Gradnja in obnova > Energijski viri
Fujitsu Waterstage - izkušnje

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fujitsu Waterstage - izkušnje
Waterstage 16KW imam več kot leto dni. Imam talno gretje + sanitarna voda. Nekaj izkušenj:

1) Bojler 120 litrov (TIKI) je več kot dovolj. TČ ga ogreje izredno hitro, skoraj kot pretočni grelnik. Ne razumem, zakaj se forsirajo veliki (in dragi) bojlerji.

Pri večjem bojlerju imaš lahko manjšo temperaturo sanitarne vode (ne rabiš jo mešat s hladno vodo) - stem manjšo izgubo v prostor in cenejšo pridobivanje sanitrarne vode, ker je zaradi nižje temperature v sanitarnie vode boljši COP.

2) TČ je vedno z lahkoto ogrela hišo. Ima svojo regulacijo in črpalko, kar je v mojem primeru moteče, ker sem nadomestil (nekakovostno 10 let staro) kondenzacijsko plinsko peč Buderus. Regulacija je malo "odbita", temperature comfort ni mogoče nastaviti pod 22 stopinj. V praksi imamo doma 24 stopinj, torej več, kot imamo nastavljeno.

Preberi navodila... Smile Regulacija je sicer ena najboljših v TČ (siemens) .
Če hočeš spustit komfortno temperaturo moraš verjetno prvo znižat reducirano (znižano). Z drugim besedam verjetno imaš nastavljeno reducirano temperaturo na 22 in posledično ne moreš spustit komfortno. Podi v meni (tipka OK) , potem v heating circuit 1 in prvo znižaj vrednost 712 (reduced temperatur) na recimo 18C potem boš lahko spustil vrednost 710 do 18C.

Če imaš kljub vsemu 24 c moraš zmanjšati krivuljo gretja - parameter 721 za vrednost 0.1 - 0.2 manj, nato pa počakaj kak teden da vidiš rezultat. V nasprotnem primeru je najboljša rešitev sobna enota ki menddrugim sama popravlja krivuljo dvižnega voda, saj sklepam iz konteksta da jo nimaš (imaš samo vremensko regulacijo), ta pa zahteva malo več potrpežljivosti in znanja za nastavitev da zadeva funkcionira dobro.

4) Račun za plin se je zmanjšal za 200€, račun za elektriko pa povečal za enak znesek (!!!). Porabe nisem gledal, tudi COPov nisem računal.

Za kakršno koli referenco porabe obvezno rabiš svoj števec za TČ sicer je to golo sanjanje. Elektrika se je dvignila povsod (tudi tistim brez TČ). Če nisi vsaj prelovil stroške nekaj ne štima. Mogoče je krivih tudi tistih 24C v hiši....

5) Zunanjo enoto imam na ravni strehi na stropu spalnice. Mojstri iz Dinesa mi niso povedali, da se bo to slišalo (!). Črpalka je glasna, začuda sem se je nekako privadil.

Montaža na streho spalnice ni ravno pametna ideja, verjetno se ti je zdela zaradi enostavnosti menjave peči. Vsaka TČ ropota, bi pa na spodobnem talnem podstavku na kaki garažni strani hiše verjetno hrupnost veliko manjša.

Če ti greje kot za šalo, lahko vklopiš reduciranje hrupa na zunanji enoti (ne gre v tako visoko moč).
Koliko uporabnikov uporablja sobni korektor in kako imajo nastavljeno (vpliv korektorja na dvižni vod)? Cena za korektor, ki ste jo plačali pa je?

Že v naprej hvala
Imam oba brezžična za dva tokokroga - T55 in T75....

žal še niso dobavljivi (bodo pa v kratkim) razen če si izboriš pri Siemensovem zastopniku,
saj so združljivi z vsemi simensovimi krmilniki albatros (Buderus, Fissman, ...)

Sicer je žična varianta za T55 cca 100 €, za T75 pa 190€.

T 55 je dovolj za zanesljivo delovanje, vendar omogoča samo osnovne funkcije (preklop noč/dan, informacijo o temperaturi, željeno temperaturo) in najbolj pomembno - korekcijo temperature, medtem ko je na T75 praktično kopija delovanja na regulatorju notranje enote, seveda vključno z informacijo o sobni temperaturi, velikim displayem, krožnim gumbom... skratka Igrača za tiste, ki se radi igrajo in spremljajo Smile

razlika je predvsem , kadar je potrebno hitro ogreti ali ohladiti hišo - namreč TČ sicer nima informacije o notranji temeraturi in ne dviguje temperaturo dvižnega voda več kot ji narekuje vremenska regulacija. Prav tako ne deluje brez termostata dobro nočna temperatura, saj lahko ob slabo izolirani hiši predolgo izklopi obtočno črpalko in se hiša predhladi. Z drugim besedam, če se malo znajdeš se lepo naštima hiško, sicer je termostat skorajda nujen...

Najbolj pogosta nastavitev je cca 20% notranja, 80% zunanja, pameto je tudi vklop avtoadaptivnega algoritma, ki samodejno popravlja naklon in paralelni premik krivulje (bolj pravilno premice Smile ) ogrevanje.

l.p. Jože
Kako pa imate nastavljen parameter 2884: (Release el flow below OT (Electrical release - start-up with outdoor temperature))?

Pr meni je 2°C, kar je tudi tovarniška nastavitev. Če TČ greje do -20°C brez el. grelcev, ali ni potem to nesmiselna nastavitev? Zdaj, ko je zunaj blizu 0°C so pri meni že vklopljeni električni grelci.
parameter lahko mirne duše prestaviš na -15°C
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si
Pa zakaj tovarniško nastavijo vklop grelcev pri 2 stopinjah? Nek dober razlog mora biti, ker res dvomim, da bi kar tako zaradi lepšega za toliko zgrešili tako pomembno nastavitev.
steza Napisal:Točno to so stvari, ki me begajo po prebiranju biksijevih spletnikov
OT, jaz nisem ravno merodajen ;-)

V bistvu imam moje X-metre na napačnih mestih za natančno določitev COP-a črpalke (merim COP sistema, pa še ta je bolj tko-tko). Matematično pa izgleda situacija prej in po takole:
PREJ: Elko, 2500L za 120m2 ogrevanih površin, kar pomeni 20€/m2
ZDAJ: TČ, 900€ za 180m2 ogrevanih površin, kar pomeni 5€/m2
Vmes se je zgodila komplet adaptacija + izolacija.

Po domače me en ku** briga za COP dokler je račun takšen kot je. Če bi kuril 1500€ bi pa Telmosa za nekaj obesil ;-)
Mi je pa fina tema o porabi kjer sem si tudi prišel na čisto, da zadeve delujejo čisto OK glede na vse okoliščine (da ima mansarda strop skoraj 5m, da bi me žena pri 21°C izselila, ipd., da imamo kakšen defrost več zaradi "morosta" ... )
211 konjev sreče v ovinkih...
[Slika: r53supercharged.jpg]
JOHN COOPER WORKS evolucija
sassapo Napisal:parameter lahko mirne duše prestaviš na -15°C
Tu bi še malo razširil vplašanje: katere nastavitve bi bilo pamentno popraviti na ... oz. kateri parametri so bistveni ki vplivajo na porabo?

Glavca hvala za odgovor (kakšna žica je potrebna za povezavo?)!
Teško ti rečem kaj ti tisti, ki ti je delal zagon ni nastavil optimalno... za sobno enoto potrebuješ kabelček 3x0,5mm2
Jaz imam parameter 2884 nastavljen na -15°C nastavil mojster Sassapo pri zagonuSmile. Imamo pa tudi sobni termostat in sicer ima vpliv trenutno nastavljen na 10%.

Nisem pa še poskusil samoadaptivne funkcije, pa me zanima če je to priporočljivo oz. ali bi zmanjašalo porabo za kak %?
Za radiatorsko gretje imam krivuljo gretja (linija 720 nastavljeno na 0,72 ) v dneh ko je temperatura dalj časa tudi do -2°C je to še OK, upam da bo čim dalj, timer je pa nastavljen 24ur/dan na komfortno temperaturo.

Tudi jaz prosim še za kakšen koristen namig, kaj spremeniti za zmanjašnje porabe.

lp
Nebomgabiksal Napisal:da imamo kakšen defrost več zaradi "morosta" ... )

Pozdrav!

Kako pogosto imaš defrost pri včerajšnji megli in temp. okoli 0st.? Ja, tudi sam sem iz "morosta" - livada.
zdravo,,,

Moje vprašanje bi se pa glasilo takole, kako bi bilo najbolj optimalno nastavit omenjeno TČ??? Auto, sonček ali lunica.... Ker pri konfortni nastavitvi( sonček) , TČ deluje neprekinjeno 24 ur, pri auto pa bolj ekonomično...????? :?: :?: :?:

Kar se pa tiče ((parameter 2884: (Release el flow below OT (Electrical release - start-up with outdoor temperature))???
Imam tudi jaz nastavljeno na 2 stopinje bi bilo bolje nastavit kot omenjate... na -15...

Hvala

lp
Pozdravljeni!

Tudi sam imam 11 kW TČ približno 6 mesecev. Hiša je zelo dobro izolirana (30 cm stene, 25 cm tla in 40 cm streha).
Nastavitve parametrov sem prepustil monterju (zastopnik). V razdelilnih omaricah imam nekaj termostatskih ventilov (bivalni, spalni prostori), ostalo brez. Vsi termostati so nastavljeni na 21 stopinj. Ostali ventili so bili nastavljeni nekako na polovičen pretok.

Vse do danes temperatura v hiši noče pasti pod 24 stopinj (ko posije sonce, je še huje), TČ se zaganja in talno gretje seveda greje. S strani dobavitelja sem bil poučen, da TČ nima notranjega tipala temperature, ampak da se vklaplja glede na zunanjo temperaturo, nastavitve krivulje ogrevanja in razliko v temperaturi med in predtokom in povratkom. Priporočal mi je nakup notranjega termostata.

Sedaj sem pretok preko klasičnih ventilov zmanjšal na minimum (1), termostatski pa so tako ali tako ves čas zaprti.

Kaj naj storim, da se bo TČ zagnala, ko bo temperatura v prostorih padla pod 21 stopinj? Ali naj kupim notranji termostat T55? Se bo potem TČ zagnala res samo takrat (verjetno se upošteva fazni zamik...)? Ali naj pokličem serviserja, da mi zniža krivuljo gretja? Naj zaprem vse ventile in počakam, da temperatura pade na 21 stopinj, ter jih potem minimalno odprem?

Hvala za vaše nasvete.
Notranji korektor je obvezna oprema za normalno komoditeto hiše! Kupi takoj :wink:
Na vikendu (talno + radiatorji) imam tudi sveže montiran waterstage 11,2 kW in 120 litrski bojler, ki mi vodo greje 40 minut in sicer iz 15 na 40 stopinj. Sodeč po analognem in digitalnem števcu sem prišel do COP 1,3 in sicer pri porabi TČ 2,6 kWh in srednjem pretoku črpalke (110W).
Podobno sem preizkusil na najvišjem pretoku črpalke (160W) in sem prišel do COP 1,6.
El. grelcev sploh nimam priklopljenih, tako da ta pomislek odpade.

tbutina kako se tebi vrti števec,če ga imaš? Kakšna je površina kače v bojlerju? Je to relevantno za COP?
V čem je problem? Je možno da je v bojlerju premajhna kača (0,4m2, narejen za UNP torej višje temperature) in se toplota ne odda tako učinkovito ter TČ dela na polno, ampak hkrati tudi v prazno? Najnižji pričakovan COP glede na razmere je 2,1 (zunaj 0, še ni prišlo do defrosta).

Teoretična poraba kot kaže po mesečni uporabi bo v primerjavi z UNP (kondenzacijski kotel!) pol manjša, temperatura v prostorih pa malo višja kot smo jo imeli nekoč. Tako da po pričakovanjih in še je malo rezerve z regulacijo! Smile

Drugače pa kot pravi sasappo: regulacija, brez merjenja temperature je zelo slaba regulacija. Na vikendu imam notranjo temperaturo med tednom 20 stopinj, čeprav je nastavljena na 15 stopinj in imam nižje krivulje za talno in radiatorje kot recimo teden poprej. Sedaj bom instaliral se novo Siemensovo WiFi notranjo regulacijo oziroma WiFitermostat, ki upam da je kompatibilen s sistemom, in upam da pričakovano pozitiven update sledi.

Glede hrupa pa tako: TČ je od hiše oddaljena 5 m. Ko deluje pri temperaturi recimo nekje nad 2 stopinje in ne prihaja do sreženja je hrupnost ob zaprtih plastičnih oknih sprejemljiva oziroma se sliši zgolj šumenje, ki je sprejemljivo. Ko pa pride do sreženja ob nizkih temperaturah in se zunanja enota zabaše pa je kar hrupna in je za moje pojme kar glasna, še posebej ponoči ko je popoln mir in rahlo donijo nizke frekvence ventilatorja. Ali morda kdo ve ali ima izkušnje kako je potrebno zvezati/nastaviti TČ za LOW NOISE MODE na enostaven način? Sprva sem mislil da ima TČ zgolj gumb, ki se pritisne vendar temu ni tako Smile

Dejansko me pa moti še sledeče: defrost se je sprožil 3 krat po 5 minutk v 4 urah, potem sem pa šel spat, torej najbrž vsaj 6 krat v eni noči. Ali ni to malo pretirano? Temperatura ponoči je bila od -2 do -6 stopinj, vlaga 90%. Vaše izkušnje?

Hvala za odgovore.

Skok na forum:

Zadnje novice

V radiatorju šumi
07.11.2019 ob 12:28:59
V radiatorju šumi
Svetujemo, kako pravilno odzračiti radiator in rešiti še ostale nevšečnosti z ogrevanjem.   Okvare... Beri dalje »
Vaša streha pušča?
21.10.2019 ob 07:14:34
Vaša streha pušča?
V določenih primerih vam lahko pri popravilu strehe pomaga vaše zavarovanje doma. Ste ugotovili, da vaša streha... Beri dalje »
Vsestranska delovna oblačila za urejen in profesionalen izgled zaposlenih
23.01.2018 ob 11:35:41
Vsestranska delovna oblačila za urejen in profesionalen izgled zaposlenih
Podjetja s(m)o ljudje, zato je zelo pomembno, da se na delovnem mestu počutimo dobro, saj današnji sodoben in hiter tempo življenja narekuje, da... Beri dalje »
V Lokrovcu pri Celju na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Urbano-D 149
04.12.2017 ob 10:53:36
V Lokrovcu pri Celju na ogled skoraj nič-energijska hiša Lumar Urbano-D 149
V podjetju Lumar v soboto 9. decembra, med 10.00 in 15.00 uro, v Lokrovcu pri Celju pripravljajo dan odprtih vrat na spremenjeni hiši Lumar Urbano-D... Beri dalje »