Gradnja in obnova > Energijski viri
Fujitsu Waterstage - izkušnje

Ocena teme:
  • Glasov: 0 - Povprečje: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fujitsu Waterstage - izkušnje
Mi smo z omenjeno TČ zelo zadovoljni, cena ogrevanja proti prej ko smo imeli plinsko cisterno je vsaj 60% nižja. Hiša l. 2002 5cm izolacije približno 160 m2, radiatorji + kopalnica in hodnik talno.
Imamo že drugo sezono, zadeva je zelo doterana, kar se tiče izgleda in krmiljnenja....

lp
hopla Napisal:Mi smo z omenjeno TČ zelo zadovoljni, cena ogrevanja proti prej ko smo imeli plinsko cisterno je vsaj 60% nižja. Hiša l. 2002 5cm izolacije približno 160 m2, radiatorji + kopalnica in hodnik talno.

Koliko plina pa ste pokurili? Ali imate za hladne dni, ko TČ ne zmore dovolj ogrevati, kakšno dodatno gretje? Kakšna je moč vaše TČ? Pri nas je situacija sledeča. Hiša letnik 1997, prav tako samo 5 cm stiroporja, ogrevamo cca. 200 m2, vse radiatorji. Za ogrevanje in vodo porabimo letno 1500 l olja. Poleti vodo ogrevajo kolektorji, dogreva elektrika. Moj cilj je seveda zmanjšati stroške ogrevanja. Razmišljam takole. 11kW TČ bi zmogla večino potreb po ogrevanju. Ko bi bilo premrzlo (po zbranih statističnih podatkih je to le nekaj dni v letu), bi pomagal obstoječi kotel. Ogrevamo na 21-22 °C, pri trenutnih temperaturah je za to potrebna temperatura vode v radiatorjih okrog 37 °C. Pri teh pogojih bi TČ naj dosegala COP recimo 3. Lahko rečem, da bi letni COP bil vsaj 2? V tem primeru bi bil strošek ogrevanja nekje polovico manjši? :? Račun brez krčmarja ali ... .
Iskal sem navodila za uporabo za to TČ (za nekatere druge sem našel na Internetu). Večina hvali uporabniški vmesnik in možnosti, ki jih ponuja. Se jih da kje dobiti? Rad bi bolj podrobno spoznal tudi ta del.
Hvala vsem za informacije/izkušnje in komentarje mojega napačnega/pravilnega razmišljanja.

Lep pozdrav.
Živjo,
Navodila so tukaj: http://www.klimakeszulek.z9.hu/user/ywe ... manual.pdf

lp
steza Napisal:Lahko rečem, da bi letni COP bil vsaj 2? V tem primeru bi bil strošek ogrevanja nekje polovico manjši? :? Račun brez krčmarja ali ... .
.

Ne vsaj, ampak največ 2.
Pa recimo, da stroške res prepoloviš - še vedno boš potreboval 10 let, da pokriješ investicijo.
Omenjen inverter je vsaj kar se krmiljenja tiče nr.1 na trgu, edina naprava, ki ima namenski siemensov krmilnik, kateri si res zasluži vse pohvale. Konkurenca lahko samo obmolkne.
Je res, da je zunanja enota malce hrupnejša, preverjeno pa zelo zanesljiva, kot star VW golf diesel.

Kalorimetrija na vseh TČ zrak voda z vbrizgom in radiatorskem ogrevanju se pri nas piše od 1,9 do 2,7
odvisno od lokacije in izoliranosti objekta. Seveda je na talnem - stenskem ogrevanju rezultat generalno gledano precej boljši
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si
DELPHI Napisal:
steza Napisal:Lahko rečem, da bi letni COP bil vsaj 2? V tem primeru bi bil strošek ogrevanja nekje polovico manjši? :? Račun brez krčmarja ali ... .
.

Ne vsaj, ampak največ 2.
Pa recimo, da stroške res prepoloviš - še vedno boš potreboval 10 let, da pokriješ investicijo.

Toplotne črpalke so sicer res drage, samo pozabljaš da večina ljudi ki se odločajo mora tako ali tako vgradit ogrevanje na prvo vgradnjo ali pa je dotrajano. Tako da recimo pri polovični porabi jo dobiš napram 2000 olja nazaj v cca 7-8letih, investicije v olje ne dobiš nikoli.

Seštej ceno dimnika, spodobne peči na olje, vsaj minimalna regulacija (recimo seltron), motorni mešalni ventil, obtočna črpalka, cisterna na olje ... pa si kmalu tam tam.... brez prepolovljenih tekočih stroškov ogrevanja....

Sicer se je iz prakse poraba cca 1/2 do 1/3 na pram olja (odvisna od radiatrskega ali talnega ogrevanja)... Z porabo pod COP 2 mora biti že nekaj narobe z hišo ali pa so ljudje nadkomforni z toploto... v takem primeru je navadno varčevanje še više, saj mora porabit krepko nad 3000l olja in tudi ob cop-ju 1.7 je armotizacija še hitrejša.

l.p. Jože
Airborne Napisal:Živjo,
Navodila so tukaj: http://www.klimakeszulek.z9.hu/user/ywe ... manual.pdf

lp

Hvala za link, to sem iskal. Pri Madžarih res nisem gledal, saj jih bolj slabo razumem.

Lep pozdrav.
@DELPHI
Verjetno se mi investicija ne bi dosti hitreje povrnila, tudi če bi izbral kak drugi sistem ogrevanja. Pri tem mora biti upoštevano, da smo čez dan večinoma odsotni, pa tudi časa je bolj malo. Zelo hitro bi se povrnila kakšna manjša pečka na drva. Vendar potrebuje tudi kurjača in prostor za drva.
Jaz gledam takole. Trenutno imam možnost za tako investicijo. Na ta način bom za ogrevanje vsako leto porabil 700 € manj ob nespremenjenem komfortu.

@sassapo
Hvala za informacije. Glede glasnosti si težko predstavljam kaj pomeni "malce hrupnejša". Ne bi rad poslušal negodovanja sosedov. Najraje bi zadevo poslušal sam, če je kakšna v bližini.
Če vzamem povprečje vaših podatkov o kalorimetriji, bi se moj račun naj izšel? :? A potrebujem za dogrevanje dodatni vir ogrevanja (obstoječo peč npr.)? Po nekaterih razlagah bi naj bilo dogrevanje z električnimi grelci ugodnejše.

@glavca
Z porabo pod COP 2 mora biti že nekaj narobe z hišo ali pa so ljudje nadkomforni z toploto...
Tudi jaz tako razmišljam. Glede na našo porabo olja menim, da vseeno ni tako zelo napačna hiša, čeprav bi danes marsikaj delal drugače (saj bi nas verjetno večina). Zato pa računam, da bi lahko dosegal COP vsaj 2.

Lep pozdrav.
Glede hrupnosti lahko pripomnim, da se po 1 mesecu delovanja še nihče ni pritožil. Še sam moram včasih stopit do zunanje enote da vidim če sploh deluje. Jaz sem zadovoljen z nakupom.
Hrupnost boš ocenil januarja tik preden bo šla v defrost :wink:
febola Napisal:Hrupnost boš ocenil januarja tik preden bo šla v defrost :wink:

Točno to bi rad nekje slišal. Pri trenutnih temperaturah so verjetno vse TČ dovolj tihe.
Se zavedam tega. Opisal sem le trenutno opažanje.
glavca Napisal:Toplotne črpalke so sicer res drage, samo pozabljaš da večina ljudi ki se odločajo mora tako ali tako vgradit ogrevanje na prvo vgradnjo ali pa je dotrajano. Tako da recimo pri polovični porabi jo dobiš napram 2000 olja nazaj v cca 7-8letih, investicije v olje ne dobiš nikoli.

Seštej ceno dimnika, spodobne peči na olje, vsaj minimalna regulacija (recimo seltron), motorni mešalni ventil, obtočna črpalka, cisterna na olje ... pa si kmalu tam tam.... brez prepolovljenih tekočih stroškov ogrevanja....

Sicer se je iz prakse poraba cca 1/2 do 1/3 na pram olja (odvisna od radiatrskega ali talnega ogrevanja)... Z porabo pod COP 2 mora biti že nekaj narobe z hišo ali pa so ljudje nadkomforni z toploto... v takem primeru je navadno varčevanje še više, saj mora porabit krepko nad 3000l olja in tudi ob cop-ju 1.7 je armotizacija še hitrejša.

l.p. Jože

Jaz sem izhajal iz konkretne situacije kot jo opisuje steza:
- letna poraba 1500l
- dimnik, peč na olje in ostale pritikline že obstajajo in so nekje na 1/2 svoje življenjske dobe.

Če izhajam iz tvojih izkušenj, bo steza s prehodom na TČ prihranil prej 1/3 kot 1/2 nasproti obstoječemu stanju. To pomeni 500€ prihranka na leto.
Investicija bo znašala vsaj 7.000€, kar pomeni enostavno vračilno dobo 14 let.

Lahko je varčevati pri potratni bajti, ki porabi na zimo 3.000 -4.000l cvička, čisto nekaj drugega pa je zmanjševati stroške pri še dobri kotlovnici in razmeroma nizki porabi.

@steza
Glede letnega COP ti svetujem, da če ti kdo zagotovi številko višjo od 2, ga samo lepo poprosi, da se pod svoje besede podpiše z garancijo. In si zmagal. Če bo COP nad 2 boš lepo šparal, če bo nižji ali enak, ti bo razliko vračal monter in boš spet šparal.
Še prej pa si preberi biksijev spletnik - ima dobro izolirano hišo, pretežno talno ogrevanje, solidno TČ z vbrizgom in letni COP natanko 2,0.
Pri nizkotemperaturnem gretju je najslabši letni COP vsaj 2,5. V primeru COP-ja pod 2, je nekaj precej narobe :?
dobre teoretične rešitve so včasih v praksi neumne http://www.klimasapo.si

Skok na forum:

Zadnje novice