, filter čistil le dvakrat. Je pa dve minuti dela.
tbutina Napisal:... Regulacija je malo "odbita", temperature comfort ni mogoče nastaviti pod 22 stopinj. V praksi imamo doma 24 stopinj, torej več, kot imamo nastavljeno...
Regulacija je čisto OK, le malce je potrebno pogledati v navodila za uporabo Big Grin
Confort temperature ne moreš nastaviti pod 22, ker imaš očitno reducirano temp. nastavljeno na 22 stopinj. Nastavi reducirano temperaturo na 18, potem pa boš lahko confort nastavljal od 18 do maksimalne (716-confort set max).Spodaj sem pripel sliko.
Reduced imam nastavljeno na 19.

Skok na forum:

Zadnje novice

Zemeljski plin – udoben, varčen, varen in ugoden
11.10.2019 ob 09:01:30
Zemeljski plin – udoben, varčen, varen in ugoden
Zemeljski plin je vsestransko uporaben energent – v gospodinjstvu ga tako uporabljamo za ogrevanje prostorov, pripravo tople... Beri dalje »
Lumar - na ogled hiši dveh generacij
09.10.2019 ob 11:03:14
Lumar - na ogled hiši dveh generacij
V podjetju Lumar v soboto 12. oktobra med 10.00 in 16.00 uro pripravljajo nov dan odprtih vrat. Tokrat bodo predstavili hiši, ki sta... Beri dalje »
Odločitev, ki zagotavlja zdrav način življenja, udobje in dolgoročne prihranke
07.10.2019 ob 07:59:04
Odločitev, ki zagotavlja zdrav način življenja, udobje in dolgoročne prihranke
Dom je tam, kjer se počutimo prijetno in varno. To je prostor, kjer se lahko sprostimo, odmislimo vsakodnevne tegobe in zadihamo s... Beri dalje »
Otroška soba v mansardi
03.04.2018 ob 18:21:19
Otroška soba v mansardi
Marsikdo reče kaj pa je takega narediti otroško sobo v mansardi. Glavno je, da sobo okrasimo z nekaj junaki iz risank in to je to. Je res, da je to... Beri dalje »